PDA

Zobacz pełną wersję : Lepszy projekt na zamówienie czy gotowy?



kalendarium
07-09-2015, 09:57
Pytanie do tych, co już się zbudowali: wybieraliście projekty gotowe czy na zamówienie?
Widziałam, że te gotowe nie są takie drogie, co moim zdaniem mocno przemawia na ich korzyść.
Chciałabym jednak dowiedzieć się jak to wygląda w praktyce.

Pasqud
08-09-2015, 08:49
Zaś ja zdecydowanie polecam indywidualny. Koszt projektu to przecież drobiazg w ogólnej cenie budowy domu. A wiem, że wszystko jest tak jak mi się zapragnie.

...sfokusowane - zgroooooooza!

turalyon
09-09-2015, 09:15
Gotowy - znacznie taniej. Zapłacisz z 2000zł + max 500 za przeróbki.

Pasqud koszt niby niewielki w porównaniu z całą budową - ale tak myśląc nagle niewielkie koszty na każdym materiale daje nagle 100tys zł

Gwenni
09-09-2015, 12:00
Też się nad tym zastanaawiam, co prawda chodzi o domek bardziej wypoczynkowy ale chyba skorzystam z gotowego projektu. Jak przeglądałam to praktycznie ilość projektów gotowych jest nie do ogarnięcia.

Mario430
11-09-2015, 10:57
Nasz był niby indywidualny, a tak naprawdę złożony z kilku gotowych.

tomekwa
11-09-2015, 11:52
Jeżeli pasuje Ci gotowy - bierz gotowy. Jeżeli z jakichś powodów (ukształtowanie terenu, wymogi gminy) nie możesz sobie takiego znaleźć - zleć projekt. Teoretycznie powinieneś mieć dom szyty na miarę, wpasowany w teren i inny niż wszyscy, chociaż znam przypadke jak w jednej z pracowni projekt indywidualny znalazł się w sprzedaży katalogowej (zapewne kwestia umowy/ceny).

golfgolf
14-09-2015, 08:46
Dokładnie, tomekwa ma racje. Znam przypadki, że osoby po kupieniu gotowego projektu ze względu na przepisy i Panie z urzędu musiały wydać ładnych kilka tys. na przeróbki u architekta. Trzeba być ostrożnym z gotowcami.

homecactus
14-09-2015, 09:14
My szukaliśmy 3 miesiące, przejrzeliśmy wszystko co możliwe i nie znaleźliśmy tego, co nam by się podobało.
Wszystko wymagało przeróbek.
Finalnie wzięliśmy indywidualny, płacąc za niego 3 krotnie drożej, ale po czasie widzimy, że to była dobra decyzja, bo mamy wszystko tak, jak chcieliśmy.

pzdr

namira
15-09-2015, 07:24
A ja mam projekt gotowy w którym nie dokonywałam żadnych istotnych zmian,fakt ,że długo szukałam ale wiedziałam czego chcę i jak to mówią kto szuka,ten znajdzie,dom idealnie wpasował się na działkę,spełnia nasze oczekiwania no i zmieścił się w naszym budżecie,jak dla mnie to projekt indywidualny tylko na jakąś bardzo nietypową działkę.

darkdarkman
20-09-2015, 20:28
Projekt gotowy wtedy, kiedy wpisuje się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy.
Jeśli nie wpisuje się to adaptacje mogą wynieść nawet dwukrotność projektu.
Wtedy lepiej projekt na zamówienie.
U mnie okazało się, że na terenie mojej działki, nie mogę postawić bliźniaka. A dla domów dwurodzinnych oferta gotowych projektów jest marna.