PDA

Zobacz pełną wersję : PORADŹCIE - przejście komina przez strop



inż. Mamoń
31-08-2004, 10:26
Witam!
Mam w projekcie kominy z cegły pełnej i typowych pustaków kominowych. Oczywiście są to wielkie smoki. Kusi mnie zamienić je na Optiroc. Jeden komin chcę zrobić z pustaka D+W i podtawionych obok 3W. W ten sposób mam komin o wymiarach 54 x 63 cm. NIESTETY wymiar 54 cm nie mieści się między belkami stropu TERIVA. Pytanie więc - jak prawidłowo przepuścić komin przez strop? Jeśli jedyną radą jest murowanie ściany nośnej wokół komina to z pewnością zrezygnuję z Optiroca bo nic nie zyskam - komin znowu będzie wielkim bydlęciem. Jak macie u siebie?

pattaya
31-08-2004, 11:52
Połóż Teriva Nova,ma rozstaw 60cm.

inż. Mamoń
31-08-2004, 12:05
Połóż Teriva Nova,ma rozstaw 60cm.

pattaya - właśnie taki strop chcę położyć, rozstaw belek jest 60 cm ale licząc OSIOWO - więc w świetle między belkami jest najwyżej 47 cm.

pattaya
31-08-2004, 12:18
A może zrób kominy tak jak ja,z bloków wentylacyjnych Silki?

inż. Mamoń
31-08-2004, 12:20
A może zrób kominy tak jak ja,z bloków wentylacyjnych Silki?

Hmmm... zaraz się rozejrzę w internecie, jakie masz wymiary tych bloków, a z czego masz przewody spalinowe?

pattaya
31-08-2004, 12:36
Mam,to za dużo powiedziane.Raczej będę miał w przyszłym tygodniu albo trochę później.Bloczki mają rozmiar chyba 25*25 ,w środku ok.fi160.Do kotła wystarczy a do kominka?Może też.

Zbigniew Rudnicki
31-08-2004, 12:50
Jeśli prześwit miedzy belkami jest 47, zaś komin ma 54, to brakuje 7cm.
Można pomyśleć o położeniu po jednej stronie komina obok siebie 2 belek i podcięciu jednej w miejscu komina o 7cm.
Trzeba by także ułożyć pręty zbrojeniowe (o długości około 80cm) przy kominie prostopadle do belek i stworzyć takie małe żebra.
Trzeba tylko z tym przepustem trafić dobrze w miejsce gdzie ma byc komin.

inż. Baranina
31-08-2004, 13:54
Murujesz komin tak jak ma być. Układasz belki stropowe. W miejscu gdzie belka wchodzi w obrys komina - ucinasz ja i podpierasz na końcu. Zeby strop prawidłowo pracowal trzeba, te "wiszacą" belke powiązac prętami z dwiema sasiednimi za pomoca, np 3#12 dołem i 2#12 górą. W ten sposób utworzy się taki mini podciąg ukryty w grobości stropu. To w zupełności powinno wystarczyć.

PADI
31-08-2004, 20:31
Murujesz komin tak jak ma być. Układasz belki stropowe. W miejscu gdzie belka wchodzi w obrys komina - ucinasz ja i podpierasz na końcu. Zeby strop prawidłowo pracowal trzeba, te "wiszacą" belke powiązac prętami z dwiema sasiednimi za pomoca, np 3#12 dołem i 2#12 górą. W ten sposób utworzy się taki mini podciąg ukryty w grobości stropu. To w zupełności powinno wystarczyć.

Jak mozna dawac takie rady nie znajac szczeg.
,,Mini podciag,, piszesz. Bzdura
Albo wyrazaj sie jasniej albo nie dawaj takich rad wiecej.

inż. Baranina
01-09-2004, 11:50
Za przeproszeniem - pieprz...
Jakie szczegóły? O czym Ty w ogóle mowisz czlowieku? O szczegóły to mozna pytac przy konstrukcjach, ktore tego wymagają, a nie przy mijance komina!

PADI
01-09-2004, 16:46
Za przeproszeniem - pieprz...
Jakie szczegóły? O czym Ty w ogóle mowisz czlowieku? O szczegóły to mozna pytac przy konstrukcjach, ktore tego wymagają, a nie przy mijance komina!


Za przeproszeniem- nie pieprze barani łbie.
Mijanka komina to wg ciebie mozliwosc zawieszenia np 5,60 metrowej belki terivy w powietrzu łaczac ja tylko tym twoim ,,mini podciagiem,, z nastepnymi belkami.
Raz jeszcze panie inzynierze baranie albo piszcie dokladnie, albo towarzyszu nie dawajcie takich rad.

inż. Baranina
02-09-2004, 06:00
Nie. Moim zdaniem trzeba tam obsadzic HEB 340. I dodatkowo sprężyć zewnętrznie co najmniej dwoma splotami 7x#6.

Wakmen
02-09-2004, 06:30
Mam ... w środku ok.fi160.Do kotła wystarczy a do kominka?Może też.
Producenci i kominiarze zalecją minimu fi 200mm. i nie może być z kształtek silikatowych. Ja buduję z silikatów i wentylacyjne będę miał z kszt. silikatowych a dymowy z cegły pełnej. Wewnątrz będzie otwór kwadratowy o boku 25cm .

pattaya
06-09-2004, 17:26
Hej Wakmen
Ale do kotła może być blok wentylacyjny z silki?Po coś to produkują.

Wakmen
06-09-2004, 19:20
Hej Wakmen
Ale do kotła może być blok wentylacyjny z silki?Po coś to produkują.
Do kotła jak najbardziej ale zalecają w taki przekrój włożyć wkład ze stali nierdzewnej 140 lub minimum 120.

QBQ
07-09-2004, 09:28
PADI!
A co ty tak naskoczyles na inz. Baranine. Masz jakies wyjscie z tematu to sie wypowiedz a nie rzucasz blotem.
Ja osobiscie poparłbym raczer rozwiazanie proponowane przez Zbigniewa Rudnickiego.
A to cos co sie tworzy wzdluz komina, a prostopadle do belek nazwalbym wymianem.