PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa stawu jako wydobywanie torfu



marcin4101
31-08-2015, 12:49
Witam. Chciałem się dowiedzieć czy mogę wykopać staw pod pretekstem kopania torfu?
Sytuacja wygląda tak, posiadam łąkę której nie "obrabiam" i leży ona nie potrzebna. Postanowiłem wykopać sobie staw na niej. Teren jest znakomity, ponieważ woda jest bardzo wysoko ( w mokre lata woda niemal stoi na łące) oraz jest torf. Pomyślałem, żeby ominąć całą biurokrację z załatwianiem pozwolenia na staw, postanowiłem że go wykopie pod pretekstem wykopywania torfu dla siebie. Staw nie będzie duży bo tylko 10 x 10 i z 2 metry w głąb. Czy to będzie legalne?. Sąsiadów mam życzliwych więc raczej nic nie powiedzą.

DziadekT
01-09-2015, 14:19
Niestety, musiałbyś mieć koncesję górniczą od starosty na wydobywanie torfu, a wcześniej załatwić sporządzenie dokumentacji złoża. Myślę że pozwolenie na podstawie prawa budowlanego pójdzie znacznie szybciej i taniej. Obecnie na własne potrzeby bez koncesji można wydobywać tylko piasek i żwir, do 10 kubików rocznie (co oznacza, że swój staw musiałbyś kopać przez 20 lat, nawet gdyby to był piasek) - art. 4 Prawa geologicznego i górniczego