PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie domu butlami z gazem



siara_nh
22-09-2015, 20:28
Witam
ostatnio założyłem piec gazowy z solarami ( z dotacji) - normalnie paliłem węglem,
co się okazało są jakieś problemy z podciągnięciem gazu do mojej działki i nie wiadomo ile to potrwa czy miesiąc czy rok,
ale do sedna- zastanawiam się czy mógłbym podpiąć do pieca butle z gazem które można kupić na stacji benzynowej ,
czy wiecie jakie mogłoby być zużycie , ogrzewam dom ok 180m2

z góry dziękuje za informację
pozdrawiam

Greengaz
23-09-2015, 06:31
Nikt Ci nie odpowie ile nie znając zapotrzebowania.
Propan w takich butlach jest ok 2-3x droższy niż propan 'luzem' tankowany do własnego zbiornika, wiec zapłacisz ok. 2-3 x więcej niż za gaz ziemny.
Jest to rozwiązanie awaryjne, do czasu podłączenia do gazu ziemnego.

mturdus
23-09-2015, 08:06
zastanawiam się czy mógłbym podpiąć do pieca butle z gazem które można kupić na stacji benzynowej ,



Chodzi Ci o te popularne butle 11kg?

To są butle przeznaczone generalnie do kuchenek gazowych. Podpiąć oczywiście się da, ale jeśli będziesz potrzebował dużo mocy, to wydatek gazu z butli będzie spory, temperatura gazu w butli gwałtownie spadnie, ustanie, a przynajmniej spowolni się parowanie gazu w butli, zmniejszy się strumień gazu dopływający do pieca, zmniejszy się dostępna moc, a może nawet elektronika piec wyłączy.

siara_nh
23-09-2015, 13:35
kurcze miałem nadzieje że to rozwiązanie się sprawdzi na kilka miesięcy
dzięki panowie za informację

Greengaz
23-09-2015, 13:44
Tu masz przykładowe rozwiązanie na butlach 33 kg.
Podobne można zrobić na butlach 11 kg.
http://www.greengas.pl/produkty/butle-33kg.html

siara_nh
24-09-2015, 14:54
niestety nie widzę tam żadnego rozwiązania ( pod linkiem jakie podałeś)

dziś dowiedziałem się ze w tym roku gazu mi nie podciągną a pieca z eko groszkiem nie mogę używać bo dotację którą otrzymałem będe musiał zwrócić,
jedyne rozwiązanie to ogrzewanie tymi butlami , producent mojego pieca gazowego proponuje rozwiązanie, podpięcie 4 butli przez jakaś specjalną listwę z reduktorem ( tak aby ciśnienie było odpowiednie )
innej opcji nie ma :/

Greengaz
24-09-2015, 16:54
niestety nie widzę tam żadnego rozwiązania ( pod linkiem jakie podałeś)

Pod tym linkiem masz własnie rozwiązanie jakie proponuje producent kotła.

mturdus
25-09-2015, 10:44
Tu masz przykładowe rozwiązanie na butlach 33 kg.
Podobne można zrobić na butlach 11 kg.
http://www.greengas.pl/produkty/butle-33kg.html

To taka prawda, ale nie do końca dopowiedziana. Butlę 11 kg możesz używać w domu, możesz mieć do 2 butli w domu - niektórzy to rozumieją jako podłączone do jednego pieca przez jakiś trójnik (przed lub za reduktorem), inni: jedna podłączona, druga czeka.
Butle 33 kg musisz przechowywać i użytkować na zewnątrz budynku, w miejscu spełniającym określone warunki: przewiewne, nie w zagłębieniu, nie więcej niż 10(?), zadaszone itp. Zamiast 33 możesz dać 11 kg (przepisy mówią: "do 33 kg").

Tu masz dwa problemy: dotacja i sezon grzewczy. Nie wiem, jaką masz umowę dotacji, ale na logikę Ty warunki spełniłeś, masz zainstalowany piec, kocioł, solary, przyłącze, złożyłeś papiery o podłączenie itp, a opóźnienie w podłączeniu jest całkowicie od Ciebie niezależne. Zatem z całą pewnością jesteś osobą, którą należy ukarać :mad: Tu podłączenie butli 11 kg może spełnić wymagania dotacji - warto się wczytać.
Problem drugi to sezon grzewczy. Będzie zimno, trzeba grzać. Z tej butli 11 kg dużo się nie ogrzejesz, z kilku 33 kg już masz szanse. Kocioł stałopalny ciągle masz? Farelki?
Życzę szybkiego podłączenia gazu.