PDA

Zobacz pełną wersję : Ile za taki projekt indywidualny? (i poszukiwany gotowy do adaptacji)



szaryb
16-09-2015, 08:41
Cześć,
- Dom 10x12 (wewnątrz),
- parterówka,
- dach dwuspadowy ok. 30-32* (+chyba gont),
- ściana kolanowa ok. 50 cm,
- BK 24,
- strop jakiś lekki (teriva I?),
- poddasze do ewentualnej możliwości adaptacji (wątpliwe) na jakiś dodatkowy pokój/dwa.(stąd sc. kolankowa),
- szambo,
- CO węgiel,
[edit] tu wejście południowe, salon południowy-zachód (działka ma wjazd od wschodu) - może być wejście od wschodu, kuchnia z pokojem na lewo - miejscami dowolnie

Czy komuś udało się wykonać taki projekt (+branżyści), przynajmniej "na sztukę" do urzędu za >=6000 zł mając kogoś tam jako "znajomego" czy coś - znaczy policzył tanio.

I czy ktoś kojarzy taki układ na jakimś gotowym projekcie - co by się dał dostosować taniej niż indywidualny?
dziękuję
330829330830

Elfir
16-09-2015, 19:58
wątpię czy znajdziesz taki gotowy - za dużo nieciekawych rozwiązań (wc i łazienka otwierane na salon, łazienka przechodnia z kotłownią, brak bezpośredniego przejścia do garażu)
Ale może znajdziesz kogoś kto zaciśnie zęby i ci tak zaprojektuje...

grend
16-09-2015, 20:29
Projekt indywidualny 3500 pln - wszystko miałem zwymiarowane, do tego rodzaj dachu ściany nośne i jak ma być wykonany. Mi zajęlo 1 dzień na konstrukcję a architekt 2 dni klikania na kompie i projekt został zrobiony....

Wszystkich architektów na studiach uczą że kuchnia ma być przy drzwiach wejściowych wiec 80% projektów możesz wykreślić

sylwekr
16-09-2015, 20:31
Ja mam trochę "na sztukę" projekt, zrobiony schematycznie, bardzo prosta parterówka 100m2, za bardzo nie ma co skopać przy budowie.... a za projekt zapłaciłem 2300, od wiosny już buduję.Zatem można znaleźć kogoś kto zrobi tanio projekt, oby nie był skomplikowany i nie wymagał większych wyliczeń. Wszystko miałem wcześniej rozrysowane, zwymiarowane, tylko potrzebowałem papier do urzędu.

szaryb
17-09-2015, 11:01
Dzięki Panowie! Bo juz zwątpiłem - widząc niedaleki watek gdzie koszt proj. to 16000 netto.

@sylwekr Wystarczy jak zrobię rysunki w QCAD (projektowanie 2D, .dxf) i podrukuję w skali (+dam dla arch/konstruktora)? A branżowe? - muszą być projekty instalacji (el, kan.,co) czy odrzucą taki bez?

@Elfir To jest kompromis między prostotą budowy, wymiarami budynku, ilością i wielkością pomieszczeń oraz kubaturą i kosztami ogrzewania ..oraz wyglądem (np. dach ~30*).

Kotłownia jest na węgiel (gazu brak, ten z butli to chyba odpada, prąd drożeje i drożeje - ale zastanawiam się mimo to (koszty kotłowni->zakup prądu) ), na pompę nie starczy, itd., jak raportują mi koledzy - kotłownia najlepiej jak nie ma połączenia z domem (pył się roznosi ciągle) i doradzał wejście wyłącznie z zewnątrz - że zimą mniej wygodnie? - trudno (aha, będzie bufor, ok. 750-1000L by Adam - tj. jaki wejdzie sensownie, to palenie rzadziej). Także te drzwi to i tak na razie do zastanowienia. Przejście do garażu? - no ni ma , ale to takie konieczne?
Drzwi od WC i łazienki (też z WC) można cofnąć trochę do wnęki 0,5-1m (przy 12m2 da radę) - nie będą ewentualnie razić, ale w blokach też często je widać i jakoś się żyje
Na razie nic ciekawszego nie wymyśliłem (ścianę nośną dałem na 7m - belki teriva to bodaj max. 7.2 - standardowe),
ale sprawa otwarta (do zimy - bo wtedy chyba trzeba architekta ścigać by miał czas)

Przyjmuję krytykę i proszę o więcej - zawsze coś można spróbować skorygować.

Dom nie dla mnie - pomagam komuś w trudnej sytuacji. Dom musi być wybudowany za < 200 (ekipa będzie "kolegi").
ps. Ja swój buduję "tymi rękoma" (poza wyjątkami gdzie bym zepsuł).

Elfir
17-09-2015, 17:33
Wszystkich architektów na studiach uczą że kuchnia ma być przy drzwiach wejściowych wiec 80% projektów możesz wykreślić

nie uczą. Klienci tak wybierają i tak projektuje się gotowce.
Za to uczą, że kuchnia ma byc blisko wejścia do domu, by nie latać z zakupami i śmieciami po całym domu.

Jak to ma być dom poniżej 200 tyś (wątpię czy się uda), to zmniejsz powierzchnię salonu. 42 m2 to salon rezydencjonalny a nie jak w ekonomicznym projekcie. Garaż tez wykreślcie. Taniej będzie dostawić blaszaka. Skoro i tak nie ma przejścia między garażem a domem, to przecież garaż może być osobno. Masz oszczędności na fundamentach, dachu, ociepleniu, tynkach.

Kominek to też zbytek.

sylwekr
17-09-2015, 17:37
Ja rysunki dałem zrobione na papierze, z wymiarami, rozrysowane co gdzie itp. Branżowych nie robiłem, wszystko zostało ustalone ustnie podczas spotkania i tak zostały zrobione. Rok temu wydawało mi się, że wszystko mam przemyślane rozpracowane w najdrobniejszych szczegółach, ale... kotłownia miała być na ekogroszek, z którego definitywnie zrezygnowałem, a tym samym z komina i dodatkowych drzwi do kotlowni, dzięki temu zostało wygospodarowane miejsce na garderobę, wc zmniejszone, powstała wnęka na mała szafę, taras uległ powiększeniu, na papierze wydawał się wystarczający, "po przymiarce" został powiększony. Wydaje mi się, że już wszystko będzie optymalnie. Ale zanim znalazłem tego człowieka to byłem w biurze projektowym, cena za ten sam projekt..... 10 tys. A tego nam polecił znajomy (jemu też "papiery" robił) co też rozpoczął budowę, człowiek pracuje w Starostwie, dorabia robiąc projekty. Zrobił projekt, jak zatwierdziliśmy stan finalny, przyjechał, wypisał wszystkie papiery do Starostwa, tylko podpisaliśmy co było trzeba i sam dostarczył (do pokoju obok :-) ) za jakieś 3 tygodnie zadzwonił, że Pozwolenie na budowę do odebrania. Zatem można zrobić tanio projekt i mieć wszystko sprawnie załatwione, tylko idąc do biura projektowego płacąc za ten sam papier musisz poza kosztem jego wykonania zapłacić, za utrzymania biura, księgową, ZUS itp, wczasy i mercedesa szefa, a ktoś kto ma odpowiednie uprawnienia i tylko dorabia zrobi to samo za część tej kwoty i wszyscy będą zadowoleni. Poza projektem domu zrobiliśmy u niego projekt garażu wolnostojącego i przyłącza wody (do tego nie ma akurat uprawnień, ale jakiś jego znajomy go zrobił) i za projekt garażu zapłaciliśmy 500 zł za przyłącze wody jeśli dobrze pamiętam 550.Na koniec polecił kierownika budowy który też pracuje w Starostwie i z którym też sprawnie idzie współpraca.

szaryb
18-09-2015, 15:19
Dzięki Sylwek za informacje.

@ Garaż bo kotłownia, salon nie wiem (ale to ~artystka - bez sarkazmu, jak Ona z tym węglem będzie ..? może jednak prąd?). Kominek (a raczej piecyk) to tak narysowałem bo pasowało miejsce (a dom prawie w lesie). Zresztą musiałem wybijać z głowy .. antresolę. Salon wyszedł jaki wyszedł, to jest ciągle w fazie zmian np. inna propozycja (nałożone na siebie 4 wersje):
331022
Tez mam wątpliwości co do tych 200, ale wóz albo przewóz. Dzięki

Elfir
18-09-2015, 15:30
tiaaa, antresola.
Skończą z rozgrzebanym stanem SSZ.

darkdarkman
18-09-2015, 22:29
Za indywidualny projekt domu dwurodzinnego, piwnica, parter i poddasze użytkowe dałem 6000zł.
Architekt wziął na siebie załatwianie papierów w urzędach.

GraMar
19-09-2015, 07:22
Jaki w tym miejscu jest plan zabudowy, mpzp, wymagania odnośnie wysokości, itd.

Pobrałam z miejsca budowy mpzp, sama narysowałam sobie wobec tego projekt, zaniosłam do uprawnionego projektanta.
On to zamienił na projekt budowlany i bez problemu otrzymałam pozwolenie na budowę.
Tyle było z tym zachodu, co sama 2 lata na papierze milimetrowym zbierałam doświadczenia innych z forum Muratora.

szaryb
19-09-2015, 09:58
@GraMar, jest co prawda mpzp, ale działka ma być przekształcona na wiosnę (5 lat papiery leżały), muszę tam pojechać i pogadać w gminie - także trochę na czuja planujemy. [OT] Pokasuj wiadomości w skrzynce odbiorczej - nie daje mi wysłać wiadomości - bo Twoja skrzynka pełna (Tak - chcę).

GraMar
19-09-2015, 19:02
@GraMar,[OT] Pokasuj wiadomości w skrzynce odbiorczej - nie daje mi wysłać wiadomości - bo Twoja skrzynka pełna (Tak - chcę).

Porobiłam porządki z reklamami :yes: