PDA

Zobacz pełną wersję : Ogranicznik przepięć - miejsce montażu.



iskra99
31-08-2015, 20:02
Witam serdecznie.
Jestem w trakcie wykonywania nowej instalacji elektrycznej w moim domu. Wykonana będzie modernizacja polegająca na wyniesieniu 2 liczników energii elektrycznej jednego 3F i jednego 1F do rozdzielni (złącza) zamontowane na chodniku przed domem.
Wymiana istniejącej sieci 1F na 3F.
Tak by parter i piętro posiadało instalację 3F.
W tej rozdzielni będzie miał miejsce rozdział sieci z TN-C na TN-C-S.
I teraz mam pytanie.
Wydaje mi się ze biorąc pod uwagę moja sytuacje (od linii zasilania napowietrznej ok 15m kabel 4x25mm2. Następnie od rozdzielni złącza od jednego licznika ok 20m kabla 5x16mm2 do mieszkania na piętrze oraz 5x10mm2 do lokalu na parterze.
Chcąc zastosować ogranicznik przepięć do mieszkania optymalnie było by zastosowac ogranicznik klasy B w rozdzielni złącza a w rozdzielni głównej w domu (Dla mieszkania na pietrze) zastosowac ogranicznik przepięć klasy C A w gwiazdach dać ogranicznik klasy D.
Zastanawiam się czy zastosowanie w rozdzielni złącza ogranicznika klasy BCD będzie równie efektywne i skuteczne co osobno stosowane B, C, D?
Jeszcze sprawa ze ZE może nie wyrazić zgody na montaż ogranicznika w rozdzielni złącza wtedy pozostaje montaż jedynie w rozdzielni głównej chyba już BCD.
Czy ktoś ma jakieś propozycje? Coś może podpowiedzieć?

iskra99
03-09-2015, 00:09
Czy ktoś mógł by pomóc?

kasprzyk
03-09-2015, 19:07
D- jak najbliżej odbiorników. B+C może być w Twojej rozdzielnicy głównej. Co będzie bardziej efektywne - trudno odpowiedzieć.

iskra99
03-09-2015, 20:30
A czy zastosowanie B w złączu (mam zgode) a C+D w rozdzielni głównej w domu będzie dobrym rozwiązaniem?

kasprzyk
03-09-2015, 22:04
Owszem, stosuj się jednak do wytycznych producentów ochronników, podają oni maksymalne odległości przewodów między poszczególnymi stopniami.

iskra99
03-09-2015, 22:50
Wiem ze sa podane minimalne odległości.
Ale teraz np moeller w wersji SPI z z elektr zapłonnikiem nie ma już tego wymogu.

marcelix
04-09-2015, 07:24
ochronnik o charaktrystyce D używa się jaknajbliżej odbiornika np: listwa antyprzpięciowa, czy dodatkowy moduł w gniazdku. Umieszczanie go w rozdzielnicy jest nie potrzebnym kosztem. Na twoim miejscu nie montował bym przepięciówki w złączu tylko zintegrowany B+C na wejściu do domu/bądz w domu.

kasprzyk
06-09-2015, 12:20
Wiem ze sa podane minimalne odległości.
Ale teraz np moeller w wersji SPI z z elektr zapłonnikiem nie ma już tego wymogu.
Dlatego napisałem:
stosuj się jednak do wytycznych producentów ochronników

iskra99
06-09-2015, 17:14
Dziękuję.
Chyba zdecyduje się na montaż ogranicznika przepięć klasy B w złączu a w domu z racji odległości pona 30m kabla z złącza do rozdzielni głównej zastosuje również w RG w domu B+C.
A w gniazdkach w wybranych obwodach klasę D.

kasprzyk
08-09-2015, 18:18
Taka decyzja jest bardzo dobra, ale też kosztowna.
Zwracaj uwagę przy zakupie sprzętu nie każdy ochronnik/odgromnik opisany jako "B+C" spełnia wymogi normy, ochronnik ten, musi składać się z członu iskiernika (element ucinający) i warystora - element ograniczający.
pzdr

iskra99
12-09-2015, 05:42
Dziękuję. Mógł bys podać link do l takiego który spełnia ww. normy dla klasy B i B+C

emigrus
12-09-2015, 08:33
Zainteresuj się DEHNventilem, cena ~2000pln. To nie jest jakaś reklama czy cena z dupy wzięta DEHNa, to jedna z niewielu firm której SPD przechodzą testy w laboratoriach wysokich napięć. Warto chyba zainwestować raz a dobrze. Rynek jest zalany chińskim gównem co zamiast chronić wprowadza niebezpieczeństwo porażeniowe i pożarowe. Nawet bym dał sobie spokój z OBO czy Moellerem. SPD typu 1 i 2 nie może kosztować 400 czy nawet 1000pln a już tym bardziej opartego tylko o warystory.
TNC -> https://www.tim.pl/ogranicznik-przepiec-b-c-3p-25ka-1-5kv-dehnventil-dv-m-tnc-255-951300?context=160ef85450
TNS -> https://www.tim.pl/ogranicznik-przepiec-b-c-4p-100ka-dehnventil-dv-m-tns-255-951400?context=160ef85450
Jak dobrze w sieci poszukasz znajdziesz niższe ceny.

Warto pochylić się nad tekstem Jarosława Wiatera -> http://www.elektro.info.pl/artykul/id6227,zagrozenie-bezpieczenstwa-powodowane-stosowaniem-ogranicznikow-przepiec-bc?p=2

kasprzyk
12-09-2015, 10:32
Dziękuję. Mógł bys podać link do l takiego który spełnia ww. normy dla klasy B i B+C
Kolega

Zainteresuj się DEHNventilem, cena ~2000pln. To nie jest jakaś reklama czy cena z dupy wzięta DEHNa, to jedna z niewielu firm której SPD przechodzą testy w laboratoriach wysokich napięć. Warto chyba zainwestować raz a dobrze. Rynek jest zalany chińskim gównem co zamiast chronić wprowadza niebezpieczeństwo porażeniowe i pożarowe. Nawet bym dał sobie spokój z OBO czy Moellerem. SPD typu 1 i 2 nie może kosztować 400 czy nawet 1000pln a już tym bardziej opartego tylko o warystory.
TNC -> https://www.tim.pl/ogranicznik-przepiec-b-c-3p-25ka-1-5kv-dehnventil-dv-m-tnc-255-951300?context=160ef85450
TNS -> https://www.tim.pl/ogranicznik-przepiec-b-c-4p-100ka-dehnventil-dv-m-tns-255-951400?context=160ef85450
Jak dobrze w sieci poszukasz znajdziesz niższe ceny.

Warto pochylić się nad tekstem Jarosława Wiatera -> http://www.elektro.info.pl/artykul/id6227,zagrozenie-bezpieczenstwa-powodowane-stosowaniem-ogranicznikow-przepiec-bc?p=2
wskazał Tobie prawidłowe rozwiązanie, tak jak pisałem kosztowne.
Temat bubli "B+C" (oznaczenia nie pojawiające się już w żadnych przepisach) sprzedawanych na rynku, jest stosunkowo nowy, MZ 90% świeżo oddawanych instalacji bazuje właśnie na tego typu ochronnikach.
Temat także poruszany: http://ise.pl/forum/ochrona-odgromowa-i-przepieciowa/standardy-wykonania-ogranicznikow-przeciwprzepieciowych-16964

_olo_
13-09-2015, 09:06
W przypadku ograniczników przepięć trzeba się zorientować czy mogą być w ogóle stosowane w wewnętrznych, zamkniętych rozdzielnicach - te warystorowe może nie są tak skuteczne ale za to są bezwydmuchowe.

Z iskiernikowych bez wydmuchowych poza OBO w rozsądnej cenie są SPN901 Hagera.
Poza tym chyba warto zwrócić uwagę na to, czy są dostępne wkładki na wymianę i ile taka zabawa kosztuje, wymiana wkładek w Dehnie przy okazji corocznej wiosennej burzy to nieciekawa perspektywa.

emigrus
13-09-2015, 14:00
DEHNventile są bezwydmuchowe. Trochę przesadzasz z tymi wyładowanami co roku i wymianie wkładek. Prędzej w totka wygrasz niż uświadczysz wyładowania doziemnego w swój dom czy linię napowietrzną. Co nie znaczy, że nie trzeba porządnie się zabezpieczyć.

ps. SPD typu 1 warystorowe "nie są tak skuteczne", one w ogóle nie są skuteczne. Warystor tak malutki a nawet ich niech będzie kilka nie zdołają odebrać tak dużego prądu udarowego, nastąpi eksplozja.

_olo_
13-09-2015, 14:29
Pytanie, czy te porządne zabezpieczenie zabezpieczy przed piorunem, który uderzy ci w słup obok domu.
Czy warystory nie wystarczą, by cię zabezpieczyć przed codziennymi, mniejszymi zagrożeniami jak operacje łączeniowe czy spawarka sąsiada ?
Czy kupując takiego wypaśnego Dehna i instalując go w rozdzielnicy, która do GSU ma 10m kabla będzie to działać jak należy ?

emigrus
13-09-2015, 15:09
Pomiary wszystko powiedzą o skuteczności, IPZ?
DEHNventile były testowane w laboratoriach wysokich napięć i to dużymi prądami udarowymi o kształcie 10/350.Poza tym chyba DEHN posiada własne laboratorium wysokich napięć. Profesor Sowa będąc też prezesem DEHN Polska miał gdzie je testować w największym polskim laboratorium wysokich napięć w Białymstoku. Teraz tym bawi się Jarosław Wiater. W Polsce "niby" wyładowania doziemne to 10-20kA, więc niezbyt duże. Jaka tam wypaśność, DEHNventil jest tylko poprawnie zbudowanym SPD.

Przed awariami w sieci najlepiej mieć UPS typu online.

_olo_
15-09-2015, 05:19
Tzn. lepiej dobry C do rozdzielnicy od taniego B+C na warystorach ?
Schneider ma np z warystorami na przewodach fazowych i iskiernikiem między przewodem neutralnym a uziemieniem, pomimo iskiernika jest zabezpieczeniem typu C, w cenie B+C chinola, warto takie coś instalować ? Nie wiem jak inni, ale ja sobie na hagera, siemensa czy dehna za 2-3kzł raczej nie pozwolę, wole już spotkanie z piorunem ;).

emigrus
15-09-2015, 09:43
Nisko cenisz swoje życie, Twoja sprawa. Poza tym ciekawe zjawisko. Inwestora stać na dom za kilkaset tysięcy złotych a nie stać na SPD za 2000pln(tu nie mówię o Tobie tylko ogólnie). Albo jeszcze inaczej. W domu ludzie mają sprzęt elektroniczny za 20-30 tysięcy złotych lub więcej a szkoda 2k pln na SPD.

iskra99
09-10-2015, 14:13
Witam. Mam jeszcze pytanie czy tego typu ochronnik można zastosować w sieci TN-S-C? Podobno są do sieci TT ale do tncs tym bardziej się nadają. Był bym bardzo wdzięczny za pomoc.333456

darkdarkman
09-10-2015, 15:48
A skąd to wygrzebałeś?
Jeśli z aukcji, po demontażu jakiegoś BTSa, to szczególnie nie łudziłbym się, że jest sprawny zwłaszcza, że nie ma sygnalizacji.

Nie widzę przeciwwskazań do stosowania w TNS.

dendrytus
09-10-2015, 17:49
Poza tym chyba warto zwrócić uwagę na to, czy są dostępne wkładki na wymianę i ile taka zabawa kosztuje, wymiana wkładek w Dehnie przy okazji corocznej wiosennej burzy to nieciekawa perspektywa.

Lepiej co roku na wiosnę wymieniać wkładki w Dehnie, niż mieć całe jakiejś innej firmy, ale za to co roku cały sprzęt do wymiany .

iskra99
09-10-2015, 19:47
W klasie B nie widziałem wkładek warystorowych. Ale to nie problem od kilkudziesięciu lat na siebie piorun nic złego u mnie nie zrobił.
Jak sprawdzić czy ten co pokazałem wyżej jest dobry?

darkdarkman
09-10-2015, 20:05
W warunkach domowych nie ma możliwości przetestowania ochronnika.