PDA

Zobacz pełną wersję : Rozdział PEN



aiki
03-10-2015, 11:25
Witam!.

Chcę zrobić rozdział PEN w rozdzielnicy głównej w domu.
Zrobić to przed rozłącznikiem izolacyjnym czy za?

Dziękuję i pozdrawiam.

kasprzyk
03-10-2015, 18:46
A dlaczego chcesz zastosować rozłącznik 4-ro biegunowy ?

michcio0711
03-10-2015, 19:26
Rozłącznik 4-biegunowy jest w domowej instalacji zbędny, szczególnie, że to układ TN.

Jeśli już jednak ktoś uprze się na rozłączanie N, to nie stosuje się rozłącznika 4P tylko 3P+N (inaczej można sobie załatwić pół sprzętu przy manewrowaniu dźwignią).
W takiej sytuacji PEN trzeba podzielić przez rozłącznikiem - jak sama nazwa wskazuje, a konkretnie literki "PE", przewód PEN pełni funkcję m. in. ochronną, a przewodów ochronnych przerywać nie wolno.

darkdarkman
03-10-2015, 21:04
Po pierwsze primo - gdzie autor pisze cokolwiek o rozłączniku 4 polowym?
Po drugie primo - żeby odpowiedzieć na pytanie autora potrzeba więcej szczegółów.
M.in. - to nowo stawiany dom, czy stary. Jeśli stary, to w jakim celu chcesz zmieniać istniejący układ instalacji na inny? Jeśli nowy, to jak stoi w projekcie/warunkach przyłączenia.

kasprzyk
03-10-2015, 22:44
Po pierwsze primo - gdzie autor pisze cokolwiek o rozłączniku 4 polowym?
Hmm, autor pisał o "rozdzielnicy głównej w domu" ale możesz mieć rację, że chodziło mu o rozłącznik 2-biegunowy dla zasilania 230V, nie założyłeś chyba iż autor wątku jest na tyle nie ogarnięty, żeby "spinać" PEN-a i L-kę pod jeden zacisk rozłącznika izolacyjnego ? ;)

Kolega michcio0711 udzielił wystarczającej odpowiedzi, przyjmując, że autor tematu, świadomie nazwał przewód ochronno-neutralny "PEN"-em

darkdarkman
03-10-2015, 23:19
Nic nie zakładam, póki autor nie uściśli o co mu chodzi.
Tak samo nie widzę nic zdrożnego w punkcie rozdziału PENa za rozłącznikiem w przypadku rozłącznika trójpolowego w instalacji trójfazowej.
W zasadzie w dowolnym miejscu można przejść z TN-C na TN-C-S. W przypadku TN-C trzeba pamiętać o minimalnym przekroju PEN-a, i o zachowaniu jego ciągłości.

aiki
04-10-2015, 06:36
Jest to nowo budowany dom. Rozłącznik 3p+n.
W projekcie jest doprowadzenie kablem 4x16 do rozdzielni więc podział w rozdzielni.
Pytam bo dla mnie na logikę powinien być za rozłącznikiem tak aby w przypadku awarii odłączyć wszystko co wchodzi do rozdzielni.
Ale jestem samorobem i mogę sie mylić. Dlatego pytam.
W przypadku podziału za rozłącznikiem tor N cały czas pozostaje nierozłączony w miejscu podziału.
Tor PE oczywiście na stałe połączony będzie w obu przypadkach z uziemieniem i nie będzie możliwości rozłączenia go poza fizycznym odkręceniem od GSU.
Wszelkie połączenia przewodu PE są wykonywane linką 16 mm.

Dodam iż po wszystkim sprawdzi to wszystko elektryk i dokona wszelkich potrzebnych pomiarów więc finalnie będzie bezpiecznie.

kasprzyk
04-10-2015, 08:24
Jest to nowo budowany dom. Rozłącznik 3p+n.
W projekcie jest doprowadzenie kablem 4x16 do rozdzielni więc podział w rozdzielni.
Pytam bo dla mnie na logikę powinien być za rozłącznikiem tak aby w przypadku awarii odłączyć wszystko co wchodzi do rozdzielni.
Ale jestem samorobem i mogę sie mylić. Dlatego pytam.
W przypadku podziału za rozłącznikiem tor N cały czas pozostaje nierozłączony w miejscu podziału.
Tor PE oczywiście na stałe połączony będzie w obu przypadkach z uziemieniem i nie będzie możliwości rozłączenia go poza fizycznym odkręceniem od GSU.


Kolego, i tu jest ta subtelna różnica między PEN i N. Nie wolno Tobie rozłączać przewodu PEN, o którym pisałeś w pierwszym poście, rozłączanie N-ki także nie jest niczym uzasadnione w takim układzie sieci zasilającej - tak jak pisałem, prawidłowej odpowiedzi udzielił już kolega michcio0711 i do niej najlepiej się zastosuj.

kasprzyk
04-10-2015, 08:33
Tak samo nie widzę nic zdrożnego w punkcie rozdziału PENa za rozłącznikiem w przypadku rozłącznika trójpolowego w instalacji trójfazowej.
Możesz rozwinąć to stwierdzenie ?
Według Ciebie jest rozłącznik 3-biegunowy, 4 żyłowy przewód zasilający - kiedy dla Ciebie jest podział PEN-a przed rozłącznikiem a kiedy za ? najlepiej jakbyś to rozrysował.

aiki
04-10-2015, 10:39
OK. Więc podział przed rozłącznikiem albo zmienić rozłącznik na 3 biegunowy i rozłączać tylko fazowe.
Mogę wykorzystać posiadany rozłącznik i jeden tor -N- pozostawić pusty?

kasprzyk
04-10-2015, 12:07
Nie sposób tutaj mówić o podziale przed i za rozłącznikiem, ponieważ on nie bierze udziału w opisywanym przykładzie.
Przewody fazowe wprowadzasz na rozłącznik, przewód PEN łączysz do listwy PE z niej wyprowadzasz przewód do listwy N. Listwę PE łączysz z GSW i to wszystko, tor N w rozłączniku pozostaw pusty.
pzdr

darkdarkman
04-10-2015, 12:56
Kolega Kasprzyk zna SEP-E-001? Jak nie polecam zapoznanie się z punktem 4.9 ;)
Pojęcia przed i za stają się jasne jak sobie kolega uwzględni kierunek przepływu energii. I na prawdę nie trzeba nic rysować, żeby zorientować się czy punkt podziału jest przed czy za rozłącznikiem, nawet jeśli "rozłącznik nie bierze udziału w opisywanym przykładzie".

Nie wdając się w zbędną akademicką dyskusję, bo nie o to tutaj chodzi, zgadzam się z Kasprzykiem, że należy dać rozłącznik 3-torowy, a PEN rozdzielić w jego okolicach w sposób podany w poście wyżej.

Remiks
04-10-2015, 13:48
Pkt. 4.9 nic odkrywczego nie zawiera oprócz tego co każdy elektryk wiedzieć powinien, poza tym norma dotyczy sieci a nie instalacji i chyba nie jest normą przywołaną.

aiki
04-10-2015, 16:24
Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
pozdrowienia.