PDA

Zobacz pełną wersję : Jak poprawnie wykonać uziemienie wyposażenia pomieszczeń ?



_olo_
06-09-2015, 23:07
Które elementy łazienek, kuchni i innych pomieszczeń należy połączyć z uziomem ?

Jakie przekroje przewodów zastosować do połączenia wanny/stelażów podtynkowych/zestawów prysznicowych/rozdzielaczy hydraulicznych i innych elementów z uziomem.

Jak to poprawnie wykonać - u mnie miało być to wykonane przez sprowadzenie z każdego elementu tego wymagającego (które to są, tego nie wiem) przewodu jednożyłowego min. 4mm2 do wspólnego miejsca uziemienia PEN (połączenia bednarki wkopanej w ziemię z przewodem uziemienia rozdziału PEN).

Czy można to również rozwiązać przez sprowadzenie w danym pomieszczeniu - np łazienka nr 1 - przewodów z wszystkich elementów wyposażenia do jednego punktu - szyny wyrównawczej a następnie wszystkich pomieszczeń (wszystkie szyny wyrównawcze z danych pomieszczeń) połączyć we wspólny punkt np w kotłowni i z kotłowni sprowadzić już wszystko jednym przewodem o większym przekroju do skrzynki uziemienia punktu rozdziału PEN ?

elementy wyposażenia pomieszczenia->lokalna szyna wyrównawcza
lokalne szyny wyrównawcze pomieszczeń->główna szyna wyrównawcza
główna szyna wyrównawcza->punkt uziemienia rozdziału PEN (punkt połączenia z bednarką) ? Jakie przekroje przewodów ?

Za nieprofesjonalną, laicką nomenklaturę przepraszam.

kasprzyk
08-09-2015, 18:24
Witam
W pomieszczeniach z brodzikiem/wanną - jak masz wykonaną instalację wod/c.o - z jakiego tworzywa ?

_olo_
09-09-2015, 05:03
Witam
CWU - wszystko pp zgrzewany.
CO - pion z kotłowni do rozdzielaczy z miedzi, rozdzielacze mosiężne - tu rozumiem, wystarczy opaska na rurze w kotłowni i przewód do GSW, bez uziemiania każdego rozdzielacza z osobna ?

ziutekzawisza
09-09-2015, 12:22
Które elementy łazienek, kuchni i innych pomieszczeń należy połączyć z uziomem ?

Jakie przekroje przewodów zastosować do połączenia wanny/stelażów podtynkowych/zestawów prysznicowych/rozdzielaczy hydraulicznych i innych elementów z uziomem.

Jak to poprawnie wykonać - u mnie miało być to wykonane przez sprowadzenie z każdego elementu tego wymagającego (które to są, tego nie wiem) przewodu jednożyłowego min. 4mm2 do wspólnego miejsca uziemienia PEN (połączenia bednarki wkopanej w ziemię z przewodem uziemienia rozdziału PEN).

Czy można to również rozwiązać przez sprowadzenie w danym pomieszczeniu - np łazienka nr 1 - przewodów z wszystkich elementów wyposażenia do jednego punktu - szyny wyrównawczej a następnie wszystkich pomieszczeń (wszystkie szyny wyrównawcze z danych pomieszczeń) połączyć we wspólny punkt np w kotłowni i z kotłowni sprowadzić już wszystko jednym przewodem o większym przekroju do skrzynki uziemienia punktu rozdziału PEN ?

elementy wyposażenia pomieszczenia->lokalna szyna wyrównawcza
lokalne szyny wyrównawcze pomieszczeń->główna szyna wyrównawcza
główna szyna wyrównawcza->punkt uziemienia rozdziału PEN (punkt połączenia z bednarką) ? Jakie przekroje przewodów ?

Za nieprofesjonalną, laicką nomenklaturę przepraszam.

1) Uziomem... raczej nazywa się to połączenie wyrównawcze. Nie zmiania to faktu, że tak czy siak gdzieś tam wcześniej jest uziemione w wspólnym punkcie.
2) Jeśli wystaje z ściany sam przewód, czyli nie jest niczym zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi to powinien miec przekrój nie mniejszy niż 4mm2
3) Elementy takie to np. wanna/brodzik, zlew i inne elementy przewodzące. Nie wiem czy masz dom czy mieszkanie, ale powinny być też przyłączone elementy przewodzące instalacji.
4) Można wykonać miejscowe "uziemienia" a następnie połączyć je gdzieś dalej do jednego głównego i ten dopiero uziemić. Wszak są GSW jak i miejscowe/lokalne szyny wyrównawcze.

Pozdrawiam
Ziutek Zawisza
[moderowano - link reklamowy]

kasprzyk
09-09-2015, 17:33
Witam
CWU - wszystko pp zgrzewany.
CO - pion z kotłowni do rozdzielaczy z miedzi, rozdzielacze mosiężne - tu rozumiem, wystarczy opaska na rurze w kotłowni i przewód do GSW, bez uziemiania każdego rozdzielacza z osobna ?

Nie czytaj postu wyżej, bo niejaki "ziutekzawisza" farmazony wypisuje.

Rozdzielacze podłogówek masz w łazienkach ? Jeżeli tak, od skrzynek rozdzielaczy do GSW poprowadź przewód 4mm (jeżeli nie położysz go w osłonie) żadnych innych części przewodzących dostępnych, nie wolno Tobie łączyć miejscowymi połączeniami wyrównawczymi !

Główne połączenia wyrównawcze wykonujesz w kotłowni, czy pomieszczeniu technicznym, gdzie masz przyłącza większości mediów. Tam instalujesz GSW, (główną szynę wyrównawczą) łączysz z nią takie instalacje jak: wodę, centralne ogrzewanie, wkłady kominowe, ekrany przewodów antenowych, kanały wentylacyjne i najważniejsze, PE głównej rozdzielnicy elektrycznej.
GSW poprzez bednarkę łączysz z uziomem budynku (fundamentowym, otokowym, innym)
poczytaj np.: http://www.sep.com.pl/opracowania/Polaczenia%20wyrownawcze%20ochronne.pdf

Remiks
09-09-2015, 19:07
Po co wytykać komuś farmazony skoro nie pisze się precyzyjnie i zupełnie niezrozumiale dla laika.

kasprzyk
09-09-2015, 19:46
Po co wytykać komuś farmazony skoro nie pisze się precyzyjnie i zupełnie niezrozumiale dla laika.
Odpowiadam - chociażby po to, że nie można tolerować szkodliwych i niebezpiecznych rad, jakie udzielił ziutekzawisza.
Po drugie, jeżeli niezrozumiały jest mój post dla kolegi _olo_ - a wbrew temu co napisał, nie uważam go za laika - to niestety pozostaje wezwanie elektryka.
Kolego _olo_ napiszę jeszcze inaczej, jeżeli w pomieszczeniach z brodzikiem/wanną doprowadzone instalacje nie są wykonane z materiałów przewodzących - nie wykonujesz miejscowych połączeń wyrównawczych. Ponieważ opisany rozdzielacz c.o. jest w obudowie metalowej, pion go zasilający jest miedziany - przygotuj tam przewód o którym wspomniałem wcześniej - to wszystko.
Co do głównych połączeń wyrównawczych - na stronie 40-stej jest rysunek, który jasno wszystko pokazuje.
Kolego Remiks - jeżeli uważasz, że jeszcze jest to niezrozumiale napisane - opisz to prościej.

jacek.zoo
09-09-2015, 20:32
Odpowiadam - chociażby po to, że nie można tolerować szkodliwych i niebezpiecznych rad, jakie udzielił ziutekzawisza.
Po drugie, jeżeli niezrozumiały jest mój post dla kolegi _olo_ - a wbrew temu co napisał, nie uważam go za laika - to niestety pozostaje wezwanie elektryka.
Kolego _olo_ napiszę jeszcze inaczej, jeżeli w pomieszczeniach z brodzikiem/wanną doprowadzone instalacje nie są wykonane z materiałów przewodzących - nie wykonujesz miejscowych połączeń wyrównawczych. Ponieważ opisany rozdzielacz c.o. jest w obudowie metalowej, pion go zasilający jest miedziany - przygotuj tam przewód o którym wspomniałem wcześniej - to wszystko.
Co do głównych połączeń wyrównawczych - na stronie 40-stej jest rysunek, który jasno wszystko pokazuje.
Kolego Remiks - jeżeli uważasz, że jeszcze jest to niezrozumiale napisane - opisz to prościej.

tak z ciekawosci, podłacza sie rure gazowa do uziomu?

Remiks
09-09-2015, 20:50
Kolego Remiks - jeżeli uważasz, że jeszcze jest to niezrozumiale napisane - opisz to prościej.
Teraz opisałeś to jasno, myślę że jaśniej nie dam rady ;-) Jeśli mógłbyś jeszcze wyjaśnić ten fragment " żadnych innych części przewodzących dostępnych, nie wolno Tobie łączyć miejscowymi połączeniami wyrównawczymi" oczywiście w kontekście zdania.

kasprzyk
09-09-2015, 21:39
Remiks - napiszę inaczej ;) - nie wolno wykonywać połączeń wyrównawczych (miejscowych) dla armatury zainstalowanej na nieprzewodzących rurach instalacji nieelektrycznej. Jeżeli omawiane krany/grzejniki inne, byłyby zainstalowane na rurach np. stalowych, byłyby traktowane jako część przewodząca obca - czyli taka, która w normalnym użytkowaniu, mogłaby wprowadzić niebezpieczny potencjał względem innych instalacji uziemionych lub urządzeń podłączonych do sieci w I-szej klasie.

Remiks
09-09-2015, 22:13
Remiks - napiszę inaczej ;) - nie wolno wykonywać połączeń wyrównawczych (miejscowych) dla armatury zainstalowanej na nieprzewodzących rurach instalacji nieelektrycznej. Jeżeli omawiane krany/grzejniki inne, byłyby zainstalowane na rurach np. stalowych, byłyby traktowane jako część przewodząca obca - czyli taka, która w normalnym użytkowaniu, mogłaby wprowadzić niebezpieczny potencjał względem innych instalacji uziemionych lub urządzeń podłączonych do sieci w I-szej klasie.
To że nie ma potrzeby wykonywania połączeń wyrównawczych do armatury na rurach nieprzewodzących to pełna jasność ale nie zapędzał bym się ze stwierdzeniem "nie wolno" zwłaszcza do innych występujących elementów.

_olo_
10-09-2015, 05:06
To już nie chodzi o armaturę bo gdzie niby do nich podłączyć przewód do wyrównania potencjałów ? Ale już akrylowe wanny lub brodziki potrafią posiadać takie złącze.

Ale np stelaż WC, bidetu, rozdzielacz podłogówki, metalowy zlew kuchenny, brodzik... - do wszystkiego odrębne przewody 4mm2 połączone z GSW, która z kolei połączona z uziomem ? Będzie z 10 takich trzeba sprowadzić do kotłowni ?

Czy można zgrupować je lokalnymi SW montując takie w każdym z tych pomieszczeń i z nich już sprowadzić do GSW w kotłowni pojedynczym przewodem zamiast prowadzenia po jednym na każde z ww. elementów ?
Tak precyzyjniej - w skrzynce rozdzielacza podłogówki na piętrze łączę kabelek z bidetu, WC, wanny, rozdzielacza w jeden punkt i z niego prowadzę 1 przewód do GSW do kotłowni zamiast 4 odrębnych przewodów - dopuszczalne ? To samo robię z drugim miejscem, gdzie mam skumulowane elementy, które powinny być podłączone do GSW.

A GSW w kotłowni "grubym" przewodem połączyć z uziomem bo nadal nie rozumiem (GSW w kotłowni w moim przypadku to też raczej lokalna szyna bo miejsce połączenia uziomu-bednarki i PE jest na dworze w skrzynce odgromowej czy jak się tam to ustrojstwo nazywa, w miejscu wejścia kabla zasilania do budynku).

kasprzyk
10-09-2015, 06:30
To już nie chodzi o armaturę
Właśnie "chodzi" o armaturę.



Ale np stelaż WC, bidetu, rozdzielacz podłogówki, metalowy zlew kuchenny, brodzik... - do wszystkiego odrębne przewody 4mm2 połączone z GSW, która z kolei połączona z uziomem ? Będzie z 10 takich trzeba sprowadzić do kotłowni ?


Powtarzam Tobie jeszcze raz - metalowy zlew, brodzik, stelaż bidetu to nie są części przewodzące obce - nie wolno ich Tobie obejmować połączeniami wyrównawczymi.





A GSW w kotłowni "grubym" przewodem połączyć z uziomem bo nadal nie rozumiem (GSW w kotłowni w moim przypadku to też raczej lokalna szyna bo miejsce połączenia uziomu-bednarki i PE jest na dworze w skrzynce odgromowej czy jak się tam to ustrojstwo nazywa, w miejscu wejścia kabla zasilania do budynku).
Napisałem już wyżej - GSW lokalizujesz jak najbliżej miejsca, gdzie schodzą się przyłącza do budynku, ze względu na dużą ilość koncentrujących się instalacji, najczęściej jest to kotłownia.
Pokaż zdjęcie tej skrzynki odgromowej.
Remiks - jakie inne elementy masz na myśli oprócz konstrukcji budynku czy innych elementów przewodzących łączących różne pomieszczenia ?

_olo_
10-09-2015, 14:30
Nie skumam tego, jakim cudem można w razie potrzeby podłączyć armaturę skoro nie ma przewidzianego przez producenta złącza, dlaczego nie podłączać stelażów skoro jak byk widnieje na nim oznakowane miejsce złącza ?

Skrzynka odgromowa to normalna plastikowa skrzynka na elewacji (instalacji odgromowej nie posiadam), w której jest połączony przewód 16mm2 z punktu rozdziału PEN prowadzony z rozdzielnicy z bednarką zakopaną w ziemi. W tym miejscu, bo w tym miejscu jest przebicie przez mur, którym wchodzi do domu kabel przyłącza i wychodzi ww. kabel uziemienia pkt rozdziału PEN i nie jest to kotłownia a salon - kabel w domu ukryty w peszlu w warstwie styropianu na podłodze na gruncie.

kasprzyk
10-09-2015, 19:10
Nie skumam tego, jakim cudem można w razie potrzeby podłączyć armaturę skoro nie ma przewidzianego przez producenta złącza, dlaczego nie podłączać stelażów skoro jak byk widnieje na nim oznakowane miejsce złącza ?
Nie musisz tego kumać, masz się tylko dostosować do przepisów.
Rozchodzi się o to, żeby nie wprowadzać niebezpiecznego potencjału do miejsc, w których nigdy samoistnie się nie pojawi - jest masa tematów do poczytania w tej kwestii.


Skrzynka odgromowa to normalna plastikowa skrzynka na elewacji (instalacji odgromowej nie posiadam), w której jest połączony przewód 16mm2 z punktu rozdziału PEN prowadzony z rozdzielnicy z bednarką zakopaną w ziemi. W tym miejscu, bo w tym miejscu jest przebicie przez mur, którym wchodzi do domu kabel przyłącza i wychodzi ww. kabel uziemienia pkt rozdziału PEN i nie jest to kotłownia a salon - kabel w domu ukryty w peszlu w warstwie styropianu na podłodze na gruncie.
Nie będę wnikał, dlaczego to tak wykonałeś. Bednarkę na etapie budowy trzeba było wprowadzić bezpośrednio do kotłowni. Jeżeli ta puszka odgromowa nigdy nie będzie pełnić funkcji jak w nazwie - to może to tak pozostać. Główny kabel w peszlu i w styropianie, to kolejny temat do dyskusji, jeżeli przewymiarowałeś kabel w stosunku do zapotrzebowania w energię elektryczną domu - to ok.

Remiks
10-09-2015, 20:09
Nie musisz tego kumać, masz się tylko dostosować do przepisów.
Rozchodzi się o to, żeby nie wprowadzać niebezpiecznego potencjału do miejsc, w których nigdy samoistnie się nie pojawi - jest masa tematów do poczytania w tej kwestii.

Nie będę wnikał, dlaczego to tak wykonałeś. Bednarkę na etapie budowy trzeba było wprowadzić bezpośrednio do kotłowni. Jeżeli ta puszka odgromowa nigdy nie będzie pełnić funkcji jak w nazwie - to może to tak pozostać. Główny kabel w peszlu i w styropianie, to kolejny temat do dyskusji, jeżeli przewymiarowałeś kabel w stosunku do zapotrzebowania w energię elektryczną domu - to ok.

A jaki to niebezpieczny potencjał można wprowadzić połączeniem wyrównawczym, czy masz na myśli potencjał ziemi?
Do wcześniejszego pytania przykład: ściana żelbetowa do której kotwione są sporej wielkości grzejniki stalowe rura pex łączyć czy nie wolno łączyć?
Przykład 2 ściana z płyt k-g stelaż stalowy na fundamentowej płycie żelbetowej do tego w łazience ogrzewanie podłogowe (kable) i siatka na kablach i co zrobić?
kasprzyk to nie takie proste czy łączyć czy nie, jeszcze raz zapytam dlaczego "nie wolno".
Co do WLZ-a w peszlu i styropianie to nie demonizował bym jeśli zastosowano się do zasad doboru i wcale nie przewymiarowania.

kasprzyk
10-09-2015, 22:08
A jaki to niebezpieczny potencjał można wprowadzić połączeniem wyrównawczym, czy masz na myśli potencjał ziemi?
Kolego Remiks - dlaczego mam Tobie odpowiadać na laickie pytanie, skoro nie zechciałeś nawet przeczytać zawartości linku który podałem ?



Do wcześniejszego pytania przykład: ściana żelbetowa do której kotwione są sporej wielkości grzejniki stalowe rura pex łączyć czy nie wolno łączyć?

Odpowiedz najpierw na pytanie - ściana zaliczona jest do przewodzących czy nie przewodzących, rura pex ma zachowane połączenie galwaniczne na całej swojej długości, łączy się z elementami przewodzącymi w różnych miejscach budynku ?
Jeżeli znasz odpowiedzi na te pytania - to masz już wynik ;)


Przykład 2 ściana z płyt k-g stelaż stalowy na fundamentowej płycie żelbetowej do tego w łazience ogrzewanie podłogowe (kable) i siatka na kablach i co zrobić?

poszukać odpowiedniego przepisu - mam za Ciebie to zrobić ? Po drugie rozmawiamy o konkretnej sytuacji, nie mam zamiaru wciągać się w tematy które nie dotyczą autora tego wątku.



kasprzyk to nie takie proste czy łączyć czy nie, jeszcze raz zapytam dlaczego "nie wolno".

Odpowiedziałem Tobie już kilka razy, poszukaj literatury na ten temat, skoro nie akceptujesz moich wypowiedzi.



Co do WLZ-a w peszlu i styropianie to nie demonizował bym jeśli zastosowano się do zasad doboru i wcale nie przewymiarowania.
Wskaż mi tabele układania przewodów i kabli, która pokazuje taką możliwość prowadzenia inst. elektr. Jeżeli nie znajdziesz, to jakie jest Twoim zdaniem dopuszczalne długotrwałe obciążenie np. YKY 5x6mm przy omawianym ułożeniu w arocie i styropianie. ? Nie znając tych właściwości, jak chcesz zastosować się do zasad doboru o których piszesz ?

_olo_
11-09-2015, 04:57
Z kablem nie problem bo to 10mm2, w styropianie w sensie na chudziaku przykryty styropianem więc temp tam będzie się utrzymywała ok. 10-12st od gruntu a peszel po to, by mi go m.in fachmany od tyków nie uszkodzili, prowadzony taką drogą bo prowadząc tą drogą najłatwiej było mi uniknąć krzyżowania z przyłączami wod/kan, których jeszcze nie mam wykonanych a by je wykonać trzeba by kopać głębiej tj pod kablem. Ale nie o to tu chodzi.

Jeszcze raz - sprowadzać z każdego elementu który, jak niektórzy twierdzą musi a inni nie musi być podłączony do GSW osobne przewody do kotłowni do GSW czy można spiąć to po kolei w szereg lub sprowadzić krótkimi przewodami do wspólnego punktu w pomieszczeniu do LSW (lokalna szyna wyrównawcza ??) a później pojedynczym kablem zamiast kilkoma odrębnymi do GSW bo nadal tu nie mam jednoznacznej odpowiedzi ?

Remiks
11-09-2015, 20:01
Kolego kasprzyk tekst z linku znam dobrze ale ok uznaj że moich pytań nie było, masz rację zupełnie niepotrzebnie je zadawałem.
olo oczywiście możesz w jednym pomieszczeniu zejść do wspólnego punktu i połączyć to z GSU.

_olo_
13-09-2015, 08:51
Kolego kasprzyk tekst z linku znam dobrze ale ok uznaj że moich pytań nie było, masz rację zupełnie niepotrzebnie je zadawałem.
olo oczywiście możesz w jednym pomieszczeniu zejść do wspólnego punktu i połączyć to z GSU.

Ok, dzięki za info, w takim razie rozumiem, że mogę zejść do jednego punktu w pomieszczeniu, później zejść do jednego punktu w kotłowni z kilku pomieszczeń by stamtąd połączyć to już jednym przewodem z GSU - skrzynka "odgromowa" gdzie mam wyprowadzoną bednarkę z ziemi i podłączony punkt rozdziału PEN z rozdzielki ? Utworzy się taka struktura drzewa.

Wszystkie ww. połączenia mogę zrobić na drucie lub lince 4mm2 ?

Remiks
13-09-2015, 13:29
Wszystkie ww. połączenia mogę zrobić na drucie lub lince 4mm2 ?
Nie.

_olo_
13-09-2015, 14:18
Nie.

A może coś więcej ?
Skoro to minimalny przekrój do prowadzenia po ścianie (u mnie będzie w rurkach) to gdzie ma być większy ?

Remiks
13-09-2015, 18:23
A może coś więcej ?
Skoro to minimalny przekrój do prowadzenia po ścianie (u mnie będzie w rurkach) to gdzie ma być większy ?
Czytając Twoje posty z innych tematów odnoszę wrażenie że nie masz problemu z odszukiwaniem informacji dostępnych w necie, dla ułatwienia publikacje np. Musiała. przekroje dla połączeń wyrównawczych miejscowych i głównych będą różne a u Ciebie występują jedne i drugie chyba że masz TT.

_olo_
13-09-2015, 19:41
Zapewne jak poszukam to znajdę, jednak takie informacje na forum mogą pomóc, ułatwić życie też innym, temat jak podejrzewam olewany nie tylko przez inwestorów ale również przez instalatorów no bo czym tu się przejmować skoro kiedyś nitkt tego nie robił i też było dobrze. A dziś jak można wygooglować nawet stropy się podłącza do GSW.

Remiks
13-09-2015, 21:15
Zapewne jak poszukam to znajdę, jednak takie informacje na forum mogą pomóc, ułatwić życie też innym, temat jak podejrzewam olewany nie tylko przez inwestorów ale również przez instalatorów no bo czym tu się przejmować skoro kiedyś nitkt tego nie robił i też było dobrze. A dziś jak można wygooglować nawet stropy się podłącza do GSW.
Oczywiście że odpowiedź na forum może pomóc jeśli jest taka sama dla różnych warunków a tutaj tak nie jest. Komu te informacje mają ułatwić życie, elektrykowi czy komuś kto sam sobie zrobi instalację? W drugim przypadku pojawiają się ogłoszenia szukam elektryka który podpisze oświadczenie do ZE. Kiedyś nie było przepięciówek, różnicówek itp. co nie znacz że to wymysły.