PDA

Zobacz pełną wersję : Dom z płyt betonowych



adamski9000
23-09-2015, 09:02
Witam

Zamierzam na działce budowlanej wybudować mały domek parterowy ok 45 m2 całoroczny, ale formalnie jako budynek gospodarczy. Z racji oszczędności zastanawiam się nad postawieniem domku z płyt betonowych, takich jakie buduje się płoty.
Wiem, wiem zaraz będzie fala krytyki i oburzenia:) Ale gdyby się tak zastanowić rozwiązanie nie jest wcale głupie. Bądź co bądź garaże nawet te duże buduje się z takich płyt i stoją. Bądź co bądź, słupy są wzmacniane prętami stalowymi, płyty chyba też, więc wydaje się to solidne. Gdyby taką konstrukcję ocieplić 30 cm styropianem nie byłoby źle. A sama ściana z betonowej płyty ma swoje zalety - duża akumulacja ciepła. No i odpada drogi fundament, gdyż postawi się fundament na słupach. Na moje oko, solidność takiej konstrukcji plasuje się pomiędzy murowanym a szkieletowym.
Według wstępnych obliczeń wyjdzie dużo taniej niż tradycyjna budowa z racji braku tradycyjnego fundamentu no i szybko i mniej formalności jak przy domu tradycyjnym.
Co o tym myślicie ? Chodzi mi oczywiście o aspekt techniczny takiego budynku.

Pozdrawiam
Adam

Przemek Kardyś
23-09-2015, 11:08
Konstrukcja drewniana albo stalowa i takie płyty:

http://www.artbud.pl/pl/c/Plyty-warstwowe/874

albo normalny szkielecior. Konstrukcja o jakiej piszesz nie będzie miała sztywności, każdy słupek będzie pracował niezależnie, będą pękać ściany, pracował i rozszczelniał się dach.

aiki
23-09-2015, 11:09
Wszystko popęka jak tylko mróz wysadzi te "scianki".

adamski9000
23-09-2015, 13:30
Jakby tak pękały to nikt by takich nie budował. A tymczasem jest to dość powszechna konstrukcja. U mnie takich budynków jest kilkanaście i wszyscy chwalą. Nic nie pęka. Buduje się z tego garaże, altany, wiaty, małe parterowe budynki.
A słupki od góry są "spięte" belką, więc sztywność jest, a dodatkowo płyty betonowe pomiędzy słupami także usztywniają konstrukcje. Słupy posadowione poniżej strefy zamarzania więc mróz nie groźny.
A szkieletówki nie chcę, bo słabo akumuluje ciepło. A w tym rozwiązaniu, beton oddawał by ciepło.

Przemek Kardyś
23-09-2015, 18:22
Chyba czekasz na entuzjastę. Cierpliwości.

grend
23-09-2015, 19:13
miejsce na okna i drzwi będziesz wycinał gumówką ? Dach zrobisz z płyt OSB i pomalujesz izolbetem ??
... no kto wie może 2 zimy wytrzyma