PDA

Zobacz pełną wersję : stacja transformatorowa 15/0,4kV. na mojej działce



piotrsz1
03-10-2015, 07:38
Witajcie,
Mam taki oto problem.
Zakupiłem działkę na wsi chcąc odpocząć od miejskiego zgiełku. Lada dzień rozpoczynam budowę. W między czasie okazało się, że by doprowadzić prąd do działki mojej oraz zlokalizowanych w pobliżu należy wybudować stację transformatorową jak w temacie. Firma energetyczna działkę chce wybudować na mojej działce a w przypadku braku zgody straszy odstąpieniem od inwestycji. Fakt ten przeraza mnie jak wyczytałem w internecie stacja taka ma głośność około 70db(czy to prawda) a dodatkowo sam słup tez wygląda dość koszmarnie.
Co robić ? Czy naprawdę muszę się zgadzać ? Czy mogą odstąpić od inwestycji ? Czy mogę pozostań z domem bez prądu ?Czy takie stacje naprawdę są tak głośne ?

Będę wdzięczny za wszystkie rady w tym temacie

beton44
03-10-2015, 10:54
Ja na początek w sprawie formalnej.

Co do tego zgodzenia się. Jest to tzw. służebność działki, nic na gębę typu "zgodziłem się przez telefon i postawili", akt notarialny i wpis w księgę wieczystą.
Jak już postawią bez tych formalności - do d..pa zbita, będą się wykręcać.

Opłata na początek za ustanowienie służebności /powód - np odszkodowanie za rezygnację z zagospodarowania części działki wedle swego projektu to rzecz wedle gustu/
potem opłata roczna za korzystanie - wszystko ustalone w tym akcie notarialnym. Nie ma się co śmiać - np 5 zł za 5 metrów kwadratowych miesięcznie da np 300 zł rocznie - piechotą nie chodzi.

A jak im się nie spodoba - na gminnej drodze przecie też można postawić transformator ?

berkut123
03-10-2015, 12:25
Chciałem kupić dom na wsi, gdzie na działce stał taki transformator
http://www.ekut.pl/img/news_images/07db17096fb5297464ae202975cb772ecef17b03.JPG
dogadałem się z właścicielka że pomieszkam w tym domu przed kupnem parę dni (obsłuchałem to brzęczadło dość dobrze).
Transformator był w odległości 8 metrów od domu , słyszałem go dobrze, gdy byłem w odległości do 10 metrów od niego.
W nocy jak jest cicho, dało by radę nawet z 15 metrów go usłyszeć.
Częstotliwość tego dźwięku to 50 albo 100 hz, to niski ton ,nienatarczywy
Jednak gdy tego transformatora jeszcze nie ma, nie można go posłuchać, to powstaje pytanie czy każdy egzemplarz ma taki samą głośność buczenia.
Taki domowy mały transformatorek czy dławik czasem jest upierdliwy, a jego brat o tych samych parametrach jest niesłyszalny.
Możesz wieczorową porą , albo wcześnie rano posłuchać takich transformatorów gdzieś w okolicy .
Ja też szukałem cichego miejsca , to trafo mnie wkurzało, ale nie było takie straszne, chciałem kupić te chałupę mimo tego „brzęczyka”, ostatecznie jednak nie kupiłem ( z ceną się nie dogadałem).

piotrsz1
03-10-2015, 17:50
Pomysł umieszczenia sprzętu na mojej działce wynika z faktu, iż gmina nie chce się też zgodzić na umieszczeniu tego sprzętu na działkach które należą do nich(myślę, że boją się utraty ich wartośc). Stąd alterntywny pomysł energetyki by umieścić to u mnie. Mają świadomość, iż w związku z fajktem, iż moja budowa w praktyce za chwile się zaczyna to mogę być łatwiejszy w negocjacjach niż gmina :(

Frofo007
04-10-2015, 09:11
A daleko masz od sąsiada? Może idzie się z nim dogadać aby użyczył prądu (licznik u niego) na pewien okres czasu? Za 1-2 lata może znajdzie się jakieś inne rozwiązanie.

lukpat
04-10-2015, 20:35
Witajcie
Mam taki oto problem.
Zakupiłem działkę na wsi chcąc odpocząć od miejskiego zgiełku. Lada dzień rozpoczynam budowę. W między czasie okazało się, że by doprowadzić prąd do działki mojej oraz zlokalizowanych w pobliżu należy wybudować stację transformatorową jak w temacie. Firma energetyczna działkę chce wybudować na mojej działce a w przypadku braku zgody straszy odstąpieniem od inwestycji. Fakt ten przeraza mnie jak wyczytałem w internecie stacja taka ma głośność około 70db(czy to prawda) a dodatkowo sam słup tez wygląda dość koszmarnie.
Co robić ? Czy naprawdę muszę się zgadzać ? Czy mogą odstąpić od inwestycji ? Czy mogę pozostań z domem bez prądu ?Czy takie stacje naprawdę są tak głośne ?

Będę wdzięczny za wszystkie rady w tym temacie

Ja bym na twoim miejscu poczekał, a budowę rozpoczął na agregacie, w końcu ktoś się zgodzi na budowę stacji na swojej działce. Zakład to banda już swoje z nimi przeżyłem istne Państwo w Państwie. Stacja trafo to zawsze uciążliwość, a nawet zagrożenie.

piotrsz1
05-10-2015, 08:08
A czy istnieje niezerowe ryzyko, że naprawdę odstąpią od inwestycji ?

lukpat
05-10-2015, 08:25
A czy istnieje niezerowe ryzyko, że naprawdę odstąpią od inwestycji ?

Kto rozpoczął tą inwestycje?, Ty?, otrzymałeś warunki od nich?.

piotrsz1
05-10-2015, 09:30
Ja rozpocząłem budowe. Dostałem warunki, podpisałem też umowę zgodnie z którą powinienem mieć podłączoną energię w połowie 2016

lukpat
05-10-2015, 10:44
Ja rozpocząłem budowe. Dostałem warunki, podpisałem też umowę zgodnie z którą powinienem mieć podłączoną energię w połowie 2016

W warunkach jest napisane o lokalizacji stacji trafo na Twojej działce?.

piotrsz1
05-10-2015, 10:55
W warunkach jest napisane o lokalizacji stacji trafo na Twojej działce?.

W warunkach nic takiego nie ma. W między czasie okazało się, że obecna infrastruktura nie udźwignie nowych abonentów i stąd wystąpiła potrzeba zaprojektowania nowej linii przesyłowej. Wraz z tym przeprojektowywany jest kawałek obecnej dość przestarzałej i awaryjnej części tejże infrastruktury

lukpat
07-10-2015, 08:20
W warunkach nic takiego nie ma. W między czasie okazało się, że obecna infrastruktura nie udźwignie nowych abonentów i stąd wystąpiła potrzeba zaprojektowania nowej linii przesyłowej. Wraz z tym przeprojektowywany jest kawałek obecnej dość przestarzałej i awaryjnej części tejże infrastruktury

Masz warunki, możesz się nie zgodzić na zmiany, jeżeli jesteś pewien że powstana inne domy obok to możesz czekać aż ktoś inny wystąpi o warunki i postawi stacje u siebie :), wtedy ty występujesz o nowe warunki i sprawa załatwiona. Pytanie czy możesz poczekać?, bo jak zrezygnujesz to zakład się nie obrazi i w przyszłości na pewno ci nie odmówi bo prawo na to nie pozwoli. Nic nie piszesz o kosztach to pewnie zakład większość kosztów bierze na siebie, jeżeli tak to jest ekonomiczne to uzasadnione pytanie kto ze chcę tą stację :).

piotrsz1
22-10-2015, 09:05
Witam. Temat zakończony. Zostanę podłączony do starej infrastruktury a równolegle będą trwały prace nad zaprojektowaniem i modernizacją lini bez wykorzystania mojej działki. Serdecznie dziękuję wszystkim za podpowiedzi w temacie.

aniakrk
11-03-2016, 12:50
Witam. Temat zakończony. Zostanę podłączony do starej infrastruktury a równolegle będą trwały prace nad zaprojektowaniem i modernizacją lini bez wykorzystania mojej działki. Serdecznie dziękuję wszystkim za podpowiedzi w temacie.

Mam teraz ten sam problem. Jak tego dokonales ze podlacza Cie do starej infrastruktury?

Elfir
11-03-2016, 19:51
Pewnie jeden dom więcej nie robi różnicy. A w nowych warunkach wydawanych nowym chętnym na budowę jest konieczność wyrażenia zgody na postawienie stacji.