PDA

Zobacz pełną wersję : Zrobienie gniazdek elektrycznych w kuchni, proszę o pomoc



icrew
07-10-2015, 19:17
Witam

Niedługo będę robił kuchnie i potrzebuje pomocy w podłączeniu urządzeń elektrycznych w kuchni.
Moja kuchnia będzie wyglądać tak:

333212

Gdzie mogę zrobić np. podwójne gniazdko, a gdzie nie?
Z tego co wiem to indukcja musi być podłączona oddzielnie tam gdzie jest "siła" tak?

Czy tam gdzie lodówka mogę podłączyć jeszcze piekarnik albo mikrofale?
Rura od zlewu jest teraz tam gdzie piekarnik i mikrofala ale będzie przesunięta tam gdzie ZLEW.
Zastanawiam się czy muszę coś przerabiać z tymi gniazdkami czy nie?

Siła jest tam gdzie to kwadratowe gniazdko obok płyty indykcyjnej.
Proszę o pomoc jak najlepiej podłączyć?

elpapiotr
07-10-2015, 19:33
Elektrycy u Was poumierali ?

icrew
07-10-2015, 19:41
No nie ale pytam się na forum bo muszę powiedzieć kierownikowi robót od dewelopera czy ma coś pozmieniać.

elpapiotr
07-10-2015, 20:00
Tak - ma doprowadzić nie mniej niż dwa obwody jednofazowe oraz jeden 3-fazowy.
Zabezpieczenia dobrać do zastosowanych przekrojów przewodów (i długości linii).

PS. Rozumiem, że kierownik robót jest elektrykiem, a w takim razie doskonale powinien wiedzieć, jak podzielić odbiory, by zachować m. inn. równomierność obciążenia poszczególnych faz.

mturdus
08-10-2015, 08:16
Ale co chcesz zmieniać? Rozmieszczenie gniazdek, ich liczbę, fazy na których te gniazdka wiszą czy może same fizycznie gniazdka w sensie firma-seria-kolor?

Indukcja, skoro wymaga siły, to wymaga, koniec.
Pozostałe gniazdka - te pod stały sprzęt instalowałbym w miejscach niewidocznych, ale z jakimś dostępem.
Pamiętaj o gniazdkach wolnych w miejscach dostępnych (nad blatem, stołem), pod urządzenia mobilne i tymczasowe typu czajnik, ekspres, ładowarka, mikser itp.
Podwójne możesz zrobić wszędzie, zastanów się, gdzie jest sens. Warto okapowe zrobić podwójne, drugie do oświetlenia szafek.
Połączenia elektryczne, obciążenia, podział na fazy itp zostawiłbym elektrykom, do rutynowych rozwiązań.
Niektórzy robią oddzielny obwód tylko do lodówki, aby zostawiać lodówkę, gdy wyłączają prąd np. na czas urlopu.

icrew
08-10-2015, 10:48
Dzięki za odpowiedź.
Chodzi mi o to czy zmieniać fizyczne rozmieszczenie gniazd przy takim rozstawieniu kuchni jak na zdjęciu?

Tak jak są teraz gniazda to mógłbyś mi napisać do których podłączyć ten sprzęt co mam wypisany?
Ewentualnie, którego gniazda zmienić fizyczne położenie?

mturdus
08-10-2015, 12:08
OK. To inaczej:
To wygląda na wnękę kuchenną w większym pomieszczeniu, wszystkie sprzęty na jednej ścianie. Jak sobie wyobrażasz całość? Szafki i sprzęt do zabudowy, sprzęt samodzielny/ część tak, a część inaczej?

Jeżeli lodówka wysoka (wyższa, niż przeciętny człowiek) to można ją podłączyć do gniazdka, które jest tuż nad jej górną powierzchnią - będzie poza zasięgiem wzroku, a dostępne (ze stołka :) ). Przewód od lodówki może być za krótki. Inne rozwiązanie, to nisko, na wysokości agregatu, bo wyżej masz mało miejsca między lodówką a ścianą (na przykładzie mojej lodówki). I to jest właśnie problem, że jak dasz gdzieś za urządzeniem, to może tam nie być miejsca na wtyczkę (odległość miedzy ścianą a tylną ścianką urządzenia). W przypadku szafek, zazwyczaj szafka nie jest tak głęboka jak blat na niej, ale są wyjątki (na przykład szafki kuchenne IKEA). Więc moja sugestia, to gniazdka do urządzeń stacjonarnych: nisko, za szafkami, dostęp po zdjęciu maskownicy na szafkowych nóżkach. Do urządzeń które będą na blatach (na przykład mikrofala), to im lepiej wiesz, gdzie będzie stało, tym dokładniej zaplanujesz miejsce gniazdka. Więc ołówek, miarka, projekt kuchni (nawet bardzo orientacyjny, ale z szerokościami szafek i urządzeń) i zaznaczaj, gdzie chcesz to mieć.

icrew
08-10-2015, 12:25
Tak to będzie salon z aneksem kuchennym.
Tak jak masz na zdjęciu co gdzie będzie stało lodówka będzie po lewej maksymalnie, później kargo 30cm, następnie słupek kuchenka i mikrofala, następnie indukcja, później zlew, a na końcu zmywarka na dole i szafka 55cm. Nad indukcją będzie okap.

Czy tak jak widzisz te gniazdka będę musiał coś zmieniać? Czy tak mogę zostawić, a później przy budowie kuchni sobie bym kable dociągnął?