PDA

Zobacz pełną wersję : Dokończenie budowy sprzed 20 lat - zmiany



Qoolmer
09-09-2015, 12:56
Witam,

Planuję z żoną dokończyć przerwaną 20 - 25 lat temu budowę domu mojego teścia (dom już jest nasz), architekt narysuje nowy projekt z zaproponowanymi przez nas zmianami, a te zmiany należy wykonać, gdyż stary projekt jest bardzo nieprzemyślany, nie znam się na budowlance dlatego proszę was o pomoc.

Kluczowe pytanie - czy można ganek widoczny na zdjęciach zaadaptować do łazienki? czy warto?, a co z budową nowego ganku? czy może być w proponowanym przez mnie miejscu widocznym na rysunku? Nie chcę zostawiać tego ganka, gdyż korytarz prowadzący do niego znacząco zmniejszyłby mi wymiary łazienki oraz uniemożliwił budowę garderoby, pomieszczenie na niebiesko na moim rysunku nie ma ścianek działowych.

330096
330097
http://ifotos.pl/zobacz/Projekt-d_spewwxp.png

Elfir
09-09-2015, 16:38
ganek stoi na dwóch betonowych słupach. Trzeba byłoby ocieplić i ganek (w tym od spodu), ale i słupy.
Raczej bym kierowała się ku rozebraniu go i dobudowaniu drewnianego (lub konstrukcja szkieletowa), nieogrzewanego, oddylatowanego termicznie od domu (i balkonu).
Może być otynkowany tak samo jak dom.


http://images67.fotosik.pl/1167/8bc94e2f2ff13c07gen.jpg

Frofo007
09-09-2015, 16:52
Specjalistą to ja nie jestem, ale 20-25 lat gołe mury narażone na warunki atmosferyczne to raczej w dobrym stanie nie są.

Qoolmer
09-09-2015, 17:14
Dom zbudowany jest ze ścian składających się z dwóch pustaków żużlowych z watą szklaną pomiędzy nimi i wydaje mi się, ze ich stan jest niezły, jedynie ganek jest z jednej warstwy pustaków.

@Elfir, szkoda mi przestrzeni, którą stracę burząc ganek, znajomy podpowiada, że należałoby wymurować ściany pod gankiem wokół niego i jeszcze wylewkę pod nim zrobić, a jego samego ocieplić steropianem 20cm, podczas gdy resztę domu 10-tką ze względu na gruby mur z watą. Duży ganek wg mojego pomysłu zapewni też miejsce na garderobę na kurtki i buty, bo teraz na tej klatce schodowej przy wejściu nie ma zbyt dużo miejsca... Ale znowu duży ganek będzie chyba wymagał osobnego daszku, gdyż wymurowanie go po sam balkon "oszpeci" tą stronę domku. Czy myślę racjonalnie?

Elfir
09-09-2015, 18:12
jak dołożysz jeszcze styropian na elewacji to ile ściana będzie miała grubości?
10 cm wystarczy? Na pewno?

Qoolmer
09-09-2015, 20:11
Dwa pustaki żużlowe to jest 190 x 2 = 380 plus jeszcze ok. 10 cm waty między pustakami i elewacja to ok. 40cm, grubość ściany widać na zdjęciu tym z drzwiami balkonowymi, 10cm elewacji to propozycja mojego teścia, który mówi żeby wziąć pod uwagę że pomiędzy dwoma pustakami jest jeszcze wata. Dachu na razie nie planuje modernizować, chcę się skupić na wykończeniu domu aby można było w nim zamieszkać.

SO-JER
09-09-2015, 21:02
Nie sądze żeby ta wełna miała jeszcze jakieś właściwości termoizolacyjne. Tyle lat w wilgoci pewnie nieźle juz ją potargało. Ociepl 15cm i poprostu wstaw okna i drzwi zlicowane z murem a wewnątrz głębsze parapety. A jak byście sie chcieli bawić to może jakoś wydłubać tą wełne i zasypać przestrzeń perlitem albo wdmuchać jakiś styro

Qoolmer
09-09-2015, 22:07
15 cm styropianu to juz niezły bunkier wyjdzie ;] ale wezmę to pod uwagę, jednak na razie muszę skupić sie na uregulowaniu sprawy dwóch wejść do domu, bo jeśli dobudujemy ganek tak jak na czerwono na moim rysunku trzeba wymyślić jaki daszek nad nim zrobic, najlepiej zachowujac to okienko nad drzwiami wej, na klatce schodowej.

Elfir
09-09-2015, 22:47
od takich detali jest przecież architekt.

Qoolmer
09-09-2015, 23:04
Oczywiscie, jednak należy mieć jakiś obraz zmian, które architekt naniesie na nowy projekt.

Elfir
10-09-2015, 12:43
ale moim zdaniem za bardzo skupiasz się na detalach wykonawczych. Starczy powiedzieć, że ganek ma być tu i już.


W twoim rzucie zastanawia mnie układ - łazienka i wc obok siebie? Nie dublują funkcji?

Qoolmer
10-09-2015, 17:26
Na pewno nie :) ja jestem zwolennikiem oddzielonej toalety od łazienki, dla mnie absurdem jest w nowoczesnym domu czekanie na możliwość skorzystania z toalety, bo któryś z domowników jest akurat "w kąpieli". Również wizyta gości może być powodem skrępowania, po co goście mają kręcić się po mojej łazience kiedy mają potrzebę, którą zrealizować można w pomieszczeniu przeznaczonym tylko do tego.

Elfir
10-09-2015, 22:18
ale na dole macie jakieś sypialnie?
Bo to dom z poddaszem. Na poddaszu nie ma łazienek?

Sama mam łazienkę gościnną i sypialnianą, ale na dwóch różnych poziomach.

A tu mi się wydawało, że i łazienka i toaleta są gościnne.

Qoolmer
12-09-2015, 20:25
Na poddaszu na razie się nie skupiamy, aktualny plan zakłada, przynajmniej tymczasowe odcięcie parteru od poddasza i wykończenie samego parteru, oczywiście ze względów finansowych :)