PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt indywidualny - poszukiwany architekt z Warszawy



halina0505
27-08-2015, 18:31
Poszukuję architekta, który zaprojektuje mi dom piętrowy w stylu klasycznym na wąską działkę. Moje poszukiwania trwają już 4 miesiące i nikogo nie wybrałam.
Niestety cena za projekt powyżej 20 tys. zł jest poza moim budzetem.
Dom ma być tradycyjny o powierzchni 150 m2 - więc i cena powinna być rozsądna.
Czy możecie mi kogoś polecić?

nuxe
31-08-2015, 08:17
Patrząc na brak odpowiedzi może lepiej było zapytać o architektów, z którymi nie warto współpracować. Nie wiem dlaczego ale trudno jest znaleźć na forum opinie o konkretnym architekcie. Może inwestorzy boją się wypowiadać się na temat współpracy przy tworzeniu Projektu indywidualnego?

grend
01-09-2015, 21:17
Poszukuję architekta, który zaprojektuje mi dom piętrowy w stylu klasycznym na wąską działkę. Moje poszukiwania trwają już 4 miesiące i nikogo nie wybrałam.
Niestety cena za projekt powyżej 20 tys. zł jest poza moim budzetem.
Dom ma być tradycyjny o powierzchni 150 m2 - więc i cena powinna być rozsądna.
Czy możecie mi kogoś polecić?

powyżej 20 tysięcy za parę dni klikania na kompie - nieźle. Może wystarczy poszukać 50-100km od Warszawy to cena drastycznie spadnie. Oczywiście zakładam ze mniej więcej wiesz jak ma wyglądać ten dom, a nie że architekt tobie narzuci swój wersje

martahp
08-09-2015, 14:12
Grend, myślę, że tworzenie projektu indywidualnego nie sprowadza się do klikania kilku dni na kompie. Dobry projekt powstaje o wiele dłużej. Koszty nie są małe, ale waśnie dlatego, że proces jest długi. Dobry architekt nie poprzestanie na jednym spotkaniu po to, aby właśnie nie narzucać jakiejś wersji, tylko pomóc inwestorowi.
Miałeś jakieś złe doświadczenia z architektem?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-09-2015, 16:11
" ... mniej więcej wiesz jak ma wyglądać ten dom "
- przyszły użytkownik budynku wcale nie musi wiedzieć " jak ma mniej więcej wyglądać jego dom " - wręcz przeciwnie ! : dla projektu indywidualnego to, co musi wiedzieć na 100%, to znać swoje potrzeby, które są podstawą ( lub jedną z podstaw ) dla dobrze zaprojektowanego budynku i jego najbliższego otoczenia.

grend
08-09-2015, 20:34
Grend, myślę, że tworzenie projektu indywidualnego nie sprowadza się do klikania kilku dni na kompie. Dobry projekt powstaje o wiele dłużej. Koszty nie są małe, ale waśnie dlatego, że proces jest długi. Dobry architekt nie poprzestanie na jednym spotkaniu po to, aby właśnie nie narzucać jakiejś wersji, tylko pomóc inwestorowi.
Miałeś jakieś złe doświadczenia z architektem?

Miałem dobre i miałem projekt indywidualny - realizacja parę dni klikania na kompie. Ten długi proces to tylko żeby klient nie był zbulwersowany - era tuszy ekierek już minęła - teraz jest KOMPUTER. A jeżeli jest problem zrobienia wizualizacji to zapraszam do marketu gdzie pracownik wszystko pokaze tylko ze on dostaje 20 tysięcy na rok a nie na tydzień.
KOSZTY ???????????????? Jakie koszty ??????? Prąd do kompa ????

grend
08-09-2015, 20:36
" ... mniej więcej wiesz jak ma wyglądać ten dom "
- przyszły użytkownik budynku wcale nie musi wiedzieć " jak ma mniej więcej wyglądać jego dom " - wręcz przeciwnie ! : dla projektu indywidualnego to, co musi wiedzieć na 100%, to znać swoje potrzeby, które są podstawą ( lub jedną z podstaw ) dla dobrze zaprojektowanego budynku i jego najbliższego otoczenia.

Jeżeli nie wie jak ma wyglądać dom to w 90% musi być on INDYWIDUALNY w bardzo głębokim znaczeniu i dla tego "znaczenia" powinien wydać 20 tysięcy bo już z zasady by się źle czuł gdyby wydał tyle ile inni....

martahp
08-09-2015, 22:35
My chyba inaczej rozumiemy "dobry projekt". Ja akurat wiem, jaki chciałabym dom, jakie chciałabym wnętrza i przekazanie tego architektowi zajęłoby mi kilka godzin. A jeśli inwestor nie ma koncepcji, zupełnie nie przemyślał wcześniej ergonomii itd., itp., to jak ten jego dom ma tak szybo powstać?
Sądzisz, że w markecie zrobią dobre wizualizacje?
Chyba mamy inne spostrzeżenia i oczekiwania.
Aha - nie jestem architektem :)
Halina0505 - jak idą poszukiwania?

Malina_B
09-09-2015, 10:55
Poszukaj w internecie stron z fajnymi projektami - może coś Ci wpadnie w oko?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
09-09-2015, 20:01
Jeżeli nie wie jak ma wyglądać dom to w 90% musi być on INDYWIDUALNY w bardzo głębokim znaczeniu i dla tego "znaczenia" powinien wydać 20 tysięcy bo już z zasady by się źle czuł gdyby wydał tyle ile inni....

co ci napisać ? są różne przypadki :
- niektórzy Inwestorzy kompletnie nie przejmują się konstrukcją, instalacjami, … w najmniejszym stopniu architekturą, … tym samym każda kwota opracowania Projektu Indywidualnego może być dla nich nie do przyjęcia,
Nie szukają Architekta i rozwiązań projektowych ( określających przestrzeń w której będą funkcjonować przez najbliższe lata) , bardziej szukają kreślarza ( najlepiej z uprawnieniami ) dla opracowania „ papierów ” do uzyskania Decyzji PnB – tyle i nic poza tym !
- ale są i Inwestorzy, którzy poszukują indywidualnych rozwiązań projektowych ( niekoniecznie „ w bardzo głębokim znaczeniu ” ) i cenią dedykowaną Architekturę do ich potrzeb, aspiracji, warunków zabudowy i samej działki budowlanej ( kupionej zazwyczaj za nie małe pieniądze ) której przyszłą zabudowę można w prosty, nieprzemyślany sposób zniszczyć lub też „wyłuskać” z niej najlepsze cechy i atuty dla stworzenia dobrej indywidualnej Architektury.
- pierwszy przypadek – wymaga … pracy zrutynizowanej
- drugi przypadek – poważnego podejścia do projektowania, Inwestora i w bardzo dużej mierze pracy koncepcyjnej ( na pewno nie realizowanej " w parę dni " )

grend
09-09-2015, 20:46
My chyba inaczej rozumiemy "dobry projekt". Ja akurat wiem, jaki chciałabym dom, jakie chciałabym wnętrza i przekazanie tego architektowi zajęłoby mi kilka godzin. A jeśli inwestor nie ma koncepcji, zupełnie nie przemyślał wcześniej ergonomii itd., itp., to jak ten jego dom ma tak szybo powstać?
Sądzisz, że w markecie zrobią dobre wizualizacje?
Chyba mamy inne spostrzeżenia i oczekiwania.
Aha - nie jestem architektem :)
Halina0505 - jak idą poszukiwania?

dlatego napisałem że jeżeli wiesz co chcesz mieć i jak to m wyglądać. Jeżeli ktoś przychodzi że chce mieć dom i zaczyna robić zmiany w założeniach bo np. sąsiad tak ma i tych zmiany i założenia "paczkują' to wtedy można współczuć architektowi.....

grend
09-09-2015, 20:49
co ci napisać ? są różne przypadki :
- niektórzy Inwestorzy kompletnie nie przejmują się konstrukcją, instalacjami, … w najmniejszym stopniu architekturą, … tym samym każda kwota opracowania Projektu Indywidualnego może być dla nich nie do przyjęcia,
Nie szukają Architekta i rozwiązań projektowych ( określających przestrzeń w której będą funkcjonować przez najbliższe lata) , bardziej szukają kreślarza ( najlepiej z uprawnieniami ) dla opracowania „ papierów ” do uzyskania Decyzji PnB – tyle i nic poza tym !
- ale są i Inwestorzy, którzy poszukują indywidualnych rozwiązań projektowych ( niekoniecznie „ w bardzo głębokim znaczeniu ” ) i cenią dedykowaną Architekturę do ich potrzeb, aspiracji, warunków zabudowy i samej działki budowlanej ( kupionej zazwyczaj za nie małe pieniądze ) której przyszłą zabudowę można w prosty, nieprzemyślany sposób zniszczyć lub też „wyłuskać” z niej najlepsze cechy i atuty dla stworzenia dobrej indywidualnej Architektury.
- pierwszy przypadek – wymaga … pracy zrutynizowanej
- drugi przypadek – poważnego podejścia do projektowania, Inwestora i w bardzo dużej mierze pracy koncepcyjnej ( na pewno nie realizowanej " w parę dni " )


no i o tym piszę jest klient i klient i trzeba się dostosować. ... i dlatego napisałem że jeżeli już jest okreslona cała koncepcja domu

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
09-09-2015, 20:59
no tak, niektórzy szukają Architekta i „skrojonej na miarę” Architektury, inni „papierów” do uzyskania PnB i nic poza tym ! a niektórzy balansują gdzieś po środku :) a mówiąc o Projekcie mamy tym samym 3 różne ceny opracowania ( odpowiadające pracy koncepcyjnej, po zrutynizowaną )

tomekwa
10-09-2015, 06:53
Zastanawia mnie zawsze taka dyskusja o tym ile kto zarabia za swoją pracę. Jeżeli projekt jest kompletny, z konstrukcją i instalacjami, ba może ze wstępną aranżacją to cena nie jest porażająco wysoka. To nie jest tylko kilka godzin przed kompem. Zastanów się ile za swoją robotę wezmą murarze czy inni fachowcy. Policz jaki to jest procent całej wartości domu.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
10-09-2015, 12:53
Projekt jest niezaprzeczalnie najbardziej istotną częścią inwestycji !
- jaki projekt / taka przestrzeń. Albo zrealizowana przestrzeń będzie cieszyć przez lata, albo będziemy "potykać się" przez to, co w projekcie nie zostało ujęte, przemyślane ...

Koszt opracowania Projektu Indywidualnego przekłada się bezpośrednio na CZAS oraz ZAKRES pracy projektowej, to natomiast na
JAKOŚĆ projektowanej przestrzeni oraz KOSZT INWESTYCJI.

Może zdarzyć się, że np. różnica w ofercie na wykonanie Projektu Indywidualnego, np. 5000,-zł daje albo świetne projekty i ich realizacje albo ( idąc w dół z wyceną ) niby-projekty bez analiz, koncepcji ( lub z zapożyczoną koncepcją ) i zakresem Architektury, Konstrukcji, Instalacji sprowadzających się do schematów projektowych wymaganych do uzyskania PnB.
Podejście, że zapłacimy okazjonalnie mało za Projekt Indywidualny i otrzymamy odpowiednią wysoką jakość architektury – jest złudne ! , podobnie jak z zakupem jakiegokolwiek „towaru” , czy „usługi” na rynku, z tą różnicą, że wadliwy „towar” można oddać lub ( jeśli nie ma takich możliwości ) wyrzucić do kosza, z Domem za średnio 300 – 600tys. zł i więcej już tak nie jest.

grend
10-09-2015, 18:29
Zastanawia mnie zawsze taka dyskusja o tym ile kto zarabia za swoją pracę. Jeżeli projekt jest kompletny, z konstrukcją i instalacjami, ba może ze wstępną aranżacją to cena nie jest porażająco wysoka. To nie jest tylko kilka godzin przed kompem. Zastanów się ile za swoją robotę wezmą murarze czy inni fachowcy. Policz jaki to jest procent całej wartości domu.


To nie jest pudelek kto ile zarabia, ale jak bezsensu nie wyrzucać kasy - ot taka różnica. Tzn mam wszystko przeliczać na procenty budowy i w ten sposób wywalać 20 tysięcy na projekt ? To może mam zapłacić drugie 20 tysięcy za wykonanie więxby bo to tylko nikły procent budowy albo zapłacić 20tysiecy za usługę tynkowania bo to tez nikły procent budowy - to jest jakiś slogan architektów ?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
10-09-2015, 22:24
grend
- ostatnio miałem telefon z zapytaniem :
ile u Pana kosztuje indywidualny projekt domu ?
kocham to pytanie, ponieważ jest to pytanie z natury :
jaki jest koszt kupna samochodu ?
– pytanie jakiego ? : małego/ dużego?, z klimatyzacją, czy bez? diesel / benzyna ( a może prąd ) ? do jazdy na drodze asfaltowej, a może tylko żwirowej lub na trawie? …
- analogicznie dla budynku :
jaki dom? dla kogo? o jakiej powierzchni? w jakiej konstrukcji? ilość kondygnacji? dach płaski / spadowy? jakie są przewidywane instalacje? ogrzewanie? wentylacja? jakie szczególne wymagania funkcjonalne przewiduje Inwestor dla budynku? budynek podpiwniczony / nie podpiwniczony ? garaż wbudowany /wolnostojący dla 1-2, może 3 samochodów, a może wiata lub brak garażu? dom jedno/wielopokoleniowy ? … jak wygląda działka? jej sąsiedztwo? geotechnika? spadki terenu? sieci? dojazd / dostęp do drogi ? … jak wyglądają zapisy Warunków Zabudowy / Planu Miejscowego? … jak funkcjonują przyszli użytkownicy? co lubią, a czego nie cierpią? … itd. itd. … takie podstawowe pytania określające to, co projekt INDYWIDUALNY powinien ujmować i co powinno być ujęte w zakresie prac projektowych Architekta / projektanta Konstrukcji / Instalacji ….
- przy pytaniu : ile u Pana kosztuje indywidualny projekt domu ?
tych odp. jw. oczywiście nie ma ! w związku z tym ( pomimo „ gry w ciemno” ) można przyjąć, określić przybliżoną, szacunkową wartość projektu, jako
% wartości inwestycji.
Tynkarze niestety nie mogą się tym "miernikiem" posługiwać, ponieważ widzą ścianę, którą mają tynkować.
Jeśli masz lepszy „patent” dla wyceny projektu indywidualnego – chętnie posłucham, byle by to nie była ilość kliknięć myszką komputerową, czy też przelicznik formatek projektu :)

tomekwa
11-09-2015, 08:16
to jest jakiś slogan architektów ?
Opowiem w tym miejscu anegdotkę.
Jakieś 20 lat temu kolega- lekarz, miał problem z kanalizacją. Przyszło 2 fachowców, pogmerali, praca trwała godzinę. Pytanie: Ile płacę? XXX zł (nie pamiętam kwoty). Kolega: Trochę dużo, tyle dostaję za całonocny dyżur. Hydraulik: Trzeba się było uczyć!

I tyle w tym temacie.

grend
11-09-2015, 20:21
grend
- ostatnio miałem telefon z zapytaniem :
ile u Pana kosztuje indywidualny projekt domu ?
kocham to pytanie, ponieważ jest to pytanie z natury :
jaki jest koszt kupna samochodu ?
– pytanie jakiego ? : małego/ dużego?, z klimatyzacją, czy bez? diesel / benzyna ( a może prąd ) ? do jazdy na drodze asfaltowej, a może tylko żwirowej lub na trawie? …
- analogicznie dla budynku :
jaki dom? dla kogo? o jakiej powierzchni? w jakiej konstrukcji? ilość kondygnacji? dach płaski / spadowy? jakie są przewidywane instalacje? ogrzewanie? wentylacja? jakie szczególne wymagania funkcjonalne przewiduje Inwestor dla budynku? budynek podpiwniczony / nie podpiwniczony ? garaż wbudowany /wolnostojący dla 1-2, może 3 samochodów, a może wiata lub brak garażu? dom jedno/wielopokoleniowy ? … jak wygląda działka? jej sąsiedztwo? geotechnika? spadki terenu? sieci? dojazd / dostęp do drogi ? … jak wyglądają zapisy Warunków Zabudowy / Planu Miejscowego? … jak funkcjonują przyszli użytkownicy? co lubią, a czego nie cierpią? … itd. itd. … takie podstawowe pytania określające to, co projekt INDYWIDUALNY powinien ujmować i co powinno być ujęte w zakresie prac projektowych Architekta / projektanta Konstrukcji / Instalacji ….
- przy pytaniu : ile u Pana kosztuje indywidualny projekt domu ?
tych odp. jw. oczywiście nie ma ! w związku z tym ( pomimo „ gry w ciemno” ) można przyjąć, określić przybliżoną, szacunkową wartość projektu, jako
% wartości inwestycji.
Tynkarze niestety nie mogą się tym "miernikiem" posługiwać, ponieważ widzą ścianę, którą mają tynkować.
Jeśli masz lepszy „patent” dla wyceny projektu indywidualnego – chętnie posłucham, byle by to nie była ilość kliknięć myszką komputerową, czy też przelicznik formatek projektu :)

... powiem tak. Tez miałem bardzo dużo kontaktów z potencjalnymi klientami. Trzeba być w pewnym sensie psychologiem. Po krótkiej rozmowie wiedziałem na co mogę sobie pozwolić - cena moja wynosiła powiedzmy 500 albo 4000 za to samo. Usługa była identyczna i tak samo wykonana - ale np. gdybym jednej osobie powiedział 500 to bym miał odmowe a jak drugiej 4000 to też bym miał odmowe. Generalnie Polacy maja dziwna dla mnie niezrozumiała mentalność chcą być lepszym od innych .... cokolwiek to oznacza. I np. jak ktoś jest INDYWIDUALISTĄ - albo prościej chce być lepszym od innych to nie zapłaci za projekt 7000 tylko 20000 i trzeba mu tylko zrobić otoczke ze to jest cos rzadkiego, INDYWIDUALNEGO

grend
11-09-2015, 20:22
Opowiem w tym miejscu anegdotkę.
Jakieś 20 lat temu kolega- lekarz, miał problem z kanalizacją. Przyszło 2 fachowców, pogmerali, praca trwała godzinę. Pytanie: Ile płacę? XXX zł (nie pamiętam kwoty). Kolega: Trochę dużo, tyle dostaję za całonocny dyżur. Hydraulik: Trzeba się było uczyć!

I tyle w tym temacie.

fajna anegdotka - teraz szukam związku z tematem....

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
12-09-2015, 10:10
... powiem tak. Tez miałem bardzo dużo kontaktów z potencjalnymi klientami. Trzeba być w pewnym sensie psychologiem. Po krótkiej rozmowie wiedziałem na co mogę sobie pozwolić - cena moja wynosiła powiedzmy 500 albo 4000 za to samo. Usługa była identyczna i tak samo wykonana - ale np. gdybym jednej osobie powiedział 500 to bym miał odmowe a jak drugiej 4000 to też bym miał odmowe. Generalnie Polacy maja dziwna dla mnie niezrozumiała mentalność chcą być lepszym od innych .... cokolwiek to oznacza. I np. jak ktoś jest INDYWIDUALISTĄ - albo prościej chce być lepszym od innych to nie zapłaci za projekt 7000 tylko 20000 i trzeba mu tylko zrobić otoczke ze to jest cos rzadkiego, INDYWIDUALNEGO

grend
- patrząc na prezentowane choćby na FM projekty indywidualne, nie sądzę, aby choć jeden z Inwestorów realizował obiekt po to, aby chwalić się przed innymi, ile zapłacił Architektowi ( !? )
- moim zdaniem każdy człowiek jest indywidualistą – bez wyjątku ! ( lub też posiada indywidualne cechy odróżniające go od innych ) i zasługuje na indywidualne kreowanie swojego otoczenia zgodnie z tym do czego dąży lub z czym pragnie się utożsamiać. Jest to moim zdaniem cecha naturalna i jak najbardziej pozytywna.

grend
12-09-2015, 20:23
grend
- patrząc na prezentowane choćby na FM projekty indywidualne, nie sądzę, aby choć jeden z Inwestorów realizował obiekt po to, aby chwalić się przed innymi, ile zapłacił Architektowi ( !? )
- moim zdaniem każdy człowiek jest indywidualistą – bez wyjątku ! ( lub też posiada indywidualne cechy odróżniające go od innych ) i zasługuje na indywidualne kreowanie swojego otoczenia zgodnie z tym do czego dąży lub z czym pragnie się utożsamiać. Jest to moim zdaniem cecha naturalna i jak najbardziej pozytywna.

... no jasne że nikt nie będzie się chwalił ile wydał na architekta. Chodzi o cos innego o otoczkę że jest coś robione takiego co nie ma nikt inny co spowoduje że będzie "lepszy" w otoczeniu sąsiadów i znajomych i za te poczucie jest gotów wydać 20 tysięcy. Jeżeli te "poczucie" kosztowało by 7000 pln (podkreślam ten sam projekt) to wtedy taki INDYWIDUALISTA by stwierdził ze to nie jest to bo normalnie projekt kosztuje taką kwote i po prostu by z tego nie skorzystał. To jest mentalność Polaka.....

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-09-2015, 07:48
... no jasne że nikt nie będzie się chwalił ile wydał na architekta. Chodzi o cos innego o otoczkę że jest coś robione takiego co nie ma nikt inny co spowoduje że będzie "lepszy" w otoczeniu sąsiadów i znajomych i za te poczucie jest gotów wydać 20 tysięcy. Jeżeli te "poczucie" kosztowało by 7000 pln (podkreślam ten sam projekt) to wtedy taki INDYWIDUALISTA by stwierdził ze to nie jest to bo normalnie projekt kosztuje taką kwote i po prostu by z tego nie skorzystał. To jest mentalność Polaka.....

… jest coś robione takiego co nie ma nikt inny …
- i bardzo dobrze ! inaczej mielibyśmy „ matrix ” powtarzających się form i nudnych schematów … mówiąc oględnie.
- co do kosztów opracowania PI – masz mylne przeświadczenie, że kwota 7000,- i 20000,- może dotyczyć tego samego projektu budynku i jego otoczenia, niestety nie będzie dotyczyć !
- na FM był kiedyś ciekawy wątek, o Inwestorze, który zapłacił za Projekt ( adaptacja gotowej koncepcji ) przysłowiowe „3zł”, w przedziwny sposób otrzymał PnB ! , …. tylko nikt nie dostrzegł, że dla jego działki budowlanej z dość znacznym spadkiem terenu, „projektowana” podłoga na gruncie i fundamenty są mniej więcej 3m nad terenem … jednym słowem zabrakło pewnej istotnej analizy i chyba też zdrowego rozsądku. ( opisany skrajny przypadek )

tomekwa
14-09-2015, 08:40
fajna anegdotka - teraz szukam związku z tematem....
Naprawdę muszę to tłumaczyć? :confused:

halina0505
14-09-2015, 23:33
Szukanie architekta to koszmar!
Wszystko jest pięknie na pierwszej rozmowie - jednak sielanka się kończy gdy zaczynam dopytywać się o szczegóły.
I tak na przykład u jednego z architektów dowiedziałam się, że zamawiając projekt indywidualny nie dostanę projektu instalacji gazowej (wewnętrznej) bo prawo budowlane tego nie wymaga. Mam to sobie później zlecić innemu branżyście.
Trafiłam też na mega spryciarza, który nie tylko nie uwzględnił w cenie instalacji gazowej ale również brak było jakiejkolwiek branży! A wystawił mi ofertę na netto 12750 zł - czyli za architekturę i konstrukcję i dodał do tego "gratis" projekt zagospodarowania działki.

U innego architekta z kolei nie mam co liczyć na zestawienie ilościowe materiałów - jeśli nie zamówię dodatkowo Kosztorysu.
Od jeszcze innego architekta uciekłam, bo oczekiwał extra zapłaty za zgodę na zmianę w przyszłości np. koloru elewacji.

Mam dokładną wizję domu i to niestety nie pomaga. Okazało się bowiem, że architekci chcą mi wciskać klony swoich innych projektów.
Lepiej więc nie ujawniać się z tym, że się wie czego chcemy, bo niestety to od razu podnosi cenę.
Uff, czy są jeszcze w Warszawie rzetelni i kompetentni architekci?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-09-2015, 09:44
halina0505

zamawiając projekt indywidualny nie dostanę projektu instalacji gazowej(wewnętrznej) bo prawo budowlane tego nie wymaga …
- akurat instalacja gazowa wymaga PnB !
- natomiast ( napiszę wprost ) mamy niesamowity „ młynek prawny ” : z jednej strony wiążącą interpretację GUNB http://www.gunb.gov.pl/index.html gdzie ( cytuję ) : „ … Tym samym z uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę będą zwolnione całe wewnętrzne instalacje elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne i telekomunikacyjne. ” Z drugiej strony Ustawę Prawo Budowlane, gdzie Art. 5 określa wymagania podstawowe co do budynku ( jako całości techniczno – użytkowej ), a w Art. 34.6p.1 odnosi się wprost do :
Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego ” http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120000462
- to ostatnie ma się oczywiście nijak do interpretacji GUNB.
- podsumowując : instalacje wewnętrzne budynku mogą lub nie muszą być ujęte w Projekcie Budowlanym ( poza inst. gazową ) , ale też i Urząd wydający PnB może lub nie musi wymagać tego zakresu.
- osobiście uważam, że zakres powinien obejmować inst. wewnętrzne budynku ! , aby np. nie było sytuacji, że np. nie ma szans na wentylację mechaniczną lub np. są kolizje miedzy instalacjami a Architekturą, czy Konstrukcją ( skoro inst. nie byłyby projektowane na etapie PB ). Ale to moje zdanie.
brak było jakiejkolwiek branży
- jw.
zestawienie ilościowe materiałów
- architekt jest projektantem, nie jest kosztorysantem !
- kosztorys powinien odnosić się do Projektu Wykonawczego ! nie Budowlanego. Skoro takiego ( PW ) nie zamawiasz, to do czego ma się odnosić ? i co określać ?
zgodę na zmianę w przyszłości np. koloru elewacji.
- projekt architektoniczny jest „dziełem” autorskim i podlega ochronie na podstawie Prawa Autorskiego …
- ale po co w przyszłości chcesz zmieniać kolor elewacji ? skoro można go uzgodnić na etapie opracowywania Projektu i opisać możliwości dla kolorystyki ( byle zgodnej z Warunkami Zabudowy ).

pozdrawiam

halina0505
15-09-2015, 10:20
Łukasz, dziękuję za Twój wpis. To są ważne rzeczy i trzeba o nich rozmawiać. Widząc po sobie muszę przyznać, że jeśli chcemy zamówić projekt indywidualny należy bardzo dobrze się do tego przygotować - szczególnie pod kątem prawnym.
Zielonego Inwestora mogą niestety spotkać bardzo niemiłe niespodzianki co do końcowych kosztów związanych z opracowaniem dokumentacji projektowej.
Zdarza się, że po podliczeniu wydatków na uzupełniającą dokumentację - początkowa cena 16 tys zł zwiększa się do 27 tysięcy.
A o tym architekt w chwili podpisywania umowy nas nie uprzedza.
Jego zadaniem jest zrobić PB, który umożliwi zdobycie pozwolenia na budowę. Natomiast to, że później nie da się wg tego wybudować domu to już kłopot Inwestora.

A wynika to z tego, że PROJEKT BUDOWLANY - ze względu na swą ogólność/ pobieżność, aczkolwiek opracowany przez architekta zgodnie z prawem - nie pozwoli na sporządzenie kosztorysu, przedmiaru robót, przeprowadzenie przetargu czy wybudowanie obiektu.
Ciekawe jest natomiast to, że architekci nie namawiają do zakupu projektu wykonawczego.
Dla nich jest lepiej sprzedać po zawyżonych kosztach PB niż dodawać do oferty projekt wykonawczy, który podnosi mu cenę końcową i mógłby odstraszyć klienta.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-09-2015, 12:03
- celem opracowania PB_Projektu Budowlanego jest uzyskanie Decyzji Administracyjnej PnB - KONIEC !
- celem opracowania PW_Projektu Wykonawczego jest uszczegółowienie Projektu Budowlanego o informacje ( opisowe / rysunkowe ) adresowane do wykonawcy obiektu i związane wprost z jego realizacją.
- dla projektu indywidualnego jest jeszcze etap poprzedzający opracowanie PB : PK_Projekt Koncepcyjny uwzględniający wszystkie dane do projektowania dla konkretnej działki budowlanej i uwzględniający potrzeby Inwestora / przyszłego użytkownika obiektu. W zasadzie najbardziej istotny etap projektowania.

- osobiście i zawodowo namawiam wszystkich moich Inwestorów do opracowywania PW przynajmniej w tym zakresie podstawowym, odnoszącym się do konstrukcji obiektu. O ile ( przykładowo ) okno w murze każdy jest w stanie prawidłowo osadzić (zgodnie ze sztuką budowlaną ! i bez "mostków"), o tyle bez PW-konstrukcji obiektu nie jest w stanie zrealizować.

grend
15-09-2015, 20:51
Halina nie możesz poszukać w innych mniejszych miastach ??? Tam docenią klienta i nie będziesz miała takich "pokazów". Ja 50 km od Poznania miałem wszystko łączenie z mozliwoscią robienia zmian nieistotnych. Cena podobna jak za gotowca z adaptacją.

O co chodzi w ogóle z tym kolorem elewacji ??? - do czego to jest potrzebne ??? Też masz narzucony kolor okien czy płytek w łazience ?

halina0505
16-09-2015, 09:07
Odnoszę wrażenie, że architekci traktują projekty jak swoje pomniki. Przez co Inwestor ma ograniczone prawo do dysponowania swoim domem.
Formalnie, jeśli w przyszłości zdecyduję, że chcę swoją dwukolorową elewację przemalować na jeden kolor, to musiałabym otrzymać na to zgodę architekta_twórcy. Zgoda taka jest odpłatna.
Dlatego mając na uwadze to, że w przyszłości będę miała ochotę zmienić coś w wyglądzie domu, lub gdybym go sprzedała a nowy właściciel miałby takie życzenie, to dodałam do umowy następujące zapisy:

"b) Projektant upoważnia Zamawiającego do wykonywania autorskiego prawa zależnego, w szczególności poprzez prawo swobodnego dokonywania zmian i opracowań dzieła oraz swobodnego rozporządzania tak powstałymi utworami.
c) Zamawiający ma prawo do wprowadzenia zmian kolorystyki budynku, okien i materiałów elewacyjnych oraz wejść do budynku.
d) Realizacja przez Zamawiającego jego uprawnień płynących z przejęcia praw do Projektu nie uprawnia Projektanta do otrzymania jakiegokolwiek, dodatkowego wynagrodzenia niż określone w umowie, jak również nie rodzi po stronie Zamawiającego obowiązku uzyskiwania jakiejkolwiek zgody Projektanta na korzystanie z postanowień niniejszego paragrafu."

To, że rzadko się słyszy żeby architekci korzystali z tego prawa nie znaczy, że nie powinnam mieć na uwadze takiego ryzyka. Niezależnie na jakich zasadach i czyich pomysłach doszło do stworzenia projektu, twórcą zawsze jest architekt. A prawo jest po stronie TWÓRCY.

kemot_p
16-09-2015, 09:21
Szukanie architekta to koszmar!
Halina może spróbuj tutaj: Biuro Projektowe Taras http://www.projekty-budowlane.net/ Pan Kamil Taras z Żabiej Woli. Jemu prawdopodobnie będę zlecał adaptację projektu gotowego. Na razie kontaktowałem się z nim telefonicznie - sympatyczny człowiek, szybko zrobił wycenę zmian adaptacyjnych oraz wycenę projektu indywidualnego w oparciu o jeden z gotowców. Może z nim się skontaktuj...
Mam nadzieję, że mój post nie zostanie potraktowany jako kryptoreklama.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-09-2015, 11:13
halina0505
... prawnikiem nie jestem ! ale z tego co wiem, to nawet autorski, odręczny rysunek dziecka jest chroniony Prawem Autorskim, czy jest tego świadome, czy też nie.
- do punktu " c " proponuje jeszcze zapis ... zgodnego z Warunkami Zabudowy / zapisami Planu Miejscowego.
- punkt " b " ( ??? ) - ... to znaczy co ?, przesuwasz ściankę o 1m, zmieniasz kolorystykę elewacji, po czym sprzedajesz projekt w 100 kopiach ? ( " swobodnego rozporządzania tak powstałymi utworami. " )

halina0505
16-09-2015, 14:59
"swobodnego rozporządzania tak powstałymi utworami" - chodzi o możliwość przekazania dokumentacji wykonawcom prac budowlanych, projektantom wnętrz, rzeczoznawcy z banku lub innym stronom trzecim biorącym udział w procesie inwestycyjnym.
Pola eksploatacji związane z przejęciem autorskich praw majątkowych do dokumentacji projektowej mam wymienione w paragrafie wcześniejszym.

Oczywiście jest też dodatkowo taki zapis:
"Przeniesienie majątkowych praw autorskich do Projektu na Zamawiającego, z zastrzeżeniem zastosowania projektu tylko do jednej budowy (jednorazowej realizacji), na wszystkich polach eksploatacji związanych z powielaniem i udostępnianiem na potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę i jego realizacji, następuje z chwilą zapłaty wynagrodzenia".
Taki zapis jest sprawiedliwy, bo zabezpiecza i Projektanta i Inwestora.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-09-2015, 15:20
sprawiedliwy ! ;)
tak się zastanawiam, czy " rzeczy " oczywiste należy wpisywać w Umowę ? ale może takie czasy ...
pozdrawiam