PDA

Zobacz pełną wersję : max dlugosc przewodów poziomych DGP grawitacyjnego ?



Waldon
29-08-2004, 22:04
Jaka jest maksymalna dlugosc przewodów poziomych DGP grawitacyjnego ? Chce poprowadzic plaskimi rurami w wylewce (chyba ma takie Darko) . Jle metrów i jaki przekrój zastosowa. Dzieki z góry

Yogi66
29-08-2004, 22:10
Także jestem zainteresowany. Może turbinka nie będzie potrzebna.....

Jasiu1881
29-08-2004, 23:48
Z wzoru wynika że L=H/3 czyli jeśli w pionie idzie 1 m to w poziomie 30 cm , ale jeśli zwiększymy kąt rury do 15 stopni to można w nieskończoność.
Jest w Łodzi taka firma która specjalizuje sie w grawitacyjnym .
Gdzieś na Pomorskiej .Jak ktoś bedzie chciał to poszukam
Podobno są NAJLEPSI :))

Gosia Łódź
30-08-2004, 05:11
Z wzoru wynika że L=H/3 czyli jeśli w pionie idzie 1 m to w poziomie 30 cm , ale jeśli zwiększymy kąt rury do 15 stopni to można w nieskończoność.
Jest w Łodzi taka firma która specjalizuje sie w grawitacyjnym .
Gdzieś na Pomorskiej .Jak ktoś bedzie chciał to poszukam
Podobno są NAJLEPSI :))

Poszukaj poszukaj, bo własnie przyszedł moment na zainteresowanie kominkiem...czyżby Pomorska 100??

Cypek
30-08-2004, 07:13
W poprzednim miałem 3 m w poziomie ( fi 9 cm) i dmuchało jak ta lala :) Acha, teraz tez połozyłem w wylewce Darco o wys 6 cm.

Waldon
30-08-2004, 14:05
Cypek
napisz jak izolowales te kanaly

Cypek
30-08-2004, 14:15
Normalnie położyłem je w styropianie, znaczy od góry i od dołu po 1 cm i po bokach już cała grubość pod wylewką

ddkdarek
30-08-2004, 14:30
Ja u siebie dałem w wylewce ok. 1,3m poziomo przekrój 15x5 izolacja wełną z folią aluminiową gr.3cm.
Zobaczę w praktyce jak będzie (bo nad tym podłoga parkiet)
Pozdrawiam

Waldon
31-08-2004, 08:46
jaka jest sztywnosc prostoktnych przewodów czy trzeba je dodatkowo czyms obudowac czy mozna na nie + docieplenie zrobi bezposrednio wylewke

ppp.j
31-08-2004, 09:31
Jakie planujecie dawać kratki nawiewowe sufitowe i podłogowe do DGP? Planuję rozprowadzić DGP w stropie drewnianym.

agiszonek
31-08-2004, 15:58
Gdzie można kupić prostokątne przewody do rozprowadzania ciepłego powietrza ? Może jakies linki ?

chemik
31-08-2004, 20:54
Witam!


Normalnie położyłem je w styropianie, znaczy od góry i od dołu po 1 cm i po bokach już cała grubość pod wylewką

Niech nikogo nie korci umieszczać kanałów w ociepleniu w styropianie!!! Temp. powietrza sięga nieraz ponad 100 stopni i nie muszę opisywać co dzieję się ze styropianem w tej tempraturze. Kanały muszą być ocieplone tylko wełną lub innym nie palnym i nie topiącym się materiałem. Powiem więcej
z praktyki, że dobrze jest jeszcze w odległości ok. 20 cm. od kanałów do ocieplenia zastosować wełnę, ponieważ betonowa wylewka nagrzewa się od kanałów i może nastąpić wytopienie się styropianu w bliskiej odległości. Prostokątne kanały oferuje Darco www.darco.com.pl Bardzo dużo było o tym na forum. Proszę skorzystać z funkcji "szukaj" Z doświadczenia i literatury mogę powiedzieć, że max dł. kanałów prostokątnych w wylewcy w DGP grawitacyjnym wynosi 3 - 4 m aby była odpowiednia efektywność grzania. (Co innego jest przy turbinie.) Ale na efektywność ma jeszcze wpływ: wymiary kanałów, wznios kanałów, wszystkie załamania, zmiany kierunków, rozgałęzienia, rodzaj kratki wylotowej.

Pozdrawiam!

Waldon
01-09-2004, 10:40
Witam!

Niech nikogo nie korci umieszczać kanałów w ociepleniu w styropianie!!!
jestes tam potrzebny
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=32514

chechlak
01-09-2004, 10:46
Poszukaj poszukaj, bo własnie przyszedł moment na zainteresowanie kominkiem...czyżby Pomorska 100??[/quote]

Pomorska 100 jest to Filar-Mat-Bud, mają Jotula i Tarnawę, są też w Zgierzu ja ich za późno znalazłem żeby rozprowadzić grawitacyjne DGP, ale wszystko mi ładnie wytłumaczyli na podstawie projektu. A kominek kupiłem Dovre bo niestety na Jotula mnie nie stać a Tarnawa mi się nie podoba, chociaż jest podobno bardzo dobra.

Cypek
01-09-2004, 10:55
Witam!

[b] Temp. powietrza sięga nieraz ponad 100 stopni i nie muszę opisywać co dzieję się ze styropianem w tej tempraturze. Pozdrawiam!


Temperatura nie sięga 100C (do anemostatów nad kominkiem można przyłożyć rekę ) i styropianowi nic sie nie dzieje w tej temperaturze, mozesz spac spokojnie. Nie dodałem, ze styropian jest odizolowany folia aluminiowa od kanałów.

chemik
01-09-2004, 11:26
Witam!



Witam!

[b] Temp. powietrza sięga nieraz ponad 100 stopni i nie muszę opisywać co dzieję się ze styropianem w tej tempraturze. Pozdrawiam!


Temperatura nie sięga 100C (do anemostatów nad kominkiem można przyłożyć rekę ) i styropianowi nic sie nie dzieje w tej temperaturze, mozesz spac spokojnie. Nie dodałem, ze styropian jest odizolowany folia aluminiowa od kanałów.

Sprawdź wypowiedź Waldona z postu http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=32514
Nie wiem czy jesteś już użytkownikiem DGP czy tylko teoretykiem. Jak myślisz jaką temp. ma wkład? 300! ; 500! a może 700 stopni? Dlaczego do ocieplenia wnętrza dystrybutora używa się wełny która wytrzymuje 1000 stopni? A jaką temp będzie miało powietrze które ogrzeje się np. od powierzchi 300 stopni celsjusza? U mnie jak przyłożysz rękę do wylotu z kratki to po chwili możesz ulec poparzeniu. Nie wiem czy to powietrze ma 100 czy 80 stopni ale na pewno topi styropian. Poza tym ja zrobiłem błąd bo w wylewce dałem za blisko styropian od kanału. Nie muszę opisywać jaki po paru paleniach, zwłasza intensywnych, rozchodził się po domu (nie wiem którędy?) zapach topionego styropianu. Jeżeli uważasz, że z twoim styropianem nic się nie stanie to twoja sprawa. Ja jednak ostrzegam wszystkich forumowiczów. Nie ocieplajmy kanałów DGP styropianem.

Pozdrawiam!

chechlak
01-09-2004, 12:15
Nie ocieplajmy kanałów DGP styropianem.[/color]
Z tym ocieplaniem styropianem, to może chodzi o ocieplenie kanałów z dolnych kratek tzn powrotu z pomieszczeń do kominka. Mnie powiedziano żeby powroty ocieplic właśnie styropianem, co jest przeciez uzasadnione-temp. pokojowa.

deha
01-09-2004, 15:47
Witam
W moim przypadku najdłuższy odcinek ma długość ok 6-7m, następne 6m ,2m, 1m, 1m. Czyli 5 pomieszczeń. A kanały są odizolowane wełną i na pewno nie izolowałbym styropianem ( w obawie przed wytopieniem). Sprawdza sie to doskonale, a nagrzewa się to b. mocno ponieważ w miejscu gdzie w posadzce jest kanał jest b. ciepła podłoga.

WITEK P.
01-09-2004, 19:43
..sa gotowe przewody elastyczne np.ALUMFLEX specjalnie dostosowane do ciepłego powietrza, izolowane wełna mineralną...
WP

Waldon
02-09-2004, 07:34
deha
jakimi przewodami prowadziles jaki prekrój?

WITEK P.
witek czy sa plaskie takie zeby zamaskowac je w wylewce i jaki maj przekrój?

chemik
02-09-2004, 09:55
Witam!


deha
jakimi przewodami prowadziles jaki prekrój?

WITEK P.
witek czy sa plaskie takie zeby zamaskowac je w wylewce i jaki maj przekrój?

Tyle już pisze się o ofercie Darco. Proszę skorzystać z linku http://www.darco.com.pl/pl/oferta.php?o=1&kid=8&xid=10#poz i zapoznać się z zamieszczoną tam ofertą.

Pozdrawiam!

Waldon
02-09-2004, 10:44
katalog mam nawet w domu.
i co z tego ze zapoznam sie tylko z oferta.
Chce wiedziec:
1. Jaki przekrój jest ok na jakie odleglosci dla grawitacyjnego - tam tej odpowiedzi nie ma
2. Jak dziala taki uklad spostrzerzenia.
3. Moze jest tez inna oferta bardziej pasujca do moich warunków.

chemik
02-09-2004, 12:08
Witam!

Waldon! Pytasz o zbyt szczegółowe dane nie podając konkretów. To tak jakby ktoś zapytał jaki kupić samochód? Każdą instalacje (nie tylko DGP) projektuje się dla danego domu. Odpowiedź na pytanie 1 już padła:

Z doświadczenia i literatury mogę powiedzieć, że max dł. kanałów prostokątnych w wylewcy w DGP grawitacyjnym wynosi 3 - 4 m aby była odpowiednia efektywność grzania. (Co innego jest przy turbinie.) Ale na efektywność ma jeszcze wpływ: wymiary kanałów, wznios kanałów, wszystkie załamania, zmiany kierunków, rozgałęzienia, rodzaj kratki wylotowej. Wszystko zależy jeszcze gdzie masz kominek, centralnie czy nie, czy chcesz ogrzewać dół czy też górę, czy masz możliwość umieszczenia rur np. w podwieszonym suficie, jaką będziesz miał izolację wylewki, ile pomieszczeń będziesz ogrzewał. jakie kanały zastosujesz - spiro czy prostokąty. Sam widzisz, że tyle danych wejściowych determinuje odpowiedź na pytanie
Jaki przekrój jest ok na jakie odleglosci dla grawitacyjnego . A ty chcesz odpowiedź "dokładnie tyle i tyle."
Ad. 2 pytanie. Ja mam grawitacyjne DGP z kanałami spiro-ocieplone a na górze kanały prostokątne i wszystko działa super. Grzeję kominkiem całą zimę ok. 130 m2 i nie ma problemu utrzymać temp 22-24 stopnie. Ale już na etapie realizacji projektu dobrze jest uwzględnić pewne rzeczy. Np. grubość podłogi. przejścia przez stropy, możliwość ukrycia kanałów w podwieszanym suficie itp. Mój kolega buduje dom i bardzo mądrze podszedł do tematu (z moimi sugestiami) dlatego będzie miał dużo łatwiej zrobić grawitacyjne DGP.
Ad. 3 Nie znam innej firmy oferującej takie elementy do budowy DGP. Można takie kanały zrobić samemu lub jakiś blacharz coś doradzi.

Pozdrawiam!

Waldon
02-09-2004, 12:32
Witam!

Waldon! Pytasz o zbyt szczegółowe dane nie podając konkretów. To tak jakby ktoś zapytał jaki kupić samochód? Każdą instalacje (nie tylko DGP) projektuje się dla danego domu. Odpowiedź na pytanie 1 już padła:

Z doświadczenia i literatury mogę powiedzieć, że max dł. kanałów prostokątnych w wylewcy w DGP grawitacyjnym wynosi 3 - 4 m aby była odpowiednia efektywność grzania. (Co innego jest przy turbinie.) Ale na efektywność ma jeszcze wpływ: wymiary kanałów, wznios kanałów, wszystkie załamania, zmiany kierunków, rozgałęzienia, rodzaj kratki wylotowej. Wszystko zależy jeszcze gdzie masz kominek, centralnie czy nie, czy chcesz ogrzewać dół czy też górę, czy masz możliwość umieszczenia rur np. w podwieszonym suficie, jaką będziesz miał izolację wylewki, ile pomieszczeń będziesz ogrzewał. jakie kanały zastosujesz - spiro czy prostokąty. Sam widzisz, że tyle danych wejściowych determinuje odpowiedź na pytanie
Jaki przekrój jest ok na jakie odleglosci dla grawitacyjnego . A ty chcesz odpowiedź "dokładnie tyle i tyle."
Ad. 2 pytanie. Ja mam grawitacyjne DGP z kanałami spiro-ocieplone a na górze kanały prostokątne i wszystko działa super. Grzeję kominkiem całą zimę ok. 130 m2 i nie ma problemu utrzymać temp 22-24 stopnie. Ale już na etapie realizacji projektu dobrze jest uwzględnić pewne rzeczy. Np. grubość podłogi. przejścia przez stropy, możliwość ukrycia kanałów w podwieszanym suficie itp. Mój kolega buduje dom i bardzo mądrze podszedł do tematu (z moimi sugestiami) dlatego będzie miał dużo łatwiej zrobić grawitacyjne DGP.
Ad. 3 Nie znam innej firmy oferującej takie elementy do budowy DGP. Można takie kanały zrobić samemu lub jakiś blacharz coś doradzi.

Pozdrawiam!
Zle zrozumiales nie chce rad technicznych jak mam to zrobic u siebie tylko chce poczytac jak maja rozwiazane to inni i jak im to dziala. Ty wyskakujesz mi z konkretna ofeta handlowa poza tym pytanie zadalem konkretnym osoba. A w ostatnim watku wylewasz jakies zale ze chce wiedziec cos innego. Poza tym jak bys mial te wszystkie dane o których piszesz to ciekawe czy udzielilbys w pelni fachowych wskazówek czy tylko taki spontaniczny wesoly tekscik bys stworzyl jak ten zacytowany.
Pozdrawiam Waldon

chemik
02-09-2004, 19:47
Witam!

Przepraszam Woldon, że odebrałeś moją wypowiedż jako wyskok na twoją osobę. Nie jestem żadnych handlowcem ani kominkarzem ani innym "firmantem". Swoją instalację wykonałem sam po wielu przeczytanych materiałach na temat kominków, oględzinach na żywo DGP i konsultacjach z kominkarzami. Działa ona bez zarzutu i jestem z niej zadowolony. Dlatego chętnie jak mogę udzielam rad innym. Jak wykonałem DGP to po części już pisałem. Mogę dodać, że 90% użytkowników ma kanały prostokątne 5x15 (takie chowają się w standartowej wylewce) oraz ocieplane rury spiro fi 100 lub 125. Pytasz o odległości? U mnie są kanały o długości 2-3 metrów a jeden ma 4 m. Ten 4m grzeje już wyczuwalnie słabiej ale nie znaczy to że nie da się nim ogrzać pomieszczenia. Uważam, że grawitacyjne DGP ma przewagę nad mechanicznym, pod względem braku potrzeby prądu do działania. Gdyby wszystko inne nie działało (piec "co" na gaz) mogę spokojnie ogrzać dom nawet "po ciemku".

Pozdrawiam!

Waldon
03-09-2004, 06:26
chemik
dzieki serdeczne i sorki ze sie unioslem.
Mam jeszcze male pytanko: jak gruba warstwe ocieplenia zastosowales na kanalach i jakie podlogi masz nad nimi i jak sie to sprawdza czy twoim zdaniem drewniane lub drewnopochodne podlogi beda mogly na nich lezec.
dzieki z góry

chemik
03-09-2004, 07:50
Witam!

Dałem po 2 cm. wełny wokoło kanałów. Kanały mam w wylewce (kuchnia, łazienka) oraz pod podłogą z desek sosnowych. Tak jak już było gdzieś pisane, podłoga nad kanałami nieznacznie się nagrzewa. Bałem się jak to wytrzymają deski ale bez obaw. Nic się z nimi nie dzieje tzn. nie pękają, nie wypaczają się. Można powiedzieć, że w kuchni (płytki ceramiczne) mam dodatkowo ogrzewanie podłogowe kanałami DGP. Fajny nie zamierzony efekt.

Pozdrawiam!

Waldon
03-09-2004, 08:58
chyba jest jeszcze jedna rzecz o które nie spytalem czy te dlugie kanaly sa prowadzone w lini prostej czy wyprofilowane sa poprzez ksztaltki. Ja bede musial ominac przeszkode ksztaltka 90 stopni na przewodzie dl. 2- 2,5m czy to jakas znaczna przeszkoda dla cieplego powietrza ? Dzieki z góry.

chemik
03-09-2004, 09:11
Witam!

Zasady prowadzenia kanałów są podobne jak wody a dokładniej kanalizacji. Np. dobrze jest zamiast kolanka 90 st. zastosować 2 po 45 st. Starać się prowadzić najkrótszymi możliwymi drogami np. nie bokami ale po przekątnej. Należy zastosować lekki wznios kanału w stronę kratki np. 1-2 cm. na metr długości. Ogólnie starajmy się aby było jak najmniej oporów dla gorącego powietrza. Oczywiście to wszystko dotyczy grawitacyjnego DGP choć nie ma co przesadzć bo powietrze i tak dotrze do celu. Kanały 2-2,5 metra są na tyle krótkie, że nie powinno być żadnych kłopotów z rozprowadzeniem.

Pozdrawiam!

Waldon
03-09-2004, 09:15
wielkie dzieki chyba juz wiem na tyle duzo zeby zaprac sie za dobór sprzetu.

jeżyk
05-09-2004, 23:13
Rozwiązaniem pośrednim między grawitacyjnym, a podciśniniowym ( z turbiną) jest system DGP nadciśnieniowy. Takie wkłady produkuje między innymi KORNAK ( mam ich kozę jest OK)
www.centrumkomina.pl/indx_pl.php wejdz: komonki , ogrzewanie kominkowe.

jeżyk
05-09-2004, 23:22
nie wiem dlaczego podkreśliło mi adres, w mijscu spacji powinna być kreseczka ta między 0 a = :lol: ale z Shift-em :lol:
www.centrumkomina.pl/indx_pl.php

Gosia Łódź
06-09-2004, 05:18
Witam
Czy ktoś z Was słyszał o "turbince", ale na zimne powietrze, umiejscowionej - obok kominka?
Jestem na etapie zrobienia kominka z DGP... i z jednej z rozmów z fachowcami usłyszałam taką opcję, przede wszystkim ze względu an to, ze nie mam za dużo miejsca na turbinę w bliskiej odległości od kominka i nie mam poddasza.

06-09-2004, 13:54
Pozwolicie że przyłączę się do dyskusji. Mam pytanie do Chemika.
Czy jeśli poprowadzę przewód DGP w podłodze na piętrze i skieruję wylot w dół do pomieszczenia na parterze to będzie to działać ?(długość przewodu poziomego około 3.5 metra). Dodam, że tym pomieszczeniem jest łazienka na dole, wiem że niektórzy odradzaja zakładanie DGP do łazienek, ale mimo wszystko chciałbym spróbować. Czyli w łazience na parterze miałbym w suficie wlot ciepłego powietrza. Wlot byłby maksymalnie oddalony od prysznica aby nie dostawała się tamtędy w drugą stronę para wodna.

I jeszcze jedno pytanie do użytkowników DGP. Czy to prawda, że kanały bardzo dobrze przenoszą dzwięki, czyli jak sie rozmawia w pomieszczeniu gdzie jest kominek to rozmowę słychać bardzo dobrze w pomieszczeniach na górze gdzie dochodzi DGP?

am
06-09-2004, 16:00
Pisałem juz o tym kilka razy ale ciągle pojawiaja sie nowe wątki
Mam intalacje grawitacyjną. Najdłuzszy poziomy odcinek na ponad 10mb!. Grzałem całą ubiegłą zimę - działało bez zarzutu.
Mam też rozwiązanie o którym pisze Tomi_3miasto. Idzie podaszem kanał spiro ocieplony fi 125 (ok. 10mb) nastepnie schodzi przez strop do sypialni na parterze + kratka w suficie.
Generalnie działa - jak się przystawi rekę do jest wyraźny nawiew ciepłego powietrza do pokoju - czasami mam jednak wątpliwości - efektywność jest jednak mała (przynajmniej w porównaniu z wylotem ciepłego powietrza przy podłodze). Coś tam grzeje ale słabo

chemik
06-09-2004, 18:34
Witam!

Podzielam spostrzeżenia am, że mogą być problemy z efektywnością ogrzewania z kanałów schodzących w dół. Gorące powietrze zgodnie z prawami fizyki porusza się do góry więc trudno "zmusić go do opadania". Co do prowadzenia DGP do łazienek to polecam link http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=213709&highlight=#213709
W każdym razie DGP w łazience to fajna sprawa. Ja też eksperymentowałem z turbinką na zimne powietrze umieszczoną pod kominkiem (dokładnie z boku). Może był to wentylator o małej wydajności bo nie zaobserwowałem znaczącej efektywności ogrzewania. U mnie DGP grawitacyjne jest tak wydajne, że zaniechałem tych prób. Aczkolwiek według mnie warto zająć się bliżej tym sposobem nawiewu. Może tej zimy coś poeksperymentuję.

Pozdrawiam!

jeżyk
06-09-2004, 19:41
wklad Kornaka wyposazony jest w dwa wentylatory - przewód poziomy może mieć do 8 m. Ciekawe czy je słychać i czy jest to uciążliwe. Może ktoś ma to cuś KORNAK 1/1 ?

tunia
30-11-2004, 14:16
może by ktoś dopisał coś jeszcze o dgp...
chcemy kupić turbinkę, tylko gdzie???
na darco ?? czy gdzie indziej?? chętnie wysłucham podpowiedzi
pozdrawiam

majo
30-11-2004, 16:23
Witam!

[b] Temp. powietrza sięga nieraz ponad 100 stopni i nie muszę opisywać co dzieję się ze styropianem w tej tempraturze. Pozdrawiam!


Temperatura nie sięga 100C (do anemostatów nad kominkiem można przyłożyć rekę ) i styropianowi nic sie nie dzieje w tej temperaturze, mozesz spac spokojnie. Nie dodałem, ze styropian jest odizolowany folia aluminiowa od kanałów.

no no ... moich anemostatow nie zlapiesz reka

chemik
30-11-2004, 19:57
Witam!

Zgadza się majo. Moich jak jest dobrze napalone w kominku też nie dotkniesz. A to znaczy, że styropian chyba się wytopi :-?

Leszek
01-12-2004, 10:26
Jeżeli umieszczacie rozprowadzenie grawitacyjnego DGP w wylewce, to "zmuszacie" ogrzane powietrze do "iścia" w dół :wink: Ale piszecie, że to działa, czyli - jak w moim przypadku jest piwnica - mogę przebić się przez strop i rozprowadzić poziomo po suficie piwnicy i wychodzić w pokojach idąc do góry. Będzie to efektywne?
Dzięki za wszelkie informacje

Feft
01-12-2004, 13:03
Tunia: idż na stronę firmy Dospel, gdzieś tam znajdziesz adres sklepu firmowego w Katowicach.

tunia
01-12-2004, 13:41
Weszłam na stronki darco i dospela.... takie info uzyskałam....

Dospel
Turbinka KOM 600 II cena 655 zł (chyba brutto)
Wydatek powietrza [m3/h] 510
Wydatek powietrza [m3/s] 0,14
Ciśnienie statyczne [Pa] 218
Ciśnienie statyczne [mmH2O] 22
Ciśnienie akustyczne [dB/A [1m]] 53
Napięcie zasilania [V/Hz] 230/50
Obroty silnika [obr./min.] 965
Moc [W] 76
Pobór prądu [A] 0,34
Temperatura pracy [ºC] -20 ÷ + 150
Zakres regulacji termostatu [ºC] 0 ÷ 90
Waga [kg] 9,3
Stopień ochrony [IP] 20
Klasa izolacji |
Typ łożyska kulowe
Materiał stal ocynkowana

Filtr kosztuje 314 zł


Darco
Cena brutto: 585 zł
Typ AN2
Wymiary 315x310x305
Wydajność [m3/h] 510
Moc [W] 83
Ilość obrotów [obr/min] 930
Napięcie jednofazowe [V/Hz] 230/50
Natężenie [A] 0,35
Temperatura pracy [oC] 0 do +150
Ciśnienie akustyczne (hałas) [dB] 65
Waga [kg] 7
Wymiary gabarytowe [mm] 315x310x305
Maksymalna temperatura pracy [oC] max 150
Zakres regulowanej temperatury [oC] 10-120
Średnice króćców [Spiro] Ø150

Cena filtra to ok 380 zł

i co poradzicie??? Jakie turbinki macie ? Jak się sprawują???
mam jeszcze trochę czasu na decyzję, więc chętnie skorzystam z porad
pozdrowionka

Leszek
06-12-2004, 13:08
Ponawiam zapytanie,
Czy poziome rozprowadzenie DGP po suficie piwnicy jest realne? Czy ktoś tak ma zrobione?

Feft
06-12-2004, 13:14
Ja mam właśnie z Dospelu - jest w porządku.

Yeti
23-04-2011, 12:56
Czy od końca 2004-ego roku nie buduje się już grawitacyjnych systemów DGP w poziomie? ;)
Szukaczka nie znalazła mi aktywnych wątków. A może źle szukałem ;), podpowiedzcie, pls :rolleyes:
Jestem zdecydowany na taki właśnie system, tylko ...te odległości...
Pochwalcie się waszymi rozwiązaniami i rekordami długości w grawitacyjnym rozprowadzeniu powietrza w poziomie i opiszcie skuteczność działania.

Kominki Piotr Batura
23-04-2011, 19:48
Czy od końca 2004-ego roku nie buduje się już grawitacyjnych systemów DGP w poziomie? ;)
Szukaczka nie znalazła mi aktywnych wątków. A może źle szukałem ;), podpowiedzcie, pls :rolleyes:
Jestem zdecydowany na taki właśnie system, tylko ...te odległości...
Pochwalcie się waszymi rozwiązaniami i rekordami długości w grawitacyjnym rozprowadzeniu powietrza w poziomie i opiszcie skuteczność działania.

Odpowiedni przekrój , zapewnić cyrkulacje powrotną (szczeliny pod drzwiami ,kratki),
najlepiej lekko pod górkę (tak jak u hydraulika kanaliza z górki) i możesz nawet
10 m ciągnąć.