PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja elektryczna - przymiarki



Brzechwal
16-09-2015, 20:30
Witam,

chcę zlecić remont instalacji elektrycznej. Mam fachowca, który jest energetykiem, jednakże nie jestem do końca przekonany do rozwiązań które zaproponował, dlatego mam prośbę o Wasze zdanie :) Remont dotyczy kawalerki 30m2, która ma obecnie stary licznik i instalacje aluminiową.

Fachowiec proponuje żeby wymienić licznik i założyć nowe bezpieczniki (tutaj nie mam uwag).
W ramach tablicy rozdzielczej chce dać tylko 3 moduły i zbadać stan obecnej instalacji aluminiowej. Czy takie rozwiązanie jest zasadne? Instalacja aluminiowa może być w na tyle dobrym stanie że warto w ogóle rozważać jej zachowanie? Można to sensownie zmierzyć?

Druga kwestia to czy jeżeli zostałby jedynie 3 moduły (na gniazda, oświetlenie i pralkę) to czy nowa miedziana instalacja wytrzymałaby to (zakładam żeby mieć docelowo 11 gniazdek)? A jeżeli potrzebne byłoby więcej modułów to ile? (nie planuję wodotrysków ale żeby mogły chodzić lodówka, pralka, kuchenka gazowa z piekarnikiem, komputer i telewizor)

I jeszcze jest kwestia że padła propozycja żeby zrezygnować z gniazdek z bolcami. Wydaje mi się że w nowych kablach trzy-żyłowych warto wykorzystać możliwość uziemienia. Czy może jest to faktycznie rzecz zbędna?

Z góry dzięki za Waszą pomoc :)

zbich70
16-09-2015, 20:58
I jeszcze jest kwestia że padła propozycja żeby zrezygnować z gniazdek z bolcami.)
Ta propozycja padła z ust tego energetyka???
Jeśli tak, to niech on lepiej zajmie się rzetelną pracą na sieciach energetycznych, niech kopie rowy, wymienia słupy etc. - ale od instalacji niech trzyma się jak najdalej.

mturdus
17-09-2015, 08:17
Trzy bezpieczniki to: oświetlenie, pralka (pewnie cała łazienka, jeśli są tam dwa gniazda) i reszta. Starczy, acz jest to standard równie stary jak unikanie bolców w gniazdach :)

Pytanie o kuchnię: masz gaz, czy tylko prąd? Czajnik elektryczny, mikrofala, piekarnik itp naraz przewidujesz?

Jeśli zdarza Ci się wyjeżdżać na dłużej i wyłączać bezpieczniki na czas nieobecności - niektórzy tak robią - to daj oddzielny na lodówkę.

Przewody aluminiowe oczywiście do wymiany.
Różnicówka ?

Co do gniazd z bolcami, to zgodnie z obecnymi przepisami masz je założyć, chyba że będą to gniazda uniemożliwiające włożenie normalnej wtyczki (jedynie te płaskie, o małych obciążalnościach, jak np. w lampkach).
Równocześnie większość urządzeń wykorzystywanych w pokoju (lampki, RTV, farelka, suszarka, wiertarka) będzie w II klasie, czyli nie będzie korzystać z bolca, wyjątkiem mogą być komputery, zasilacze laptopów i jakieś ogrzewanie.

zbich70
17-09-2015, 14:43
Co do gniazd z bolcami, to zgodnie z obecnymi przepisami masz je założyć, chyba że będą to gniazda uniemożliwiające włożenie normalnej wtyczki (jedynie te płaskie, o małych obciążalnościach, jak np. w lampkach)..
A jaki jest sens stosowania takich gniazd?

mturdus
18-09-2015, 07:20
No, w moim przypadku, to znalazłem gniazda zrobione tak, że płaską wtyczkę wsadzasz równolegle, a nie prostopadle do ściany. Dałem takie gniazda za kilkoma meblami, dzięki czemu przewody do założonych na nich lampek są całkowicie ukryte. Gniazdo wraz z wpiętą wtyczką odstaje od ściany około 2.5 cm.

Najzabawniejsze jest to, że jest konstrukcyjnie normalne gniazdo, któremu Chińczyk amputował bolec, po czym włożył w nie i utwierdził śrubką przejściówkę z jednej normalnej, na dwie płaskie wtyczki, skierowane w przeciwne strony. Przejściówka oczywiście zaprojektowana pod kolor, kształt itp całej reszty.

darkdarkman
18-09-2015, 22:36
A jaki jest sens stosowania takich gniazd?
Taki, że do jednego gniazdka można podłączyć na przykład dekoder, DVD i amplituner.
Gniazdka na płaskie wtyczki wbrew pozorom są przydatne.

michcio0711
19-09-2015, 18:26
O tą przydatność można się potknąć (szczególnie w takim miejscu, jak kącik RTV w salonie) jak się, całkiem przypadkiem, okaże, że nowy telewizor ma (jak na złość!) wtyczkę ze stykiem ochronnym...


Co do gniazd z bolcami, to zgodnie z obecnymi przepisami masz je założyć, chyba że będą to gniazda uniemożliwiające włożenie normalnej wtyczki (jedynie te płaskie, o małych obciążalnościach, jak np. w lampkach).

... co nie zmienia faktu, że w nowej instalacji przewód ochronny i tak musi być doprowadzony do każdego wypustu, bez względu na to, czy dane urządzenie z tego przewodu korzysta, czy nie. Tyczy się to oczywiście także wypustów oświetleniowych - lampa w II klasie izolacji w żadnym wypadku nie oznacza, że możemy sobie z przewodu PE zrezygnować.

darkdarkman
19-09-2015, 20:59
O tą przydatność można się potknąć (szczególnie w takim miejscu, jak kącik RTV w salonie) jak się, całkiem przypadkiem, okaże, że nowy telewizor ma (jak na złość!) wtyczkę ze stykiem ochronnym...
I właśnie m.in. dlatego i dla mniej przewidujących ustawodawca i normotwórca wymyślił, że:




... co nie zmienia faktu, że w nowej instalacji przewód ochronny i tak musi być doprowadzony do każdego wypustu, bez względu na to, czy dane urządzenie z tego przewodu korzysta, czy nie. Tyczy się to oczywiście także wypustów oświetleniowych - lampa w II klasie izolacji w żadnym wypadku nie oznacza, że możemy sobie z przewodu PE zrezygnować.

Brzechwal
19-09-2015, 21:30
Pytanie o kuchnię: masz gaz, czy tylko prąd? Czajnik elektryczny, mikrofala, piekarnik itp naraz przewidujesz?



Będzie gaz i piekarnik elektryczny, lodówka, może toster

kasprzyk
20-09-2015, 16:28
Witam,


W ramach tablicy rozdzielczej chce dać tylko 3 moduły i zbadać stan obecnej instalacji aluminiowej. Czy takie rozwiązanie jest zasadne? Instalacja aluminiowa może być w na tyle dobrym stanie że warto w ogóle rozważać jej zachowanie?

Pozostawienie instalacji aluminiowej (nawet jeżeli przeszłaby pomiar izolacji) przy założeniu remontowania całego mieszkania byłoby szczytem partactwa - zmień tego fachowca jak najszybciej.

krzcel
22-09-2015, 08:40
Ta propozycja padła z ust tego energetyka???.

A co w tym dziwnego? Energetyk to pan od kaloryferów, pieców, pary wodnej itp.
Zatrudnij tego pana do montażu zaworów termostatycznych na kaloryferach - na tym być może się zna.
A do wymiany kabli na miedziane, dobrania zabezpieczeń w rozdzielni, sprawdzenia czy jest możliwe zasilenie piekarnika elektrycznego (bo może jednak będziesz musiał pozostać na gazowym) - to weź jakiegoś elektryka.