PDA

Zobacz pełną wersję : Prostowanie drzwi pcv



nowy122
03-09-2015, 20:48
Witam, posiadam drzwi PCV na profilach BRUGMAN.

Są to drzwi z zamkiem 5-punktowym - czyli po zatrzaśnięciu łapie tylko języczek a dopiero gdy klamka przełożymy do góry zasuwają się rygle jak w oknie.
Nie mam szyb tylko szklenie XPS.

Problemem moim jest to, że po zatrzaśnięciu skrzydło odstaje lekko góra i dołem od ościeżnicy. Dzieje się to od strony zamka - po stornie zawiasów jest okey.

Pytanie moje jest takie czy mogło to się stać od upałów i słońca ?

Czy można spróbować lekko podgiąć skrzydło używając łaty i ścisku stolarskiego ?

nikt ważny
04-09-2015, 05:00
nie znajac sie na rzeczy nic nie rob. To trzeba zrobic inaczej i nie jest to takie proste jak Ci sie wydaje. A przede wszystkim uwaga dla wszystkich. Przy kazdych drzwiach trzeba pamietac by byly one zawsze zaryglowane a nie zamkniete tylko na klamke. Nagrzewanie tylko zewnetrznej powierzchn i przez slonce czyni cuda. Odpowieddz na pytanie, czy po zaryglowaniu tez masz na tyle krzywo ze jest nieszczelnie ?

nowy122
05-09-2015, 09:13
Witam, dziękuje za odpowiedź.

Po zaryglowaniu drzwi dolegają idealnie, jest docisk na uszczelce itp. Problem w tym, że drzwi te są wejściem do małego lokalu i głupio trochę żeby klienci zimą za każdym razem ryglowali.

Mógłbyś podać sposób jak je delikatnie podgiąć ?

A tak poza tym wszytkim czy wszystkie drzwi pcv mają takie ryglowanie że dopiero wtedy uszczelka dochodzi po całej obwiedni ?

nikt ważny
05-09-2015, 10:34
taka moga zachowywac sie KAZDE drzwi bez wzgledu na material z ktorego sa wykonane. Poprzez analogie-czy wiesz co to jest bimetal i jak sie zachowuje? Nie zastanowilo Cie ze po stronie zawiasow wygiecia nie ma ? Tam non stop masz wiecej punktow mocowanai skrzydla do oscieznicy.

nowy122
05-09-2015, 10:40
No okey ale czy mogę spróbować podgiąć skrzydło używając łaty i dwóch ścisków stolarskich ?

finlandia
05-09-2015, 12:24
No okey ale czy mogę spróbować podgiąć skrzydło używając łaty i dwóch ścisków stolarskich ?
Spróbować możesz, ale moim zdaniem nie da to żadnego efektu.

Maciek40
09-09-2015, 15:53
Miałem podobną sytuację w kiosku. Wyginanie pomogło na tyle, że teraz pasują idealnie tam gdzie odstawały, ale wyją z innego narożnika . Niestety...

theme
10-09-2015, 08:35
Ja zapytam czy winne jest skrzydło czy ościeżnica. Czy ktokolwiek to sprawdził?

nowy122
10-09-2015, 20:50
Winne skrzydło, sprawdzone prostą długą łata aluminiowa.

na środku gdzie łapie języczek zamka dolegają a górą i dołem lekko odstają.

Dopiero po zaryglowaniu okuciami dochodzą.


Robić coś z tym czy tak zostawić i jest to normalne ?

nikt ważny
10-09-2015, 21:34
zostaw. niestety, co dla wielu jest niezrozumiałe, to całkiem normalne zjawisko i walka z nim mija się z celem.

theme
11-09-2015, 07:57
Nawet jakbyś teraz przegiął skrzydło na siłę "do pionu", to przy kolejnej zmianie temperatury w zimę będziesz miał ten sam efekt tylko w drugą stronę. Nie da się tak wyginać skrzydła wraz ze wzrostem lub spadkiem temperatury.
Nie wiem jak to dokładnie u Ciebie wygląda ale sporo takich rzeczy można lekko zniwelować poprzez regulację skrzydła na ościeżu.

nikt ważny
11-09-2015, 09:06
i należy podkreślić że jest to NORMALNE zjawisko. Dotyczy drzwi ale także i okien. Pozostawione na działanie słońca zewnętrzna powierzchnia się nagrzewa i lekko odkształca. Latem najczęściej nie przylegają górne rogi, zimą przy silnych mrozach lekko odstaje środek. Jest to związane z nierównomiernym rozszerzaniem się materiału o rożnej temperaturze powierzchni wewnętrznej i zewnętrznej. Profil zachowuje się jak wspomniany już bimetal - jak ktoś nie wie co to takiego i jak się zachowuje niech poszuka w googlach
Dopiero pełne zaryglowanie drzwi czy okna zabezpiecza nas przed tym zjawiskiem

theme
11-09-2015, 12:36
Też nie do końca, bo wystarczy otworzyć drzwi i one momentalnie będą chciały się wygiąć. Jeśli wszystko jest spasowane na żyletkę to będzie ciężkawo zamknąć takie skrzydło. Ja np. mam Wikędy Premium w antracycie od strony południowej i full słońca bez zadaszenia (tak, wiem wiem ;) ). Przy mocnym spasowaniu w to lato było ciężko zamknąć drzwi i trzeba było lekko trzasnąć. Wystarczyło tam języczek na ościeżnicy zluzować o 1-1,5mm i było OK.
Także walka z normalnymi zjawiskami nie ma sensu.

P.S. w oknach jest jeszcze opcja ustawiania siły docisku lato / zima / wiosna-jesień. W drzwiach trzeba ciut więcej podregulować moim zdaniem o ile przeciętny użytkownik będzie chciał się w to zagłębiać.