PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy z wlacznikiem.



fabian1995
13-09-2015, 00:29
Witam mam problem z wlacznikiem światła w łazience przy lampie są 3 kable zolto-zielony , niebieski i czarny . Przy włączniku mam 4 brązowy , czarny , niebieski i zolto - zielony . W czarnym przy włączniku jert cały czas prad . Jak podłączyć i gdzie w włączniku nie mam pojęcia mam tam wejścia x 11 , x12 i L1

kasprzyk
13-09-2015, 10:36
Kolego, jeżeli wykonawca prawidłowo przygotował instalację - niebieski z niebieskim, zółto-zielony z żółtozielonym. Czarny na wejście wyłącznika - brązowy - "odpływ" na jego wyjście - jeżeli tu pomylisz przewody, i tak wyłącznik powinien spełnić swoją funkcję, być może na nim masz schemat gdzie przyłączasz fazę L - drugi zacisk w kierunku lampy.
Zanim zabierzesz się za podłączanie, upewnij się, że neonówka nie wskazuje napięcia na innym przewodzie niż czarny czy brązowy, po podłączeniu oprawy, upewnij się, że faza nie występuje na jej obudowie.
Jak nie jesteś czegoś pewien - zleć pracę elektrykowi - z prądem nie ma żartów.

fabian1995
13-09-2015, 11:46
Mam przy wlaczniku czarny niebieski i brązowy i zolto zielony tylko w czarnym jest napięcie na włączniku mam wejścia x11 x12 i L1 niebieski pod x11 tak mi się wydaje a gdzie czarny i brazowy

elpapiotr
13-09-2015, 12:01
Tak, kolego kasprzyk, tylko że lampa, oprócz z-ż i niebieskiej żyły, ma również czarny.
I na tej czarnej żyle w puszce łącznika jest napięcie.
To gdzieś jest podłączone, i o tym należy pamiętać, że nie jest to instalacja bezpuszkowa, gdyż w łączniku powinno być 7 (a nawet więcej) żył przewodów.

kasprzyk
13-09-2015, 13:30
Tak, kolego kasprzyk, tylko że lampa, oprócz z-ż i niebieskiej żyły, ma również czarny.
I na tej czarnej żyle w puszce łącznika jest napięcie.
To gdzieś jest podłączone, i o tym należy pamiętać, że nie jest to instalacja bezpuszkowa, gdyż w łączniku powinno być 7 żył przewodów.
Owszem - rozpędziłem się z odpowiedzią, zrozumiałem, że jest ich razem 7 w puszcze łączeniowej - mój błąd.
Można przypuszczać, że między puszką odgałęźną a puszką wyłącznika, jest poprowadzony przewód 4-ro żyłowy, czarny jako zasilający, brązowy powrót poprzez puszkę odg. do oprawy - PE i N, połączony już na stałe w niej.