PDA

Zobacz pełną wersję : Przebudowa instalci grzewczej i elektrycznej domu - CO SIĘ NAJBARDZIEJ OPŁACA ??



kriss_le
13-09-2015, 01:38
Witam serdecznie:rolleyes:
Tak jak w tytule za chwilę zaczynam remont domu jednorodzinnego (dom z płaskim dachem o pow. użytkowej ok 200m2) i bardzo Was proszę o pomoc w doborze najbardziej opłacalnej instalacji głownie grzewczej dla 6 osób. Obecnie dom ogrzewamy już wiekowym piecem opałowym (węgiel + drewno) i nadszedł czas na jego wymianę jak i całego osprzętu z nim związanym (pompy, bojler, grzejniki itd.) Tutaj moje pytanie co osobiście polecacie na taki metraż? Dodam, że chciałbym zamontować taką instalację, która najbardziej się opłaci i przy której nie trzeba będzie się za dużo na pracować (jestem bardzo często poza domem więc to żona głównie nakłada sobie i pali w piecu dlatego chciałbym to jej jak najbardziej ułatwić :o) Na początku odrzucam od razu ogrzewanie gazem, trochę się już o nim nasłuchałem, Co polecacie? Może instalację na ekogroszek ?? Pompa ciepła to zbyt duży wydatek :/ Rozważam również dołożenie instalacji solarnej do ogrzewania wody poza sezonem grzewczym, jak uważacie warto? Bardzo Was wszystkich proszę o wszelkie rady i doświadczenia, nie ukrywam, że mam mały mętlik głowie a chciałbym zainwestować tak pieniążki żeby tego później nie żałować. Co do instalacji elektrycznej co powiece na temat montażu płyt fotowoltaicznych? Faktycznie tak się opłaca jak niektórzy twierdzą? Instalację 3kw można dostać już za niecałe 18tys więc może warto się pokusić ? Z góry dziękuję za wszystkie porady, Pozdrawiam serdecznie :)

jajmar
13-09-2015, 09:37
Dodam, że chciałbym zamontować taką instalację, która najbardziej się opłaci i przy której nie trzeba będzie się za dużo na pracować (jestem bardzo często poza domem więc to żona głównie nakłada sobie i pali w piecu dlatego chciałbym to jej jak najbardziej ułatwić :o) Na początku odrzucam od razu ogrzewanie gazem, trochę się już o nim nasłuchałem, Co polecacie? Może instalację na ekogroszek ?? Pompa ciepła to zbyt duży wydatek :/ Rozważam również dołożenie instalacji solarnej do ogrzewania wody poza sezonem grzewczym, jak uważacie warto?

Chcesz porady ale odrzucasz wszystkie bezobsługowe źródła ciepła, chcesz ułatwić żonie palenie w kotle zamieniając węgiel na ekogroch? To po co pytasz skoro wiesz że gaz jest bee, pompa ciepła jest droga a jedyne słuszne źródło energii to węgiel.

Na początku policz ile potrzebujesz energii czyli OZC budynku.
Ja bym stawiał na gaz, kocioł kondensacyjny. Dlaczego gaz a nie pompa ciepła bo sądzę że masz grzejniki a one potrzebują wyższych parametrów wody co taniej uzyskać z gazu.
Solary to jak chcesz wywalić trochę kase to kupuj -sensu w tym nie za wiele.

kriss_le
13-09-2015, 12:55
Chcesz porady ale odrzucasz wszystkie bezobsługowe źródła ciepła, chcesz ułatwić żonie palenie w kotle zamieniając węgiel na ekogroch? To po co pytasz skoro wiesz że gaz jest bee, pompa ciepła jest droga a jedyne słuszne źródło energii to węgiel.

Na początku policz ile potrzebujesz energii czyli OZC budynku.
Ja bym stawiał na gaz, kocioł kondensacyjny. Dlaczego gaz a nie pompa ciepła bo sądzę że masz grzejniki a one potrzebują wyższych parametrów wody co taniej uzyskać z gazu.
Solary to jak chcesz wywalić trochę kase to kupuj -sensu w tym nie za wiele.

Trochę się zraziłem do gazu po tym jak narzekają moi znajomi na kolosalne rachunki, nie wiem czym to jest spowodowane, może nieodpowiedni kocioł?? Jajmar a orientujesz się może ile kosztowała by taka instalacja gazowa na podany metraż? Zgadza się w domu wszędzie pomontowane mam grzejniki i w trzech miejscach ogrzewanie podłogowe.

Nie jestem nastawiony tylko i wyłącznie na węgiel stąd ten post, po prostu pomyślałem o ekogroszku ponieważ uzupełnię go uzupełnię raz, może dwa razy w tygodniu a żona sobie reszty dopilnuję. Co do solarów, obecnie tracę kupę kasy na dogrzewanie wody (elektrycznie) w sezonie poza grzewczym, niestety ze względu na stary piec nie mam możliwości grzania na samą wodę, stąd ten pomysł. Z tego co czytałem to większość sobie taką instalację chwali ale w połączeniu z ogrzewaniem na węgiel. Dlaczego uważasz, że to zły pomysł?? Dzięki za odpowiedź


tROCHĘ S

jajmar
13-09-2015, 21:18
Nie dobiera się kotła do metrów a do potrzebnej mocy dobieranie do metrów kończy się narzekaniem że drogo że zimno że cokolwiek. To się liczy a nie z kapelusza kupuje.
Mam gaz liczyłem zakup solarów 2 razy i jak dotąd wychodzi mi że inwestycja zwróci się po 12-15 latach. Wolę płacić za gaz latem 200-230zł/ dwa miesiące czyli ~120zł/mc na CWU.

kriss_le
14-09-2015, 00:26
Jak dokładnie przeliczyć potrzebną moc do konkretnego metrażu? A tak z ciekawości jajmar jaki masz metraż i ile miesięcznie wychodzi Ci za ogrzewanie gazem w sezonie grzewczym??

strusp
14-09-2015, 09:18
Bez policzenia OZC będzie ciężko. Możesz z grubsza określić na podstawie ile ton węgla poszło w przeciętną zimę. Jeśli grzałeś tak, by było ciepło przez cały czas
Gaz wyjdzie wyraźnie drożej ,ale też wygodniej i czyściej.
Bez wymiany instalacji grzewczej nie ma co pakować się w pompę ciepła, mimo że powietrzna pc jest najlepsza kosztowo w większości przypadków.
Może się opłacać wstawienie bufora ciepła i zwykłego kotła , jesłłi grzejniki nie chodziły na bardzo wysokich parametrach.

Nie myśl o solarach do dogrzewania wody poza sezonem grzewczym. Powietrzna pompa ciepła + zbiornik załatwi ciepłą wodę przy każdej pogodzie.
Używałem wcześniej ppc, w tym sezonie solarów, ppc lepsza!

Klimon
14-09-2015, 21:01
18 tysięcy za panele?

To ja polecam ze swej strony:

Pompa ciepła powietrzna 11kW za 22.000zl z montażem. Prawdopodobnie może sobie nie dać rady w największe mrozy przy -20 wiec do tego kocioł tzw. Śmieciuch za 1000zl. I masz tanio i cały rok ciepła wodę. Wymiana całej kotłowni ze wszystkim ~ 30.000zl