PDA

Zobacz pełną wersję : Opryski, opryskiwacz - jakie, jaki ?



NOTO
31-08-2004, 10:27
Kiedy powinno robić sie opryski iglaków i krzewów w ogrodzie. Nabyłem ogórd wraz z domem i zaczynam się martwić jego utrzymaniem.
Jaki opryskiwacz byłby pozyteczny na prawie 1800m działki ... niektóre drzewa maja już z 5 metrów wysokości (najwyższe są modrzewie).

Acha i pilna sprawa ... taki mały iglasty krzew zaczyna mi podsychać od dołu. Ktoś mi wspomniał o jakimś przędziorku ... czym to zwalczyć ?
A może to jakiś grzyb ... bo jest to blisko małego oczka wodnego.

joyrad
31-08-2004, 11:26
Jeśli to przędziorek (co jest bardzo prawdopodobne) to polecam Talstar. Na choroby grzybowe - Topsin. Natomiast szkodniki typu mszyce zwalczam skutecznie Mospilanem. Opryskiwaczy jest duży wybór, ja polecam Kwazar Zeus. Pojemność 15 litrów i co najważniejsze pracuje to na akumulatorek więc nie trzeba się męczyć pompowaniem.

NOTO
31-08-2004, 11:46
Jeśli to przędziorek (co jest bardzo prawdopodobne) to polecam Talstar. Na choroby grzybowe - Topsin. Natomiast szkodniki typu mszyce zwalczam skutecznie Mospilanem. Opryskiwaczy jest duży wybór, ja polecam Kwazar Zeus. Pojemność 15 litrów i co najważniejsze pracuje to na akumulatorek więc nie trzeba się męczyć pompowaniem.
Dzięki za podpowiedź.
Co do opryskiwacza to jak daleko jest rozpylana substancja ? Czy uda się tym opryskać 4-5 metrowe drzewa ?
Co się powinno używać do trakich drzew?
Ile kosztuje fachowy oprysk przez gościa z dmuchawą spalinową ?

andrzej49
05-06-2006, 11:05
...Jaki opryskiwacz byłby pozyteczny na prawie 1800m działki ... niektóre drzewa maja już z 5 metrów wysokości (najwyższe są modrzewie)....
Ja z własnego doświadczenia mogę polecic opryskiwacz TITAN ( na 1200m ogrodu mam wersje 12). Są o pojemności 12, 16 i 20 litrów. Tu są opisy: http://www.garden-sprayers.com/htm_pl/plecakowe.htm
A na wysokie drzewa lancę teleskopową MAXI 3 metrową. http://www.garden-sprayers.com/htm_pl/akcesoria.htm
Co do Kwazara bo ja wiem...? Kupiłem Kwazar o poj. 0,5l do kwiatków w domu i pompka padła po niecałym roku używania.

krzysztofh
05-06-2006, 11:36
Ja mam Kwazara chyba 6l - jak na razie sprawdza się dobrze, ale roku jeszcze nie ma (kupiny jesienią ubiegłego roku).

Na przędziorka dobry jest Magus lub Confidor.

andrzej49
05-06-2006, 12:39
...Acha i pilna sprawa ... taki mały iglasty krzew zaczyna mi podsychać od dołu. Ktoś mi wspomniał o jakimś przędziorku ... czym to zwalczyć ?
A może to jakiś grzyb ... bo jest to blisko małego oczka wodnego.
Może tu znajdziesz przyczynę: http://www.pogotowieogrodnicze.pl/aktualnosci.php
http://iglaki.agrosan.pl/szko.htm http://iglaki.agrosan.pl/chor.htm

andy999
06-10-2006, 23:05
Mam pytanie odnośnie opryskiwaczy plecakowych; jak długo trwa "wypryskanie" 16-tu litrów preparatu ?
Mam dużą działkę i muszę zwalczyć samosiew rzepaku w trawie, więc zamierzam kupić opryskiwacz 12, 16 lub 20L z pięciorzędową lancą i nie wiem czy 12 litrów nie będzie za mały; "wypryska" się w mig, a znowu 20litrów trochę ciężki....
Pozdrawiam

andy999

roman2
07-10-2006, 20:22
Mam pytanie odnośnie opryskiwaczy plecakowych; jak długo trwa "wypryskanie" 16-tu litrów preparatu ?
Mam dużą działkę i muszę zwalczyć samosiew rzepaku w trawie, więc zamierzam kupić opryskiwacz 12, 16 lub 20L z pięciorzędową lancą i nie wiem czy 12 litrów nie będzie za mały; "wypryska" się w mig, a znowu 20litrów trochę ciężki....
Pozdrawiam

andy999
Wydaje mi się, że lepszych plecakowych prawdopodobnie nie znajdziesz jak na poniższej stronce.
Ja używam 12 i 5 litrowy profession już kilka ładnych lat i nie narzekam.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=1081
Ogrodniczo Działkowe Forum :: Zobacz temat - Opryskiwacz - jaki plecakowy najlepiej nabyć ?

andrzej49
08-10-2006, 07:49
Wydaje mi się, że lepszych plecakowych prawdopodobnie nie znajdziesz...
Zgadzam się z Tobą roman2. One są naprawdę niezawodne. Ja mam też tej firmy dwa opryskiwacze od kilku lat... :D

roman2
09-10-2006, 19:38
Mam pytanie odnośnie opryskiwaczy plecakowych; jak długo trwa "wypryskanie" 16-tu litrów preparatu ?
Mam dużą działkę i muszę zwalczyć samosiew rzepaku w trawie, więc zamierzam kupić opryskiwacz 12, 16 lub 20L z pięciorzędową lancą i nie wiem czy 12 litrów nie będzie za mały; "wypryska" się w mig, a znowu 20litrów trochę ciężki....
Pozdrawiam

andy999

dowiedziałem się od fachowców z "Marolexu" , że czas opróżnienia zbiornika podczas oprysku zależy od różnych czynników, cytuję

"Standardowymi dyszami w tej lancy są dysze MR1.5 o średnicy 1,5 mm. Wydatek cieczy w Titanie ze standardową lancą to 0,60 l/min co daje odpowiednio 20, 26 i 33 minuty oprysku. Na wydajność opryskiwacza z lancą 5 rzędową wpływ ma wiele czynników. Można jednak założyć, że w idealnych warunkach atmosferycznych, przy pełnym ciśnieniu roboczym (0,4Mpa) oraz normalnej gęstości cieczy (1 kg/m3 czyli gęstości wody)wydatek cieczy to ok. 2l/min. Musiałby Pan więc uzupełniać zbiornik swojego Titana 16 co ok. osiem minut (plus minus 30 sekund). Pragnę jednak zaznaczyć, że czas ten jest czasem szacunkowym i mogą się pojawić odchylenia w zależności od w/w czynników."
koniec cytatu.
[/quote]

andy999
09-10-2006, 22:55
re: Roman 2
Bardzo dziękuję za odpowiedż,a właściwie za podpowiedż bo to za Twoją radą zadałem to pytanie na forum Marolexu i uzyskałem wyczerpującą odpowiedź :) , która spowodowała zmianę mojego wcześniejszego zamiaru; kupiłem większy opryskiwacz !
Jeszcze raz dzięki.

Pozdrawiam

andy999

mironmk
11-10-2006, 10:48
mam dwa, marolexu i kwazara, drugi jest lepszy.

andrzej49
11-10-2006, 17:20
mam dwa, marolexu i kwazara, drugi jest lepszy.
Ja mam inne zdanie. Lepszy jest ten pierwszy... :lol:

roman2
11-10-2006, 23:51
mam też kwazara. Nie używam bo od spodu cieknie a lanca jest nieszczelna.
Szukałem kilka lat wstecz w sklepach żeby wymienić lancę i uszczelnić dno i niestety nie znalazłem. A kupiłem go w markecie.
Teraz leży w kącie.
Używam Profession 5L i to mi wystarcza. Jak narazie nie mogę narzekać.

andrzej49
12-10-2006, 12:53
mam też kwazara. Nie używam bo od spodu cieknie a lanca jest nieszczelna...
Przy moim opryskiwaczu Kwazara po roku poszła pompka...:evil: Pisałem o tym wyżej.