PDA

Zobacz pełną wersję : MAŁA DZIAŁKA tak czy nie?



Kimoh
10-09-2015, 17:50
Drodzy Forumowicze,

jestem w trakcie poszukiwania działki w Krakowie i okolicach i mam trochę dylematów, które pewnie Wy również przechodziliście na jakimś etapie przed budową. Ceny działek w Krakowie są zabójcze, ja natomiast mam jakiś swój ograniczony budżet. I tu pojawia się pytanie - czy lepiej kupić większą działkę za miastem (przy czym przez większą też rozumiem coś w okolicach 8-10 arów, bo zależny mi na rozsądnej odległości od centrum) czy małą działkę w mieście (około 4-5 arów, ale bardziej 5)?

Sama skłaniam się do mniejszej działki w mieście, bo nigdy mnie nie ciągnęło do własnych upraw czy koszenia trawy, a bardziej zależy mi na tym, żeby szybko dojechać do centrum czy mieć w zasięgu komunikację miejską. Czy ktoś, kto mieszka na tak małej działce mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami, w szczególności czy nie żałuje, że nie mieszka dalej, ale na większej działce gdzie ma się więcej prywatności?

Dodam jeszcze może, że jestem tuż po 30, więc w grę wchodzi wożenie dzieci do szkoły w przyszłości itd.

dawiddur
10-09-2015, 18:38
Po twoim wpisie wnioskuje, że dobrze wiesz czego potrzebujesz.
Znasz plusy i minusy jednej i drugiej opcji, decyzja należy do Ciebie.

qosek
10-09-2015, 18:53
Tylko popatrz dobrze co bedziesz mogl zbudowac na dzialce 4-5 arowej
Pamietaj, ze sciana z oknami nie moze byc blizej niz 4m od granicy, sciana bez okien 3m od granicy. Do tego czasami masz podaną linię zabudowy (np. front budynku 5m od granicy działki)
Do tego gminy potrafia miec zapisy o min powierzchni dzialki. Slyszalem o 500m2 dla budynku, lub 450m2 dla blizniaka (oczywiscie polowki)

Zalozmy dzialke 20x25m (5arów) - daje to max budynek (liczac, ze ze wszystkich stron masz okna i zadnych dodatkowych ograniczen) - 12x17m -> kolo 200m2 (w jednej kondygnacji).

Kimoh
10-09-2015, 19:04
dawidurr wydaje mi się, że wiem czego potrzebuję, tylko nie wiem czy to sprawdzi się w praktyce :p:rolleyes: mieszka ktoś na tak małej działce i wyrazi swoją opinię?

qosek -jedna z podkrakowskich gmin ma w planie zagospodarowania teren zabudowy "willowej", gdzie minimalna działka musi mieć 20a!!!

CafeDelTom27
10-09-2015, 19:41
Mam 500m2 dzialki.Dom mały pietrowy aby troche zieleni było.Fajnie bo mało trzeba kosic trawy..Powierzchnia uzytkowa domu 90m2.Przechodzac z mieszkania dla mnie dom jest wieeeeelki ale jak juz mieszkasz w domu moze byc Ci ciasno.Dla mnie dzialka wystarczy ale powtarzam mam mały dom

Kimoh
11-09-2015, 08:16
CafeDelTom27 - dzięki za odpowiedź, ja chciałabym zmieścić na takiej działce dom ok. 140m2 - jak patrzę na minimalne wymiary działek dla takich projektów to teoretycznie jest to możliwe, tylko chciałabym to zobaczyć na żywo i poznać opinie osób, które tak mieszkają

turalyon
11-09-2015, 10:03
Jak postawisz 140 metrowy dom to bez problemu zostanie jeszcze fajny kawałek terenu. Tylko musisz zrobić piętrowy, najlepiej bez garażu tylko z wiatą żeby nie przytłaczał takiej małej działki.

ezg2014
11-09-2015, 12:00
Przede wszystkim sprawdź, co możesz postawić na małej działce. WZ lub MPZP to pdstawa. Poza tym najważniejsza jest lokalizacja, dostęp do mediów, komunikacji itp. Jeżeli na małej działce postawić , co chcesz (czyli dom wielkości jakiej chcesz, o ilości kondygnacji jakiej chcesz) i masz wszystkie media itp, to lepsza jest mała działka, a na większej działce nie masz np. mediów to lepsza jest mniejsza działka.

water-sprite
24-09-2015, 10:08
Jeśli to CI pomoże w podjęciu decyzji to moja działka ma 630 m2, myślałam że będzie mała i tylko dom piętrowy się zmieści. Taki zbudowaliśmy (130m2), powierzchnia kondygnacji 65 m2+garaż jednost.
Teraz widzę, że parterówka też spokojnie by się zmieściła. Sąsiedzi mają parterowy i jeszcze sporo trawnika woków do koszenia :)
A przynajmniej dzieci do szkoły i zajęcia pozalekcyjne mają blisko i szybko można je podwieźć.

gahan
25-09-2015, 10:47
Jeśli nie będziesz miała czasu ani ochoty na ogród i pracę w nim - to zdecydowanie mała działka i wpasowany do niej proporcjami dom. Oczywiście i tak bez koszenia się nie obejdzie ;), ale zdecydowanie taka powierzchnia wymaga mniej uwagi i pracy. Kosztem intymności - rzecz jasna, ale coś za coś ... Takie jest moje zdanie:)

Elfir
29-09-2015, 16:47
dawidurr wydaje mi się, że wiem czego potrzebuję, tylko nie wiem czy to sprawdzi się w praktyce :p:rolleyes: mieszka ktoś na tak małej działce i wyrazi swoją opinię?


Mieszkam na działce 380 m2, ale dom bez garażu, przylegający jedną ścianą do granicy sąsiada.
Do zalet można zaliczyć tanie urządzenie ogrodu :)

Elfir
29-09-2015, 16:50
Oczywiście i tak bez koszenia się nie obejdzie ;),

Dlaczego? Koszenie ma związek z trawnikiem a nie wielkością działki. Nie robisz trawnika- nie masz koszenia

firewall
29-09-2015, 18:17
Drodzy Forumowicze,

jestem w trakcie poszukiwania działki w Krakowie i okolicach i mam trochę dylematów, które pewnie Wy również przechodziliście na jakimś etapie przed budową. Ceny działek w Krakowie są zabójcze, ja natomiast mam jakiś swój ograniczony budżet. I tu pojawia się pytanie - czy lepiej kupić większą działkę za miastem (przy czym przez większą też rozumiem coś w okolicach 8-10 arów, bo zależny mi na rozsądnej odległości od centrum) czy małą działkę w mieście (około 4-5 arów, ale bardziej 5)? .

Kiedyś mieszkałem w domu na działce 288m2 i nie uważałem że działka jest mała.Co prawda dom stał w ostrej granicy w narożniku. Teraz mam 6 arów i uważam że działka jest duża.
Musisz tylko zapanować nad rozmiarami domu.

noname2
29-09-2015, 18:21
Dlaczego? Koszenie ma związek z trawnikiem a nie wielkością działki. Nie robisz trawnika- nie masz koszenia
Ale czad . ! szach , mat

slawek9000
01-10-2015, 16:22
heh Krakowiacy, tylko oni podają w arach. Cała reszta kraju w m^2.
Ani 500m2 nie jest małą działką w mieście, ani 1000m2 nie jest dużą działką poza miastem. Jeśli ma sens coś porównywać, to jakieś 2500m2 może być przeciwwagą dla tej 500 metrowej. Ale w mieście, ważniejsza jest lokalizacja i sąsiedztwo, a mniej wielkość.

M-M
20-10-2015, 08:59
Ja obecnie mieszkam na działce 5 arów w ciasnej zabudowie. Słyszę wszystko co mówią sąsiedzi (i vive versa), przy dobrych wiatrach czuję co gotują ;)
Osobiście nie polecam

kanalia
15-12-2015, 20:56
też mam działkę 5a zabudowaną domem 7,5x10 .miejsca mam i tak pod dostatkiem i prac ogrodowych nie brakuje.....nie jest sztuką kupić dużą ,bo kogoś stać a potem wyhodować dzunglę bo nie ma kiedy obrobić.
taka wielkość mi odpowiadała i na taką mnie osobiście było stać.co będzie kiedy na sąsiednich działkach zaczną się budować nowi sąsiedzi?pożyjemy ,zobaczymy ,posłuchamy,powąchamy...............:razz:

firewall
15-12-2015, 21:01
Ja obecnie mieszkam na działce 5 arów w ciasnej zabudowie. Słyszę wszystko co mówią sąsiedzi (i vive versa), przy dobrych wiatrach czuję co gotują ;)
Osobiście nie polecam

Sąsiadka tak źle gotuje?:eek:

Klimon
17-12-2015, 08:54
Lokalizacja powinna być tutaj czynnikiem decydującym.

Za te 2-3 ary dodatkowej ziemi raczej nie warto codziennie dodatkową godzinę spędzać w aucie na dojazdach.

Na 5 arach spokojnie można zbudować dom i mieć jeszcze kawałek ogródka do wypoczynku.

Slyder
17-12-2015, 12:18
pocieszacie mnie. Ja mam działkę 715 m2 , dom ustawiony na środku i podczas budowy wygląda to mało zachęcająco. Mam nadzieje, że jak znikną wszystkie deski, gruzy, hałdy piachu to optycznie działka się powiększy :)