PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na pellet bezobsługowy ?



jamaly
30-09-2015, 10:12
Witam serdecznie,
Poszukuję pieca na pellet do mojej małej dość kotłowni 193 cm x 240 cm. Dom 180 m2 użytkowej, ocieplony "jako tako" ;) ściany półtora pustaka ze styropianem 8cm pomiędzy. Strop w trakcie docieplania wełną 12+10cm.
Przeczytałem sporo wątków o piecach na pellet, ale raczej żaden nie skupia się na częstotliwości obsługi pieca. Zdarzają się nam zimą , szczególnie w ferie wyjazdy na 2 tygodnie, które mogą zdaje się w ogóle dyskwalifikować piec na pellet jako źródło ogrzewania.
Czy macie jakieś propozycje pieców, do których nie trzeba będzie zaglądać przez przynajmniej 2 tygodnie w okresie zimowym ?
Rzut ręczny mojej kotłowni : https://drive.google.com/folderview?id=0B5b9oB_TvHZUeTZvLXNENllSaFE# komin znajduje się na tej krótszej ścianie 1330mm
Pozdrawiam
PB

Puławiak
30-09-2015, 10:37
Nie nie znajdziesz takiego kotła - może obsługiwać nie trzeba ale jak każde paliwo stałe powinien być nadzorowany. Wiec w taki czy inny sposób wymaga obsługi - chcesz bezobsługowo to na czas tych wyjazdów domontuj sobie do układu kocioł elektryczny wydatek niewielki a i przez 2 tygodnie z torbami też nie pójdziesz.

jamaly
30-09-2015, 12:17
Nie nie znajdziesz takiego kotła - może obsługiwać nie trzeba ale jak każde paliwo stałe powinien być nadzorowany. Dziękuję za odpowiedź. Piszesz "nadzorować" - tutaj są moduły internetowe np, które pokazują część parametrów (włącznie z ilością pozostałego paliwa), czyli w razie czego można sobie obserwować zdalnie.
Czy jak przed takim wyjazdem obniżyłbym wymaganą temperaturę do np 16 stopni , to piec na pellet mógłby sobie chodzić te 2 tygodnie ? Tu już nie chodzi o ilość paliwa, bo zawsze są te systemy pneumatycznego podawania, które można sobie podpiąć, tylko czy sam piec Twoim zdaniem bezpiecznie zostawić na 2 tygodnie ? Czy jednak są tu jakieś ryzyka, coś trzeba dopilnować będąc fizycznie na miejscu itp ?

Puławiak
30-09-2015, 12:29
Tu nie chodzi o same parametry. Może się coś zapchać urządzenie może nie odpalić przyczyn różnorakich może być wiele. Ok napiszę Ci to trochę inaczej dochodzi do zapłonu paliwa w zasobniku ( w dobrych kotłach raczej nie realne ale zabezpieczenia są montowane przez producentów wiec chyba możliwe) Masz moduł internetowy który o tym fakcie Cie informuje ale co z tego jeśli Ty jestes w tym czasie 1000 km od domu. Czy prościej mniej drastycznie kocioł cię informuje o nieudanym rozpaleniu może się palnik zapchał a ty jesteś na początku wyprawy znowu 1000 km od domu co robisz ? Głupi przypadek ale możliwy zawiesiło się paliwo w zasobniku ? Przez moduł internetowy tego nie usuniesz ?

Pello
01-10-2015, 08:25
Bez przesady - większość kotłów pelletowych z dobrą mechaniką usuwania popiołu - przede wszystkim z palnika - poradzi sobie bez dozoru przez dwa tygodnie. Kwestia tylko pojemności zastosowanego zbiornika paliwa. Dwa tygodnie - przy takim domu zasobnik 600 litrowy powinien wystarczyć - zbiornik paliwa również musi być dobry, czyli taki, który w pełni wykorzystuje zgromadzony w nim pellet - (pellet a nie zawilgotniałą pulpę zlepionych trocin).


Pozdrawiam

Puławiak
01-10-2015, 10:46
A dasz na to gwarancję na piśmie ? Bo Ja bym nie zaryzykował

stanisław.k
01-10-2015, 13:07
Ja co zimę od 5 lat wyjeżdżam na tydzień do dwóch na narty i zawsze zostawiam kociołek bez dozoru.
Dotąd nie było problemu

Pello
01-10-2015, 13:18
A dasz na to gwarancję na piśmie ? Bo Ja bym nie zaryzykował

Na to nie ma gwarancji. Są w razie czego ubezpieczenia,
Kocioł może pracować z taką samą pewnością co kocioł olejowy. I z podobnym zagrożeniem. Po to się przecież je konstruuje.
Pzdr.

jamaly
02-10-2015, 13:59
Witam,
A jakieś konkretne propozycje (modele) najbardziej bezobsługowe ? Puki co mam ofertę na Lazar Smart Fire 15kW/470l wraz z opcją Automatycznego czyszczenia wymiennika i opcją sterowania w domu i przez internet . Dość drogo wszystko wyszło, ale czy da się taniej , lub też lepiej ?
Pozdrawiam

Puławiak
02-10-2015, 16:11
Propel też drogi ale dobrze wyposażony konkretny kocioł.
http://allegro.pl/kociol-piec-na-pelet-pellet-15kw-propel-full-auto-i5297520881.html

jamaly
02-10-2015, 21:38
Propel też drogi ale dobrze wyposażony konkretny kocioł.
http://allegro.pl/kociol-piec-na-pelet-pellet-15kw-propel-full-auto-i5297520881.html

wygląda godnie. Lazar jednak poniżej 13000 brutto, więc taniej. Serwis pewnie też u Lazara lepszy ? Pytam, bo inwestycja spora i warto się zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji
Pozdrawiam

Puławiak
04-10-2015, 06:33
Pewnie taniej ale porównaj też wersje wyposażenia kotła a nie tylko ceny. Propel jest bardzo popularny na duńskim rynku (wymagającym). A dlaczego tak twierdzisz że serwis u Lazara jest lepszy ? W czym jest lepszy ?

Pello
04-10-2015, 19:40
Kotły są OK, ale przypominam że jamaly potrzebuje kotła do bezobsługowej pracy powyżej 14 dni. Czyli potrzebuje zasobnika co najmniej 600 litrowego. Pzdr

Puławiak
04-10-2015, 19:44
no potrzebuje.

jamaly
04-10-2015, 21:57
[QUOTE=Puławiak;6957380] A dlaczego tak twierdzisz że serwis u Lazara jest lepszy ? [QUOTE]
Nie twierdzę tak - tam był znak zapytania na końcu zdania, czyli typowe pytanie ;)