PDA

Zobacz pełną wersję : Wprowadzanie zmian w projekcie



Rocky
31-08-2004, 11:14
Jakiego rodzaju zmiany może wprowadzać kierownik budowy na etapie budowy a jakie trzeba już koniecznie wprowadzić na etapie adaptacji projektu (np. dobudowanie garazu, wybor materialu na sciany, przesuniecia scian, zmiana okien itp)?

pawelurb
31-08-2004, 11:32
przyłączam się do tematu, też mnie to bardzo interesuje

flayp
31-08-2004, 11:47
kierownik może bez zgody projektanta dorysować: okna, zmiany ścian działowych, cały obrys budynku - więcej/mniej do 5%,

materiał na ściany, strop, dach nie wymaga żadnych pozwoleń,

reszta tzn:zmiany ścian nośnych, likwidacja balkonów, podniesienie wysokości kondygnacji itp. - zgoda projektanta+zmiany naniesione w projekcie przez kierownika budowy.
To wszystko można zrobić przed wydaniem pozwolenia, ale jeśli coś Wam wpadnie do głowy w trakcie to procedura jest taka sama, tylko, że wtedy kierownik robi dodatkowy rysunek (xero) domu i nanosi tam zmiany na czerwono a potem dołącza to do dokumentów do nadzoru budowlanego.

U mnie było tak, że dopiero jak już wszystko skończyłem to spisałem wszystkie zmiany jakie dokonałem nawet najmniejsze i wysłałem z prośbą o zatwierdzenie do projektanta, zatwierdził bez uwag, kierownik nanióśł a nadzór przyjął bez problemu, nieważna dla nich była data wykonywania prac i dużo późniejsze otrzymanie na to pozwolenia.

UKF
31-08-2004, 12:27
Wg naszej wiedzy wszystkie zmiany w wyglądzie elewacji są wg nowego prawa budowlanego istotnymi odstępstwami od projektu i należy uzgodnić tzw. projekt zastępczy (architekt musi nanieść zmiany, które potem wraz z innymi dokumentami składa się w Starostwie).

My zmieniliśmy kształt tarasu, dobudowliśmy na nim grillo-kominek z kominem przylegającym do ściany i zrobiliśmy daszek nad tarasem. Byliśmy przekonani, że wystarczy wpis kierownika do dziennika budowy. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy pani w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego obliczyła, że mamy 5 istotnych odstępstw (grillo-kominek liczy się za 3: sam grill, komin oraz część komina wystająca ponad dach) i brak projektu zastępczego oznacza 5 tys. zł. kary.
Uważamy to za absurdalne.

A tak na marginesie, dowiedzieliśmy się, że zapisy dotyczące konieczności nanoszenia zmian w projekcie w nowym brawie budowlanym znalazły się w wyniku lobbingu architektów....

Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby skontaktowanie się z Inspektoratem Nadzoru Budowlanego, bo być może - jak w przypadku odbiorów - "co kraj to obyczaj" i różne są wymagania w różnych powiatach...

Maria

Zbych_Sz
31-08-2004, 19:34
Prawo budowlane art 36a:

"5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków
pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia
na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu;
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni
zabudowy, wysokości, długości, szerokości, liczby kondygnacji i
elewacji;
3) geometrii dachu (kąt nachylenia, wysokość kalenicy i układ połaci dachowych);
4) niezbędnych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniających
użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem;
5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez
osoby niepełnosprawne;
6) zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o
warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów,
wymaganych przepisami szczególnymi.
6. Projektant jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie
informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.

Tyle prawo ale już dwa pierwsze podpunkty 1) i 2) dają taką rozpiętość interpretacji przez urzędnika, że głowa boli... . Bo cóż zanczy "zakres objęty projektem zagospodarowania działki lub terenu" albo zmian związanych z elewacją )pkt 2). Szczególnie ciekawa dla minie jest elewacja - jeżeli zmianiesz wymiar okien to wychodzi na to, że trzeba wystepować o zmianę pozwolenia na budowę - to jest chore.

Prawo budowlane w tym kraju jest chore, przeregulowane i nieskuteczne. Podobnie ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym .... Zbiór bezsensownych przepisów, które przed niczym nie zabezpieczają ani nie zapewniają ładu architektonicznego a tylko stanowią pożywkę dla biurokracji.

Spójrzcie na to rozsądnie czy w czasach średniowiecza istniały takie "ścisłe" i "mądre" regulacje? A zamki stoją do dzisiaj i nie ma katastrof budowlanych. Chałupy sprzed wojny też stoją i budowali je ludzie bez uprawnień budowlanych i wszystkowiedzących urzędników.

Ale mi wyszedł manifest - sorry

Zbych_Sz

pawelurb
31-08-2004, 22:46
popieram ten manifest i dołączam się do niego , nie będę dokładał przykładów, ale nie tylko prawo budowlane jest w taki sposób skonstruowane, zaręczam że jak poszukać i zacząć drążyć temat jakikolwiek kóry jest skodyfikowany dojdziemy do tych samych wniosków! ktoś widocznie przejął się pojęciem "państwo prawa" widzieliście jakąkolwiek kancelarię adwokacką czy notraialną? luksus, super standard, meble , bogactwo, nie każdy może sobie pozwolić na takie biuro...

Też mi wyszedł manifest, ale cóż to i tak nic nie zmieni!

Pozdrawiam, i chętnie jeszcze poczytam co można zmienić w projekcie bez kontaktu z "państwem prawa" i jego tymi wszystkimi "wysłannikami" i obrońcami ładu prawnego.....