PDA

Zobacz pełną wersję : zabezpieczenie przed licznikowe - rozdzielenie instalacji



kFr
15-09-2015, 18:39
witam :)

przedstawie po krótce jak będzie wyglądać moja kawalerka by przybliżyć wam pytanie:
kawalerka na poddaszu powierzchnia użytkowa 21m2 całkowita 27m2 wysokość 2.5m.
Jedna ściana działowa tylko na łazienkę :). Zamierzam wszystko mieć na prąd - grzejniki , ogrzewanie itp.

Jakiś czas temu zwróciłem się do dostawcy energi elektrycznej w moim rejonie tj. ENEA o to by rozdzielić istniejąca linię.
otóż aktualnie u mego ojca ( bo on jest współwłaścicielem budynku 1 z 3) ma przyłącze 1-fazowe 5kW. A ja napisałem podanie o 3-fazowe 8 kW.

Przechodząc do meritum - dostałem projekt w którym jest napisane ,że zostanie zastosowane zabezpieczenie przed licznikowe 13A - ojciec mój wspomniał ,że to prawdopodobnie mało bo sam ma 25A. Czy faktycznie jest to małe zabezpieczenie na 3 fazowym czy jest to w miare i udźwignie napięcie które może będzie gdy będę używał kilku sprzetów na raz? Czy zabezpieczenia na 1 faze a 3 różnią się?

Proszę o odpowiedzi na chłopski rozum :) pozdrawiam :)!

marcelix
15-09-2015, 19:31
Jeśli nie potrzebujesz 3 faz to osobiście wziął bym jedną fazę. Zabezpieczenie 13A jest za małe i wiele urządzeń może wybijac bezpiecznik. Lepiej mieć możliwość pobranie większego prądu na jednej fazie. Takie jest moje zdanie.

Jeśli chcesz mieć podgrzewacz przepływowy to zapomnij o takim rozwiązaniu.

kFr
15-09-2015, 20:26
nie .nie planuje mieć podgrzewacza przepływowego. 13A zabepieczenie dobrali taki z tabeli którą dodają ze wzgl na moc i rodzaj przyłączenia wiec nie jestem pewien czy da zwiększyć się ten bezpiecznik

Remiks
15-09-2015, 20:39
nie .nie planuje mieć podgrzewacza przepływowego. 13A zabepieczenie dobrali taki z tabeli którą dodają ze wzgl na moc i rodzaj przyłączenia wiec nie jestem pewien czy da zwiększyć się ten bezpiecznik

Zabezpieczenie dobrali do zapotrzebowanej mocy niestety ma to swoje wady, jednofazowe urządzenia o mocy 3kW będą powodowały zadziałanie zabezpieczeń a silniki jeszcze mniej, prawdopodobnie już mocniejszy odkurzacz budowlany spowoduje zadziałanie zabezpieczeń.

mturdus
16-09-2015, 06:43
Czy zabezpieczenia na 1 faze a 3 różnią się?
Nie, to takie same bezpieczniki (mówię o wyłącznikach nadprądowych), tylko połączone mechanicznie, że zadziałanie dowolnego wyłącza wszystkie 3. Z każdej fazy możesz urządzeniami jednofazowymi pobrać maksymalnie 1/3 dostępnej mocy.

U ciebie: 3*13A*230V to 8970 W (~9kW), czyli z fazy 3kW.
Ale poszczególne obwody zabezpieczysz 10A, więc z obwodu 2300 W - to będzie maksymalna moc jednego urządzenia.

W normalnym użytkowaniu to wystarcza (pralka / suszarka / żelazko / piekarnik / bojler), ale oczywiście nie na raz. A masz jeszcze ogrzewanie.
Jeśli nie planujesz podgrzewacza przepływowego i dużej kuchenki elektrycznej, to nie będziesz miał urządzeń 3-fazowych, więc raczej weź tą samą moc, ale na jednej fazie. A jak musisz mieć 3, to zamów więcej mocy, godząc się z jednorazowym wydatkiem.

zbich70
16-09-2015, 20:43
zamierzam wszystko mieć na prąd - grzejniki , ogrzewanie itp.!
Zwracam uwagę na powyższy cytat.
Jednofazowo można się zasilać gdy tylko światełko, komputer, TV etc.
Grzejniki "wciągną" całą moc przyłączeniową. A gdzie reszta? Czajnik włączysz i zabezpieczenie zadziała -> ciemności i zimności.

Proponuję brać maksymalną moc przyłączeniową (trójfazową) na tyle, ile pozwala istniejąca WLZ.
Sugeruję też aby poprosić kumatego elektryka, by ocenił sytuację na miejscu i doradził.

kFr
16-09-2015, 21:13
Dziękuje za rady i podpowiedzi :). Podpytałem sie kilku znajomych co siedzą w branży i stwierdzili ,że na moje potrzeby jakie będę miał 13 A za mało.Skocze jutro do BOK enei u mnie w mieście i zapytam czy da zwiekszyc się. Prawdopodobnie najlepsze będzie 20~25A (z tego co mi przedstawili) ,ale czy przy mocy 8kW enea zgodzi sie dać takie zabezpieczenie ze swojej strony jeżeli nie będę zmuszony z 8 kW zwiększyć na 16kW bo takie zabezpieczenie na 3fazach jest - 25A wiadome będzie ,że koszta jednorazowe zwiększą się. Ale czy też np. będzie do rachunku naliczana jakaś opłata za utrzymanie tej linii? Bo jeden ze znajomych wspomniał ,że to mogą być "groszowe" sprawy.

zbich70
16-09-2015, 21:47
Ale czy też np. będzie do rachunku naliczana jakaś opłata za utrzymanie tej linii? Bo jeden ze znajomych wspomniał ,że to mogą być "groszowe" sprawy.
W taryfach "G" (domowych) płacisz tylko raz za moc przyłczeniową a później w rachunkach tylko opłatę stałą, która nie zależy od mocy.
Przynajmniej na dzień dzisiejszy... ;)

kFr
17-09-2015, 08:04
;) byłem ponownie w BOK no i załatwiłem pytałem się czy można ustawić samo 25A na tej mocy 8kW i powiedział ,że nie da się. Więc ostatecznie zwiększyłem do 16kW :). Zobaczę teraz jak odpowiedzą jakie koszta będą.

marcelix
17-09-2015, 11:32
spoko. Tylko po co? Jeśli nie masz prądożernych urządzeń to moim zdaniem na taką powierzchnię to znacznie za dużó. Do domu 250m2 po podłodze + PC + indukcja + piekarnik + pralka + 2x zmywarka mam 14kW.

zbich70
17-09-2015, 13:04
spoko. Tylko po co? Jeśli nie masz prądożernych urządzeń to moim zdaniem na taką powierzchnię to znacznie za dużó. Do domu 250m2 po podłodze + PC + indukcja + piekarnik + pralka + 2x zmywarka mam 14kW.
Przecież Autor napisał, że będzie mieszkanie ogrzewał elektrycznie. Swoje 250m2 ogrzejesz tym co zostanie z 14kW po włączeniu wymienionych odbiorników? Wodę też ogrzejesz?

mturdus
17-09-2015, 13:26
Ile potrzebuje mocy na ogrzewanie, to możemy zgadywać. Ma niecałe 30 metrów, o ścianach nie wiemy nic, o systemie ogrzewania nic, o zyskach ciepła z pozostałej części budynku nic. Autor wątku też nie koniecznie wie, ile tej mocy faktycznie potrzebuje.

marcelix
17-09-2015, 14:07
Spokojnie. Przy bezpieczniku 25A pociągne ponad 17kW. Spokojnie przez jakiś czas mogę również mocniej obciążyć zabezpieczenie bez wyzwalania. Jedynie PC z większych odbiorników pobiera prąd przez dłuższy czas.

Przecież Autor napisał, że będzie mieszkanie ogrzewał elektrycznie. Swoje 250m2 ogrzejesz tym co zostanie z 14kW po włączeniu wymienionych odbiorników? Wodę też ogrzejesz?

zbich70
17-09-2015, 14:17
Ile potrzebuje mocy na ogrzewanie, to możemy zgadywać. Ma niecałe 30 metrów, o ścianach nie wiemy nic, o systemie ogrzewania nic, o zyskach ciepła z pozostałej części budynku nic. Autor wątku też nie koniecznie wie, ile tej mocy faktycznie potrzebuje.
No właśnie. Dlatego tymże zawsze doradzam, by moc przyłączeniową brać najwyższą z możliwych jaką dostawca może dać i stan instalacji na to pozwala (dotyczy oczywiście taryf grupy G).
Znam wystaczająco dużo ludzi "dziadujących" kilkadziesiąt złociszy za kW, a później błagających o pomoc bo im co chwilę "bezpiecznik wywala", albo narzekających że muszą pilnować ile odbiorników mogą naraz załączyć.


Spokojnie. Przy bezpieczniku 25A pociągne ponad 17kW. Spokojnie przez jakiś czas mogę również mocniej obciążyć zabezpieczenie bez wyzwalania. Jedynie PC z większych odbiorników pobiera prąd przez dłuższy czas.
Oczywiście. To wynika z charakterystki czasowo-prądowej danego zabezpieczenia.
Tylko jakoś słabo wyobrażam sobie codzienne życie z kartką przyklejoną w widocznym miejscu o przykładowej treści:
"Przed włączeniem piekarnika wyłącz grzejniki". Albo "wyłącz bojler jeśli chcesz włączyć czajnik"...

kFr
17-09-2015, 14:54
to opisze po krótce całość budynku jak to wygląda. Budynek poniemiecki rok powstania coś koło 1940. Piętrowy. Podielony na 2 częsci, Tam gdzie ja mam mieć kawalerke to licząc od dołu: ojciec grzeje na zime - sąsiedzi pode mną zaczeli w tamtym roku na zime nie wiem jak teraz będzie. Za ścianą jest 2gi sąsiad ściana ocieplona ok 10 cm + 10 moje. Skos 20 cm (15+5) podłoga 15 - sufit dałem wełne 20. ściana od strony klatki zostanie nieoceplona ponieważ grubość czerwonej ciegły tj. 6cm około. sąsiedzi z drugiej połowy strych nie mają ocieplony ani uzytkowany, a wiem ,że ogrzewają.

zbich70 - znam z życia ten Twój cytat :). Też wychodze z założenia ,że lepiej było ciut więcej ,ale by sie nie przejmować tym ,że bezpieczniki będą co chwile wywalać. Tez słyszałem ,że ludzie w domkach mają mniej ,ale nie mam możliwości grzania z pieca, wieć zostaje na prąd - co wiąże sie z tym zainstalowanie bojlera elektrycznego jak i grzejnika. Wysłałem zapytanie zobaczymy co przyślą.

Co do taryf przedstawił mi kilka ,ale to musze sobie na spokojnie usiąść i poczytac które będą bardziej korzystniejsze dla mnie i mojej 2giej połówki

marcelix
17-09-2015, 15:13
zbich70 o moją instalację niech Cię głowa nie boli. Jeśli z mojej wiedzy i wyliczeń wynika że starczy to znaczy że starczy. Gdybym miał dodac np. saunę to nie ma problemu żeby energetyka wymieniła mi nadprądowy na 32A czy nawet 40A.

zbich70
18-09-2015, 15:25
zbich70 o moją instalację niech Cię głowa nie boli. Jeśli z mojej wiedzy i wyliczeń wynika że starczy to znaczy że starczy. Gdybym miał dodac np. saunę to nie ma problemu żeby energetyka wymieniła mi nadprądowy na 32A czy nawet 40A.
Więc o co bijesz pianę?
O mój ból głowy się nie martw. Jeśli zaistnieje, to na pewno powodem nie będzie Twoja sauna...