PDA

Zobacz pełną wersję : Paski LED RGB



rafal8
04-10-2015, 21:22
Witam,
chciałbym podświetlić taśmą led RGB ok 40mb. Taśma 12V 150 led SMD 5050.
I tak, jeśli dobrze rozumiem:
7,2 W/m daje 288W przy 40m
Jeden duży zasilacz 400W

Chciałbym sterować tym światłem z jednego sterownika

Led rgb - Pytanie o LED RGB

Zgodnie z powyższym schematem, jeden pasek zasilam ze sterownika,
pozostałe siedem pasków zasilam z osobna z osobnych wzmacniaczy,
zasilanych z dużego zasilacza

Łączna moc będzie 288W,
dzieląc to na 12V,
otrzymuje prąd 24A.

Schemat połączenia ze strony:
http://www.pclabor.synology.me/labor/strefa-elektronika/19-tasma-led
punkt 4

Sterowniki mają 12A. Moje pytanie, czy stosując wzmacniacze RGB odciążąm w ten sposób sterownik, który sie nie spali? Czy taki 12A wystarczy w moim przypadku?

Skoro każdy pasek będzie miał swój wzmacniacz, max prąd przez niego płynacy będzie wynosił 3A, przewody od dużego zasilacza do poszczególnych wzmacniaczy RGB mogą mieć przekrój 1mm?
Jaki przekrój mają mieć przewody od poszczególnych kolorów R,G,B między wzmacniaczami a samymi paskami?
Czy przy takim sposobie połączenia należy łączyć początki i końce taśm led? Może same kolejne taśmy należy w jakiś sposób łączyć?

Bardzo dziękuję za pomoc...

rafal8
06-10-2015, 19:15
Wcześniejszy link nie działał, ten powinien być poprawny:
http://www.pclabor.synology.me/labor/strefa-elektronika/19-tasma-led

berkut123
07-10-2015, 19:04
Z opisu wynika że do tych 40 metrów taśmy LED potrzeba jednego sterownika, i jednego wzmacniacza o mocy 144 W (12 A) każdy. Będzie to chodziło na max mocy (teoretycznie powinno działać dobrze ).
Zasilacz 400W jest ok , jest zapas mocy.
4 paski zasilasz z sterownika i cztery z wzmacniacza( rozumiem że zrobiłeś 8 pasków po 5 metrów każdy 36W -3A).
Przekrój przewodu trzeba dobrać do jego długości i prądu (czyli tych 3 A), (lub 24 A miedzy zasilaczem a sterownikiem).
Jest tam taki kalkulator do doboru przekroju przewodu, jeżeli zaufamy temu ustrojstwu to po wstawieniu danych 12V 24 A długość przewodu 0,6m otrzymujemy przekrój 1 mm2(kwadrat).
Dla 3 A kabelki mogą mieć 5 metrów długości.
Każdy pasek powinien mieć swoje kabelki zasilające, czyli 8 obwodów –kabel +taśma LED.

To wszystko tylko teoria , do dziś nawet nie wiedziałem że istnieje takie ustrojstwo.
Domyślam się że różnica miedzy sterownikiem a wzmacniaczem polega na jego sterowaniu. Wzmacniacz jest sterowany napięciem –impulsem itp ze sterownika , a sterownik ma pilota , potencjometry czy coś w tym stylu.

rafal8
09-10-2015, 20:06
Bardzo dziękuję za pomoc.
Mógłbyś mi jeszcze wytłumaczyc kwestię jak płyna prądy w takim pasku RGB?
Chodzi mi o to, że mając pasek o długości 5m i mocy 7,2W/m otrzymuję wartość natężenia prądu 3A.
Czy to jest prąd, który płynie tą ścieżką "+" na tasmie RGB?
Jak policzyć prądy płynące w ścieżkach R,G,B?

Remiks
09-10-2015, 21:31
Bardzo dziękuję za pomoc.
Mógłbyś mi jeszcze wytłumaczyc kwestię jak płyna prądy w takim pasku RGB?
Chodzi mi o to, że mając pasek o długości 5m i mocy 7,2W/m otrzymuję wartość natężenia prądu 3A.
Czy to jest prąd, który płynie tą ścieżką "+" na tasmie RGB?
Jak policzyć prądy płynące w ścieżkach R,G,B?

Niestety płynie, w przypadku RGB rzadko ale często zdziwienie budzi przygasanie led pod koniec paska przy zasilaniu z jednej strony.

berkut123
16-10-2015, 22:26
Prąd na takiej taśmie z ledami tuż za kablami zasilającymi będzie 3 A przy ostatnich sekcjach diod będzie kilkanaście czy kilkadziesiąt miliamper.
Teoretycznie im dioda jest dalej od kabli zasilających tym słabiej świeci (spadki napięć).
Chyba taśma RGB jest zasilana „na przemiennie kolorami”, czyli taki sam prąd powinien płynąć w + jaki i przy RGB . Jak ta tasiemką zasilająca + jest takiej samej grubości jak RGB to tak będzie (taki sam prąd)