PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie przekroje rur od wk?adu kominkowego



mabogdan
31-08-2004, 13:44
Witam
Muszę zamówić dystrybutor do wkładu kominkowego, problem w tym , że pytają mnie o przekroje rur rozprowadzających gorące powietrze .W Castoramie są dwa rodzaje rur ocieplanych fi 157,125 , a może stosować zwykłe rury spiro?

sta28
31-08-2004, 19:32
Ocieplane nie są bez powodu ocieplane :D

kabak1
31-08-2004, 22:30
Tylko ocieplane wtedy coś ciepłego będzie z nich leciało dasz zwykłe spiro i już sporo stopni celcjusz tracisz

MEDYK
01-09-2004, 07:01
Jeśli chodzi o przekroje to ja planuję 125 i jeden płaski.
No właśnie czy ten płaski można zaizolować styropianem czy nie? Chodzi mi o to czy nie będzie brzydkiego zapachu jak styro podgrzeje się od tego kanału. A ten kanał ma prowadzić do łazienki.
pzdr

Waldon
01-09-2004, 08:47
No właśnie czy ten płaski można zaizolować styropianem czy nie? Chodzi mi o to czy nie będzie brzydkiego zapachu jak styro podgrzeje się od tego kanału. A ten kanał ma prowadzić do łazienki.
pzdr
welna bo styropian ci sie wytopi

sarwa
01-09-2004, 11:02
hej,
rozpracowuje temat dopiero...
gdzie zamawiasz dystrybutor ogrzanego powitrza?
w firmie gdzie kupujesz kominek?
jak wyslicie wystarczy rozprowadzenie naturalne
czy trezba pchac sie w mechaniczne?

tomek

chemik
01-09-2004, 11:41
Witam!

Temat ocieplania kanłów DGP poruszyłem w http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=32394. Medyk słusznie zauważył, że użycie styropianu
Chodzi mi o to czy nie będzie brzydkiego zapachu jak styro podgrzeje się od tego kanału dlatego używajmy wełny.
Co do średnicy kanałów to można teoretycznie przyjąć, że kanał prostokątny 5x15 zastępuje rurę spiro fi 100 a 7x20 rurę fi 125. Przy grawitacyjnym DGP powinno się dążyć do jak największych przekrojów ale nie zawsze da się to zastosować. Jeżeli kładziemy kanał do wylewki to najczęściej 5x15 bo taki się mieści w ociepleniu wylewki. ( kanał 5cm + ocieplenie z obu stron po np 2 cm wełny =~ 10 cm to tyle ile ocieplenie np. styropianu) Ale wszystko zależy od odległości, załamań, rozwidleń. W przypadku mechanicznego DGP nie ma tak wielkiego problemu z przekrojami bo i tak turbina powoduje przepływ. Ale im mniejsza średnica przewodów tym większe opory. Zawsze trzeba iść na jakiś kompromis aby mieć wymaganą intensywność grzania i nie mieć "ogromnych rur na wierzchu!"

Pozdrawiam!

Sebadad
01-09-2004, 11:43
czy mechaniczne czy siłą grawitacji to zależy:
1. na jaką odległość
2. tylko w poziomie (parterówka) czy do góry też (łatwiej)
3. ile punktów w pokojach
Ja planuję 6 punktów (po 2 na pokój), najdłuższy 8 metrów i szukam jak najcichszego ustrojstwa. podobno są b. ciche, ale to też jest istotne gdzie ono będzie. u mnie będzie na nieużytkowym poddaszu. w tym temacie było kilka dyskusji i to niezłych, poszukaj.

chemik
01-09-2004, 11:51
Witam!

Dobrze to ujął Sabadad. Zapomniałem dodać, że warto poszperać we wcześniejszych postach (opcja szukaj) bo jest na forum bardzo dużo o DGP i pokrewnych tematach.

Pozdrawiam!

mabogdan
01-09-2004, 13:16
Witam
Co do dystrybutora to zamawiam go w firmie w której kupiłem wkład .Niestety w porównaniu z marketami drogo 350 pln .