PDA

Zobacz pełną wersję : pozwolenie na oczyszczalnie



sarwa
31-08-2004, 10:40
hej,
wiem, domyslam sie, ze juz to bylo i to nie raz...
powiedzcie mi moze tak w skrocie:
1. na chwile obecna nie ma kanalizacji, jest planowana za 2-3 lata.
nie chce robic szamba, chce oczyszczalnie, czy jak zrobia kanalizacje
moga kazac mi sie do niej podlaczyc?
2. jakie sa oplaty za odprowadzenie sciekow? jest to powiazane z
zuzyciem wody?
3. gdzie uderzyc zeby zaczac zalatwiac papierki? starostwo? jaki wydzial?

tomek

ewak39
31-08-2004, 13:43
W sierpniowym numerze Ladnego Domu jest caly artykul o podlaczaniu do kanalizacji. O koniecznosci podlaczenia domu z instniejacym szambem nie pisza dokladnie, tylko cos takiego: "jesli dom podlaczony do szamba planuje sie podlaczyc do kanalizacji, to trzeba pamietac... itd." Wiec na zdrowy rozum koniecznosci takiej chyba nie ma, ale zdrowy rozum czesto moze bardzo zawiesc w konfrontacji z biurokracja...
A o odprowadzaniu sciekow pisza, ze kosztuje okolo 1.50 za metr szescienny odpowiednio do zuzycia wody.
Jest tez opisana cala procedura zalatwiania formalnosci.

slaw
31-08-2004, 16:57
Zajrzyj tutaj: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=24261&start=60

ebi
31-08-2004, 20:30
Nie ma przepisu, który zwalnia posiadaczy oczyszczlni z obowiązku przyłączenia sie do kanalizy (stanowisko gminy i starostwa).

My też rozważaliśmy budowę POŚ, ale pod warunkiem, że nie bedziemy za 2-3 lata musieli się podłączać do kanalizy. W świetle obecnych przepisów kupujemy najtańsze szambo. Nie da się obejść kanalizy.

markus_gdynia
31-08-2004, 21:16
1) Nie ma równiez przepisu o obowiązku podłączenia się posiadaczy POŚ do kanalizy.
2) Po zmianie przepisów Prawa Budowlanego z dnia 11 lipca 2003r, budowa POŚ nie wymaga zezwolenia a jedynie powiadomienia.
3) Rachunek ekonomiczny wykazuje, że juz po pierwszym roku użytkowania zwraca się róznica nakładów między szambem a oczyszczalnia. Tak więc, gdy w urzedzie gminy mówią że kanaliza będzie za 2-3 lata to możesz spokojnie pomnożyć to razy 3.

krzyss
01-09-2004, 10:51
W moim planie zagospodarowania terenu jest napisane, że gdy pojawisię kanalizacja to obowiązkowo będzie trzeba się podłączyć.

Wowka
01-09-2004, 11:01
Zdroworozsądkowo - do kanalizacji podłącza się wyprowadzenie ścieków.
Jeśli ma się własny POS to ścieków po prostu nie ma.
Więc co podłączać do kanalizacji? To co pozostaje po wstępnym oczyszczaniu bakteryjnym w zbiorniku spełnia normy czystości pozwalające na zrzut do gruntu poprzez system drenów.

zibicwikla
01-09-2004, 11:25
Jestem na etapie montażu. Jak tylko zamontuję-zaraz zgłaszam to do gminy,zanim sie rozmyślą albo zmienią sie przepisy. Jeżeli zamontujesz sam-zaoszczędzisz jakieś 2 tys. Sprawdź w planach zagospodarowania terenu czy nie ma ograniczeń co do budowy POś na tym terenie. Jeżeli nie-to stawiaj spokojnie. Na moje oko nikt cie nie zmusi do podłączenia się do kanalizy. Cena kubika scieków odprowadzonych najczęściej=cenie kubika wody,a często ja przewyższa.
Montaż POŚ z drenażem w dobrze przepuszczalnym gruncie to dwuweekendowa rozrywka.

sarwa
01-09-2004, 11:29
dzieki,
zibicwikla: powiedz mi jaka instalujesz?
jakie pochlonela ta inwestycja koszty?

tomek

Wowka
01-09-2004, 11:31
Jestem na etapie montażu. Jak tylko zamontuję-zaraz zgłaszam to do gminy,zanim sie rozmyślą albo zmienią sie przepisy. Jeżeli zamontujesz sam-zaoszczędzisz jakieś 2 tys. Sprawdź w planach zagospodarowania terenu czy nie ma ograniczeń co do budowy POś na tym terenie. Jeżeli nie-to stawiaj spokojnie. Na moje oko nikt cie nie zmusi do podłączenia się do kanalizy. Cena kubika scieków odprowadzonych najczęściej=cenie kubika wody,a często ja przewyższa.
Montaż POŚ z drenażem w dobrze przepuszczalnym gruncie to dwuweekendowa rozrywka.

Uwaga - zgłoszenie winno nastapić przed podjęciem prac. Mało tego w zgłoszeniu winno się podać termin rozpoczęcia prac.
Reasumując - w tej chwili dokonujesz samowoli budowlanej.

zibicwikla
01-09-2004, 11:34
Jestem na etapie montażu. Jak tylko zamontuję-zaraz zgłaszam to do gminy,zanim sie rozmyślą albo zmienią sie przepisy. Jeżeli zamontujesz sam-zaoszczędzisz jakieś 2 tys. Sprawdź w planach zagospodarowania terenu czy nie ma ograniczeń co do budowy POś na tym terenie. Jeżeli nie-to stawiaj spokojnie. Na moje oko nikt cie nie zmusi do podłączenia się do kanalizy. Cena kubika scieków odprowadzonych najczęściej=cenie kubika wody,a często ja przewyższa.
Montaż POŚ z drenażem w dobrze przepuszczalnym gruncie to dwuweekendowa rozrywka.

zibicwikla
01-09-2004, 11:36
4-6 osób firmy Nevexpol 3,2 tys + kamyczek 10 ton, do drenażu-350zł.

zibicwikla
01-09-2004, 11:44
Przepisy mówią o konieczności zgloszenia POś do odpowiedniego wydziału gminy/miasta. Nic nie mówią na jakim etapie, poniewaz nie jest wymagana zgoda na te inwestycję.

ryby
01-09-2004, 11:50
Chyba nie do końca. Najpierw zgłaszasz zamiar budowy i jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi negatywnej, to dopiero wtedy możesz przystąpić do budowy.

zibicwikla
01-09-2004, 11:53
Przepisy mówią o konieczności zgloszenia POś do odpowiedniego wydziału gminy/miasta. Nic nie mówią na jakim etapie, poniewaz nie jest wymagana zgoda na te inwestycję.

Jaśka
01-09-2004, 11:59
Jak powinno wygladac takie zgloszenie? Jakie informacje ma zawierac?

ryby
01-09-2004, 12:15
Są gotowe druki dotyczące zgłoszenia zamiaru budowy. My na oczyszczalnię musieliśmy to złożyć, mimo, że budujemy w ramach zagrodówki. A ponoć na potrzeby zabudowy zagrodowej również nie trzeba mieć pozwolenia na oczyszczalnię. :-?
Ale w końcu dostaliśmy pozwolenie na dom wraz z oczyszczalnią. W ramach jednej decyzji.

Wowka
01-09-2004, 12:20
zibicwikla - nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia to fakt. Niemniej urząd ma prawo sprzeciwić się danej inwestycji.

P.s. Czy musisz każdy post pisać dwukrotnie?
Jeśli takie coś się już jednak przytrafi to możesz skorzystać z funkcji usuń wypowiedź.

zibicwikla
01-09-2004, 13:40
Wowka:jasne,jasne

jamles
01-09-2004, 15:03
ja mam w projekcie szambo i chcę zmienić na oczyszczalnię i ponieważ
mam budowę nie zakończoną to obowiązują mnie uzgodnienia w ZUD,
żeby zmienić to muszę złożyć projekt oczyszczalni na aktualnej mapie
zasadniczej, zmienić plan zagospodarowania działki, dostarczyć dokumentację tech. z aprobatami, wypełnić jeszcze jakieś dwa druki ze
starostwa i czekać 30 dni od daty złożenia zgłoszenia.
Mam jeszcze inne pytanie, czy drenaż rozsączający może być nad kablem
elektr. zasilającym budynek i nad rurą wodociągową, bo jeżeli nie to
musiałbym odprowadzić ścieki wychodzące ze zbiornika na odległość ok. 15m do początku drenażu rozsączającego i nie wiem czy nie wyjdę za głęboko z drenażem????????????