PDA

Zobacz pełną wersję : Prąd na budowe



piotrsz1
30-09-2015, 19:23
Witam,
Pomóżcie. POtrzebuje podjąć szybką decyzję w jaki sposób dostarczać prąd na czas budowy która rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

1) Podlicznik u sąsiada który posiada prąd w taryfie budowalanej(wedłyg sąsiada koszt prądu 10krotnie wyżysz niż normalnego)
2) Zakup agregatu, koszt ok 3,5 tysiąca

Nefer
30-09-2015, 21:03
Własny prąd budowlany?
Sąsiad ma rację - jest droższy. A będzie jeszcze droższy ( o mandat 5.000) jeśli ktoś go nakryje i doniesie. Sąsiad nie ma prawa odsprzedaży prądu.

qosek
30-09-2015, 21:08
1) G0wn0 prawda ;) Strona Energii podaję cenę:
C11 (sławetna taryfa budowlana): 0,4270 netto zł/kWh
G11 (standardowa domowa): 0,3133 netto zł/kWh

Więc cena prądu nie jest tak dużo wyższa. Ale .... podobno są zdecydowanie wyższe opłaty stałe. O ile wyższe nie wiem, bo jeszcze nie dostałem faktury (mimo iż prąd mam od połowy czerwca jeszcze nie dostałem faktury, więc nie wiem ile to wychodzi)

2) Z doświadczenia (bo początek budowy robiłem na agregacie - Energa nie podłączyła prądu na czas) - na początku budowy poszło mi bardzo dużo paliwa (300-400zł/miesiąc) (stan zero, początek ścian nośnych). Potem drastycznie zużycie spadło.
Część ekip nie chce budować na agregacie (tłumaczą to większym ryzykiem uszkodzenia sprzętu i mniejszym komfortem pracy - hałas).
Jak dojdziesz do tynków to będziesz musiał zalatwiać ekipę z własnym agregatem (siła). Ja ponieważ mam prąd własny to mogłem wybrać trochę tańszą ekipę.

qosek
01-10-2015, 19:03
Ok - m wiem trochę więcej.
Właśnie dostałem fakturę (a dokładniej tylko jej numer i kwotę, bo faktury nie da się pobrać bo nie jest gotowa - kolejny bug na stronie Energii) za pierwsze 3 miesiące prądu budowlanego.
Zużycie: 33kW (tak, 33 nie 330 lub 133)
Koszt: 334zł
Z tego wynika, że koszty stałe to jakieś pewnie jakieś 80zł/miesiąc (i do tego koszty stałe)
Jak dostanę fakturę to mogę podać dokładne wartości

Konto usunięte_1*
01-10-2015, 20:22
ja już od tych debili z TAURONA czekam 5-ty miesiąc na prąd , jedno pismo od drugiego to równy miesiąc ba teraz już od miesiąca mam prąd w skrzynce ale durnie jeszcze nie podliczyli ile to kosztuje bo to dopiero miesiąc przecież :sick: jak dobrze pójdzie to w kwietniu podłączą ręce opadają 21 wiek quwa Lenin ruskich szybciej elektryfikował niż te ćwoki

Nefer
01-10-2015, 20:27
Zadzwoń po pogotowie energetyczne od nich :) Pogadaj z gośćmi. Im wystarcza godzina. Tyle co podskoczyć po licznik do Leroy Merlin :)

Bejaro
01-10-2015, 20:45
Ja z Tauronem nie miałam kłopotu-skrzynka była na następny dzień od podpisania umowy byli z licznikiem.

qosek
01-10-2015, 21:36
A ja z Energa (oddział Tczew mimo, iż dom jest 4km od Gdańska) walczylem ponad 2 miesiace
Na granicy dzialki mialem skrzynke, podpisalem umowe i teoretycznie w max 30 dni (a nieoficjalne info max tydzien) mial byc prad
Za 2 dni przyjechal monter z licznikiem i stwierdzil, ze skrzynka jest zdewastowana (ktos zlacza z niej wyrwal) a do tego na linii tez jest cos ukradzionego, wiec on nie moze nic zrobic i trzeba eskalowac
Naprawienie linii trwalo 2 miesiace ... Probowalem walczyc przez info linie, ale konsultanci nie mieli wiedzy by mi odpowiedziec. Jedynie "konsultant o podwyzszonych komptetencjach" mogl mi pomoc - zamawialem z nim kontakt 3 krotnie (za kazdym razem mial zadzwonic w przeciagu 2-ch dni) i ani razu nie dzwonil.
Odpowiedzi na pismo reklamacyjne tez nie dostalem ....

W najbliszym czasie chyba sprobuje przez Rzecznika Praw Konsumentow zmienic taryfe z C11 na G11 (mam stan zamkniety, tynki w srodku beda w pon, ocieplenie zewnetrzne pewnie tez do konca przyszlego tygodnia) - Energa chce dostac kwita o odbiorze budynku (pytanie tylko na jakiej podstawie)

kemot_p
02-10-2015, 08:45
Z tego wynika, że koszty stałe to jakieś pewnie jakieś 80zł/miesiąc (i do tego koszty stałe)
Jak dostanę fakturę to mogę podać dokładne wartości
A jakiej mocy masz przyłącze (ile kW), bo przy prądzie budowlanym opłata stała jest naliczana za każdy kilowat mocy przyłącza (u mnie ok. 6 zł), dodatkowo jest jeszcze opłata handlowa ( u mnie 21 zł), która w taryfie G wynosi 0.0. Tak więc przy przyłączu 7kW opłat stałych jest 63 zł.

oszczednygosc
02-10-2015, 08:50
na własne przyłącze można czekać i czekać, nawet 3 miesiące, chyba zdecydował bym się na agregat

qosek
02-10-2015, 16:42
No dobra - wlasnie mam fakture w rekach:
Okres: 10.07.2015 - 25.09.2015
Zużycie: 33kW/h
Wartości netto:
- energia czynna: 14zł (na podstawie ilości kW/h)
- opłata handlowa: 78zł (26zł/miesiąc, 3 miesiące)
- opłata przesyłowa stała: 136zł (2,7 [chyba ilość miesięcy] * 12,50 [o ile dobrze pamiętam mam 12,5kW max - czyli to zalezy od mocy zamówione] * 4,03 [ stawka])
- opłata przesyłowa zmienna: 9zł (na podstawie ilości kW/h)
- opłata abonamentowa: 5,4 (1,8zł/miesiąc, 3 miesiące)
- opłata przejściowa: 29zł (2,7 [chyba ilość miesięcy] * 12,50 [o ile dobrze pamiętam mam 12,5kW max - czyli to zalezy od mocy zamówione] * 0,87 [ stawka])

Czyli jeżeli dobrze liczę NIE ZUŻYWAJĄC W OGÓLE PRĄDU miesięcznie będę płacił jakieś 83zł netto (czyli 102zł brutto)
ZŁODZIEJE !

kemot_p
02-10-2015, 16:56
Czyli jeżeli dobrze liczę NIE ZUŻYWAJĄC W OGÓLE PRĄDU miesięcznie będę płacił jakieś 83zł netto (czyli 102zł brutto)
ZŁODZIEJE !

Dlatego ja przed budową stawiam na działce budynek gospodarczy, który jest w zasadzie zwykłym blaszakiem i podlaczam do niego prąd w taryfie bytowej G.

Konto usunięte_1*
11-10-2015, 10:01
na własne przyłącze można czekać i czekać, nawet 3 miesiące, chyba zdecydował bym się na agregat

ja na własne przyłącze czekam już od końca maja a dziś już połowa pażdziernika totalne dziadowstwo Lenin ruskich szybciej 100 lat temu elektryfikował

firewall
11-10-2015, 14:12
Witam,
Pomóżcie. POtrzebuje podjąć szybką decyzję w jaki sposób dostarczać prąd na czas budowy która rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

1) Podlicznik u sąsiada który posiada prąd w taryfie budowalanej(wedłyg sąsiada koszt prądu 10krotnie wyżysz niż normalnego)
2) Zakup agregatu, koszt ok 3,5 tysiąca
Dlaczego taki duży koszt agregatu? Budując kupiłem nowy agregat za mniej niż 7 stówek. Fundamenty, płyta fundamentowa,cięcie desek i stali oraz ściany parteru - to zużycie jakiś 12-15 litrów paliwa.

CafeDelTom27
11-10-2015, 14:39
Niedawno przeszedłem z C11 na g11 i tak : Prad c11 wychodził mi ze za 1kw place złotowke a teraz za G11 place 53grosze.Zuzywalem na budowie około 300-400kw i takie tez miałem rachunki 300-400zł.

KRYSTIAN2000
24-10-2016, 10:32
Witam serdecznie jestem tu nowy i chciałbym się dowiedzieć od Was pewnej rzeczy dot. budowy domu , która na pewno nie jeden z Was przechodził . Zacznę od początku .
Pewnie jak każdy Was podobnie i ja chciałem mieć własny dom to było moje marzenie . Razem z żona podjeliśmy decyzje o budowie domu , i zaczęliśmy szukać działki na przyszłą inwestycje . Naprzeciw wyszli nam rodzice zony , którzy przepisali na w darowiźnie 3000m2 i dali 1 h w dzierżawie . Takie wymogi sa gdy jest to pole i chcesz się budować na nim . Po wybraniu projektu i załatwieniu wszystkich formalności .Dostaliśmy pozwolenie na budowę. Pierwszym etapem było ogrodzenie działki w tym samym roku zalaliśmy fundamenty i wyprowadziliśmy 7 warstw bloczka oraz ułożyliśmy kanalizacje i zasypaliśmy fundamenty piaskiem . Przyszła zima , przez która mogliśmy dozbierać pieniądze na dalszą budowę domu . z wiosna zalaliśmy chudziak i zamówiliśmy materiał na budowę domu . z 1 czerwca przyszedł murarz i zaczął stawiać dom . W połowie lipca skończył . dom w systemie otwartym dach pokryty papą . w sierpniu do naszej działki elektrownia podciągnęła skrzynkę z prądem a raczej sama skrzynka po prądu w niej nie ma . koszt poniesie na tą skrzynkę to 2500 zł za odcinek 250 m . We wrzesniu do domu podciągnięto mi wodę .Postanowiłem zaoszczędzone pieniądze .wydać na kolejny etap moje pracy .Zacząłem wiec z moim ojcem (elektrykiem ) rozkładać elektrykę po domu .Zeszło się nam do wiosny kolejnego roku .Ale tak góra i dół oraz zamontowana skrzynka z bezpiecznikami do tego wkopany kabel zasilający od skrzynki do skrzynki w domu oraz zrobiony uziom budynku . Tata nie ma uprawnień do odbioru jedynie co uprawnia SEP do 1 KV . Elektryka rozprowadzona po wierzchu na blaszki aluminiowe . wielu się śmiało ,że starym ale sprawdzonym systemem. I szybszym niż robienie bruzd i kucie ścian . Gdy etap elektryki był zakończony postanowiliśmy poszukac ekipy do tynków . Gdyż nie mieliśmy okien i drzwi ani prądu na działce a cała budowę ciągnęliśmy na agregacie . cieżko było znaleźć ekipę .Ale udało się . Fajna ekipa szybki i tanio oraz ręcznie a co najważniejsze ściany po ich pracy wyglądają super i każdy to mówi , oraz najważniejsze wykonali całą robotę ręcznie .
.Wiele osób zapewne powie mi że popełniłem błąd ale czekam na jakieś propozycje lub rozwiązanie problemu . zamiast robić elektrykę tynki i bóg wie co jeszcze to trzeba było robić dach i okna wstawiać. Może i tak ale jedni budują się w śród domów , gdzie są sąsiedzi a inni w na polu (przepraszam działce) gdzie do najbliższego sąsiada jest 250 m . I ryzyko utraty i zniszczeń np. dachu bo komuś spodobaja się okna dachowe a jest ich w projekcie 8 szt z czego my robimy 4 jest spore . czy też wybicie okien lub ich wyniesienie jest spore to każdy by się zastanawiał na tym co lepiej robić . To fakt przewody też mogą przyjść powyciągać skrzynke wyrwac z bezpiecznikami ale jest mniejsze ryzyku . bo dom ma zabite drzwi i okna deskami i nic nie widac co się dzieje w środku . My budujemy się bez kredytu bez pożyczek jedynie z tego co zebraliśmy z wesela i własnych pensji i rent , które obecnie posiadamy . Dzieci nie mamy i mieć nie będziemy ze względu na swoje choroby nie chcemy ryzykować by dziecko odziedziczylo choroby .Razem z zona postanowiliśmy że dom przepiszemy na jedna z fundacji do których należymy .
Do czego zmierzam i przejdę do konkretów . tak jak pisałem wcześniej zawarliśmy umowę z PGE ,że za wstawienie skrzynki w której ma się mieścić licznik i być prąd który potem ma być dostarczony do naszego domu do skrzynki z bezpiecznikami płacimy 2500 zł. w zamian my zobowiązujemy się do podpisania umowy na korzystanie z prądu . Gdy dzwoniłem do elektrowni , pani powiedziała mi ,ze mam na to 6 mc . i aby mieć prądi musze mieć okna i drzwi wstawione . czy dom zamkniety zadane moje tłumaczenia ze to dom w polu że strach przed startami . dała mi odpowiedź albo okna dach i prąd gospodarczy lub bez okien dom otwarty i prąd budowlany . Trzeci rodzaj prądu to jak mi powiedziała prąd docelowy ale to po odbiorze budynku . Fakt jest taki że dzwoniłem do niej po tym jak zapłaciłem za usługę wykonania skrzynki w płocie a potem zająłem się rozprowadzeniem elektryki a nastepnie tynkami by przykryc kable. Czy da się teraz wyjść z tego jakość. Na okna i drzwi mnie nie stać . Kredytu nie chce i nie dadza mi , gdyż nowe przepisy dot. prawa i obrotu ziemią rolną zabraniają lub utrudniają wzieci kredytu na ziemie z symbolem MR. Czekam na jakąś propozycje . Nie chce prądu budowlanego ,bo budynek mam już postawiony a wszystkie prace robione były na agregacie . Zresztą jest on drogi no sam abonament może nie ale w uzytkowaniu to tak . zresztą słyszałem jakie są potem problemy z przejściem na prąd docelowy .Gdzieś na forum czytałem że ktoś miał tak jak ja i prąd miał gospodarczy ale nie pisał jaki region Polski i jak to załatwił . może ktoś mi może pomóc.

elpapiotr
24-10-2016, 10:43
Odpowiedź jest między innymi tutaj :
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2579654.html
Co do "prądu budowlanego", nie maja prawa odmówić, gdy złącze pomiarowe znajduje się w w granicach działki, w nim licznik a dla placu budowy wyprowadzona skrzynka z zabezpieczeniami.

Czytaj dział :
http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?74-Przyłącza

Czytaj temat :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?245140-Przyłącze-energii-elektrycznej-do-działki

zbich70
24-10-2016, 13:56
Witam serdecznie jestem tu nowy i chciałbym się dowiedzieć od Was pewnej rzeczy dot. budowy domu , która na pewno nie jeden z Was przechodził . Zacznę od początku .
Wybacz, ale uważasz że ktokolwiek przebrnął przez twój sążnisty post ?
Nikogo nie interesuje ile zebraliście z wesela i czy zamierzacie mieć dzieci. Ani także ile warstw bloczka, ani ile piasku i że w połowie lipca murarz doszedł, znaczy skończył...
Napisałeś w dziale elektrycznym, więc zadawaj konkretne pytania dotyczące elektryki, a nie jekieś opowieści. To się na bloga nadaje a nie forum techniczne.

Mareks77
25-10-2016, 19:23
Co do "prądu budowlanego", nie maja prawa odmówić, gdy złącze pomiarowe znajduje się w w granicach działki, w nim licznik a dla placu budowy wyprowadzona skrzynka z zabezpieczeniami.
]

Polecam przeczytanie 3 strony wniosku o zmianę taryfy z "C" na "G" w ENEA S. A.

https://www.enea.pl/dlafirm/obsluga_klienta_i_kontakt/pliki_do_pobrania/wniosek-o-zawarcie-umowy-o-swiadczenie-uslugi-kompleksowej.pdf?t=1477419034

oraz zasad kwalifikacji na stronie 5:

https://www.enea.pl/dladomu/obsluga_klienta_i_kontakt/pliki_do_pobrania/taryfa-dla-energii-elektrycznej-dla-odbiorcow-z-grup-taryfowych-g-na-rok-2016.pdf?t=1477419034

Wnioskuję o zmianę grupy taryfowej
z „C” (plac budowy) na przewidzianą dla gospodarstw domowych grupę taryfową „G”
Oświadczam, że zgodnie z wymogami ustawy Prawo budowlane o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego i zamiarze jego użytkowania
poinformowałem Starostwo Powiatowe/Urząd Miasta.

W taki sposób na pustej działce jeśli jasno nie określisz że chcesz przyłączyć np: garaż ( blaszany) lub domek letniskowy (altanka z drewna) nie mając prawa odmówić jednak to robią i guzik im zrobisz.

elpapiotr
25-10-2016, 19:40
Polecam przeczytanie 3 strony wniosku o zmianę taryfy z "C" na "G" w ENEA S. A.
Aha - rozumiem, że autor (KRYSTIAN2000) ma już "prąd" na działce w taryfie "C"
Tak, kolego Mareks77 ?

Mareks77
26-10-2016, 07:20
To nie ma znaczenia.
Odpowiedziałem na Twoje twierdzenie że "NIE MAJĄ PRAWA ODMÓWIĆ"
Dla pustej działki musisz postawić choć blaszaną budę i określić to na wniosku, a do wolnostojącej R-betki zatkniętej na kiju 'G' Ci według nich nie przysługuje..
Możesz się powoływać na przepisy i walczyć jak Don Kichot z wiatrakami a i tak pozostają przy swoim.

elpapiotr
26-10-2016, 07:40
Przy pustej działce - wbiłem palik, powiesiłem rozdzielkę z zabezpieczeniami, poprowadziłem kabel od tej rozdzielki do złącza pomiarowego, pracownik OSD przyjechał i powiesił licznik w złączu pomiarowym na granicy działki.
Wszystko.
Teraz rozumiesz ?

Mareks77
26-10-2016, 09:29
Tak w Tauronie, Energa, PGE, ale w Enea już tego nie zrobisz.
Teraz zrozumiałeś ?

elpapiotr
26-10-2016, 09:32
Jakiś zacofany Rejon, jak widać.
A mówi się, że Prawo Energetyczne jest ogólnopolskie.

Resqres
03-11-2016, 13:22
Witam,

Podepnę się pod temat bo nie chce nowego zakładać a pytanie mam związane.
Otóż jak wygląda sprawa z podłączeniem licznika po wykonaniu przyłącza? W umowie miałem datę wykonania przyłącza na połowę przyszłego roku ale już teraz zostało ono wykonane. W tej samej umowie mam zapis że po wykonaniu przyłącza mam miesiąc czasu na zawarcie z nimi umowy o dostawę prądu czyli już teraz musiałbym zrobić tymczasową skrzynkę do odbioru tego prądu. Jako, że na zimę nie potrzebuję prądu chciałbym dopiero z tym ruszyć wiosną. Czy mogę z tym poczekać do wiosny?

zyhu
03-11-2016, 13:24
przeczytaj w umowie, są jakieś kary umowne

Resqres
03-11-2016, 13:42
Myślisz ,że w takim przypadku mnie karami umownymi potraktują? Faktura za wykonanie przyłącza opłacona więc mogliby darować mi te 4 miesiące szczególnie ,że pośpieszyli się w wykonaniem przyłącza.

zyhu
03-11-2016, 13:51
wiesz co, jak podłączałem gaz to były jakieś kary umowne, jeśli do danego terminu nie podłącze "odbioru"

Marcin34_Śl
08-11-2016, 11:23
W umowie jest tak, że jest data do kiedy ZE ma wykonać Swoją czynność i data do kiedy ty musisz wykonac Swoją (podpisać umowę na kompleksową obsługę). Mi też licznik podłączyli wcześniej, ale umowe podpisałem w ostatnim momencie.

janek_kos
10-11-2016, 20:20
Ale w czym problem. za 4 miech zapłacisz około 35 zeta opłat stałych, a jak naliczą kary może być więcej.

elpapiotr
16-11-2016, 17:58
W umowie miałem datę wykonania przyłącza na połowę przyszłego roku ale już teraz zostało ono wykonane. W tej samej umowie mam zapis że po wykonaniu przyłącza mam miesiąc czasu na zawarcie z nimi umowy o dostawę prądu czyli już teraz musiałbym zrobić tymczasową skrzynkę do odbioru tego prądu. Sprawę dat i związanych z tym terminów proszę wyjaśnić z Rejonie Energetycznym.
Są one wiążące, jeżeli nie było aneksu do umowy.