PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki typ/przekroj kabla na przyłącze



iskra99
03-09-2015, 15:12
Witam. Wykonuje instalacje całkowicie od nowa zaczynając od przyłącza.
Przyłącze zasilać będzie 2 lokale dla jednego ogranicznik mocy to 3x25A dla drugiego 3x32A.
Osoba wydająca warunki techniczne dzisiaj poinformowała mnie ze kabel od linii energetycznej do skrzynki rozdzielczej mogę zastosować według swojego uznania.
Byle by nie był przekroj większy aniżeli linia napowietrzna☺
Zastanawiam się nad dwoma typami kabli.
4x25mm2Cu albo 4x35 mm2Al.
Odległość od zacisków do skrzynki to ok 15m.
Oba kable ziemne.
Jak z czasem może wyglądać kabel Al pod względem utleniania?
Jeśli ktoś zapyta po co taki przekroj - nie wykluczam w przyszłości ponownego zwiększenia mocy.
Czy ktoś z Was coś pomoze-zaproponuje?
Był bym wdzięczny.

marcelix
03-09-2015, 19:31
10mm2 Cu spokojnie wystarczy. Musisz wiedzieć czy masz sieć TN-C czy TN-S? Jak TN-C to powinnieneś mieć u siebie w budynku uziemienie funadamentowe/otokowe/szpilki. Jak TN-C to potrzebujesz 4 żył, Przy TN-S 5 żył. Przy TN-C min 10mm2.

iskra99
03-09-2015, 20:36
Dziękuję za zainteresowanie.
Mam sieć TNC ale zrobię TNCS.
Szpilka wbita w piwnicy (-2m poniżej gruntu wbita 3 pręty zbrojeniowe fi22 zestawie razem u góry. Rezystancja poniżej 10ohm.
Z tej szpilki jest bednarka do GSW a z niej LGY 25mm2 do złącza na szynę PE.
Samo przyłącze to 3L i PEN.
Potencjalem PEN zjade do szyny PE a z niej mostek na szynę N.

gubik
03-09-2015, 21:09
Z PE mostek na N? Na pewno chcesz tak zrobić?
Dla mnie odnośnie przewodu zawsze Cu jest przed Al.

iskra99
03-09-2015, 22:17
Z PE mostek na N? Na pewno chcesz tak zrobić?
Dla mnie odnośnie przewodu zawsze Cu jest przed Al.

Na innym forum znalazłem.

http://obrazki.elektroda.net/53_1229359120.jpg
No tak tak się robi.
Dajesz PEN na szynę PE a dopiero potem do N.
Według Boczkowskiego tak się robi.

iskra99
05-09-2015, 21:59
Mam jeszcze jedno pytanie.
Obecnie jak wspomniałem w innym wątku mam w piwnicy wykonane uziemienie za pomocą trzech prętów zbrojeniowych fi 22 długich na 2 metry każdy zespawanych razem u góry.
Posadzka w piwnicy to cegły dlatego w łatwy sposób mogłem zdemontować cześć z nich i wbić te pręty.
Ze względu ze wbijałem je na głębokości 2m w zasadzie dochodzą do 4m poniżej poziomu gruntu który w tym miejscu jest zazwyczaj wilgotny i piaszczysto gliniasty.
Miałem miernik MCZ który służy do pomiaru pętli zwarcia.
Ale wykonany tym pomiar "rezystancji" szpilki wyniósł 8ohm.
U sąsiada bednarka na wysokości 1m z instalacji odgromowej miała 18ohm dla porównania wiec powinno być dobrze. Na wszelki wypadek zaprosiłem pomiarowca by dokładnie pomierzył rezystancje tego uziemienia.
Tak wbite szpilki przyspawane są do bednarki a na wysokości ok 1m od ziemi w piwnicy mam listwę do ekwipotenjcjalizacji.
Do tej listwy podłącze instalacje wodną, C. O.
Złącze do budynku będzie na chodniku i w nim nastąpi rozdział PEN na PE i N.
Zaleca się uziemienie listy PE (miejsca rozdziału) i teraz kluczowe pytanie musze wykonać nowa szpilke ale wybijają juz na poziomie "0" czy mogę z szyny GSW(z piwnicy) pociągnąć przewod LGY 1x25mm2 do tego złącza.
Martwi mnie trochę odległość bo linki od szyny GSW do złącza może być nawet 30m.
W złączu chce zastosować ogranicznik przepięć klasy B czy tak daleko oddalona szyna GSW będzie skutecznie w stanie odprowadzić ładunek udaru do ziemi w czasie zadziałania ogranicznika?

Był bym wdzieczny za sugestie.

kamil929
06-09-2015, 08:16
[.....]
Dla mnie odnośnie przewodu zawsze Cu jest przed Al.

Jeżeli chodzi o WLZ czy dalekie zasilenie ziemne jakiegoś budynku to dla mnie Al zawsze jest przed Cu.

asterixx
06-09-2015, 08:18
Nie wiem jaki operator energetyczny Cię obsługuje, ale w ENEI od co najmniej paru lat nie pozwalają w złączu dokonywać podziału PE i N. Jak chcesz dzielić, to w swojej szafce ;) Generalnie zasada jest taka, ze do RG w budynku wprowadzasz TNC i jak chcesz/potrzebujesz zamieniasz na TNS.

Jeśli chodzi o linkę to prowadzenie jej z domu do złącza moim zdaniem nie najlepszy pomysł. Wszystko zależy od energii i charakteru zaburzenia. W przypadku dużej energii na takiej lince może odłożyć się spore napięcie co może mieć nieciekawe skutki. Druga sprawa - jak linkę wprowadzasz do domu, to prosisz się o to aby jakaś niechciana energia jednak dotarła do domu ;) i narozrabiała.
Zwróć uwagę, że jak wyładowanie atmosferyczne przebija kilkaset na nawet kilka tysięcy metrów, to nie będzie problemem aby przestrzelić ścianę do najbliższego przewodu i zdewastować sprzęt w domu.
Czym dalej cała instalacja doziemienia przepięcia jest od domu, tym lepiej.

asterixx
06-09-2015, 08:29
Jeżeli chodzi o WLZ czy dalekie zasilenie ziemne jakiegoś budynku to dla mnie Al zawsze jest przed Cu.

Chyba nie za bardzo jest uzasadnienie wyższości Cu nad Al, zwłaszcza, że cena Cu jest kilkukrotnie wyższa od Al. Al ma swoje wady, ale chyba nie tak istotne w stosunku do ceny, zwłaszcza dla większych przekrojów.
A tak na marginesie, tam gdzie aktualnie przebywam widziałem układane kable Cu o przekroju tak na oko 500-600mm2 które są układane bezpośrednio w grubym tłuczniu, ostrym kamieniu takim, jak na podbudowę dróg się sypie. Jest to zagęszczane wibrowalcami. Piasku tutaj nie widziałem, ale tutaj nie ma piachu. Same skały. Najbliższy piasek to pewnie jakieś 500-600km.
A u nas inspektor udowadnia, ze to co jest w wykopie, to nie piasek tylko pospółka albo coś tam innego.

iskra99
06-09-2015, 11:40
Kolego Asterixx a czy nie jest tak ze GSW/GSU zawsze jest w domu i tak do niego podłącza wszystkie instalacje (C.O, woda,Gaz)
I po to się robi by wartość rezystancji była jak najmniejsza by ładunek energii (przepięcie) nie "krazyl" po instalacji tylko w jak najkrótszym czasie został ściągnięty do ziemi.

Moje zapytanie dotyczyło czy od fizycznie wbitej szpilki 30m linki wprawdzie 25mm2 nie jest za dużo by ochrona porażeniowa, czy przepięciowa była skuteczna.
Wiadomo że najlepiej jak by zaraz przy złączu wykonać uziemienie poprzez wicie szpilki i tam podłączyć miejsce rozdziału ale to by było problematyczne u mnie zwłaszcza ze juz jedna szpilka z dobrą rezystancja mam w piwnicy.
Wiem ze są tez osoby co uważają że miejsca rozdziału nie trzeba uziemiac ale ja jednak należę do tych co uważają inaczej.
Bardzo bym prosił o jakieś sugestie w temacie odległości szpilki od miejsca rozdziału.

Remiks
06-09-2015, 11:57
Kolego Asterixx a czy nie jest tak ze GSW/GSU zawsze jest w domu i tak do niego podłącza wszystkie instalacje (C.O, woda,Gaz)
I po to się robi by wartość rezystancji była jak najmniejsza by ładunek energii (przepięcie) nie "krazyl" po instalacji tylko w jak najkrótszym czasie został ściągnięty do ziemi.

Moje zapytanie dotyczyło czy od fizycznie wbitej szpilki 30m linki wprawdzie 25mm2 nie jest za dużo by ochrona porażeniowa, czy przepięciowa była skuteczna.
Wiadomo że najlepiej jak by zaraz przy złączu wykonać uziemienie poprzez wicie szpilki i tam podłączyć miejsce rozdziału ale to by było problematyczne u mnie zwłaszcza ze juz jedna szpilka z dobrą rezystancja mam w piwnicy.
Wiem ze są tez osoby co uważają że miejsca rozdziału nie trzeba uziemiac ale ja jednak należę do tych co uważają inaczej.
Bardzo bym prosił o jakieś sugestie w temacie odległości szpilki od miejsca rozdziału.

Owszem GSU jest w domu ale nie zawsze podłącza się do niej wszystkie instalacje, nie zawsze jest taka potrzeba. Jaki jest cel takiego rozwiązania jak chcesz zastosować, czy tak jest w warunkach przyłączenia? Do tego jeszcze kilka niejasności z postu pierwszego jeśli rozdział w złączu to od złącza do domu 5x. Od zacisków do skrzynki, której skrzynki?

iskra99
06-09-2015, 13:16
Od linii napowietrznej np. kabel 4x25mm2 Cu do skrzynki która będzie przed domem.
Tam rozdział TNC na TNS.
Do szyny PE w tej skrzynce podlaczenie linka 25mm2 tej szpilki która jest w piwnicy.
Co chce osiągnąć ?
Skuteczna ochrona przeciwporażeniowa i przeciwprzepięciowa.

Remiks
06-09-2015, 14:59
Od linii napowietrznej np. kabel 4x25mm2 Cu do skrzynki która będzie przed domem.
Tam rozdział TNC na TNS.
Do szyny PE w tej skrzynce podlaczenie linka 25mm2 tej szpilki która jest w piwnicy.
Co chce osiągnąć ?
Skuteczna ochrona przeciwporażeniowa i przeciwprzepięciowa.

Nie rozdziela się TNC rozdziela się PEN, A co takiego nieskutecznego będzie w rozdzieleniu w RG w domu? Rozumiem że skrzynka jest 30m przed domem więc dalej od skrzynki do RG w domu ziemny 5x np 25mm2 ,koszty takiego WLZ rosną, zamiast linki może być bednarka chyba że boisz się o jej trwałość ale skuteczność i tak rośnie wątpliwie;-) Myślisz że skuteczność ochrony przeciwporażeniowej zwiększy się przy takim rozwiązaniu (ograniczony zostanie np. prąd rażeniowy, czas zadziałania zabezpieczeń)?

iskra99
06-09-2015, 16:49
To był skrót myślowy. Wiadomo że chodziło mi o rozdział potencjału PEN na PE i N.
Tak by do domu wchodziła sieć TNS.
Skrzynka będzie bezpośrednio przed domem na chodniku (nie mogę zrobić na granicy działki bo dom bezpośrednio stoi przy chodniku).
30 m to odległość od montowane skrzynki złącza do rozdzielni głównej w domu na piętrze.
Co do skuteczności działania zabezpieczeń to kwestia odpowiedniego doboru ale podstawa to potencjał ziemi.
W przypadku sieci TNS jest to PE.
Dlatego tak mi zależy na dobrze wykonanym uziemienie w miarę możliwości.
Wiadomo najlepiej uziom otokowy, fundamentowy ale mam stary dom z 37 roku wtedy tak się nie robiło niestety.

Remiks
06-09-2015, 17:23
To był skrót myślowy. Wiadomo że chodziło mi o rozdział potencjału PEN na PE i N.
Tak by do domu wchodziła sieć TNS.
Skrzynka będzie bezpośrednio przed domem na chodniku (nie mogę zrobić na granicy działki bo dom bezpośrednio stoi przy chodniku).
30 m to odległość od montowane skrzynki złącza do rozdzielni głównej w domu na piętrze.
Co do skuteczności działania zabezpieczeń to kwestia odpowiedniego doboru ale podstawa to potencjał ziemi.
W przypadku sieci TNS jest to PE.
Dlatego tak mi zależy na dobrze wykonanym uziemienie w miarę możliwości.
Wiadomo najlepiej uziom otokowy, fundamentowy ale mam stary dom z 37 roku wtedy tak się nie robiło niestety.
Zrobisz jak chcesz, kto bogatemu zabroni, nie ma znaczenia czy do domu wejdziesz TNC czy TNC-S. Podstawą skuteczności samoczynnego wyłączenia zasilania będzie raczej impedancja pętli zwarcia co za tym idzie odpowiednio dobrane przekroje i zabezpieczenia. Uziemiony rozdział w RG budynku będzie równie skuteczny chyba że tak nakazały warunki przyłączenia (spotkałem już takie wymuszanie przez ZE).

iskra99
07-09-2015, 07:56
Przyjacielu mam pytanie jeszcze.
Oglądałem ceny kabli 4x16mm2 i 5X16mm2 jest to ok 5zl różnicy.
Bo pamiętaj ze 25mm2 to z chodzę z linii napowietrzenie do przyłącza kablem 4x25mm2.
Potem już 5X16mm2 do domu do rozdzielni na piętro a 5X10mm2 na parter.
Różnica w cenie do udzwigniecia.
Wolał bym mieć jedno miejsce wspólne rozdziału PEN dla piętra i parteru (w przyłącze wlasnie)
Dziękuję za zwrócenie uwagi co do pomiarów impedancji pętli zwarcia.
Mam rozumieć ze pomiar impedancji pętli zwarcia mogę już dokonać po wykonaniu obwodów na gotowo?
Czy mógł byś jeszczee raz napisać czy ta odległość od szpilki do miejsca rozdziału (ok30m linki 25mm2) nie będzie za duża?
Chodzi mi o to czy ewentualny prąd zwarciowy czy przepięciowa nie będzie miał do pokonania zbyt dalekiej drogi?

Remiks
07-09-2015, 16:16
Przyjacielu mam pytanie jeszcze.
Oglądałem ceny kabli 4x16mm2 i 5X16mm2 jest to ok 5zl różnicy.
Bo pamiętaj ze 25mm2 to z chodzę z linii napowietrzenie do przyłącza kablem 4x25mm2.
Potem już 5X16mm2 do domu do rozdzielni na piętro a 5X10mm2 na parter.
Różnica w cenie do udzwigniecia.
Wolał bym mieć jedno miejsce wspólne rozdziału PEN dla piętra i parteru (w przyłącze wlasnie)
A co stoi na przeszkodzie by ten wspólny punkt był w RG na piętrze i tak przez nią prowadzisz zasilanie do następnej i czy nie lepiej odwrócić rolę rozdzielnic i główną dać na parterze zrobić tam podział i na górę wyjść 10mm2

Dziękuję za zwrócenie uwagi co do pomiarów impedancji pętli zwarcia.
Mam rozumieć ze pomiar impedancji pętli zwarcia mogę już dokonać po wykonaniu obwodów na gotowo?
Czy mógł byś jeszczee raz napisać czy ta odległość od szpilki do miejsca rozdziału (ok30m linki 25mm2) nie będzie za duża?
Chodzi mi o to czy ewentualny prąd zwarciowy czy przepięciowa nie będzie miał do pokonania zbyt dalekiej drogi?
Rozrysuj sobie Twój pomysł i zobaczysz co gdzie i w ilu miejscach jest uziemione, przeceniasz rolę tych uziemień. Jak się uprzesz przy takim rozwiązaniu to zamiast linki 25mm2 daj bednarkę.
Pomiary to raczej kompletne należało by wykonać nie tylko pętla zwarcia.

iskra99
07-09-2015, 18:38
Moje mieszkanie znajduje się na piętrze zasilać je będzie kabel 5X16mm2.
Na parterze jest lokal usługowy który wynajmuje i ktoś inny jest właścicielem licznika.
Zasilanie jest osobne dla piętra i parteru.
Oba liczniki w złączu przed domem.
Co do pomiaru wiem ze jeszcze kwestia rezystancji izolacji kabli itd.
Ale mi przypomniałem o pomiarze impedancji pętli zwarcia.

asterixx
19-09-2015, 20:08
Kolego Asterixx a czy nie jest tak ze GSW/GSU zawsze jest w domu i tak do niego podłącza wszystkie instalacje (C.O, woda,Gaz)
I po to się robi by wartość rezystancji była jak najmniejsza by ładunek energii (przepięcie) nie "krazyl" po instalacji tylko w jak najkrótszym czasie został ściągnięty do ziemi.

Moje zapytanie dotyczyło czy od fizycznie wbitej szpilki 30m linki wprawdzie 25mm2 nie jest za dużo by ochrona porażeniowa, czy przepięciowa była skuteczna.
Wiadomo że najlepiej jak by zaraz przy złączu wykonać uziemienie poprzez wicie szpilki i tam podłączyć miejsce rozdziału ale to by było problematyczne u mnie zwłaszcza ze juz jedna szpilka z dobrą rezystancja mam w piwnicy.
Wiem ze są tez osoby co uważają że miejsca rozdziału nie trzeba uziemiac ale ja jednak należę do tych co uważają inaczej.
Bardzo bym prosił o jakieś sugestie w temacie odległości szpilki od miejsca rozdziału.

Zjawiska jakie wystepuja przy przepięciu - zwłaszcza w wyniku wyładowania atmosferycznego sa całkiem inne niż to co się dzieje w zwyklej instalacji w czasie zwarcia czy upływności.
Jesli taki przykładowy piorun jest w stanie "przebic" jakby nie było atmosferę, która ma właściwości izolatora i grubośc tego przebicia to jakieś tak na oko min 300-1000m, to co taki przeskok może zrobić w domu, gdzie między najdalszymi elementami instalacji jest kilkanaście metrów ? Czym jest dla takiego pioruna np. ściana o grubości 20 cm ? Prawie nic nie znaczacym elementem, a na pewno nie przeszkodą.

Poza ogromną różnicą potencjałów wyładowanie ma jeszcze dwa istotne paramertry - energię i stromośc narastania zbocza. I ten drugi parametr powoduje, ze Twoje 30m moze byc problemem. Dlaczego tak jest? To już dłuższa dyskusja, ale nie na dziś. Mysle, że tak naprawde nikt Ci na twoje pytanie nie jest w stanie odpowiedziec. Bedzie dobrze, czy nie. patrzac pod względem ochrony od porażeń - nie chce mi sie liczyc, ale stawiam, ze nie bedzie żadnego problemu. To w przypadku wyładowan atmosferycznych nie ma idealnych rozwiązań. Za duzo czynników ma wpływ na to co sie dzieje w instalacji. I zawsze jest to loteria. Nie ma zabezpieczeń idealnych :)

iskra99
21-09-2015, 22:49
Wutam i dziekuje za odpowiedz. Jestem przed wykonaniem zlacza ale wypadla mi jeszcze jedna robota przed zima. Wymiana kanalizacji zewnetrznej.
Jako ze mialem niezly wykop postanowiłem dolozyc do wykopu bednarke.
Wykop wychodzi z domu na glebokosci ok 1.5m biegnie ok 1.5m potem sie rozwidla jak litera Y po ok 10m w kazdym kierunku.
Na koncach rozwidlen wbilem ceownik 50x50x50 2.5m dlugi a trzeci wbilem w miejscu rozwidlenia.
Polaczylen je bednarka 25x4 i od tego rozwidlenia pociagnalem bednarke do piwnicy.
Wczesniej wykonalem uziemienie w piwnicy ponizej poziomu posadzki poprzez wbicie 3 pretow zbrojeniowych fi 22 i zespawanych u gory razem i zespawanych razem z bednarka ktora idzie do GSU.
Teraz pytanie mam takie.
Z racji tego ze mam wykonany ten wykop i ta bednarke zainstaliwana dolqczyc ja dodatkowo do tego wczesniejszego uziomu w piwnicy?
Czy raczej tego nie łaczyc a zainstalowana bednarke uzyc na cele wykonania uziemienia 2 zwodow ( bednarka w wykopie praktycznie jest na cala szerokosc domu).

Czy wykonany uziom moge wykorzystac na cele uziemienia 2 zwodow i dodatkowo podłączyć go do GSW.
Wiele materialow jest w internecie jednak wedlug jedych laczyc wedlug innych ze nie.
Byl bym bardzo wdzieczny za informacje.

krzcel
22-09-2015, 08:04
Łączyć. Jeżeli zrobisz osobne, niepołączone uziomy dla odgromówki i ochrony przeciwporażeniowej to prędzej czy później pojawisz się na żółtym pasku w TVN24. Albo jako trup albo jako morderca.

iskra99
22-09-2015, 08:38
Tak myślałem dzięki.

aiki
09-02-2016, 19:40
Jaki kabel na przyłącze?
Przyłącze do domku jednorodzinnego o długości 31 mb (cała długość kabla wg projektu). Moc przyłączeniowa 12 kW.
Transformator po drugiej stronie drogi.
Projektant który adoptował instalacje dał kabel 4 x 16 mm2 miedziany.
Czy wg Was nie jest to za duży przekrój?
Czy mogę zmniejszyć do 4 x 10 mm2?

elpapiotr
09-02-2016, 19:55
1. Nie jest za duży.
2. Nie robimy za projektanta, on swoje zrobił.
3. Myślimy o harmonicznych.
4. Myślimy na przyszłość, biorąc pod uwagę ewentualne zwiększenie mocy.

krzcel
10-02-2016, 06:40
Czy mogę zmniejszyć do 4 x 10 mm2?
Ile zaoszczędzisz? Instalacje elektryczne, to mały procent ceny domu (w dodatku związany z bezpieczeństwem)a każdy próbuje szkłem doopę utrzeć. Jakoś jak trzeba kupić kafelki za 200/m2 to nikt nie pyta czy można zastąpić takimi za 20 zł.
Titanic nie zatonął od zderzenia z górą lodową tylko powodem była optymalizacja.