PDA

Zobacz pełną wersję : Nowa podłoga w starym domu - pytanie nowicjuszki



KasiaEM
04-10-2015, 21:21
Witam,

przymierzamy się do remontu starego domu. Częściowo lata 30/40-ste XX wieku (bez podpiwniczenia), częściowo rocznik 1953 (z piwnicą).
W domu zapach stęchlizny, fundamenty mokre, podmurówka mokra, teren dość wilgotny, blisko lasu i strumienia.
W pierwszym rzucie zajmujemy się fundamentami - izolacja, podlewanie tam gdzie ich brakuje etc., w drugim podłogami.
Zaproponowano nam następujące rozwiązanie:
1. Zrywamy stare podłogi - tj. panele i deski pod nimi, dochodzimy do tzw. "gołej gleby"
2. Wybieramy ziemię, wyrównujemy, podsypujemy piaskiem
3. Rozkładamy warstwę folii
4. Wylewamy beton
5. Warstwa folii
6. Styropian
7. Warstwa folii
8. Wylewka z "suchego betonu", na którą będzie można już kłaść płytki czy deski.

Bardzo proszę o ocenę takiego toku postępowania. Czy fachowcy radzą dobrze, czy może zupełnie wpuszczają nas w maliny?

Sebastian Przybylski
03-11-2015, 12:30
Dla mnie ok. Oczywiście kwestia grubości styropianu (więcej = cieplej). Proszę pamiętać o detalach, bo woda przeniknie przez najmniejszą dziurkę:
a) zachować ciągłość każdej z warstw izolacji,
b) wywinąć warstwy izolacji na ściany.

zeusrulez
03-11-2015, 17:43
Juz widze jak ten styropian stoi w wodzie . . .

Pozdrawiam

beton44
03-11-2015, 18:17
Jak czytam o "podlewaniu fundamentów, izolacja" - to nie zastanawialiście się nad zburzeniem i budową nowego - pewnie nie wyjdzie sporo drożej...

Ew. jak się nie da budować /jakieś zakazy/ - to pod pozorem remontu zawalenie i odbudowa takiego samego wedle dzisiejszych standardów...

zeusrulez
03-11-2015, 18:45
Bardzo proszę o ocenę takiego toku postępowania. Czy fachowcy radzą dobrze, czy może zupełnie wpuszczają nas w maliny?

I odpowiadajac na Twoje pytanie, radza tak jak im wygodnie. Oni tam mieszkac nie beda . . . Ty NIESTETY tak . . .

Pozdrawiam

KasiaEM
08-11-2015, 18:03
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Już tłumaczę - dom nie będzie stanowił dla nas domu całorocznego, będziemy tam bywać w weekendy od wiosny do późnej jesieni + latem kilka tygodni.

Stawiać nowego nam się nie opłaca, bo dom nie jest w aż tak opłakanym stanie, żeby go burzyć, ponadto plan zagospodarowania nie pozwala na wznoszenie nowych budynków. Nawet gdyby pozwolił ze względu na odbudowę ruiny/pogorzeliska ;) to papierologia nas wykończy, a jak wspominałam wyżej - chcemy mieć w normalnym tempie względnie suchy i ciepły dom weekendowo-letni.

zeusrulez - dlaczego widzisz, jak styropian stoi w wodzie? czy możesz nam coś podpowiedzieć w takim razie?

Napisz proszę, jakbyś widział odtworzenie podłóg w dwóch pomieszczeniach - jedno bez piwnicy, drugie z piwnicą - będę bardzo wdzięczna.

Czy podlanie fundamentów, izolacja, drenaż - naprawdę nic nie pomogą?

zeusrulez
08-11-2015, 21:40
Sama piszesz, ze masz mokre fundamenty, generalnie "teren dosc wilgotny" . . .
I teraz myslisz, ze ta folia po ktorej przejdzie armia budowlancow zabezpieczy Cie przed ta wilgocia . . . ?
Tylko i wylacznie papa, trzeba byloby tez zrobic izolacje pozioma . . .
Pozniej perlit zamiast tego styropianu . . .
Wszystko juz bylo opisane. Poszukaj: najlepsze ocieplenie podlogi na gruncie

Pozdrawiam

KasiaEM
08-11-2015, 22:59
Papę też rozważamy i ku niej się skłaniamy. Izolacja pozioma będzie odtwarzana w fundamentach, które będą podlewane, na reszcie chyba porwiemy się na iniekcje, ale cały czas czytamy i zastanawiamy się. O izolacji podłogi na gruncie przeczytałam już wiele wątków, ale widzę, że co problem, to inne rozwiązanie, dlatego wolałam założyć swój.
Perlit - jak mniej więcej wychodzi to cenowo? Jaką warstwę byś tego sugerował w takim przypadku?
Dzięki!

zeusrulez
10-11-2015, 11:05
Papę też rozważamy i ku niej się skłaniamy. Izolacja pozioma będzie odtwarzana w fundamentach, które będą podlewane, na reszcie chyba porwiemy się na iniekcje, ale cały czas czytamy i zastanawiamy się. O izolacji podłogi na gruncie przeczytałam już wiele wątków, ale widzę, że co problem, to inne rozwiązanie, dlatego wolałam założyć swój.
Perlit - jak mniej więcej wychodzi to cenowo? Jaką warstwę byś tego sugerował w takim przypadku?
Dzięki!

Podobnie jak styropian. 10 cm to ok, 20 cm to juz luksus.
Pytalas wczesniej: "jakbyś widział odtworzenie podłóg w dwóch pomieszczeniach - jedno bez piwnicy, drugie z piwnicą "
Cos wiecej o tym stropie nad piwnica ?

Pozdrawiam