PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja dachu inaczej styropian + wełna



Lasu...
26-08-2015, 20:50
Ave,
Jestem przed ociepleniem dachu i myślałem nad połączeniem tych dwóch technologi w niestandardowy sposób.
Między krokwie dałbym styro (najlepiej w powłoką nie wchłaniającą wodę) w wersji 15cm grubości
krokiew / 5cm wełny / 50cm styro / 5cm wełny / krokiew
+następna warstwa już tylko z wełny 10~15cm

do rozważenia jest smarowanie styro klejem żeby był mniej atrakcyjny dla myszy oraz sposoby mocowania płyt (stelaż/druty)

Widzi ktoś jakieś poważne przeciwwskazania ?


Dodam, że nie bardzo pasi mi klejenie styro na piankę z powodów:
- nie mam deskowania więc dach nie jest niewiadomo jak sztywny
- deski nie lubią pianki
- pianka nie jest jakoś wybitnie trwała (wystarczy tu sobie uzmysłowić, że stosuje się specjalną taśmę osłaniającą piankę właśnie po to aby z czasem nie traciła swoich właściwości)

Jastrząb
27-08-2015, 09:29
krokiew / 5cm wełny / 50cm styro / 5cm wełny / krokiew
+następna warstwa już tylko z wełny 10~15cm
Zdradz czemu taka kanapka miała by w załozeniu słuzyc?
Bo ja widze pare kłopotów. Po pierwsze primo drozej bo sama sie ta kanapka nie ułozy. Po drugie primo wiecej łączen roznych warstw, a granica warstw roznych materiałow nigdy nie bedzie idealna. Chesz czy nie połączenie wełna-krokiew nie jest w 100% szczelne . A tu sobie zafundujesz jeszcze dwie granice warstw welna-stropian. IMHO bedzie gorzej a nie lepiej bedzie.

Ty to widzisz jako:
krokiew-welna-styropian-welna-krokiew

Ja to widze jako:
krokiew - POTENCJALNIE KIEPSKIE ŁĄCZENIE WARSTW-welna-POTENCJALNIE KIEPSKIE ŁĄCZENIE WARSTW-stropian........

Lasu...
27-08-2015, 14:18
Zdradz czemu taka kanapka miała by w załozeniu słuzyc?
Bo ja widze pare kłopotów. Po pierwsze primo drozej bo sama sie ta kanapka nie ułozy. Po drugie primo wiecej łączen roznych warstw, a granica warstw roznych materiałow nigdy nie bedzie idealna. Chesz czy nie połączenie wełna-krokiew nie jest w 100% szczelne . A tu sobie zafundujesz jeszcze dwie granice warstw welna-stropian. IMHO bedzie gorzej a nie lepiej bedzie.

Ty to widzisz jako:
krokiew-welna-styropian-welna-krokiew

Ja to widze jako:
krokiew - POTENCJALNIE KIEPSKIE ŁĄCZENIE WARSTW-welna-POTENCJALNIE KIEPSKIE ŁĄCZENIE WARSTW-stropian........

Po prosu rozważam styropian na ocieplenie dachu , jednocześnie nie bardzo podoba mi się pomysł użycia pianki.

Co do łączenia to raczej nie byłbym tak sceptyczny / wydaje mi się, że więcej ciepła przejdzie przez stelaż do G/K,

A styropian nie nasiąknie /
A nuż udało by się zrobić izolacje która po części likwidowała by wady styro i wełny w jakimś stopniu.

Jastrząb
27-08-2015, 14:35
Po prosu rozważam styropian na ocieplenie dachu , jednocześnie nie bardzo podoba mi się pomysł użycia pianki.

Co do łączenia to raczej nie byłbym tak sceptyczny / wydaje mi się, że więcej ciepła przejdzie przez stelaż do G/K,

A styropian nie nasiąknie /
A nuż udało by się zrobić izolacje która po części likwidowała by wady styro i wełny w jakimś stopniu.
A to czemu nie chcesz pianki? A okna to czym uszczelnisz? pianka nie lubi UV. Jak UV-nie dostanie to nie rozsypie sie w pył w 5 lat. Ja mam drewniane trepy na schodach betonowych przyklejone wylacznie na pianke (zadnych srob). Na kilka duzych pacniec pianki. Od 5 lat sie trzyma. Nic nie drgneło nawet. Fakt, ze 2-skladnikowa kleilem - wiaze chemicznie.
Styropian tak samo nie lubi UV. Wiec jak pianka ma zniknac to i styropian zniknie.

Zrob sobie ze starego transformatora i druta oporowego maszynke do ciecia styropianu na goraco. Dotniesz w ten sposob styro bardzo precyzyjnie. dotniesz 0.5cm wiecej styro wejdzie na wcisk miedzy krokwie i od strony krokwi nie trzeba bedzie piankowac, Tylko odrobina pianki miedzy kolejnymi plytami ewentualnie.
Jak połozysz na to welne pod krokwiami to bedzie miód malina. Tylko bym w takim ukladzie dawał welne, i od razu karton gips bez paroizolacji.
Dodatkowo, ze wzgledu na styro miedzy krokwiami wiezba powinna byc sucha.

_olo_
29-08-2015, 21:43
Również zastanawiam się nad takim rozwiązaniem - wełna + styropian. Na razie styropian grafit pomiędzy krokwie + nieco później wełna pod krokwie.
Pytanie - czy styropian ułożony ciasno między krokwiami nie spowoduje przyspieszonej degradacji drewna - kłopoty w usuwaniu wilgoci, których raczej nie ma w przypadku wełny ?
Może wariant odwrotny - wełna pomiędzy krokwie i styropian pod krokwiami to lepsze rozwiązanie ? Dodatkowa zaleta - można styropian wykończyć podobnie jak elewację - siatka, klej, gładź i farba, bez zabawy z płytami G-K lub boazerią ?

grend
29-08-2015, 23:01
Wełna i póxniej styro to możesz mieć sytuacje ze punkt rosy będziesz miał w wełnie, a wilgoć nie wyjdzie przez styro - tak mi się wydaje...
Ja raczej będę robił odwrotnie GK, styro i wełna miedzy krokwie.

_olo_
30-08-2015, 07:58
No właśnie, tak jak planujesz wydaje się być zdrowsze dla więźby, no i styropian, zwłaszcza grafit to też jakaś dodatkowa zapora przeciwko wilgoci wydostającej się do wełny z wnętrza budynku.

drapek
03-09-2015, 17:42
co do rozpadania się pianki czy styro to faktycznie nie lubią one najbardziej promieniowania UV. W domu w którym mieszkam na strychu mam pouszczelniane kilka miejsc pianką. Po 15 latach może 1-2mm jest jakby utlenione - po przetarciu palcem się kruszy. Ale pod tą cienką warstwą pianka jest dalej twarda jak po kilku dniach od nałożenia :) styropian zachowuje się niemalże identycznie.

_olo_
23-09-2015, 09:51
Mam pytanie o aspekty prawne ocieplania międzykrokwiowego i ogólnie podpołaciowego styropianem.
Mam w projekcie wełnę 15cm między krokwiami, czy w przypadku zastosowania styropianu wymagana jakaś zmiana w projekcie technicznym ?

Czy w ogóle są jakieś przeciwwskazania do stosowania styropianu do takiej izolacji, pytam bo mój kierbud. ma obiekcje, że chcę styropian zastosować zamiast niepalnej wełny...ale w końcu czym się różni styropian od piany PUR pod względem zapalności, a coraz częściej się piany stosuje.

Jeżeli ktoś potrafi od strony prawa budowlanego to wyjaśnić to proszę o argumentację za lub przeciw styro pod dachem.