PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja odgromowa na dachu - prośba o poradę



BooM80
20-09-2015, 20:15
Proszę o poradę jak prawidłowo poprowadzić instalację odgromową na dachu. W projekcie typowym drut odgromowy prowadzony jest wzdłuż krawędzi dachu, wzdłuż kalenicy oraz wzdłuż okapów - rys.1. Moim zdaniem wystarczy poprowadzić tylko po krawędziach i wzdłuż kalenicy - rys.2. Czy mam rację ? Rzut dachu oraz wizualizacje budynku w załącznikach.

331305 331306 331307 331308

elpapiotr
20-09-2015, 20:32
No, skoro wiesz lepiej od projektanta, to już nic nie poradzi.
Ja natomiast mam watpliwości, czy w/w się kerował nie zalecając uziomu fundamentowego.
Starej daty człowiek ?

BooM80
20-09-2015, 22:32
Niestety z wiedzą projektantów różnie bywa, dlatego wolę dopytać. A mam wątpliwości, bo widziałem kilka podobnych dachów, które mają poprowadzony odgrom tak jak na rys. 2.
Budynek jest posadowiony na izolowanej płycie fundamentowej, więc uziom fundamentowy odpada.

elpapiotr
20-09-2015, 23:22
Budynek jest posadowiony na izolowanej płycie fundamentowej, więc uziom fundamentowy odpada.
Nieprawda. Czytaj doktora Musiała. http://edwardmusial.republika.pl/pliki/uziomy_fundamentowe.pdf
Co do samej instalacji piorunochronnej na dachu, należy pamiętać o uderzeniach bocznych i strefach ochronnych.
Pioruny lubią krawędzie.

BooM80
21-09-2015, 08:12
Nieprawda. Czytaj doktora Musiała. http://edwardmusial.republika.pl/pliki/uziomy_fundamentowe.pdf

Czytałem jakiś czas temu dr Musiała i z tego co pamiętam dr Musiał w budynkach całkowicie izolowanych od gruntu styropianem/styrodurem zaleca uziom parafundamentowy w postaci otoku dookoła budynku, a w przypadku fundamentów o większej powierzchni dodatkowo uziom kratowy w gruncie pod fundamentem.



Co do samej instalacji piorunochronnej na dachu, należy pamiętać o uderzeniach bocznych i strefach ochronnych.
Pioruny lubią krawędzie.

Czyli twierdzisz, że instalacje piorunochronne na budynkach, które widziałem, wykonane tak jak na rys. 2 są błędnie wykonane ? Na krawędziach kalenicy oraz przy krawędziach ściany szczytowej przy okapie były wykonane pionowe, kilkudziesięciocentymetrowe "antenki" z drutu uziomowowe.

elpapiotr
21-09-2015, 15:34
Twierdzę jedno - ktoś, po wykonaniu instalacji powinien sporządzić metrykę urządzenia piorunochronnego oraz protokół badań w/w.
Ubezpieczyciel się wypnie, jeżeli nastąpią szkody, a instalacja będzie odbiegała od projektu.

piotrek0m
22-09-2015, 06:25
Twierdzę jedno ... Ubezpieczyciel się wypnie, jeżeli nastąpią szkody, a instalacja będzie odbiegała od projektu.

Może warto zerknąć do OWU i spróbować odszukać zapis na temat wymogu posiadania instalacji piorunochronnej zgodnej z projektem. Nadmienię, że nie ma żadnych wymagań w tym zakresie, poza widocznymi śladami bezpośredniego uderzenia pioruna w ubezpieczony obiekt. Więc teza, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w jest nieprawdziwa.

elpapiotr
22-09-2015, 10:17
Rozumiem. Czyli prędko należy zdemontować urządzenie piorunochronne (w tym przypadku) dla ubezpieczyciela.
Też tak można.

piotrek0m
23-09-2015, 06:24
Napiszę prościej
W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia nie ma żadnych wymagań co do istnienia bądź nie istnienia instalacji odgromowej. W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania podstawą dochodzenia roszczeń przed sądami są OWU. Jeżeli nie ma w nich wymogu "posiadania sprawnej, zgodnej z projektem instalacji odgromowej" to nie ma podstaw do odmowy wypłaty odszkodowania z tytułu tego, że instalacja była niezgodna z projektem, albo jej nie było wcale. Nie ma znaczenia, czy instalacja, jest czy jej nie ma, czy jest sprawna, czy jest popsuta.... ubezpieczyciel ma wypłacić odszkodowanie w przypadku uderzenia pioruna.

BooM80
23-09-2015, 15:08
Dziękuję za dodatkowe informacje dotyczące ubezpieczenia, ale może wróćmy do mojego pytania, czy poprowadzenie instalacji tak jak to przedstawiłem na rys. 2 jest poprawne, a jeśli nie to dlaczego nie ?

elpapiotr
24-09-2015, 18:30
Skoro projektant wyznaczył tak a nie inaczej, miał ku temu przesłanki.
Na planie nie podano wymiarów budynku, a dokładniej dachu.
Dawna norma PN-86/E-05003 dopuszczała nieukładanie przewodów odprowadzających na jednej ze ścian obiektu :
- przy szerokości obiektu nie przekraczającej 20 m i wysokości nie mniejszej niż 5 m przy wykorzystaniu jako zwodu blaszanego pokrycia dachu
- przy szerokości obiektu nie przekraczającej 14 m i wysokości nie mniejszej niż 5 m w przypadku zastosowania sieci zwodów o okach nie wiekszych niż 14x14 m.
Tutaj mamy do czynienia z obiektem, który, przy braku zwodów poziomych zostaje pozbawiony jednego przewodu odprowadzającego.
Stosowano zasadę - obwód dachu dzielony przez 20 daje minimalną ilość przewodów odprowadzających.
(Wracam do pytania odnośnie wymiarów budynku)
Warto zajrzeć do najnowszej PN-EN 62305, a najlepiej skonsultować zagadnienie z projektantem.
On lepiej oszacuje ryzyko wyładowania piorunowego.

BauerAdam
24-09-2015, 18:39
Macie na prawdę silna psychike żeby samemy ingerować w taki temat jak instalacja elektryczna ;) Jeszcze nie mój poziom :P

rübezahl
24-09-2015, 18:39
W najnowszej normie jest inne podejście niż w starej do tematu ochrony przed wyładowaniami. Wszystkie takie gotowce zakupione w necie lub w bezpośrednio w biurze należy adaptowac min. z powodu np zmiany obowiązujących przepisów - kiedyś było dobrze i zgodnie w przepisami, teraz takie rozwiązanie już niekoniecznie.

BooM80
24-09-2015, 20:51
Macie na prawdę silna psychike żeby samemy ingerować w taki temat jak instalacja elektryczna ;) Jeszcze nie mój poziom :P

Spokojnie, kilka miesięcy czytania forum i też osiągniesz taki poziom, że będziesz chciał wszystko zmieniać ;)

BooM80
24-09-2015, 21:01
Na planie nie podano wymiarów budynku, a dokładniej dachu.

Faktycznie, zapomniałem podać wymiary dachu. Wymiary to: 18,16 x 11,20 m, wysunięcie/wsunięcie fragmentu połaci: 0,9 m. Wysokość budynku ok. 8 m. Dach pokryty dachówką ceramiczną.


Tutaj mamy do czynienia z obiektem, który, przy braku zwodów poziomych zostaje pozbawiony jednego przewodu odprowadzającego.

Dlaczego ? Przewody odprowadzające byłyby przecież w czterech narożnikach. Chyba, że czegoś nie kumam.


Stosowano zasadę - obwód dachu dzielony przez 20 daje minimalną ilość przewodów odprowadzających.

58,2 m / 20 = 2,936, czyli jednak wystarczą 3 przewody odprowadzające ?


Warto zajrzeć do najnowszej PN-EN 62305, a najlepiej skonsultować zagadnienie z projektantem.
On lepiej oszacuje ryzyko wyładowania piorunowego.

Możesz polecić jakiegoś dobrego projektanta ? Może być na privie.

BooM80
24-09-2015, 21:04
W najnowszej normie jest inne podejście niż w starej do tematu ochrony przed wyładowaniami.

Możesz podać symbol najnowszej normy ?

Robinson74
06-05-2018, 21:45
Budynek jest posadowiony na izolowanej płycie fundamentowej, więc uziom fundamentowy odpada.Możesz napisać jak zrobiłeś uziom? Otok? Kraty? Może masz jakieś zdjęcia z tamtych prac?
Czy oprócz otoku parafundamentowego masz też kratę wyrównawczą wg rys. 18 z opracowania "Uziomy fundamentowe i parafundamentowe"?