PDA

Zobacz pełną wersję : UPS do domu 3-fazowy



zaper13
20-09-2015, 08:43
Zastanawiam się na zakupem UPS do domu najlepiej aby był 3 fazowy na wejściu i wyjściu. Czemu 3-fazowy wówczas można by go wpiąć bezpośrednio pod instalacje i wyprowadzić bezpośrednio do instalacji wówczas obsługiwał by cały dom. Poza tym czasami mam spadki napięcia i nie ma prądu 5sek-30min a sprzęt elektryczny nie lubi takich rzeczy. Raz zdarzyło się że nie było 17 godzin z powodu burzy.

Z tego co znalazłem to najmniejszy to 10kVA i cena takiego zaczynają się od 13tys. chodź są też takie same w cenie 28tys. Zakładam że co firma to firma urządzenie nie jest bezobsługowe co jakiś czas trzeba wymieniać baterie i pewnie jakieś transformator też pewnie.
Na co zwrócić uwagę przy takim urządzeniu i czy warto w takie coś iść? Czy ktoś coś takiego posiada i jakie opinie na temat takich urządzeń?

marcelix
20-09-2015, 11:18
Niestety ceny dużych ups są wysokie. Zastanów się czy jest sens podtrzymywania całego domu. Moze skup się na jednofazowym i zasil nim jeden obwód w którym są newralgiczne urządzenia. Jeśli tracisz np. jedną fazę to możesz kupić przełącznik faz. Jak dla mnie wypasem w domu by było
1. z 3faz energetyki Przełącznik faz >> 1 faza
2. za przełącznikiem przełącznik sieć/agregat (1F)
3. Obwody zasilane z generatora + UPS na ciągłe zasilanie urządzeń.

zaper13
20-09-2015, 18:43
Moje założenie było takie:
-zasilanie 3fazy z energetyki i tu daje przełącznik sieć/agregat
-za przełącznikiem wpinam UPS i potem leci wszystko dalej

Mam kilka wątpliwości czy do UPS można podłączać lodówki, zamrażalki, mikrofalówki itp. i czy on to wytrzyma?
Druga rzecz czy UPS można ładować agregatem? Z stąd przełącznik sieć/agregat
Instalacja jest cała rozbita ale przydałoby się podtrzymać lodówki, monitoring i trochę światła (szczególnie zimą)

Mam też agregat 3-fazowy Target moc nominalna prądnicy: 2,8KW/3000W ; 3,5KVA/3500VA. No ale żeby to podłączyć do instalacji muszę najpierw mieć zgodę energetyki i zanim to zrobię chciałbym coś wykombinować z tym UPS.

Agregat to ostateczność jak by już długo nie było prądu maksymalnie raz na 1 rok się zdarza. Ale krótkie spadki napięcia od kilku sekund od 30 minut zdarzając się średnio co drugi tydzień.

I jeszcze jedno pytanie duże UPS 10kVA-40kVA można kupić używane od 3-10tys. czy warto coś takiego kupować i wymienić tylko akumulatory?

Zadaje tyle pytań bo za bardzo firmy który by się zajmowały takim czymś na śląsku nie znalazłem najbliższe w Małopolsce.

marcelix
20-09-2015, 20:34
UPS nie utrzyma Ci całego domu długo. Musiał byś kupić WIELKI UPS + mieć pokój z akumulatorami. Droga inwestycja w zakupie i eksplatacji. Czy jest sens zabezpieczać lodówki...? Kup mały ups do komputera. Zawsze możesz podpiąć jakąś lampę do ups. Kup zapas świeczek. Żona będzie zadowolona z romantycznej atmosfery. Najlepszy sposób na kobietę to wieczorem wyłączyć korki :) - porada z dawnych czasów od nauczyciele w liceum.

zaper13
21-09-2015, 04:51
Sama lodówka i zamrażarka biorą około 60W na godzinę. A jeśli postoi 16 godzin bez prądu to wówczas bierze prądu jak smok :) Cały dom jest na prąd (brak gazu), do tego ogrzewanie i woda ciepła z ciepłowni (jeśli u mnie nie ma prądu to ciepłownia też nie chodzi). Jeśli chodzi o UPS patrzę bardziej w stronę małych dzieci jedno małe mam kolejne w planach. Prądu nie ma wtedy gdy się tego nie spodziewamy a takiemu maluchowi nie da się powiedzieć że nie ma wody i nie da się zagotować na jedzenie bo nie ma prądu.
Wiadomo taki UPS 10kVA przy obciążeniu 2000W wytrzyma 40 min. Ale tylko raz na 12 godzin muszę użyć czajnika aby zagotować wodę i dać ją do termosów. Oraz użycie podgrzewacza do jedzenie dla dzieci to jakieś 100W (3-4 godziny użyć). Aby reszta domu działa to średnio wychodzi mi 150W (lodówki, sprzęt w trybie gotowości, monitoring i kilka żarówek). Średnia by wyszła jakaś na godzinę około 300W i da to utrzymanie około 5 godzin na UPS.
Patrzę na to że gdy nie ma mnie w domu żona nie musi wyciągać agregatu zostawiać dzieci i bawić się w odpalanie i dolewanie paliwa.
A na noc gdy idziemy spać też by się przydał prąd wówczas agregat już by nie chodził ale można użyć światła aby przebrać i nakarmić dziecko.

mturdus
21-09-2015, 07:23
Ale tylko raz na 12 godzin muszę użyć czajnika aby zagotować wodę i dać ją do termosów. Oraz użycie podgrzewacza do jedzenie dla dzieci to jakieś 100W (3-4 godziny użyć).

Ponieważ czasami umykają rozwiązania najprostsze, to przypomnę, że za mniej niż 100 PLN kupisz jednopalnikową kuchenkę turystyczną wraz z puszeczką gazu.
Starczy na kilka godzin gotowania. Tylko trzeba wiedzieć, gdzie się ją ma (w sensie, żeby żona pod Twoją nieobecność, nie musiała zostawiać potomka i lecieć po ciemku do garażu, bo tam, w szafce pod zapasowymi oponami rzeczona kuchenka leży).

I o ile UPS do podtrzymania lodówki, części elektroniki, oświetlenia itp jak najbardziej, to z podtrzymywania czajnika bym zrezygnował, na rzecz zaproponowanego wyżej rozwiązania.

zaper13
21-09-2015, 15:22
Taką kuchenkę już mam :) Jeszcze zastanawiam się czy kominek nie nadawał by się do smażenia, pieczenia rzeczy i gotowania wody ;)

Przekonałeś mnie do twojego rozwiązania że UPS wystarczy 1-fazowy. Teraz tylko pytanie co wybrać znalazłem kilka firm ale są duże rozbieżności cenowe APC, EVER, EATON, Power Walker,.
Na co zwrócić przy wyborze o takich mocach 10kVA w UPS? Nie chciałbym aby zaraz po okresie gwarancji rozsypała się elektronika. A warto zaprzątać sobie głowę używanymi są już od 3tys. do tego nowe akumulatory można śmiało śmigać?

marcelix
21-09-2015, 18:22
Uważam że kupowanie dużego UPS tylko w celu podgrzania wody jest skrajnie bezsensu. UPS służy do krótkiego podtrzymania w celu wyłączenia komputera, lub przeczekania na zalączenie się generatora. Ale kto bogatemu zabroni! Kuchenka turystyczna jest świetnym i prostym rozwiązaniem Twojego problemu.

zaper13
21-09-2015, 18:51
Jak już mówiłem taką kuchenkę już mam. Chce podtrzymać prąd oświetlenia, monitoringu, trybu czuwania elektroniki i kilku sprzętów AGD. Faktycznie z tym czajnikiem się zagalopowałem nawet jak bym miał nawet 600W

Jarek.P
22-09-2015, 09:03
Proponuję jeszcze się zastanowić, jaki sens ma podłączanie do UPS'a lodówki? Przeciętna lodówka wyłączona z zasilania, jeśli tylko nie będziemy jej otwierać zbyt często zacznie się rozmrażać dopiero po kilku godzinach. A ile czasu ją utrzyma UPS? 30 minut? Godzinę albo dwie, jeśli jest dobry (=drogi)?

zaper13
22-09-2015, 10:59
Mam osobną lodówkę i zamrażarkę. Lodówka bierze na godzinę 25W zamrażarka 35W. Według mnie 60W to nie dużo na godzinę i nawet UPS 2000VA 1200W utrzyma to około spokojnie 12 godzin. Do tego doliczyć reszta rzeczy tu 30W, 20W, 100W i daje mi około na godzinę 300W. Chcę to utrzymać minimum 5 godzin a super by było 12h. Do UPS na pewno było by trzeba podłączyć jeszcze z 2-3 battery packs aby to osiągnąć. Lodówka bez prądu wytrzyma około do 4 godzin zamrażarka utrzyma mi się do max 18 godzin.

zaper13
24-09-2015, 07:01
Po przemyśleniu sprawy i wysłuchania Waszej opinii doszedłem do szedłem do wniosku że nie ma sensu wpinać się do całej instalacji. Dlatego patrząc na instalacje chciałbym się wpiąć pod oświetlenie domu, sterowanie roletami i monitoringiem. Chciałbym zainstalować UPS 3000VA najlepiej APC bo słyszałem że reszta to jakieś udające UPS. Czy takie rozwiązanie jest warte już zastosowania. Do UPS wpiął bym dodatkowe battery packi żeby wydłużyć czas podtrzymania. Zastanawiam się tylko jak długo UPS będzie je ładować bo ze strony producenta nie da się nic dowiedzieć.

krzcel
24-09-2015, 12:19
Zastanawiam się tylko jak długo UPS będzie je ładować bo ze strony producenta nie da się nic dowiedzieć.

W granicach 8 do 16 godzin, w zależności od modelu. Nie szukaj na stronie producenta, tylko przeglądaj manuale urządzeń.

zaper13
25-09-2015, 09:47
Na manulach też nic konkretnego nie piszę. Dzwoniłem do APC dwa razy i dostałem dwie sprzeczne informacje, jeden twierdził że 2 packi nie zmienią czasu ładowania drugi twierdził że zmienią ale tylko o raz dłużej. I ciężko cokolwiek z tego wywnioskować.

kasprzyk
26-09-2015, 07:18
Podlicz jeszcze raz jakie urządzenia mają pracować na zasilaniu bateryjnym, jaka jest ich całkowita moc.

Pawlo111
26-09-2015, 07:38
Pracowałem trochę w serwisie UPS-ów.
Bardzo droga zabawka... zakup, eksploatacja i serwisy.
Tak jak poprzednicy wspominali kup małą jednostkę i wydziel oddzielne obwody dla elektroniki [np. sterowanie kotłem, komputer itp.]
Jeśli obawiasz się dłuższych przerw to agregat ale też nie najgorszy.
Ja u siebie zrobiłem wydzielenie pod obwody komp. na etapie projektu i tam może w przyszłości podepnę małą jednostkę a oświetlenie coś na wzór jednostki baterii centralnej [oddzielne kable niskoprądowe do dodatkowych lamp ledowych w newralgicznych punktach jak klatka schodowa, salon itp... zasilane z zasilacza buforowego 12V]

zaper13
26-09-2015, 10:59
Największa moc jaka jest potrzeba to 1500W w chwili kiedy rolety będą chodzić. Dlatego myślę o 3000VA bo zostaje mały zapas jak by co. Zasilacz buforowy 12V to mogę tylko zastosować do monitoringu, oświetlenie czy rolety muszę mieć pod 230V. Muszę wykorzystać to co mam w instalacji dlatego mogę podpiąć oświetlenie danego piętra i rolety z centralą.

darkdarkman
26-09-2015, 14:57
3kVA przy połowie obciążenia i standardowym baterry packu podtrzyma Ci zasilanie przez max 10 minut.
Dodatkowo UPSy komputerowe niekoniecznie chcą współpracować z silnikami AC.

zaper13
26-09-2015, 15:16
Dlatego najpierw szukam kogoś kto ma UPS aby sprawdzić czy będzie działać, mam 2 agregaty Targed i Honda oba 3000Wat. Ewentualnie kupię sprzęt i go potem oddam 14dni na zwrot :) Myślę że na Hondzie powinno spokojnie chodzić tam jest dobry sinus.
Te 1500Wat potrzebuje góra przez 1 min. Do UPS myślałem aby kupić 1-2 moduły bateryjne. Aby jeszcze coś oświetlenie i monitoring działał.
To że sprzęt w zakupie jak i potem eksploatacji (wymiana baterii) nie jest taki tani to wiem. Na początku myślę aby kupić używane APC i puste moduły bateryjne i dokupić akumulatory (wiem co mam włożone za jakie pieniądze). I zobaczę jak to będzie sprawowało się w praktyce. Z APC jest ten plus że jest dużo sprzętu na aukcjach - najmniej awaryjne. Inne UPS szybko kończą swój żywot sam miałem 2 UPS (500VA i 750VA) innych firm 5 lat i do wyrzucenia (prędzej padły niż baterie).
APC 3000VA przy obciążeniu 1500W nowe akumulatory trzyma 22 minuty.

darkdarkman
26-09-2015, 15:49
Eaton również jest wart polecenia.
Też sporo na aukcjach.

zaper13
26-09-2015, 16:20
Też firma ok ale dużo mniej sprzętu używanego, modeli 3000 jest mało a o battery packach używanych można pomarzyć :)

zaper13
27-09-2015, 08:07
W praktyce zobaczę czy te rozwiązanie zda egzamin.
Aktualnie zastanawiam się jakie kupić akumulatory do UPS i battery packa. Dotychczas mam złe wspomnienia z akumulatora we dwóch UPS miałem Yuasa i w każdym po 3,5 i 4 latach poleciał akumulator a temperatura wewnątrz wynosiła około 24 stopni więc wszystko w normie. Yuasa to drogie akumulatory więc go nie biorę pod uwagę złe wspomnienia. Z opinii ludzi wychodzi że CSB jak piszą tak wytrzymują 5 lub 8 lat ale taki CSB to cena 90zł. W rachubę wchodzi Europower za 70zł lub LEAFTRON LTX o żywotności 6-9lat cena 65zł. A może lepiej kupić MW Power lub Talvico za 35zł i wymienić je za 3 lata.
Czy ktoś może się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat akumulatorów do UPS?

tommik67
27-09-2015, 09:27
Coś tu nie doczytałeś. Jeśli UPS ma działać 22 min przy obciążeniu 1500 W, to jaką bateria musi to być? Przy takim obciążeniu prąd z akumulatora 12 V wynosi ok 140A i to zakładając bardzo niskie straty na inwerterze. Te bateryjki, które bierzesz pod uwagę prawdopodobnie nie przeżyją pierwszego pełnego obciążenia. Teraz na zdrowy rozum. Rozrusznik w samochodzie pobiera podobną moc. Jest uruchamiany zaledwie na kilka sekund. Piszesz że moc 1,5kW będziesz potrzebował przez ok 1min. Pokręć rozrusznikem przez 1 min przy odłączonym zapłonie i sprawdź jaką temperaturę będzie miał akumulator.
Na twoim miejscu bardziej bym zainteresował się przetwornicami off grid stosowanymi przy instalacjach solarnych i akumulatorami agm, ale to już duże koszty.

zaper13
27-09-2015, 11:23
APC podaje że przy 3000VA wytrzymuje 22 min przy 1500W i jest tam zainstalowane 16x12V-5Ah to daje łączne 80Ah. Każdy kolejny battery pack to 32x12V-5Ah - daje 160Ah. Czyli najlepiej zakupić akumulator CSB lub Yuasa bo to podobno najlepsze akumulatory. Taki CSB wzmocniony 8lat ma nawet 5,8Ah co dało by łącznie w samym UPS 93Ah a na battery packu 185Ah. Na początek chciałem UPS i 1 battery pack dało by to około 240Ah lub przy CSB 278Ah. Producent podaje że przy UPS + 1 pack przy 1,5kW daje 81 minut. Taki zestaw używany UPS to koszt 800zł, battery pack 700zł i 48xbaterii CSB AGM koszt od 3500-4500zł. Daje łącznie około 5000-6000zł.

Tak na szybko co znalazłem nowa przetwornica to koszt koło 2000-3000zł i moc 2000W. Do tego akumulator np. 65Ah AGM 550zł-800zł (łącznie 260Ah) koszt 4 akumulatorów to 2200-3200zł. Cena końcowa to 4400-6200zł.

Pieniądze wychodzą bardzo podobne i moce też takie same, a co lepiej będzie się sprawowało ciężko mi powiedzieć.

darkdarkman
27-09-2015, 12:14
Coś tu nie doczytałeś. Jeśli UPS ma działać 22 min przy obciążeniu 1500 W, to jaką bateria musi to być? Przy takim obciążeniu prąd z akumulatora 12 V wynosi ok 140A i to zakładając bardzo niskie straty na inwerterze. Te bateryjki, które bierzesz pod uwagę prawdopodobnie nie przeżyją pierwszego pełnego obciążenia. Teraz na zdrowy rozum. Rozrusznik w samochodzie pobiera podobną moc. Jest uruchamiany zaledwie na kilka sekund. Piszesz że moc 1,5kW będziesz potrzebował przez ok 1min. Pokręć rozrusznikem przez 1 min przy odłączonym zapłonie i sprawdź jaką temperaturę będzie miał akumulator.
Na twoim miejscu bardziej bym zainteresował się przetwornicami off grid stosowanymi przy instalacjach solarnych i akumulatorami agm, ale to już duże koszty.
Zupełnie nie wiesz o czym piszesz. Akumulatory w takich UPSach są połączone szeregowo-równolegle. Zazwyczaj 2x4akumulatory.
Czyli napięcie baterii akumulatorów wynosi 48V, a obciążenie rozkłada się na dwie baterie. Czyli w tym przypadku 32A na 2 baterie po 4 akumulatory, daje nam 16A na baterie.


APC podaje że przy 3000VA wytrzymuje 22 min przy 1500W i jest tam zainstalowane 16x12V-5Ah to daje łączne 80Ah. Każdy kolejny battery pack to 32x12V-5Ah - daje 160Ah. Czyli najlepiej zakupić akumulator CSB lub Yuasa bo to podobno najlepsze akumulatory. Taki CSB wzmocniony 8lat ma nawet 5,8Ah co dało by łącznie w samym UPS 93Ah a na battery packu 185Ah. Na początek chciałem UPS i 1 battery pack dało by to około 240Ah lub przy CSB 278Ah. Producent podaje że przy UPS + 1 pack przy 1,5kW daje 81 minut. Taki zestaw używany UPS to koszt 800zł, battery pack 700zł i 48xbaterii CSB AGM koszt od 3500-4500zł. Daje łącznie około 5000-6000zł.

Tak na szybko co znalazłem nowa przetwornica to koszt koło 2000-3000zł i moc 2000W. Do tego akumulator np. 65Ah AGM 550zł-800zł (łącznie 260Ah) koszt 4 akumulatorów to 2200-3200zł. Cena końcowa to 4400-6200zł.

Pieniądze wychodzą bardzo podobne i moce też takie same, a co lepiej będzie się sprawowało ciężko mi powiedzieć.


Europowery odradzam. Nie są zbyt szczelne przez co wysychają.

zaper13
27-09-2015, 17:33
Czyli wychodzą tylko dwie opcję kupić CSB wytrzymalszego za kwotę 92zł i wytrzyma do 8 lat lub kupić MWPower za 34zł i wymienić go za 3 lata. Druga opcja wychodzi troszeczkę lepiej bo akumulatory będą miały większą rotacje więc ich sprawność powinna być lepsza no i są prawie 3 razy tańsze. Ciężko też stwierdzić czy ten CSB wytrzyma aż 8 lat i jaką będzie mieć sprawność chodź by za 5-6 lat.

darkdarkman
27-09-2015, 17:52
Z mojego doświadczenia wynika, że bezkonkurencyjne jeśli chodzi o długość życia są akumulatory Panasonica.

Z tanizny daje radę akuell.

zaper13
27-09-2015, 19:48
Widzę że Panasonica 15V 5Ah nie ma internecie, ale i tak cena była by około 100zł. Dzięki za tego Akuell cena jego wynosi 30zł. Chyba zastosuje tańsze i zobaczę czy to będzie dobry wybór wymiany co 3 lata wyjdzie na to samo jak bym kupił raz a porządnie. Ani przy tanim ani przy drogim nie mam gwarancji czy wytrzymają 3 lata czy 8-9lat.

tommik67
27-09-2015, 20:21
Cieszę się,że kolega darkdarkman mnie oświecił i uzmysłowił mi jakim to ignorantem jestem. Otóż nie. Po pierwsze primo kolega zaper13 pisał o akumulatorach z dolnej półki cenowej o dosyć wątpliwej jakości. Po drugie primo w rackowym APC 3KVA można zastosować nawet pojedynczy akumulator 17Ah oczywiście ze skutkiem dosyć mizernym. Po trzecie primo takie baterie łączone szeregowo-równolegle doskonale się sprawdzają podczas uruchamiania systemu informatycznego. Podczas eksploatacji nawet po roku czasu już mniej. Chociaż ja sobie chwalę, bo niezłą kaskę można pociągnąć za odzysk danych. Po trzecie primo w naszym niedoskonałym wszechświecie nie ma 2 identycznych akumulatorów i łączenie ich równolegle jest dopuszczalne ale niezalecane. Załóżmy mamy 2 stringi po 4 szt płynie 16A przez string, ale jeden akumulator ma znacznie większą rezystancję wewnętrzną powodującą, że płynie prze tą gałąź tylko 1A. Pozostałe 31 A płynie przez drugą gałąź powodując w skrajnym przypadku zniszczenie nieprzystosowanych do tak dużych prądów akumulatorów żelowych. Nadmieniam, że w mojej praktyce wielokrotnie spotkałem się z przypadkiem powiększonej rezystancji wewnętrznej akumulatora. Żarówka 40W świeciła przez pół godziny na UPSie a komputer siadał od razu.

Ja bazując na swym doświadczeniu zastosowałbym minimalną ilość dużych akumulatorów połączonych w szereg dający 24,36 lub 48V.

zaper13
28-09-2015, 19:02
tommik67 - Twój pomysł ma sens ale ma tylko jedno pytanie czy agreagat można podłączyć pod przetwornice off grid i o ile musi być większy aby to wszystko uciągnąć?

Z tego co czytałem to można pod APC podłączyć zamiast 16x5Ah podpiąć 16x24Ah wówczas będzie działać tak jak by miał dodatkowe 2 moduły baterii i podobno ze skutkiem całkiem dobrym. Na plus idzie to że nie trzeba tylu małych akumulatorów kupować i samych modułów baterii. Od samego APC i z internetu wyczytałem że APC baterie są podpięte w szereg czyli wychodziło by dość nietypowe napięcie 16x12V daję 192V czy tak na pewno jest w APC.

Na razie sam nie wiem co zastosować bo oby dwie opcję ups - przetwornicami off grid, koszt wychodzi bardzo podobny.

darkdarkman
28-09-2015, 19:56
Cieszę się,że kolega darkdarkman mnie oświecił i uzmysłowił mi jakim to ignorantem jestem. Otóż nie. Po pierwsze primo kolega zaper13 pisał o akumulatorach z dolnej półki cenowej o dosyć wątpliwej jakości. Po drugie primo w rackowym APC 3KVA można zastosować nawet pojedynczy akumulator 17Ah oczywiście ze skutkiem dosyć mizernym. Po trzecie primo takie baterie łączone szeregowo-równolegle doskonale się sprawdzają podczas uruchamiania systemu informatycznego. Podczas eksploatacji nawet po roku czasu już mniej. Chociaż ja sobie chwalę, bo niezłą kaskę można pociągnąć za odzysk danych. Po trzecie primo w naszym niedoskonałym wszechświecie nie ma 2 identycznych akumulatorów i łączenie ich równolegle jest dopuszczalne ale niezalecane. Załóżmy mamy 2 stringi po 4 szt płynie 16A przez string, ale jeden akumulator ma znacznie większą rezystancję wewnętrzną powodującą, że płynie prze tą gałąź tylko 1A. Pozostałe 31 A płynie przez drugą gałąź powodując w skrajnym przypadku zniszczenie nieprzystosowanych do tak dużych prądów akumulatorów żelowych. Nadmieniam, że w mojej praktyce wielokrotnie spotkałem się z przypadkiem powiększonej rezystancji wewnętrznej akumulatora. Żarówka 40W świeciła przez pół godziny na UPSie a komputer siadał od razu.

Ja bazując na swym doświadczeniu zastosowałbym minimalną ilość dużych akumulatorów połączonych w szereg dający 24,36 lub 48V.
Jeden aku12V i 3kVA :D Dobre 250A nie biorąc pod uwagę sprawności :D Z jej uwzględnieniem pewnie 300A.
CSB w karcie katalogowej podaje maksymalny prąd rozładowania 230A przez 5 sekund dla aku 12V/7Ah.
Ubawiłeś mnie :D

A tak na poważnie - miałem problemy z zasilaniem przez pewien czas i przez ten czas użytkowałem EATONA 3kVA. Tam zdaje się są dwie baterie po 4 akumulatory łącznie 48V - nie sprawdzałem jakie jest napięcie na wejściu falownika.
Chodziła na tym lodówka, TV, oświetlenie, pompki i inne duperele. Praca z podwójną konwersją, w dość wysokiej temperaturze, z napięcie ustawionym na 220V.
2,5 roku przeżyły najbardziej badziewne akumulatory jakie udało mi się znaleźć.
Potem ciężko je było nawet ze środka wyjąć bo uległy deformacji.
Tak więc bajek nie opowiadaj.

rwxw
28-09-2015, 20:03
Lodówka bierze na godzinę 25W zamrażarka 35W.
Nie ma takich lodówek, pobór mocy przez lodówkę do zazwyczaj koło 200W, a przy starcie sprężarki więcej. Mylisz jednostki i stąd może ta niejasność. Lodówka albo bierze np. 0,2 kWh w ciągu godziny, albo po prostu jak pracuje to pobiera moc np. 200W.

Aktualnie zastanawiam się jakie kupić akumulatory do UPS i battery packa.
Kup po cenie złomu akumulator od tira (albo 2, zależy od napięcia), taki, który już słabo kręci i przeznaczony jest do złomowania - do dużego upsa nada się jak znalazł. Upsa kup z pełną sinusoidą, a nie z sinusoidą modyfikowaną. Weź pod uwagę, że jak ups nic nie robi, to też pobiera kilkadziesiąt W, policz sobie ile to będzie kosztować.

zaper13
29-09-2015, 06:14
Nie ma takich lodówek, pobór mocy przez lodówkę do zazwyczaj koło 200W, a przy starcie sprężarki więcej. Mylisz jednostki i stąd może ta niejasność. Lodówka albo bierze np. 0,2 kWh w ciągu godziny, albo po prostu jak pracuje to pobiera moc np. 200W.

Już się poprawiam faktycznie źle sprawdziłem i przeliczyłem. Już poprawiam lodówka sprawdziłem z zmierzyłem bierze 310W podczas pracy a zamrażarka brała 180W podczas pracy. Z czego zamrażarka załącza się dwa razy więcej niż lodówka. W sumie na mierniku energii pokazało łącznie 493W. Ale sprzęt ten nie bierze go cały czas bo uruchamia się i wyłącza. Dlatego wartości poprawne na godzinę wychodzą lodówka 0,025kW/h, zamrażarka 0,035kW/h. Mam nadzieję że teraz jest już poprawnie.

Aby napięcie było pewne i pełna sinusoida chce kupić APC 3kVA Online z podwójną konwersją. Powinien załatwić sprawę. Coraz bardziej jestem przekonany żeby kupić gorszy akumulator i wymienić go za 3 lata. Temperaturę jaką będę chciał aby była max to 26 stopni zobaczymy czy się uda osiągnąć.

tommik67
29-09-2015, 09:16
Agregat i przetwornica razem nie jest dobrym pomysłem, no chyba że agregat bez elektroniki i czysta sinusoida. Ale to musiałby być bardzo stary agregat. Czasem na wyprzedaży z AMW można coś trafić.
Jeśli chodzi o akumulatory do zastosował bym najtańsze ale o dużej pojemności. Nawet zwykłe akumulatory od samochodu, chociaż tutaj trzeba zapewnić wentylację, bo wodór iskra i bum. Mniej akumulatorów, mniejsze spadki napięć, mniej możliwości wystąpienia awarii.
A zastanawiałeś się nad kosztami eksploatacji ups. Akumulatory muszą być doładowywane i jest to w skali roku całkiem sporo prądu. Do upsa nie podłączysz paneli PV, a do przetwornicy off grid regulator ładowania za 15$ i jakiś tani panel nawet 200W akumulatory doładuje i nawet może dać jakieś oszczędnosci.

tommik67
29-09-2015, 09:41
Do darkaman. Czcza polemika. Znaczy z czym się nie zgadzasz co napisałem. Z tym, że bateria małych akumulatorów z ledwością przeżywa rok, czy z tym że jeden 12V 17Ah akumulator to kiepski pomysł. Bo nigdzie nie pisałem o 12v i 7Ah. U Ciebie 8 akumulatorów wytrzymało 2,5 roku i co, sprawne były jak je wymieniałeś? A jakie obciążenie miałeś? Ile razy i jak długo pracowałeś na bateriach? Też maiłeś bateryjki po 5Ah?

darkdarkman
29-09-2015, 10:01
Akumulatory samochodowe to się nadają to pracy buforowej, że hej! Katastrofa będzie spektakularna. Pomijam już zupełnie inne napięcia i prądy ładowania.
Do takich zastosowań, zwłaszcza przy podwójnej konwersji w UPSie, jedynie AGMy lub zwykłe żelowe.

O agregatach też piszesz jakieś brednie - co roku uruchamiam kilkanaście zespołów prądotwórczych, kilkanaście- kilkaset kVA. I wiesz co? Pomiędzy zapadem napięcia a załączeniem SZRa budynek pracuje z UPSów, które potem dziwnym trafem nie grymaszą, że są na miękkiej sieci.

BTW skoro nawet nie potrafisz poprawnie przepisać mojego nicku to nie chce mi się dalej z Tobą dyskutować. Wszystkie odpowiedzi na zadane pytania znajdują się w poprzednich wypowiedziach. Przeczytaj je jeszcze raz, ze zrozumieniem i nie pisz bzdur.
A dla wszystkich zainteresowanych czemu są to bzdury, polecam karty katalogowe UPSów APC i akumulatorów CSB.
Tam jest cała wiedza.

Kolego zaper13 - w razie pytań, zapraszam na PW :)

rwxw
29-09-2015, 17:16
lodówka sprawdziłem z zmierzyłem bierze 310W podczas pracy a zamrażarka brała 180W podczas pracy. Z czego zamrażarka załącza się dwa razy więcej niż lodówka. W sumie na mierniku energii pokazało łącznie 493W. Ale sprzęt ten nie bierze go cały czas bo uruchamia się i wyłącza. Dlatego wartości poprawne na godzinę wychodzą lodówka 0,025kW/h, zamrażarka 0,035kW/h.
Ilość energii to jedna sprawa (tak możesz oszacować jak długo pociągnie na aku), a potrzebna moc to druga - bo przy za małej ups nie zadziała, albo się wyłączy. Do niezbędnej mocy trzeba założyć że oba urządzenia będą działać razem. Moc chwilowa którą zmierzyłeś to jedna sprawa, ale przy starcie sprężarka pobiera jej znacznie więcej i do uruchomienia samej lodówki, która bierze 300W może nie wystarczyć ups 500W.

rwxw
29-09-2015, 17:20
Akumulatory samochodowe to się nadają to pracy buforowej, że hej! Katastrofa będzie spektakularna. Pomijam już zupełnie inne napięcia i prądy ładowania. Do takich zastosowań, zwłaszcza przy podwójnej konwersji w UPSie, jedynie AGMy lub zwykłe żelowe.
Może się i nie nadają, ale sporo zależy od budżetu. Jasne, że AGM będą lepsze, ale.... czasem działa zasada CCC - cena czyni cuda ;-) Poczytaj jak złomowane aku tirowe działały (i wciąż jak trzeba to działają) np. tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2603993.html

tommik67
29-09-2015, 20:08
Obraził się i poszedł na priv dzielić się swą bezcenną wiedzą z wybranymi.
Co do połączenia tych generatorów rezerwowych i upsów to przybąbił. W sieciach gdzie jest potrzebne kilkadziesiąt i więcej kW są stosowane dedykowane do tego rozwiązania. UPS i mały agregat nie lubią być podłączone razem bo.. Mały agregat ma regulacje na PWM i sieje niesamowicie tak samo taki mały ups. Jeśli podejdziemy do tego inaczej, czyli tenże 3kVA podłączymy z agregatem po stronie zasilania to ok. On sobie te wszystkie śmieci z agregatu odfiltruje i wyprostuje. Moc agregatu powinna być trochę większa, ok 30-50% tyle na straty i doładowanie akumulatorów. Tylko co się stanie jak podczas pracy włączą prąd a bezpieczników nikt wcześniej nie odłączył ?

zaper13
29-09-2015, 20:20
Tylko co się stanie jak podczas pracy włączą prąd a bezpieczników nikt wcześniej nie odłączył ?

No tak ale w instalacji będę mieć przełącznik sieć/agregat w chwili gdy będzie działać agragat sieć jest odłączona nawet jeśli przyjdzie prąd w sieci ponownie. I działa to w drugą stronę. Muszę mieć taki przełącznik w innym przypadku gdybym włączył agregat prąd poszedł by na kable napięcia i śmierć człowieka na miejscu który by akurat naprawiał kable z energetyki.

tommik67
29-09-2015, 23:06
A jak tak to OK. Zresztą pewnie agregat nie dałby rady zasilić wszystkich sąsiadów podpiętych pod linię.

Przytoczę przykład mojego kolegi, u którego wystąpił problem poprzedniej zimy. Napalił w w kotle, i jak mu się to wszystko rozbujało to wyłączyli prąd. Dobrze, ze był w domu i zdołał wygasić kocioł. Następnego dnia udało mu się załatwić takiego UPS 3kVA APC i do tego po cenie złomu 2 akumulatory trakcyjne 24V 600 Ah. Zasila tym tylko kocioł i pompkę CO. Następnego dnia była awaria i 3 dni bez prądu. Akumulatory dały radę.

Gdzieś w poprzednim poście sumowałeś pojemności akumulatorów. Nie wiem czy brałeś pod uwagę połączenia szeregowe czy równoległe. Jeśli szeregowe to nie sumuje się. Pojemność połączenia szeregowego wynosi tyle ile pojemność najsłabszego ogniwa w szeregu.

Knapiki
05-11-2015, 10:01
Warte polecenia są UPS-y PowerWalkera od małych do dużych, osobiście używam model vfi 6000c lcd i sprawdza się doskonale czas podtrzymania oscyluje w granicy 1h przy obciążeniu 1500W. Z ciekawych rzeczy jakie maja jest UPS, który ma 3 fazy na wejściu i 1 na wyjściu - VFI 10000TCP 3/1 . Więc w sumie po co przepłacać za praktycznie to samo z APC czy Eatona

krisskos
29-06-2018, 08:38
Witam,

W nawiązaniu do wątku głównego proszę o porade w sprawie UPS dla domu jednorodzinnego.
Moim głównym wymaganiem jest zabezpieczenie się przed miganiem/wyłączaniem prądu na ok 1s.
Chodzi o to, ze w okolicy ostatnio prawie codziennie w godzinach rannych mamy taki przypadek, że prad mignie i wszystko się resetuje.
Troszkę jest tych urządzeń w domu i powiedzmy o ile laptop nie ucierpi to już sprzety kuchenne, telewizory, rekuperator, sterownik pieca, ... itp, itd

Mam zasialnie z 3 faz i nie za bardzo wiem co z tym fantem zrobić. Elektrownia jak narazie twierdzi, że u nich wszystko dobrze.
Zakup UPSa pod każde urzadzenie, nawet takiego najprostrzego, wyjdzie sumarycznie duzo plus nie zawsze jest to takie proste bo część rzeczy jest zabudowana.

Poszperałem troszkę w necie i widzę, że są UPSy 3 fazowe ale koszt to od 12tys do bardzo duzych kwot. Osobiście nie potrzebuję jakiejś potwornej pojemności i dlugiego potrzymania bo awarie, gdzie przerwy są dłiugotrwałe zdarzają się rzadko i raczej są informacje. Przy przypadkach losowych wodę zagotuje się na awaryjnie zakupionym palniku, a piec w zimie rozpali się na nowo.

Nie mam doświadczenia z UPS bo nigdy nie potrzebowaliśmy więc proszę o radę.

Kaizen
29-06-2018, 09:44
Wszystkie fazy świrują jednocześnie? Moze automatyczny przełącznik faz załatwi sprawę tanio i skutecznie?

brencik
29-06-2018, 10:37
CZy te wachnięcia 1 s w całej okolicy czy tylko u ciebie w domu?

krisskos
29-06-2018, 11:17
CZy te wachnięcia 1 s w całej okolicy czy tylko u ciebie w domu?

Owszem cała okolica cierpi z tego powodu. I niestety nie ma jakiejs wielkiej woli walki z tym bo "widac tak musi byc"
Tak wszystkie 3 fazy jak odcinaja cała okolice wiec przełacznik 3 faz na 1 nie wiele tu da rady.

Dlatego chcialbym jakos sie zabezpieczyc w tym zakresie sam.

Pawlo111
03-07-2018, 19:09
Jednofazowy wystarczy pod warunkiem odpowiedniego wykonania rozdzielnicy i instalacji. Problem może być tylko w płycie indukcyjnej. Znajomy kupił używany UPS 1 fazowy za tysiaka + wymiana aku, 5 kVA to jest ok. 4,5 KW, sinusoida idealna max 3% odchyłki. Na wiele mu to nie wystarcza ale z godzinę pociągnie te 4,5KW. U mnie też migają skurwiele ale jakoś nie za często to i na razie nie jest to zakup mega pilny.

krisskos
09-07-2018, 08:57
Jednofazowy wystarczy pod warunkiem odpowiedniego wykonania rozdzielnicy i instalacji. Problem może być tylko w płycie indukcyjnej. Znajomy kupił używany UPS 1 fazowy za tysiaka + wymiana aku, 5 kVA to jest ok. 4,5 KW, sinusoida idealna max 3% odchyłki. Na wiele mu to nie wystarcza ale z godzinę pociągnie te 4,5KW. U mnie też migają skurwiele ale jakoś nie za często to i na razie nie jest to zakup mega pilny.

Czesc,

Dzieki za odpowiedz więc pociągne dalej temat gdyż jak pisałem dla mnie ma znaczenie zabezpieczenie się przed miganiem prądem, a nie długofalowe podtrzymanie domu. Oczywiście jak mi podtrzyma lodówki czy piec przez jakiś czas to nie będę marudził ale nie to jest celem ćwiczenia.

Mógłbyś bardziej rozwinąć temat jak to powinno być zrobione? Sam za to nie będę się brał bo mam fajnego elektryka jednak on nie bawił się takimi rzeczami jeszcze więc potrzebujemy tutaj rady.
Druga sprawa jakie urządzenia polecasz bo jest kilka na rynku, a ciężko po opisie coś wywnioskować gdyż każdy chwali swoje jak może. Nie jest to towar jakiś bardzo powszechny, jeżeli chodzi o takie UPSy, więc każda rada cenna.

Co do instalacji to mam skrzynkę z wyłącznikiem różnoicowym Kanlux 40/003/4 i potem masa bezpieczników na rózne obwody w pokojach.
Nic chyba poza standard.

W ramach informacji przystąpiliśmy do programu dofinansowania w gminie na panele fotowoltaiczne jakiś rok temu. I nagle się okazuje, że dostali fundusze więc jednak będą to robić. Problem jednak jest taki, że zanim będzie przetarg na wykonawcę i się zabiorą za robotę to wiosna 2019. Poza tym panele będa montowane na wolnostojącym garażu a skrzynka jest w domu.
Dlatego pytanie jak to zrobić aby potem nie mieć problemów z fotowoltaiką na garażu? Czy uzbroić się w cierpliwość i jednak przeczekać licząc się z tym, że coś może paść od migania czy jednak robić od razu. jak robić to jak najlepiej bo ekipa od Paneli będzie tylko zainteresowana swoją robota jako projekt gminy?

Stermaj
09-07-2018, 09:29
Czy napisałeś pismo do dostawcy energii? Od tego trzeba zacząć i nie odpuszczać. Napisać pismo i zebrać kilka podpisów od sąsiadów. Muszą coś odpisać.
Miałem podobne przeboje ale z niskim napięciem a właściwie obniżającym się wieczorami znacznie ponad nornę. Nawet zakup UPSa do zasilania komputerów i innych newralgicznych urządzeń nie rozwiązał sprawy. Gdyż napięcie było a UPS pracował z powodu niskiego napięcia, ale jak piszesz u Ciebie to inna przyczyna.
Zastanawiające jest, że występuje to rano. Nie ma jakiejś firmy lub kogoś kto włącza znaczne obciążenie i napięcie znacznie przysiada i stąd te "zaniki".
Przecież energetyka nie "miga" sobie tak dla zabawy a jeżeli przełączają jakieś obwody na WN to zwykle daje to dłuższe przerwy.
Proponuję walczyć z przyczyną a nie skutkiem. To nie średniowiecze aby godzić się na taką jakość zasilania.
Wracając do mojej sytuacji, napisałem pismo przyjechali, założyli rejestrator na dobę czy dłużej i odpisali, że jest wszystko w porządku ale napięcie podnieśli i problem się rozwiązał. Nie chcieli się przyznać ale poprawili. Teraz po modernizacjach linii jest już całkiem OK.

Pawlo111
09-07-2018, 16:53
Czesc,

Dzieki za odpowiedz więc pociągne dalej temat gdyż jak pisałem dla mnie ma znaczenie zabezpieczenie się przed miganiem prądem, a nie długofalowe podtrzymanie domu. Oczywiście jak mi podtrzyma lodówki czy piec przez jakiś czas to nie będę marudził ale nie to jest celem ćwiczenia.

Mógłbyś bardziej rozwinąć temat jak to powinno być zrobione? Sam za to nie będę się brał bo mam fajnego elektryka jednak on nie bawił się takimi rzeczami jeszcze więc potrzebujemy tutaj rady.
Druga sprawa jakie urządzenia polecasz bo jest kilka na rynku, a ciężko po opisie coś wywnioskować gdyż każdy chwali swoje jak może. Nie jest to towar jakiś bardzo powszechny, jeżeli chodzi o takie UPSy, więc każda rada cenna.

Co do instalacji to mam skrzynkę z wyłącznikiem różnoicowym Kanlux 40/003/4 i potem masa bezpieczników na rózne obwody w pokojach.
Nic chyba poza standard.

W ramach informacji przystąpiliśmy do programu dofinansowania w gminie na panele fotowoltaiczne jakiś rok temu. I nagle się okazuje, że dostali fundusze więc jednak będą to robić. Problem jednak jest taki, że zanim będzie przetarg na wykonawcę i się zabiorą za robotę to wiosna 2019. Poza tym panele będa montowane na wolnostojącym garażu a skrzynka jest w domu.
Dlatego pytanie jak to zrobić aby potem nie mieć problemów z fotowoltaiką na garażu? Czy uzbroić się w cierpliwość i jednak przeczekać licząc się z tym, że coś może paść od migania czy jednak robić od razu. jak robić to jak najlepiej bo ekipa od Paneli będzie tylko zainteresowana swoją robota jako projekt gminy?

Co do paneli to się nie wypowiadam. Może i kiedyś u nas będzie dofinansowanie to i ja się skuszę. Też bym chciał ewentualnie na budynku gospodarczym panele ale to może być odległy temat. Musisz zapytać elektryka który robił instalację czy da się u Ciebie wyodrębnić te obwody które byś chciał zabezpieczyć UPS-em. Ja u Nas wykonałem instalację z myślą że UPS-a zainstaluje i nawet małego 1 kVA naprawiłem ale nie mam kiedy podłączyć. Tylko u Nas miał on zapewnić zasilanie w czasie przerwy a nie zabezpieczać wszystko. Ja chcę podpiąć tylko kocioł, automatykę domową i 1/3 gniazd 230V. Lodówka to da sobie radę nieotwierana i pół dnia bez prądu. Pralka, kuchenka, to i tak nie pociągnie. A o co obawiasz się najbardziej? A walczyć z energetyką warto jeśli popsuje się sprzęt to zgłaszasz się do nich z fakturą za naprawę i z ubezpieczenia płacą choć niechętnie.

Pawlo111
09-07-2018, 17:00
Jakiej firmy dobry UPS ? Sam tym się nie zajmuje ale u nas Covery PRM kupują ale czy dobre to nie wiem gwarancje przezywają.

emigrus
10-07-2018, 20:50
Używane APC Smart, pełen sinus, starsze modele. Można zalogować się konsolowo poprzez rs232 do epromu, zmienić hex'a runtime'u na FF i podłączać akumulatory o większej pojemności. Zawsze potrzeba dwa akumulatory bo ładowarka jest 24 V. Niektórzy do APC Smart 1000 VA, gdzie oryginalnie siedziało 2x 12Ah mają podpięte 2x 120 Ah żelowe, które stoją obok. Trzeba tylko przewody wyprowadzić na zewnątrz. Taki minus, że takie akumulatory nie będą się ładować kilka godzin tylko 2 dni. To chyba najmniejszy problem imho. Lepiej używany APC niż nowy jakiś szmelc. To tylko moje zdanie. Do tego z APC smartami działa deamon apcupsd. Wysyła info do deamona mailowego, loguje. itd.

Tak to wygląda:

root@master[~]apcaccess
APC : 001,041,1064
DATE : 2018-07-10 21:45:52 +0200
HOSTNAME : master.xxxxxxx.eu
VERSION : 3.14.14 (31 May 2016) openbsd
UPSNAME : ALIX2D3
CABLE : Ethernet Link
DRIVER : NETWORK UPS Driver
UPSMODE : Stand Alone
STARTTIME: 2018-06-23 19:39:39 +0200
MASTERUPD: 2018-07-10 21:45:52 +0200
MASTER : 192.168.20.2:3551
MODEL : Smart-UPS 1000
STATUS : ONLINE SLAVE
LINEV : 231.8 Volts
LOADPCT : 26.0 Percent
BCHARGE : 100.0 Percent
TIMELEFT : 49.0 Minutes
MBATTCHG : 5 Percent
MINTIMEL : 3 Minutes
MAXTIME : 0 Seconds
OUTPUTV : 231.8 Volts
SENSE : Medium
LOTRANS : 208.0 Volts
HITRANS : 253.0 Volts
RETPCT : 0.0 Percent
ITEMP : 36.9 C
BATTV : 27.3 Volts
LINEFREQ : 50.0 Hz
LASTXFER : Automatic or explicit self test
NUMXFERS : 1
XONBATT : 2018-07-01 12:24:26 +0200
TONBATT : 0 Seconds
CUMONBATT: 62 Seconds
XOFFBATT : 2018-07-01 12:25:28 +0200
SELFTEST : NO
STATFLAG : 0x05000408
SERIALNO : AS0536130456
BATTDATE : 2016-09-11
NOMOUTV : 230 Volts
NOMBATTV : 24.0 Volts
FIRMWARE : 652.12.I USB FW:4.2
END APC : 2018-07-10 21:46:35 +0200
root@master[~]

Mały urywek logu z APC Smart:

root@backup[~]tail -f /var/log/apcupsd.events
2018-06-12 10:07:35 +0200 apcupsd exiting, signal 15
2018-06-12 10:46:08 +0200 apcupsd 3.14.14 (31 May 2016) openbsd startup succeeded
2018-06-26 10:41:29 +0200 UPS Self Test switch to battery.
2018-06-26 10:41:40 +0200 UPS Self Test completed: No test results available
2018-07-01 12:24:24 +0200 Power failure.
2018-07-01 12:24:30 +0200 Running on UPS batteries.
2018-07-01 12:25:27 +0200 Mains returned. No longer on UPS batteries.
2018-07-01 12:25:27 +0200 Power is back. UPS running on mains.
2018-07-10 10:39:58 +0200 UPS Self Test switch to battery.
2018-07-10 10:40:05 +0200 UPS Self Test completed: Battery OK

brencik
10-07-2018, 21:19
http://www.upsces.pl/upsy-z-wyjsciem-trojfazowym