PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w wyborze projektu



dawiddur
04-10-2015, 20:01
Stoimy przed wyborem projektu naszego domku. Działkę częściowo uzbrojoną mamy (woda jest, prąd w trakcie). Gazu brak, kanalizy brak. Działka za miastem, a konkretniej 10km od miasteczko, w którym obecnie pracujemy. Mniej niż 10 minut samochodem. Do rzeczy.
Działka duża z wjazdem od strony południowo-zachodniej, a w zasadzie bardziej zachodniej. 30m szerokości, i dużo więcej długości.
Budować nie potrafimy więc wszystkie prace budowlane musimy zlecić w kilku etapach wykonawcom. Z wykończeniem będzie prościej, część prac zrobimy sami, powiedzmy 50% wykończeniówki.

Chcemy budować energooszczędnie, nie efektownie:cool:
- Płyta fundamentowa (dobry, piaszczysty teren, przepuszczalny i stabilny, suchy);
- Ściany z silki 18cm;
- Strop lekki, dach z prefabrykatów;
- Blacha w rąbek;
- Wentylacja mechaniczna z GWC (to zrobię sam);
- 25-30cm ciepłego styro na elewacji;
- Pompa ciepła (jaka?);
- "Ciepłe" okna;
- Bez kominka;

Budujemy w regionie tanim. Z jakim kosztem powinniśmy się liczyć jeśli chcemy doprowadzić dom do stanu tzw. deweloperskiego? Co mam na myśli pisząc deweloperski? Ściany przygotowane do malowania, wylewki z ogrzewaniem podłogowym wodnym, pompa w kotłowni. Być może to nie wiele, ale mam dostęp do taniego piasku.
Ogród, podjazd, ogrodzenie to inna bajka czyt. kwota, to pomijamy. Wykończenie elewacji odkładam "na później".

Odpowiadają nam te projekty (kolejność istotna:)):
http://extradom.pl/projekt-domu-szpak-WAH1259
http://extradom.pl/projekt-domu-cztery-katy-4-WAH1475?lustro=0

W jaką kwotę celować? Czego się spodziewać? Oba projekty odpowiadają nam w 100%, z wskazaniem na szpaka (odrobinę tańszy w realizacji?).
Pomóżcie, podpowiedzcie.
Nie interesują mnie rady ludzi budujących w dużych aglomeracjach bo tam stawki robocizny są zwykle z sufitu.

Crazy
05-10-2015, 11:05
Oba projekty bardzo podobne. Szpak wg mnie ma lepszy rozkład, tylko ten kominek w kuchni, a w zasadzie w jadalni jakoś nie za bardzo. w dodatku tuż za lodówką, moim zdaniem kiepskie miejsca dla kominka. W takim małym domu w ogóle wywaliłbym ten kominek i byłoby ok. W czterech kątach zrezygnowałbym z tych schodów na strych i zrobiłbym w tym miejscu szafę.

dawiddur
05-10-2015, 12:49
Z kominka na pewno rezygnujemy, uważamy go za zbyteczny. Tak jak pisałem wczesniej jesteśmy za szpakiem z uwagi na cały układ pomieszczeń.
Przy naszych wymaganiach i możliwościach na jaka sumę powinniśmy się szykować?

dawiddur
06-10-2015, 17:11
Wysłałem kilka zapytań dot. kompleksowego wykonawstwa płyty fundamentowej pod dom SZPAK.
Dwie firmy:
1. Legalett
2. Parati
Czy kwota 51500zł za wykonawstwo płyty na 20cm EPS200 po brzegach i 100 w środku, bez wzmocnień zbrojenia pod komin (brak), bez żwiru na podbudowe, bez koparki i bez tarasów jest dobrą ceną? Dodam, że to jest wycena na płytę z ogrzewaniem podłogowym wodnym. Wykonawstwo PARATI.

Druga wycena jest od LEGALETT'u uwzględnia taki sam zakres prac przy kwocie 57500zł.

Oczywiście w obu przypadkach wykonywane są albo przepusty na instalacje, albo od razu "robione" są przyłącza w płycie.
Parati daje możliwość zmiany EPS na XPS za kwotę dodatkowych 12% wyceny lub dodatkowo 18zł/m2 za dodatkowe 5cm EPS.

Jaką część tych kwot może stanowić robocizna?
Intensywnie myślę nad możliwością samodzielnego wykonania płyty, stąd moje pytanie.

joliska
06-10-2015, 17:45
Szpak z poprawkami:
1) wc powiększone do regularnego czwoboku
2) szukałabym sposobu na uniknięcie wejścia do łazienki po skosie (a moze wyprostować ją i włączyć ją do głównej sypialni?)

Misterhajt
07-10-2015, 16:03
Czy kwota 51500zł za wykonawstwo płyty na 20cm EPS200 po brzegach i 100 w środku, bez wzmocnień zbrojenia pod komin (brak), bez żwiru na podbudowe, bez koparki i bez tarasów jest dobrą ceną? Dodam, że to jest wycena na płytę z ogrzewaniem podłogowym wodnym. Wykonawstwo PARATI.

Druga wycena jest od LEGALETT'u uwzględnia taki sam zakres prac przy kwocie 57500zł.


Na początek już wkraczacie w obszar orbity okołoziemskiej. Pięćdziesiąt tysięcy za fundamenty!?? Na piasku? Naprawdę?
Gdyby tam były bagna i żaby, to jeszcze bym zrozumiał tę decyzję.
A co stoi na przeszkodzie, aby wziąć ekipę, która wykopie i zaleje tradycyjne fundamenty za 20 tysięcy?

dawiddur
07-10-2015, 21:33
Zapytania do tych firm wysłałem raczej bardziej w ciekawości, aniżeli z chęci realnego skorzystania z nich. Tradycyjnego fundamentu raczej nie chcę budować. Po lekturze forum skłaniam się ku porządnej płycie z opcją akumulacji. Ponadto płytę prędzej wykonam własnoręcznie niż fundament tradycyjny.
Takie moje przemyślenia.

Kuba_ski
08-10-2015, 12:17
a czemu nie patrzysz na kosztorys ? tylko się*pytasz ludzi na forum ?
w dobrym momencie budujesz, bo już są tansze rekuperacje.

Dwa lata temu jak sę*orientowałem była o wiele droższa niż teraz - za rekuperacje dasz ok. 15 tyś - 20 tyś. Na Twoj dom, może mniej.

dawiddur
08-10-2015, 17:19
Na tym forum i nie tylko, można znaleźć informacje, że kosztorysy zamieszczane na stronach www pracowni nijak mają się do rzeczywistości.
Ponadto ja chcę wprowadzić kilka zmian wpływających częściowo na wzrost kosztów budowy (począwszy od płyty fundamentowej, poprzez grubsze izolacje ścian i dachu, skończywszy na kasacji kominów, montażu WM, GWC).