PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie KNX, VItogate200,vitodens200, vitotronic 200- nie działa ugotowalibyśmy.



mdchris
09-10-2015, 08:01
Witam Forumowiczów.
Ponieważ jestem zdesperowany gdyż dzisiaj w nocy byśmy się ugotowali ( było 30 stopni) piszę tu na forum gdyż może ktoś może pomóc. Mianowicie mam taką instalację KNX elektryka i ogrzewanie, piec vitodens 200. sterownik do pieca vitotronic 200, bramka KNX-LON vitogate 200, niby aktory grzewcze ABB VAA/S 6.230.2.1 zawory na rozdzielaczu merten ,wielofunkcyjne przyciski w pokojach MTN6212-4019. aktory świetlne Tokka, moduł symulacji obecności, zasilacze moduł komunikacji usb oraz zasilacze tokka, czujnik temperatury zewnętrznej na zewnątrz podłączony do regulatora vitotronic 200. Instalacja kosztowała bardzo dużo. Była zakładana przez firmę która jest oficjalnie zarejestrowana w organizacji KNX. Właściciel nawet ma artykuł w necie o ogrzewaniu knx. Niestety od roku kiedy założono instalację część tej instalacji która odpowiada za ogrzewanie nie działa a firma zakładająca instalację nie umie sobie z tym poradzić. Opiszę co się dzieje.
Mianowice przede wszystkim nie działa komunikacją miedzy piecem a instalacją knx. W sytuacji gdy w pokojach ustawimy temperaturę 21 stopni przy czym w pokoju jest taka temperatura czyli 21 stopni a na piecu na sterowniku vitotronic 200 ustawimy temperaturę 24 stopnie. To zawory niby się zamykają ale piec się włącza chodzi pompa cyrkulacyjna przy zamkniętych zaworach na rozdzielaczach . Przede wszystkim grozi to uszkodzeniem pompy cyrkulacyjnej gdyż teoretycznie pracuje ona na zamkniętym obiegu. Piec przy takich ustawieniach grzeje wodę do temperatury 60 stopni - krzywa grzewcza 1,4 a nie może jej przepchnąć dalej gdyż zawory zamknięte. Mam wrażenie że piec działa niezależnie od instalacji knx i instalacją knx nie informuje pieca czy potrzebne jest jej zasilanie w ciepło czy nie. A piec ponieważ na swoim sterowniku ma nastawione 24 stopnie a nie ma informacji o temperaturze w pokojach gdyż nie ma w tym przypadku sterownika pokojowego ( to zastępuje knx) nie wie jaka temperatura jest w pomieszczeniach i chce grzać. W sytuacji odwrotnej jest to samo . przy temperaturze w pokojach 20 stopni i zadanej na regulatorach pokojowych 25 stopni i ustawieniu na piecu na vitotronicu temperatury 18 stopni piec mimo że powinien grzać bo chcę mieć w pokojach 25 stopnii nie grzeje. To jest problem komunikacji.
Dodatkowy problem to to że mimo że zawory się niby zamykają to i tak nie odcinają zasilania ciepła co dzisiaj w nocy się objawiło. Mianowicie ponieważ jest zimno w pokojach było 20 stopni to w sypialniach ustawiliśmy na regulatorach temperaturę 24 stopni, na piecu na vitotronicu 24 stopnie i poszliśmy spać. Na szczęście żona się obudziła o 4 w nocu bo byśmy się ugotowali cała rodziną albo dziecko by się ugotowało. Przy takich ustawieniach temperatura w pokojach wzrosła do 32 stopni piec grzał jak oszalały temperatura wody była 70 stopni i tylko temu że zona się obudziła zawdzięczamy to że nic się nie stało.
W związku z tym poszukuję kogoś kto zweryfikował by mi czy konfiguracja sprzętowa instalacji knx i komunikacji z piecem jest dobra czy może firma założyła złe urządzenia i wmawia mi że są dobre a problem polega na tym że nie umie ona tego wszystkiego zgrać. Po drugie może jest na forum ktoś kto potrafiłby mi pomóc i zrobić żeby to w końcu działało. A jeżeli nie to może ktoś wie gdzie znaleźć rzeczoznawcę od sytemu knx żeby mi to ocenił i jeżeli jest żle to pójdę do sądu z firmą bo instalacją kosztowala dużo a jest groźna dla życia. Nie chce na razie ujawniać instalalatora gdyż nie wiem gdzie tkwi problem i czy to jest tu jego wina, tu liczę na pomoc forumwiczów. Jeżeli będę pewny że instalator popełnił błędy to wtedy ujawnię dane mistrza.
Proszę o pomoc

dendrytus
09-10-2015, 17:22
Zawory mertena są NC czy NO


piec vitodens 200. sterownik do pieca vitotronic 200,

To akurat nic nie znaczy. Potrzebne są pełne oznaczenia obu urządzeń.

mdchris
09-10-2015, 21:01
Zawory mertena są NC czy NO



To akurat nic nie znaczy. Potrzebne są pełne oznaczenia obu urządzeń.
Rozumiem tylko skad te dane zdobyć. Rozebrałem obudowę pieca i znalazłem tylko taką tabliczkę jak na załączonym zdjęciu. Dotyczy ona chyba regulatora. Za tym białym pudełkiem jest naklejony schemat płytki ale brak oznaczenia typu. Gdzie jest tabliczka znamionowa pieca to nie wiem. Na fakturze napisane jest to co wcześniej podałem. Na tej tabliczce co znalazłem napisane jest Boiler control unit VBC 132-D10.102 nic więcej.
333505[333506

mdchris
09-10-2015, 21:33
Zawory mertena typu NC zapomniałem napisac w poprzednim poście

dendrytus
10-10-2015, 07:25
Czy na pewno masz moduł LON, bo jest on wyposażeniem dodatkowym. Karta LON ma 2 porty RJ45.

LUB

Czy do piece jest podłączony zielony przewód o KNX-a, bo na zdjęciach nie widać?

PS.
Typ pieca i sterownika, możesz mieć opisany w instrukcji obsługi.

mdchris
10-10-2015, 17:56
Czy na pewno masz moduł LON, bo jest on wyposażeniem dodatkowym. Karta LON ma 2 porty RJ45.

LUB

Czy do piece jest podłączony zielony przewód o KNX-a, bo na zdjęciach nie widać?

PS.
Typ pieca i sterownika, możesz mieć opisany w instrukcji obsługi.

Moduł LON-KNX i jest jeżeli chodzi o samo podłączenie kabelków i modułów to ono działa. Problem leży w urządzeniach i konfiguracji programowej tak mi się wydaje gdyż można zrobić tak że piec będzie widział temperaturę z regulatora w jednym z pokojów i ta temperatura w tym pokoju będzie sterować piecem tak samo jak by nie było instalacji KNX tylko były podłączony regulator pokojowy. Ale to po co KNX co tyle kosztuje poza tym wtedy regulacja w pokojach i tak nie będzie dobrze działać bo raz chce mieć się cieplejsze pomieszczenie jedno raz drugie. Jak tak miało by to działać to szkoda pieniędzy na KNX tylko trzeba było zrobić na regulatorze pokojowym i głowicach termostatycznych na grzejnikach o niebo tańsze rozwiązanie. Tak mi kiedyś zrobili tą temperaturą z jednego gregulatora ale to się nie sprawdza. W drugą stronę też komunikacja działa bo mam taki prosty chiński panel dotykowy knx na którym mogę przełączać tryby pracy pieca nie działa, tylko woda , ogrzewanie i woda i sterownik pieca to przyjmuje.
Co do instrukcji to moja żona odbierała piec i nic nie dostała Instalator powiedział że wszystkie instrukcje są w necie i są tylko są one wspólne dla kilku modeli sterowników i pieców z serii 200.
Wracając jeszcze do nieszczęsnej mojej historii z instalacją KNX ku przestrodze innych to wyglądało to tak że przed decyzją o wykopaniu elektryki wybrałem jako inwestor nie mający zbytniego pojęcia o automatyce domowej wybrałem firmę która wydawało mi się zna się a rzeczy jest oficjalnie zarejestrowana w organizacji KNX. Firma przedstawiła projekt i urządzenia które mają być zamontowane . Były tam zarówno urządzenia do elektryki jak i do ogrzewania łącznie z opisanymi aktorami grzewczymi nie wiem czy te to tą tak naprawdę aktory grzewcze. Ale co się później okazało i tu mam żal do firmyu , nie było mowy o tym jaki piec wybrać choć firma wiedziała że będzie kondensat gazowy . Nie poinformowała mnie że ma być jakiś moduł knx i lon. Tego firma nie przedstawiła w specyfikacji. Wybrałem firmę i system knx z przedstawioną specyfikacja no bo system robi się na lata można go rozbudować o moduły różnych firm czyli nawet jak jakaś firma splajtuje to będzie pasował inny moduł nie tak jak firmy które robią moduły tylko dla siebie. Elektryka została wykonana. Potem hydraulika. Przy hydraulice konsultowałem się z firmą jakie mam kupić rozdzielacze i jakie mają być do nich zawory tak by pasowały do napędów merten. Takie jak podali zostały zamonotowane. Po wykonaniu hydrauliki doszło do kupowanie pieca. Zamówiłem piec viessmana vitodens 200 i wtedy zorientowałem się że nie będzie żadnej komunikacji pomiędzy piecem a knx bo instalatorzy knx nie powiedzieli mi nic o zakupie modułów LON i vitogate 200. Po konsultacji z nimi do zamówienia pieca domówiłem te moduły . Firma instalująca knx powiedziała że teraz powinno to wszystko się razem sterować. Dzwoniłem też do pomocy technicznej dla instalatorów i projektantów instalacji przemysłowych do viessmana z Myślenic gdyż chciałem się dowiedzieć czy mam montować czujnik temperatury zewnętrznej viessmana czy można przesłać tą temperaturę z czujki knx. Pan z viessmana powiedział mi że można przesłać z knx. Wiec tego czujnika nie zamontowałem. Potem jak dom był wykończony i mieszkałem to okazało się że nie można temperatury zewnętrznej z knx przesłać do vitotronica 200 o czym dowiedziałem się na tym forum od dendrytusa. Ponieważ kotłownia znajduje się od strony wchodnio południowej a dom mam parterowy to żeby zamontować czujnik bardziej od strony północnej wyprułem 30 m elewacji zamontowałem ten czujnik i jeszcze raz cały dom pomalowałem . Było to tańsze rozwiązanie niż prucie wewnątrz domu. W końcu po zamonotwaniu tego wszystkiego i tak to nie działa tak jak powinno o czym pisałem wcześniej. Dzisiaj firma instalująca była znowu coś tam pozmieniała ale teraz ogrzewanie działa ledwo ledwo a piec i tak chodzi jak chce. Panowie z tej firmy powiedzieli mi że po konsultacjach z firmą viessman działem technicznym który to podobno konsultował się z działem technicznym firmy w siedzibie producenta że nie da się tego w ogóle zrobić tak że piec będzie działała jako źródło ciepła. Trzeba dokupić jakąś tam logikę co znów będzie kosztować kupę forsy i wtedy ma działać. Ale ja po moich przejściach to w to nie wierzę bo jaką mam gwarancję że tak będzie?. Kiedyś buszując w necie na angielskich stornach znalazłem że ktoś sterował piecem viessman tak że wysyłał komunikat że któryś z napędów jest otwarty . Ten komunikat uruchamiał piec jak zawory były zamknięte to piec nie działał. Mówiłem to moim instalatorom knx że takie coś wyczytałem ale oni powiedzieli że tego nie da się zrobić. Mam wrażenie że może moje aktory grzewcze które wsadzili nie mają jakiś funkcji umożliwiających wysyłanie komunikatów które m przyjąć piec albo oni w ogóle tego nie umieją zrobić.
Oj dużo się napisałem ale już mam dosyć zachciało mi się automatyki to mam.
Pozdrawiam

El*ontro
10-10-2015, 19:40
Problem w tej instalacji faktycznie polega na tym, że kocioł "nie wie" kiedy ma grzać. W najprostszej konfiguracji ogrzewania taką informację kocioł dostaje na wejście termostatu pokojowego (polega to na zwarciu dwóch przewodów). Bramka LON-KNX daje większe możliwości, bo teoretycznie można sterować temperaturą na wyjściu z kotła. Ale z drugiej strony aktor grzewczy nie wysyła takiej informacji na magistralę. Niektóre aktory grzewcze mają informacje o otwarciu zaworów, którą można wykorzystać do włączenia kotła. Ale nawet w takiej sytuacji pojawia się problem przy dwóch aktorach. Faktycznie wtedy jest potrzebny jakiś moduł logiczny.
W jaki sposób jest zrealizowana symulacja obecności i komunikacja z panelem dotykowym? Może w tym jest jakaś szansa na zaprogramowanie logiki.

A jeszcze pytanie, kto konfigurował kocioł? Teoretycznie nie powinien osiągnąć na wyjściu wyższej temperatury niż zadana. Ale jeżeli mierzy temperaturę na powrocie, to przy zamkniętych zaworach może grzać w nieskończoność. Oczywiście powinien mieć zabezpieczenie, przed przegrzaniem. Myślę, że zostawienie jednego obiegu niesterowanego może trochę pomóc, bo kocioł nie będzie pracować na zamkniętym obiegu.

mdchris
10-10-2015, 20:24
Problem w tej instalacji faktycznie polega na tym, że kocioł "nie wie" kiedy ma grzać. W najprostszej konfiguracji ogrzewania taką informację kocioł dostaje na wejście termostatu pokojowego (polega to na zwarciu dwóch przewodów). Bramka LON-KNX daje większe możliwości, bo teoretycznie można sterować temperaturą na wyjściu z kotła. Ale z drugiej strony aktor grzewczy nie wysyła takiej informacji na magistralę. Niektóre aktory grzewcze mają informacje o otwarciu zaworów, którą można wykorzystać do włączenia kotła..

Dokładnie tak jest i wydawało mi się że ten moduł daje większe możliwości ale tak nie jest w moim przypadku. Tu potwiedziłeś mi moją wątpliwość czy moje aktory są właściwe do bramki knx-lon. Tylko jakie powinny być. żeby to działało?


Ale nawet w takiej sytuacji pojawia się problem przy dwóch aktorach. Faktycznie wtedy jest potrzebny jakiś moduł logiczny.
W jaki sposób jest zrealizowana symulacja obecności i komunikacja z panelem dotykowym? Może w tym jest jakaś szansa na zaprogramowanie logiki..
Hm moduł logiczny ale to kosztuje dodatkowe pieniądze a jeżeli istnieją inne aktory grzewcze niż moje które bez tej logiki będą działać to niech firma wymienia te aktory. Zamówienie było konkretne parametry opisane ja się na knx nie znam wziąłem firmę nie byle jakiego krzaka tylko zarejestrowaną w organizacji to kurcze oni powinni to wiedzieć a nie ja bujam się tym od roku. Co do panelu to ponieważ panele są drogie to wziąłem sobie taki tani żeby tylko wyświetlać parametry instalacji i włączać wyłączać światło. Jest to panel CHTF-05/01.1 chyba zaawansowanych funkcji żadnych nie ma ale ja się nie znam. Moduł symulacji obecności jest simensa i znajduje się w szafie sterowniczej.


A jeszcze pytanie, kto konfigurował kocioł? Teoretycznie nie powinien osiągnąć na wyjściu wyższej temperatury niż zadana. Ale jeżeli mierzy temperaturę na powrocie, to przy zamkniętych zaworach może grzać w nieskończoność. Oczywiście powinien mieć zabezpieczenie, przed przegrzaniem. Myślę, że zostawienie jednego obiegu niesterowanego może trochę pomóc, bo kocioł nie będzie pracować na zamkniętym obiegu.
Piec został zakupiony i zamontnowany przez firme RG-system z warszawy. Instalator z tej firmy bramke knx-lon widział pierwszy raz w życiu. Nie umiał jej zaprogramować w vitotronicu tak by była komunikacja. ZA 3 tygodnie przyjechał mądrzejszy instalator którego wyssały myślenice . Ten zaprogramował viotronica tak że została nawiązana komunikacja i przesył komunikatów. Ale pan programował to z instrukcji też robiąc to chyba pierwszy raz. Potem już nikogo nie było. Analizując instrukcję serwisową vitoronika 200 dostępną w necie doczytałem się że w trybie serwisowym jest możliwe ustawienie jakiejś tam adresacji parametrów. Ale to mam nieustawione bo ja tego nie umiem w końcu zajmuję się czym innym, Firma od knx mówi że to nieistotne viessman nie do końca wię do czego to ma być . I tyle. Co do zostawienia obiegu jednego niesterowanego to co to ma pomóc .Chyba w drenażu portfela bo ten obieg będzie ciągle grzany. NIe po to zostały zainwestowane tak duże pieniądze w knx.

El*ontro
10-10-2015, 20:46
Dokładnie tak jest i wydawało mi się że ten moduł daje większe możliwości ale tak nie jest w moim przypadku. Tu potwiedziłeś mi moją wątpliwość czy moje aktory są właściwe do bramki knx-lon. Tylko jakie powinny być. żeby to działało?

Nie wiem, czy którykolwiek aktor będzie odpowiedni do tej bramki. Nie jestem pewien, czy za jej pomocą można wysłać do kotła informację o włączeniu grzania (ale wydaje mi się, że można). Jeżeli chodzi o taki zbiorczy sygnał otwarcia zaworów, to na pewno mają go nowe aktory grzewcze Jung. Ale pryz kilku aktorach grzewczych i tak musi być jakiś moduł logiczny. Z tego co sprawdziłem w dokumentacji panela, to oferuje on takie funkcje. A ile jest aktorów?



Piec został zakupiony i zamontnowany przez firme RG-system z warszawy. Instalator z tej firmy bramke knx-lon widział pierwszy raz w życiu. Nie umiał jej zaprogramować w vitotronicu tak by była komunikacja. ZA 3 tygodnie przyjechał mądrzejszy instalator którego wyssały myślenice . Ten zaprogramował viotronica tak że została nawiązana komunikacja i przesył komunikatów. Ale pan programował to z instrukcji też robiąc to chyba pierwszy raz. Potem już nikogo nie było. Analizując instrukcję serwisową vitoronika 200 dostępną w necie doczytałem się że w trybie serwisowym jest możliwe ustawienie jakiejś tam adresacji parametrów. Ale to mam nieustawione bo ja tego nie umiem w końcu zajmuję się czym innym, Firma od knx mówi że to nieistotne viessman nie do końca wię do czego to ma być . I tyle.

W dokumentacji, która jest dostępna w internecie dość jasno jest opisane, jakie parametry można odczytać i zmieniać za pomocą bramki. Tylko trzeba znać dokładny model sterownika.


Co do zostawienia obiegu jednego niesterowanego to co to ma pomóc .Chyba w drenażu portfela bo ten obieg będzie ciągle grzany. NIe po to zostały zainwestowane tak duże pieniądze w knx.

Ma zapobiec przegrzewaniu, nie mówię, że ma być tak na stałe. Ale do czasu rozwiązania problemu może być pomocne.

mdchris
10-10-2015, 21:08
Nie wiem, czy którykolwiek aktor będzie odpowiedni do tej bramki. Nie jestem pewien, czy za jej pomocą można wysłać do kotła informację o włączeniu grzania (ale wydaje mi się, że można). Jeżeli chodzi o taki zbiorczy sygnał otwarcia zaworów, to na pewno mają go nowe aktory grzewcze Jung. Ale pryz kilku aktorach grzewczych i tak musi być jakiś moduł logiczny. Z tego co sprawdziłem w dokumentacji panela, to oferuje on takie funkcje. A ile jest aktorów?.

Aktory są 3 w dwóch szafach. Moduł logiczny nie był ujęty przez firme instalacyjną stąd raczej to ich błąd . Bo te 3 aktory były w specyfikacji. Hm jeżeli w dokumentacji panela tak jest to dobrze i wynika z tego ze moi instalatorzy nie umieją czytać instrukcji bo mi powiedzieli że takiej funkcji nie ma i że jest to prosty panel.





W dokumentacji, która jest dostępna w internecie dość jasno jest opisane, jakie parametry można odczytać i zmieniać za pomocą bramki. Tylko trzeba znać dokładny model sterownika.

Ok tylko jak ustalić ten model na sterowniku jest biała nalepka o której pisałem i schemat nic więcej

homelogic
10-10-2015, 21:40
Z twoich wypowiedzi wynika że komunikację po knx programowali hydraulicy. Integrator powinien być obecny przy takim programowaniu i na koniec sprawdzić czy działa.

Pytanie czemu integrator olał sprawę.

mdchris
10-10-2015, 23:13
Nie hydraulicy nie porgramowali komunikacji knx. Programuje to firma o której pisałem natomiast tylko połączenie vitogate 200 - LON - vototronic 200 programowali ludzie od viessmana tak żeby bramkę widział vitotronic 200. Integrator był przy programowaniu pieca i bramki przez hydraulików od viessmana sprawdził czy jest komunikacja. Komunikacja była i jest tylko co z tego . Nie sprawdzał wtedy jakie parametry można przesyłać. Ale nic pewnie by to nie dało bo wiedza ludzi którzy byli od viessmana na temat ich bramki to kiepska. Integrator czyli firma instalująca knx nie można powiedzieć że olała sprawę bo przyjeżdża i próbuje coś zrobić tylko im nie idzie już od roku. Potwierdzeniem chociażby jest to że po ostatniej wizycie wczoraj przestały działać kinkiety w łazience bo pewnie coś przełączyli ale to mniejszy problem jak znów przyjadą to włączą:)). Ale teraz dodatkowo zaproponowali logikę ale trzeba za to zapłacić. Jaką mam pewnośc że będzie to działać na razie żadną. Dlatego że nie jestem pewien gdzie jest błąd nie chcę ujawniać integratora co by nie obrabiać komuś d.... Mam takie wrażenie choć na razie to tylko wrażenie takie że integrator myślał że złapał jelenia który nie będzie dochodził jak system ma działać i że nie będzie wiedział nic o knx itd. Może zamontował słabe aktory grzewcze tego nie wiem. ( może były tańsze tego nie wiem na początku w specyfikacji od firmy instalującej knx tej logiki nie było choć były 3 aktory grzewcze. Wszystko miało hulać a nie działa a kosztowało kupę pieniędzy.

kasprzyk
11-10-2015, 10:28
To zawory niby się zamykają ale piec się włącza chodzi pompa cyrkulacyjna przy zamkniętych zaworach na rozdzielaczach . Przede wszystkim grozi to uszkodzeniem pompy cyrkulacyjnej gdyż teoretycznie pracuje ona na zamkniętym obiegu. Piec przy takich ustawieniach grzeje wodę do temperatury 60 stopni - krzywa grzewcza 1,4 a nie może jej przepchnąć dalej gdyż zawory zamknięte
To nie jest pompa cyrkulacyjna tylko obiegowa.
Masz sprzęgło hydrauliczne ? jeżeli nawet jest, zaproś innych fachowców, którzy zrobią podstawowa logikę - zamknięte siłowniki - blokada pracy kotła na C.O.
W obecnej konfiguracji kocioł prawdopodobnie taktuje (załącza się i wyłącza) dlatego przy takiej instalacji (na siłownikach) wysoko wskazany jest bufor ciepła - a może go posiadasz ?
Konfiguracja dla poprawnego działania jest prosta - kocioł dobiera sobie parametr w/g czujki pogodowej, Twój system IB ma zamykać i otwierać obiegi, kiedy jest takie zapotrzebowanie z poszczególnych pomieszczeń i to wszystko.
Swoją drogą, współczuję fachowców którzy doradzają w nowo wybudowanym domu grzejniki dla kotła kondensacyjnego.

p.s. Z KNX-em raczej nie powinieneś mieć problemów, żeby zrobić sterowanie na zasadzie o której pisałem wyżej - dendrytus pewnie doradzi.
Wywalił bym Vitogate - albo pozostawił tylko dla odczytów błędów, stanów pracy, a resztę standardowo - kocioł pracuje dla siebie, KNX steruje obiegami w rozdzielaczu - Twoje problemy powinny się skończyć.

mdchris
11-10-2015, 10:51
Nie mam siłowników bufora podłogówki i itp. Mam picec rodzielacze i grzejniki. Jak ma zapraszać innych fachowców to chcę się dowiedzieć kto popełnił bład że przy założeniach projektowych i wykonaniu zamówienia które były że to nie działa. Wtedy niech firma albo zabiera swoje zabawki i oddaje pieniądze i wtedy zrobi to ktoś albo niech ona to przerabia ale ja nie mam zamiaru nic tym obecnym instalatorom płacić. Założenia były projekt i zamówienie urządzeń do sterowania wykonała firma od instalacji knx Miało działać dobrze- nie działa. Nie wziąłem firmy krzak tyko firmę która wydawało mi się że powinna umieć to od razu zaprojektować i że będzie to działać. Firma zarejestrowana w organizacji, właściciel pisze artykuły o knx w różnych czasopismach. to chyba powinien to umieć zrobić. Ideą wątka nie było co dołożyć albo przerobić w instalacji żeby to działało tylko to co jest żle. NA razie rozumiem z wypowiedzi forumowiczów że albo aktory są złe albo jest brak logiki. ZA jedno i drugie odpowiadają intergatorzy knx.


[I]W obecnej konfiguracji kocioł prawdopodobnie taktuje (załącza się i wyłącza) dlatego przy takiej instalacji (na siłownikach) wysoko wskazany jest bufor ciepła - a może go posiadasz ?
Konfiguracja dla poprawnego działania jest prosta - kocioł dobiera sobie parametr w/g czujki pogodowej, Twój system IB ma zamykać i otwierać obiegi, kiedy jest takie zapotrzebowanie z poszczególnych pomieszczeń i to wszystko.

Tutaj cię nie rozumiem. Obecnie kocioł dobiera parametry do czujki pogodowej i się włącza. IB zamyka i otwiera obiegi kiedy jest zapotrzebowanie czyli jest tak jak piszesz. Problem w tym że kocioł chodzi niezależnie od otwartych i zamkniętych obiegów bo nie wie kiedy ma dostarczyć ciepło do pokojów a kiedy nie.


[I]Swoją drogą, współczuję fachowców którzy doradzają w nowo wybudowanym domu grzejniki dla kotła kondensacyjnego.
Jestem przeciwnikiem podłogówki .Za dużo widziałem alergii i chorób płuc craz naczyń nóg tpo tym wspaniałym wynalazku montowanym w sypialniach salonach kuchniach itp. żeby się na to zdecydować.


[I]Z KNX-em raczej nie powinieneś mieć problemów, żeby zrobić sterowanie na zasadzie o której pisałem wyżej - dendrytus pewnie doradzi.
Wywalił bym Vitogate - albo pozostawił tylko dla odczytów błędów, stanów pracy, a resztę standardowo - kocioł pracuje dla siebie, KNX steruje obiegami w rozdzielaczu - Twoje problemy powinny się skończyć.
Hm kocioł teraz pracuje dla siebie grzeje niezależnie od knx.Wywaliłbyś bramkę vitrogate rozumiem .Tylko w takim razie w po co ona została w ogóle przez Viessmana skonstruowana i reklamowana jest jako urządzenie niezbędne do sterowania ogrzewaniem w domu pozwalająca na sterowanie piecem. Jako inwestor nie mający dużego pojęcia o knx tylko o idei rozumiem że idea knx jest taka że jeżeli urządzenia podłączone są do knx to można nimi sterować i tak programować żeby informacje z jednych urządzeń pozwalały na uruchamianie innych urządzeń. W moim rozumieniu knx myślałem że jak piec będzie sprzężony z knx to będzie to ze sobą współpracować i po to ta bramka vitogate. A z Twojej wypowiedzi wynika że bramka to służy tylko do przesyłania komunikaów i błędów nie do sterowania . I tak to rozumiałem decydując się na system knx a teraz okazuje się że aby sterować ogrzewaniem muszę jeszcze dokładać bufor siłowniki i jeszcze bóg wie co. Jak bym wiedział wcześniej że to ma to tak być to nie zawracałbym sobie głowy knx tylko wybrał głowice termostatyczne i sterowniki pokojowe, ( można założyć dwa do viessmana) zrobił sterowanie na dwóch obiegach które umożliwia piec w standardowej konfiguracji jeden do jednego rozdzielacza drugi do drugiego, trzeci ciepła woda. Rozwiązanie o kilkadziesiąt tysięcy tańsze.

kasprzyk
11-10-2015, 11:27
Siłownik zamykające/odcinające obiegi grzewcze w rozdzielaczu - zdjęcie w Twoim pierwszym poście.
Żebyś teraz kogokolwiek mógł pociągnąć do odpowiedzialności, należałoby znaleźć niezależnego rzeczoznawce - co może być nie lada trudne.
Sam opisujesz rzeczy po imieniu - nie ma prawidłowej komunikacji między systemem IB a modułem Vitogate - czy problem leży po stronie producenta urządzenia grzewczego, czy po stronie integratora KNX - nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na odległość. Moim zdaniem należałoby zaprosić do siebie obydwie strony i próbować rozwiązania jakie sugerowałem w dopisanej części postu wyżej.

Co do alergii którą opisujesz - oczywiście temat na inny wątek, jednak właśnie ten typ ogrzewania przy połączeniu z niskotemperaturowym źródłem zasilania jest zalecany dla alergików - temat rzeka, nikt jeszcze nie udokumentował szkodliwości podłogówki w stosunku do kaloryferów. Przy obecnej tendencji gdzie już w większości wykonuje się podłogówkę, coraz bardziej opinie przeważają "za" takim rodzajem ogrzewania.

kasprzyk
11-10-2015, 11:42
Tutaj cię nie rozumiem. Obecnie kocioł dobiera parametry do czujki pogodowej i się włącza. IB zamyka i otwiera obiegi kiedy jest zapotrzebowanie czyli jest tak jak piszesz. Problem w tym że kocioł chodzi niezależnie od otwartych i zamkniętych obiegów bo nie wie kiedy ma dostarczyć ciepło do pokojów a kiedy nie.


1) Kocioł dobiera parametry czynnika w układzie C.O - względem temp. zew. - czyli ok.
2) IB - zamyka i otwiera obiegi - jeżeli tak się dzieje, to temp. jaką masz w pokojach powinna być stabilna.
3) Kocioł nie wie kiedy siłowniki są zamknięte a kiedy otwarte - wynika to z Twojej wypowiedzi. Jeżeli to jest tylko problemem, to wydaje mi się, że rozwiązanie o którym pisałem wyżej powinno załatwić temat. Niech instalatorzy zrobią blokowanie kotła - siłowniki zamknięte - kocioł jest wyłączany.
Niestety może wystąpić sytuacja, że tylko jeden obieg jest otwarty, wyprodukowana energia przez kocioł, nie jest wystarczająco rozbierana - kocioł taktuje - w tym przypadku tylko rozwiązanie z buforem ciepła (czyli po stronie hydrauliki).

kasprzyk
11-10-2015, 11:48
Z wpisu wcześniejszego - 30 stopni w sypialni - tak jak pisałem, kocioł jest tylko wytwornicą ciepła - to termostat w sterowniku/panelu KNX daje sygnał do otwarcia lub zamknięcie siłownika - w tym przypadku ewidentnie nie zadział - nic nie ma do tego sam kocioł, jeżeli nawet pracował sam dla siebie, to system KNX "puszczał" gorący czynnik do sypialni.

mdchris
11-10-2015, 12:03
1) Kocioł dobiera parametry czynnika w układzie C.O - względem temp. zew. - czyli ok.
2) IB - zamyka i otwiera obiegi - jeżeli tak się dzieje, to temp. jaką masz w pokojach powinna być stabilna.
3) Kocioł nie wie kiedy siłowniki są zamknięte a kiedy otwarte - wynika to z Twojej wypowiedzi. Jeżeli to jest tylko problemem, to wydaje mi się, że rozwiązanie o którym pisałem wyżej powinno załatwić temat. Niech instalatorzy zrobią blokowanie kotła - siłowniki zamknięte - kocioł jest wyłączany.
Niestety może wystąpić sytuacja, że tylko jeden obieg jest otwarty, wyprodukowana energia przez kocioł, nie jest wystarczająco rozbierana - kocioł taktuje - w tym przypadku tylko rozwiązanie z buforem ciepła (czyli po stronie hydrauliki).

Problem w tym że mój integrator mówi że nie da się wysłać informacji blokowania kotła przy zamkniętych siłownikach. Wcześniej forumowicz pisał że nie wszystkie aktor grzewcze mają taką możłiwiość.

El*ontro
11-10-2015, 12:12
Bramka Vitogate nie jest niezbędna do sterowania kotłem. Wystarczy styk bezpotencjałowy, który oznacza zapotrzebowanie na ciepło. Lub bardziej zaawansowane podejście - sygnał 0-10V. Jednak do wygenerowania tego sygnału nie wystarczy zwykły aktor grzewczy (a przynajmniej nie spotkałem się z takim, który na to pozwala). Pozostaje sygnał bezpotencjałowy, który zostaje wygenerowany na podstawie sumy logicznej sygnałów otwarcia zaworów. Gdyby aktory ABB generowały taki sygnał, to mając trzy sygnały możemy wykorzystać logikę w panelu CHTF-05/01.1 (ma pięć funkcji logicznych). Jednak bez takiego sygnału zbiorczego mamy maksymalnie 18 sygnałów (3 aktory x 6 wyjść) o otwarciu zaworu, więc potrzeba bardziej rozbudowanej logiki.

Kocioł pracuje faktycznie sam dla siebie, ale nie wie kiedy ma pracować. Gdyby sterownik kotła miał za zadanie jedynie utrzymać zadaną temperaturę na wyjściu, to sprawa byłaby prosta. Zamknięte zawory nie powodują odbioru ciepła, czyli kocioł się wyłącza. Ale jeżeli sterownik próbuje utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniu, to może mieć czujnik temperatury na powrocie. I w takim przypadku za niska temperatura na powrocie informuje sterownik o całkowitym rozbiorze ciepła. (ale to już luźne domysły, bo nie wiemy jak wygląda automatyka kotła).

Moim zdaniem nasuwają się tu dwa rozwiązania:
1. Styk bezpotencjałowy
2. Wysłanie przez bramkę Vitogate temperatury zadanej w pomieszczeniu np. 24 st. C przy otwartych zaworach i dużo niższej przy zamkniętych zaworach.

Do jednej i drugiej funkcji niezbędna jest jakiś moduł logiczny.

Dla mnie bardzo dziwne jest to, że tak bardzo wzrosła temperatura w pomieszczeniach. Nie powinno to mieć miejsca przy zamkniętych zaworach. Może sprawdzenie trzeba rozpocząć od kontroli działania zaworów.

kasprzyk
11-10-2015, 12:13
Problem w tym że mój integrator mówi że nie da się wysłać informacji blokowania kotła przy zamkniętych siłownikach. Wcześniej forumowicz pisał że nie wszystkie aktor grzewcze mają taką możłiwiość.
Dendrytus jest pewnie w temacie.
Dla mnie logicznie patrząc, jeżeli system wykonuje akcję w postaci zamknięcia/otwarcia aktora, to równolegle powinna być możliwość "wyciągnięcia" informacji o takim stanie rzeczy z systemu i ułożenie do niej logiki - ale może tutaj to tak nie działa.
Najtańszym wyjściem z sytuacji - do każdego siłownika (czy wyjścia aktora) podpiąć przekaźnik ze stykiem NO, wszystkie przek. połączyć równolegle. Którykolwiek pracuje - kocioł także, brak załączonego siłownika - brak pracy przekaźnika, tym samym zblokowanie kotła dla C.O.

mdchris
11-10-2015, 12:24
Z wpisu wcześniejszego - 30 stopni w sypialni - tak jak pisałem, kocioł jest tylko wytwornicą ciepła - to termostat w sterowniku/panelu KNX daje sygnał do otwarcia lub zamknięcie siłownika - w tym przypadku ewidentnie nie zadział - nic nie ma do tego sam kocioł, jeżeli nawet pracował sam dla siebie, to system KNX "puszczał" gorący czynnik do sypialni.

Tak było jak zaczynałem wątek firma knx przyjechała i to naprawiła. Był problem w napędzie który to był za wysoko osadzony i mimo że był opuszczony to nie zamykał zaworu w rozdzielaczu. Ta sytuacja już nie występuje zawory w rozdzielaczach się zamykają więc nas nie ugotuje. Ale piec nadal chodzi niezależnie.



Siłownik zamykające/odcinające obiegi grzewcze w rozdzielaczu - zdjęcie w Twoim pierwszym poście.
Żebyś teraz kogokolwiek mógł pociągnąć do odpowiedzialności, należałoby znaleźć niezależnego rzeczoznawce - co może być nie lada trudne.
Sam opisujesz rzeczy po imieniu - nie ma prawidłowej komunikacji między systemem IB a modułem Vitogate - czy problem leży po stronie producenta urządzenia grzewczego, czy po stronie integratora KNX - nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na odległość. Moim zdaniem należałoby zaprosić do siebie obydwie strony i próbować rozwiązania jakie sugerowałem w dopisanej części postu wyżej..

E tu to przesadzasz. Nie mam zamiaru robić za negocjatora. Ja zawarłem umowę na wykonanie określonej instalacji knx miała ona działać- nie działa. Piec działa niezależnie od sterowania zaworami co chociażby grozi uszkodzeniem pompy obiegowej w piecu( być może i coś więcej) oraz strata energii cieplnej. Pewnie że lepszy były rzeczonawca instalacji knx dlatego pytałem ale jak nie ma to wystarczy rzeczoznawca od ogrzewania . Wystarczy że stwierdzi on że piec chodzi niezależnie od zamykania zaworów i może ulec uszkodzeniu. Wtedy można już iść do sądu. Ale ja nie chce na razie tego robić tylko rozwiązać problem czy moje urządzenia knx są właściwie dobrane i problem leży w braku umiejętności programowania czy są żle dobrane i trzeba coś wymienić ale nie ponosząc kosztów. Sąd to ostateczność ale mam doświadczenie w takich sprawach i jeszcze nigdy nie przegrałem.


Co do alergii którą opisujesz - oczywiście temat na inny wątek, jednak właśnie ten typ ogrzewania przy połączeniu z niskotemperaturowym źródłem zasilania jest zalecany dla alergików - temat rzeka, nikt jeszcze nie udokumentował szkodliwości podłogówki w stosunku do kaloryferów. Przy obecnej tendencji gdzie już w większości wykonuje się podłogówkę, coraz bardziej opinie przeważają "za" takim rodzajem ogrzewania...
Tu niestety nie masz racji to że nie opisano to nie znaczy że to nie szkodzi ja opieram się na własnych obserwacjach i doświadczeniu Dobrze wiem jak jest. Co do literatury to tutaj mogę ci przytoczyć wiele przykładów co było zachwalane a po 30- latach okazuje się ze jest żle i może nawet raka powodować. Inna sprawa że w różnych tematach związanych ze zdrowiem pewne informacje są blokowane gdyż narażają różnych producentów na wielomiliardowe straty. Ale to nie do pisania w necie.A jak masz duże grzejniki i dobrze ocieplony dom to też możesz pracować na niższych parametrach. Problem w tym że większość inwestorów pakuje kasę w wystrój chałupy a nie w ocieplenie. Ja jestem nielicznym przykładem odwrotnego myślenia.

mdchris
11-10-2015, 12:34
Dla mnie bardzo dziwne jest to, że tak bardzo wzrosła temperatura w pomieszczeniach. Nie powinno to mieć miejsca przy zamkniętych zaworach. Może sprawdzenie trzeba rozpocząć od kontroli działania zaworów.

Tu problemem był napęd który był za wysoko włożony i mimo że się zamknął to nie zamykał zaworu na rozdzielaczu. Niestety ta sytuacja była w dwóch napędach i dlatego ciepło szło na grzejniki we sypialniach. Fima to naprawiła Ale problem wzrostu temperatury na piecu nie wiem czy został rozwiązany. . Choć teraz piec ma ustawioną temperaturę na vitotronicu 22 stopnie i na szczęście się nie grzeje do tak wysokiej temperatury. Mogło coś być w ustawieniach knx ? Poza tym El ontro rozumiem z Twojej wypowiedzi że tak naprawdę naciągnięto mnie na vitogate i moduł LON - cyrka 3700 zł a nie zamontowano logiki?

El*ontro
11-10-2015, 12:35
Dendrytus jest pewnie w temacie.
Dla mnie logicznie patrząc, jeżeli system wykonuje akcję w postaci zamknięcia/otwarcia aktora, to równolegle powinna być możliwość "wyciągnięcia" informacji o takim stanie rzeczy z systemu i ułożenie do niej logiki - ale może tutaj to tak nie działa.
Najtańszym wyjściem z sytuacji - do każdego siłownika (czy wyjścia aktora) podpiąć przekaźnik ze stykiem NO, wszystkie przek. połączyć równolegle. Którykolwiek pracuje - kocioł także, brak załączonego siłownika - brak pracy przekaźnika, tym samym zblokowanie kotła dla C.O.

Jest możliwość wyciągnięcia takiego sygnału, ale oddzielnie dla każdego wyjścia. I dlatego jest potrzebny moduł logiczny. Tak na marginesie, to taki moduł nie musi być w oddzielnym urządzeniu, bo niektóre urządzenia KNX mają wbudowaną logikę. Podobną funkcję może spełniać np. serwer wizualizacji.

Podłączenie przekaźnika do każdego wyjścia nie jest najlepszym pomysłem. Maksymalny prąd każdego wyjścia to 160mA przy obciążeniu rezystancyjnym. Przekaźnik jest obiążeniem indukcyjnym i mógłby zniszczyć wyjście. Może przekaźnik elektroniczny byłby lepszy, ale pewnie taniej by wyszło zmienić aktory. I na pewno byłoby bezpieczniej.

El*ontro
11-10-2015, 12:42
Tu problemem był napęd który był za wysoko włożony i mimo że się zamknął to nie zamykał zaworu na rozdzielaczu. Niestety ta sytuacja była w dwóch napędach i dlatego ciepło szło na grzejniki we sypialniach. Fima to naprawiła

To bardzo dobrze, bo to budziło mój największy niepokój :)


Ale problem wzrostu temperatury na piecu nie wiem czy został rozwiązany. . Choć teraz piec ma ustawioną temperaturę na vitotronicu 22 stopnie i na szczęście się nie grzeje do tak wysokiej temperatury. Mogło coś być w ustawieniach knx ?

Jeżeli nie grzeje do wyższej temperatury, to moje przypuszczenie o pomiarze temperatury raczej również się nie sprawdziły (i całe szczęście). Teraz kocioł grzeje po prostu wodę na wyjściu zależnie od temperatury na wyjściu i wyłącza się po jej osiągnięciu. Brak rozbiorów ciepła oznacza, że nie trzeba dłużej grzać.



Poza tym El ontro rozumiem z Twojej wypowiedzi że tak naprawdę naciągnięto mnie na vitogate i moduł LON - cyrka 2700 zł a nie zamontowano logiki?

Bramkę komunikacyjną zawsze lepiej mieć niż nie, ale tu nie została w ogóle wykorzystana. Przynajmniej nic nie wskazuje na to, że jest inaczej.

mdchris
11-10-2015, 12:49
Jeżeli nie grzeje do wyższej temperatury, to moje przypuszczenie o pomiarze temperatury raczej również się nie sprawdziły (i całe szczęście). Teraz kocioł grzeje po prostu wodę na wyjściu zależnie od temperatury na wyjściu i wyłącza się po jej osiągnięciu. Brak rozbiorów ciepła oznacza, że nie trzeba dłużej grzać..

Tak tylko pompa obiegowa chodzi na zamkniętym obiegu stąd jeden obieg musi być otwarty. Tak być nie może.

El*ontro
11-10-2015, 12:59
Tak tylko pompa obiegowa chodzi na zamkniętym obiegu stąd jeden obieg musi być otwarty. Tak być nie może.

Dziwne, że kocioł jej nie wyłącza. Jeżeli oczywiście sterowana jest z automatyki kotła. Skoro kocioł nie grzeje, to nie powinien włączać pompki obiegowej.

mdchris
11-10-2015, 13:13
Nie wyłącza bo chce grzać pokój do temperatury 22 stopni bo nie wie jaka temperatura jest w pokoju. Jak temperatura wody w kotle spadnie poniżej temperatury wynikającej z krzywej dla 22 stopni to pompa obiegowa się załączą chce przepchnąć wodę a nie może bo zawory zamknięte . Kocioł podnosi temperaturę wody w sobie jak osiągnie zadaną temperaturę to przestaje grzać i pompa się wyłączą. Ale układ w kotle czy jest potrzebne grzanie do pomieszczeń czy nie cały czas pracuje na temperaturze wynikającej z krzywej grzewczej dla temperatury 22 stopni ustawionej na vitotronicu. Przez to kotłownia jest najcieplejszym miejscem w domu mimo że grzejnik jest zakręcony. Straty energii są duże.

dendrytus
11-10-2015, 13:33
Żebyś teraz kogokolwiek mógł pociągnąć do odpowiedzialności, należałoby znaleźć niezależnego rzeczoznawce

Odpowiedzialna za problemy jest:
1. Osoba/firma, która w ogóle wpadła na zastosowanie vitogate w tym przypadku.
2. Osoba/firma, która powybierała piec i sterownik na tzw. pałę bo ma mieć KNX.
3. Osoba/firma, która uznała, że vitogate w tej instalacji cokolwiek będzie w stanie sensownego zrobić.
4. Osoba/firma, która twierdzi że info o temperaturze w strefach jest piecowi do czegokolwiek potrzebne
5. Osoba/firma, która zaprojektować CO pod automatyczne sterownie.

Ps.
W zasadzie ja i moje dzieci, jak i spora większość moich klientów to trupy, bo maja podłogówkę w całym domu od kilkunastu lat.

El*ontro
11-10-2015, 13:49
Nie wyłącza bo chce grzać pokój do temperatury 22 stopni bo nie wie jaka temperatura jest w pokoju. Jak temperatura wody w kotle spadnie poniżej temperatury wynikającej z krzywej dla 22 stopni to pompa obiegowa się załączą chce przepchnąć wodę a nie może bo zawory zamknięte . Kocioł podnosi temperaturę wody w sobie jak osiągnie zadaną temperaturę to przestaje grzać i pompa się wyłączą. Ale układ w kotle czy jest potrzebne grzanie do pomieszczeń czy nie cały czas pracuje na temperaturze wynikającej z krzywej grzewczej dla temperatury 22 stopni ustawionej na vitotronicu. Przez to kotłownia jest najcieplejszym miejscem w domu mimo że grzejnik jest zakręcony. Straty energii są duże.


Ok. Zrozumiałem wcześniej, że kocioł przestaje grzać, a pompka pracuje.

mdchris
11-10-2015, 13:50
Odpowiedzialna za problemy jest:
1. Osoba/firma, która w ogóle wpadła na zastosowanie vitogate w tym przypadku.
2. Osoba/firma, która powybierała piec i sterownik na tzw. pałę bo ma mieć KNX.
3. Osoba/firma, która uznała, że vitogate w tej instalacji cokolwiek będzie w stanie sensownego zrobić.
5. Osoba/firma, która zaprojektować CO pod automatyczne sterownie..

Tu wiem kto jest za to odpowiedzialny


4. Osoba/firma, która twierdzi że info o temperaturze w strefach jest piecowi do czegokolwiek potrzebne.

Tu to ja bo mi jako inwestorowi wydawało się że ta informacja jest potrzebna aby piec wiedział kiedy ma wyłączyć się i kiedy ma nie załączać pompy obiegowej. Choć na początku potwierdzał do instalator knx dlatego kupiono bramkę bo według niego miała to realizować. W końcu ja mogłem się mylić a to instalator/integrator knx kazał to dokupić dlatego zostało domówione . Nie uprzedzono mnie że to nie zda egzaminu.Rozumiem z tego że to nie jest w ogóle potrzebne bo można to pewnie jakoś inaczej zrealizować. To tak naprawdę po co jest vitogate 200?.




Ps.
W zasadzie ja i moje dzieci, jak i spora większość moich klientów to trupy, bo maja podłogówkę w całym domu od kilkunastu lat.

Nie twierdzę że wszyscy są trupami ale jak z mojego doświadczenia wynika ze nie jest to dobre dla zdrowia rozwiązanie każdy sam wybiera ja wybrałem tak że mają być piec i grzejniki oraz sterowanie temperaturą pomieszczeń. Resztę pozostawiłem specjalistom wydawało mi się to rozsądne a wyszło jak wyszło.

homelogic
11-10-2015, 14:35
Mnie zastanawia brak modułów logiki. Skoro aktory grzewcze nie wystawiają dodatkowego sygnału to ktoś robiący ofertę powinien zdawać sobie z tego sprawę. Na moje w oryginalnym zestawieniu był np. Home Serwer który potem zniknął zastąpiony chińskim panelem.

Co do wskazywania winnego... Piec grzeje? Grzeje. Czyli działa. Zawory pracują po ustawieniu temperatury w strefie? Pracują. Czyli sterowanie temperaturą stref działa. To że jedno nie gada z drugim wskazuje na problem komunikacyjny między integratorem a inwestorem. Kto wybrał ten piec? Kto się upierał na sterowanie jego nastawami z poziomu KNX?

mdchris
11-10-2015, 14:45
Modułów logiki i home serwera nie było przy podpisywaniu umowy przy założeniach że ma być piec, grzejniki i sterowanie ogrzewaniem. Były w specyfikacji 3 aktory, napędy zaworów i sterowniki pokojowe i koniec .Miało to niby wszystko działać. Potem sam zdecydowałem że założę jeszcze taki chiński panel by mieć integrację z satelem i móc mieć podgląd na oświetlenie. Na założenie takiego panela zgodził się integrator i go kupił. Potem ja dokonałem wstepnego wyboru pieca że ma to być kondensat marki viessmann z zapytałem się integratora czy będzie on z tym sterowaniem ogrzewaniem działał. Inegrator po konsultacji z viessmanem stwierdził ze trzeba dokupić vitogata 200 i moduł komunikacyjny LON i to zostało zamówione. Potem integrator knx porozumiewał się z viessmanem w sprawie podłączenia vitogate do pieca i knx i on się spotkał z instalatorem viessmanna i to ustawiał. Pisałe zresztą wcześniej że viessman wprowadził mnie w błąd w temacie czujki zewnętrznej temperatury co wyjaśnił mi dendrytus.
A potem to ja stwierdziłem że coś jest nie tak bo to działa jak działa opisane powyżej. Ja tu swojej winy nie widzę poza taką że upieram się że piec nie może trzymać temperatury gotowy do grzania i włączać co chwilę pompę obiegową na zamkniętych zaworach bo pompa w końcu się spali bo się bardzo grzeje. A poza tym gdzie tu jakieś oszczędności jak caly czas grzeje się od pieca kotłownia. Ja się nie upierałem że knx ma sterować piecem ja się upieram że ma to działać tak żeby przynosić oszczędności a na razie tego ja nie widzę grzejąc niepotrzebnie powietrze w kotłowni i eksploatując pompę obiegową.

El*ontro
11-10-2015, 15:10
Integrator jest od integrowania i musi pilnować, aby wszystko współpracowało. Znalezienie dokumentacji od bramki i aktorów plus aplikacja do ETS zajmuje kilka minut. Przeanalizowanie tego to kolejne pół godziny. Chyba można poświęć tyle czasu dla działającej instalacji. Inwestor nie musi się na tym znać.

kasprzyk
11-10-2015, 15:12
Dziwne, że kocioł jej nie wyłącza. Jeżeli oczywiście sterowana jest z automatyki kotła. Skoro kocioł nie grzeje, to nie powinien włączać pompki obiegowej.
Z tego co mi co przez pamięć świta, sposoby zachowania pompy obiegowej w kotle, można programować - ale to w ustawieniach serwisowych.

Przez to kotłownia jest najcieplejszym miejscem w domu mimo że grzejnik jest zakręcony. Straty energii są duże.
Ale o tym decyduje także poprawność założonych izolacji na elementy instalacji grzewczej w kotłowni.

mdchris
11-10-2015, 15:28
]
Ale o tym decyduje także poprawność założonych izolacji na elementy instalacji grzewczej w kotłowni.

Nie tylko bo izolacja na rurach jest grzeje się od kotła który co chwila pracuje potem jest ciepły i oddaje energię. Firmowo kocioł nie jest osłonięty izolacją a komora spalania wygląda jakby była wykonana z aluminium.

mdchris
11-10-2015, 15:30
Integrator jest od integrowania i musi pilnować, aby wszystko współpracowało. Znalezienie dokumentacji od bramki i aktorów plus aplikacja do ETS zajmuje kilka minut. Przeanalizowanie tego to kolejne pół godziny. Chyba można poświęć tyle czasu dla działającej instalacji. Inwestor nie musi się na tym znać.

W moim przypadku integrator odpowiada za dobór urządzeń do założeń oraz integrację bo to on urządzenia kupował lub wyrażał na nie zgodę (piec grzejniki) przy podanych założeniach i potem miał to zintegrować.

kasprzyk
11-10-2015, 15:44
Nie tylko bo izolacja na rurach jest grzeje się od kotła który co chwila pracuje potem jest ciepły i oddaje energię. Firmowo kocioł nie jest osłonięty izolacją a komora spalania wygląda jakby była wykonana z aluminium.
Jest izolacja od wewnętrznej strony obudowy, obudowa co najwyżej powinna być ciepła, ale faktycznie jeżeli kocioł pracuje na wysokim parametrze oddawanie energii jest większe.
Komora spalania to w tym wypadku wymiennik główny spaliny/woda - Inox-Radial wykonany ze stali szlachetnej.

mdchris
11-10-2015, 16:12
Jest izolacja od wewnętrznej strony obudowy, obudowa co najwyżej powinna być ciepła, ale faktycznie jeżeli kocioł pracuje na wysokim parametrze oddawanie energii jest większe.
Komora spalania to w tym wypadku wymiennik główny spaliny/woda - Inox-Radial wykonany ze stali szlachetnej.
Raczysz żartować jeżeli chodzi o tą izolację. Od strony wewnętrznej tylko na jednej ścianie jest 5mm czarnej gąbki poliuretanowej. Zarówno spód jak i górna pieca ma duży prześwit i komora działa jak grzejnik Tak było. Ale zauważyłem dzięki Tobie że ta komora jest jakby w skrzyni i były pootwierane niewykorzystane otwory techniczne dość dużej średnicy . Klapki leżały wewnątrz pieca . Zamknąlem może będzie lepiej Czy to jest stal szlachetna ta zewnętrzna część obudowy to nie wiem wygląda raczej jak aluminium i jest to odlew. C o w środku to nie wiem
333701

kasprzyk
11-10-2015, 18:07
Raczysz żartować jeżeli chodzi o tą izolację. Od strony wewnętrznej tylko na jednej ścianie jest 5mm czarnej gąbki poliuretanowej. Zarówno spód jak i górna pieca ma duży prześwit i komora działa jak grzejnik Tak było. Ale zauważyłem dzięki Tobie że ta komora jest jakby w skrzyni i były pootwierane niewykorzystane otwory techniczne dość dużej średnicy . Klapki leżały wewnątrz pieca . Zamknąlem może będzie lepiej Czy to jest stal szlachetna ta zewnętrzna część obudowy to nie wiem wygląda raczej jak aluminium i jest to odlew. C o w środku to nie wiem
333701
I ta jedna izolowana ścianka w 95% wystarcza do tego, żeby obudowa kotła nie była gorąca przy założeniach niskotemperaturowej pracy kotła, co innego u Ciebie, kiedy kocioł pracuje przy 70 stopniach w długim okresie czasu. Nie wiem o których otworach technicznych piszesz, ale skoro to pomogło to dobrze, obudowa samego wymiennika nie jest materiałem izolacyjnym, dlatego tam temperatura jest wysoka.

dendrytus
12-10-2015, 09:50
To tak naprawdę po co jest vitogate 200?

Vitogate stosuje się w kilku przypadkach:
1. Sterowania ogrzewaniem dużych obiektów
2. Sterowania ogrzewaniem biur, hoteli, urzędów itp.
3. Sterowania ogrzewaniem willi i domów 300, 600 czy 1200 m, w których właściciele nie mają pojęcia gdzie znajduje się kotłownia i nawet nie chcą tego wiedzieć.
4. Sterowania ogrzewaniem w domach, w których inwestor ma takie widzi misie.

W przypadkach 1-3 są jakieś serwery i panele do zarządzania, a w 4 powinny być.
Moduł ten służy do zarządzania piecem na "odległość" i informacji o ewentualnych problemach, o którym użytkownicy zostaną powiadomieni zanim zamarzną. Będzie tak w 99% przypadków.

Żaden moduł czy będzie to KNX czy jakiś inny system np. BacNet, nie daje pełnej kontroli nad jakimś urządzeniem. Kontrola ZAWSZE jest tylko taka, na jaką pozwala producent.

Moja rada jest taka.
1. Odłącz na razie vitogate.
2. Z jednego obwodu najmniej ważnego zdejmij elektrozawór i załóż ręczny zawór, na którym ustawisz stały przepływ, nie może to być termo zawór.
3. W takim stanie niech doprowadzą wszystko do działania.
4. Musisz dodać grzejnik np. w kotłowni z jednym żeberkiem, jako bypass w C.O., który POWINIENEŚ i tak mieć zrobiony. LUB przerobić któryś obwód np. grzejnik od ręczników.
5. Jak wszystko będzie OK, to można będzie podłączyć bramkę vitogate, ale w między czasie musisz dowiedzieć się jaka DOKŁADNIE jest wersja sterownika.
6. Zaprogramować możliwe i sensowne funkcje w vitogate.


Ps.
Vitogate jest w integracji KNX z C.O. tym, czym komputer pokładowy w samochodzie. Daje podgląd pewnych parametrów i informuje np. konieczności wymiany "klocków hamulcowych".

homelogic
12-10-2015, 12:09
Dodam do wypowiedzi Dendrytusa to, że punkt 3 (doprowadzenie do działania) prawdopodobnie będzie wymagał dokupienia modułu logiki.

Co do winnych, to po ostatnich wypowiedziach stwierdzam że chyba integrator dał ciała. Nie znam wersji drugiej strony ale fakty są takie, że jak projektuje się sterowanie ogrzewaniem to zakłada się wyłączanie pieca z systemu. Albo za pomocą złączki termostatu (zwykły przekaźnik) lub za pomocą innego hokus-pokus jak bramki LON / RS485 / OpenTherm / BACNet itp.

Oczywiście mówię tu o winie "moralnej". Wina "prawna" może być ciężka do udowodnienia, bo w twoim przypadku chłopaki mogą się przerzucać odpowiedzialnością między hydraulikiem a integratorem.


Sama bramka vitogate to całkiem fajny sprzęt, nie pozbywał bym się tego. Tutaj jest lista rozkazów:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCMQFjABahUKEwjLl6TZzLrIAhUKAHMKHTjzBkw&url=http%3A%2F%2Fstore.domofox.it%2Fen%2Fattachmen t.php%3Fid_attachment%3D1057&usg=AFQjCNEmGwDucvCFxaW62LLquoG3oKBnTw&bvm=bv.104819420,d.bGQ

Po pierwsze dostajesz bardzo fajną diagnostykę. Po drugie, są systemy które potrafią wyliczyć dokładne zapotrzebowanie każdej ze stref na ciepło i na tej podstawie określić optymalną temperaturę czynnika (jako dane podajemy powierzchnię każdej ze stref, aktualną temperaturę strefy oraz temperaturę zewnętrzną). Takie sterowanie jest najbardziej optymalne i jak chcesz to zrobić na KNX to zagadaj do dendrytusa, może podpowie który moduł to potrafi.

dendrytus
12-10-2015, 12:40
Dodam do wypowiedzi Dendrytusa to, że punkt 3 (doprowadzenie do działania) prawdopodobnie będzie wymagał dokupienia modułu logiki.

A wspominałem o module logiki lub konieczności programowania logiki?
NIE, więc jest on KOMPLETNIE niepotrzebny.


Po drugie, są systemy które potrafią wyliczyć dokładne zapotrzebowanie każdej ze stref na ciepło i na tej podstawie określić optymalną temperaturę czynnika (jako dane podajemy powierzchnię każdej ze stref, aktualną temperaturę strefy oraz temperaturę zewnętrzną).
I co z tego że są? Nie sądzę, aby autor jeździł Porsche i miał 600 m rezydencję.



Takie sterowanie jest najbardziej optymalne i jak chcesz to zrobić na KNX to zagadaj do dendrytusa, może podpowie który moduł to potrafi.

To, że jest optymalne nie oznacza, że jego użycie w tym przypadku będzie miało jakikolwiek sens. Na pewno nie ma sensu ekonomicznego w polskich warunkach, no chyba że mamy 600 metrową rezydencję z basenem.

homelogic
12-10-2015, 12:57
A wspominałem o module logiki lub konieczności programowania logiki?
NIE, więc jest on KOMPLETNIE niepotrzebny.

Dlaczego niepotrzebny? Zakładasz że piec ma sobie grzać niezależnie od otwarcia zaworów, czy może istniejące aktory/sensory są jednak w stanie posłać sygnał na przekaźnik?



I co z tego że są? Nie sądzę, aby autor jeździł Porsche i miał 600 m rezydencję.
To, że jest optymalne nie oznacza, że jego użycie w tym przypadku będzie miało jakikolwiek sens. Na pewno nie ma sensu ekonomicznego w polskich warunkach, no chyba że mamy 600 metrową rezydencję z basenem.

Dawno przestałem dyskutować na temat sensowności ekonomicznej czegokolwiek. Tutaj można płynąć przez solary, pompy ciepła, rekuperatory, fotowoltaikę i skończyć nomen omen na samym knx, gdzie sterowanie ogrzewaniem na kilka stref kosztuje tyle co średniej klasy samochód.
Jeżeli kogoś na coś stać i czegoś chce to nic mi do tego. Na pewno nie będę nikomu mówić jak ma wydawać własne pieniądze.

Przy okazji, akurat system który to wszystko zrobi wraz ze sterowaniem temperaturą czynnika kosztuje tyle co jeden aktor grzewczy. Wiem że na 100% znasz to rozwiązanie ;)

mdchris
12-10-2015, 13:18
Vitogate stosuje się w kilku przypadkach:
1. Sterowania ogrzewaniem dużych obiektów
2. Sterowania ogrzewaniem biur, hoteli, urzędów itp.
3. Sterowania ogrzewaniem willi i domów 300, 600 czy 1200 m, w których właściciele nie mają pojęcia gdzie znajduje się kotłownia i nawet nie chcą tego wiedzieć.
4. Sterowania ogrzewaniem w domach, w których inwestor ma takie widzi misie.

W przypadkach 1-3 są jakieś serwery i panele do zarządzania, a w 4 powinny być.
Moduł ten służy do zarządzania piecem na "odległość" i informacji o ewentualnych problemach, o którym użytkownicy zostaną powiadomieni zanim zamarzną. Będzie tak w 99% przypadków.".

W wersji w podpisanej umowie nie było ani bramki vitogate 200 anie żadnego serwera czy panelu dotykowego. Był tylko aktory grzewcze i napędy zawory oraz regulatory pokojowe zaworów oraz reszta rzeczy do elektryki. Potem rozszerzono instalacje o bramkę vitogate po moim pytaniu jak piec będzie wiedział kiedy ma grzać. TO integrator z viessmanem do tego doszli ale tu nie są winni hydraulicy tylko integrator. Bo hydraulicy założyli grzejniki piec i bramkę jak było w zamówieniu. Ja vitogate kupiłem bo chciał tego integrator. Ja nie chciałem mieć żadnych wyświetlanych parametrów pieca . To że są one częsciwo wyświetlone na panelu to tylko dlatego że taki panel domówiłem ale nie był on zamawiany w związku z ogrzewaniem.




Moja rada jest taka.
1. Odłącz na razie vitogate.

Dziękuję dendrytus rozumiem że w ogóle go odłączyć i tak naprawdę z Twojej wypowiedzi rozumiem że w ogóle on mi jest niepotrzebny bo nie rozwiąże żadnego problemu.


2. Z jednego obwodu najmniej ważnego zdejmij elektrozawór i załóż ręczny zawór, na którym ustawisz stały przepływ, nie może to być termo zawór.
Ok z jednego obwodu zdejmę elektrozawór obwód będzie otwarty a przykręcę go na grzejniku ( na listwie podłączeniowej jest możliwość zamknięcia) bo mam taką możliwość nie musze wtedy spuszczać wody z obwodu żeby założyć zawór ręczny.


3. W takim stanie niech doprowadzą wszystko do działania..
I tu nie rozumiem co oni mają doprowadzić do działania. Sytuacja po ostatniej wizycie firmy i Twoim poleceniu jest taka. Piec ustawiony na krzywą grzewczą 0,9 ( można dać 1,0 to będzie grzał do 50 st ale nie chcę trać tyle ciepła) na vitotronicu ustawiona temperatura 24 stopnie piec cały czas utrzymuje temperaturę między 33-40 stopnie. Pompa obiegowa załącza się jak piec chce podnieść temperaturę z 33 do 40 stopni. Obecnie pompa obiegowa pracuje co najmniej na jednym niesterowanym obwodzie tak jak poleciłeś czyli się nie grzeje i ma gdzie czynnik przepchnąć.. Grzejnik jest cały czas ledwo ciepły ( ten niesterowany). Reszta grzejników i napędów zaworów chodzi tak jak wynika to ze sterowania temperaturą w pokojach ( zamykają i otwierają kiedy temperatura zadana jest osiągana lub nie). Czyli po stornie aktorów i napędów też wszystko jest ok. To co oni mają doprowadzić do działania. Nie rozumiem. Czy mają założyć jakąś logikę o której wszyscy znający knx formownicze piszą czyli mają rację. Tylko jak mają ją podpiąć pod sterownik pieca?. Integrator chce tą logikę dokupić tylko ja nie wiem czy kupi dobrą. Czy ma to znaczenie jaka będzie ta logika czy każdy moduł logiczny jest taki sam czy może są różne? Nie wiem też dokładnie jaki jestzałożenie funkcjonowania tej logiki. Sterownik dowiedziałem się ze jest to VITOTRONIC 200 H01B Czy móglbyś to dendrytus przybliżyć jako inwestorowi.?



4. Musisz dodać grzejnik np. w kotłowni z jednym żeberkiem, jako bypass w C.O., który POWINIENEŚ i tak mieć zrobiony. LUB przerobić któryś obwód np. grzejnik od ręczników.
Tu nie rozumiem po co bypass w C. O. O ile dobrze wiem to bypassy montuje się na piecach stałopalnych i otwartych układach taki mam w jednej lokalizacji. Ale jeszcze nikt nie proponował mi bypassa na układzie zamkniętym i piecu gazowym. A takich instalacji posiadam w sumie 6 realizowane w ciągu 20 lat. jeżeli bym zrobił ten bypass to piec cały czas będzie ten układ bypassu grzał bo nie będzie on sterowany to będą straty energii. Mógłbyś mi to wyjaśnić.


5. Jak wszystko będzie OK, to można będzie podłączyć bramkę vitogate, ale w między czasie musisz dowiedzieć się jaka DOKŁADNIE jest wersja sterownika.
6. Zaprogramować możliwe i sensowne funkcje w vitogate.
Vitogate jest w integracji KNX z C.O. tym, czym komputer pokładowy w samochodzie. Daje podgląd pewnych parametrów i informuje np. konieczności wymiany "klocków hamulcowych".[/
Hm ale rozumiem że sa to funkcje informacyjne tak jak pisałeś na początku i sterować się przez to nie da to po co mi to w ogóle. Lepiej niech integrator to sobie zabiera. Ja nie kupowałem tego po to żeby mieć informacje o pracy pieca. Ja kupiłem to bo tak kazał integrator że wtedy można sterować piecem i temperaturą.

mdchris
12-10-2015, 13:38
Dlaczego niepotrzebny? Zakładasz że piec ma sobie grzać niezależnie od otwarcia zaworów, czy może istniejące aktory/sensory są jednak w stanie posłać sygnał na przekaźnik?
Jeżeli miało by to tak działać jak rozumiesz Homelogic wypowiedź dendrytusa że piec ma grzać niezależnie to taki system jest nie do przyjęcia. I KNX jest do dupy. To lepszy system z jednym regulatorem pokojowym i głowicami teormostatycznymi. Nie po to zamówiłem ogrzewanie knx i w ogóle knx żeby coś takiego mieć. A rozumiem że dendrytus to proponuje. To od razu niestety trzeba by iść na ostry konflikt z integratorem bo nie takie były założenia systemu. Wiadomo że system knx jest jednym z najdroższych i to jest jego niewątpliwie wada. Ale zdecydowałem się na niego przede wszystkim dlatego że będę miał możliwość oszczędności energii i jego rozbudowy integracji z alarmem, rekuperacją grzaniem np. basenu itd. niezależnie czy jakaś firma splajtuje czy nie. A czy tu uważasz że powinno się złożyć logikę i tą bramkę LON / RS485 / OpenTherm / BACNet i wtedy da się sterować piecem.?




Dawno przestałem dyskutować na temat sensowności ekonomicznej czegokolwiek. Tutaj można płynąć przez solary, pompy ciepła, rekuperatory, fotowoltaikę i skończyć nomen omen na samym knx, gdzie sterowanie ogrzewaniem na kilka stref kosztuje tyle co średniej klasy samochód.
Oprócz tego system knx steruje u mnie jeszcze np. pompa cyrkulacyjna do ciepłej wody co przynosi spore oszczędności bo pompa załącza się na 10 s przed poborem wody. a nie chodzi non stop. Dlatego chodziło o jakiś system co by to wszystko spinał i miał możliwość rozbudowy. ALe okazało się ze system knx nie jest przygotowany do sterowania źródłami ciepła takiej firmy jak viessmann

homelogic
12-10-2015, 13:47
[...] To co oni mają doprowadzić do działania. Nie rozumiem. Czy mają założyć jakąś logikę o której wszyscy znający knx formownicze piszą czyli mają rację. Tylko jak mają ją podpiąć pod sterownik pieca?. Integrator chce tą logikę dokupić tylko ja nie wiem czy kupi dobrą. Czy ma to znaczenie jaka będzie ta logika czy każdy moduł logiczny jest taki sam czy może są różne? Nie wiem też dokładnie jaki jestzałożenie funkcjonowania tej logiki.

Nie powinno to mieć znaczenia jaki moduł. Logika ma zrobić następującą funkcję - jeżeli którykolwiek zawór jest otwarty, to wyślij telegram ON na przekaźnik - czyli dowolny aktor przekaźnikowy. Może to być nawet aktor oświetleniowy (po fotach włączników z opisami na karteczkach zakładam że takie są).
W zależności jakie telegramy potrafi wysłać moduł logiczny możliwe że da się puścić odpowiedni hex na bramkę vitogate, ale też uważam że na razie trzeba ją odłączyć. Chociażby żeby wyeliminować błędy komunikacji po LONie.

Na moje "doprowadzenie do działania" należy rozumieć tak, że oprócz prawidłowego działania stref (co jest ok) dodatkowo piec się wyłącza gdy wszystkie strefy osiągnęły zadaną temperaturę. To jest absolutna podstawa przy sterowaniu ogrzewaniem.

mdchris
12-10-2015, 14:11
Na moje "doprowadzenie do działania" należy rozumieć tak, że oprócz prawidłowego działania stref (co jest ok) dodatkowo piec się wyłącza gdy wszystkie strefy osiągnęły zadaną temperaturę. To jest absolutna podstawa przy sterowaniu ogrzewaniem.

Piec nie ma możliwości wyłączenia się wtedy kiedy strefy osiągną zadaną temperaturę bo nie wie że ją osiągnęły. Bez komunikacji z knx ja nie wiem jak to zrealizować i chyba integrator tez nie wie. Piec wyłącza się wtedy kiedy osiągnie temperaturę zadaną na vitotronicu chcąc niby nagrzać pomieszczenie do temp 24 stopni ale nie wie nic o temp w pomieszczeniu bo nie ma regulatora pokojowego. Obecnie piec pracuje oprócz tego na jednym niesterowanym obiegu tak jak pisał dendrrytus i się wyłącza wtedy kiedy ten obieg osiągnie jakąś temperaturę przy założeniu że pozostale strefy już zalożóne temepratury osiągnęły. Jeżeli nie osiągnęly to grzeje do momentu aż osiągną napedy zaworow się zamknął i bieg otwarty też osiągnie temperaturę właścią dla nastaw na vitotronicu. Obecnie piec nie otrzymuje żadnych komunikatów z knx do vitogate więc można traktować że vitogate jest wyłączony.

dendrytus
12-10-2015, 14:43
Jeżeli miało by to tak działać jak rozumiesz Homelogic wypowiedź dendrytusa że piec ma grzać niezależnie to taki system jest nie do przyjęcia.
Piec zawsze grzeje niezależnie i zastosowany system nie ma żadnego znaczenia


I KNX jest do dupy.
W tym przypadku tak samo jak każdy inny system łącznie z rozwiązaniami producentów pieców i ich regulatorami.


To lepszy system z jednym regulatorem pokojowym i głowicami termostatycznymi.
Nie jest lepszym, a na pewno nie jest komfortowy i wygodny w zarządzaniu


Nie po to zamówiłem ogrzewanie knx i w ogóle knx żeby coś takiego mieć. A rozumiem że dendrytus to proponuje.
W każdym systemie będzie, to działać DOKŁADNIE tak samo, o ile w ogóle będzie to możliwe.


Ale zdecydowałem się na niego przede wszystkim dlatego że będę miał możliwość oszczędności energii
Ale do tego nie jest potrzebna bramka vitogate.


ALe okazało się ze system knx nie jest przygotowany do sterowania źródłami ciepła takiej firmy jak viessmann

Ciekawy wniosek, chociaż błędny.
Jeśli już to Viessmann nie jest do końca przygotowany do współpracy z KNX, ale ja mam akurat inne zdanie.
To Viessmann ma się przystosować do KNX, a nie KNX do Viessmanna


Piec nie ma możliwości wyłączenia się wtedy kiedy strefy osiągną zadaną temperaturę bo nie wie że ją osiągnęły. Bez komunikacji z knx ja nie wiem jak to zrealizować i chyba integrator tez nie wie.
NIE ma takiej potrzeby, aby piec to wiedział.



Piec wyłącza się wtedy kiedy osiągnie temperaturę zadaną na vitotronicu chcąc niby nagrzać pomieszczenie do temp 24 stopni ale nie wie nic o temp w pomieszczeniu bo nie ma regulatora pokojowego.
…………………………
Obecnie piec nie otrzymuje żadnych komunikatów z knx do vitogate więc można traktować że vitogate jest wyłączony.
I tak ma DOKŁADNIE być.

homelogic
12-10-2015, 14:55
NIE ma takiej potrzeby, aby piec to wiedział. I tak ma DOKŁADNIE być.

W takim razie powiedz po jaką cholerę w praktycznie każdym piecu od lat montuje się złączkę termostatu? Przecież jest niepotrzebna, wystarczą zawory termostatyczne...

El*ontro
17-10-2015, 12:26
W takim razie powiedz po jaką cholerę w praktycznie każdym piecu od lat montuje się złączkę termostatu? Przecież jest niepotrzebna, wystarczą zawory termostatyczne...

Zadałeś niewygodne pytanie i temat umarł, tak się nie robi ;)

homelogic
17-10-2015, 23:02
Zadałeś niewygodne pytanie i temat umarł, tak się nie robi ;)

Dendrytus traci formę. Normalnie teraz mielibyśmy tutaj 5 stron postów ze zdjęciami różnych samochodów oraz włączników knx, przeplatane wątkami socjoekonomicznymi.

asolt
25-10-2015, 19:57
Oprócz tego system knx steruje u mnie jeszcze np. pompa cyrkulacyjna do ciepłej wody co przynosi spore oszczędności bo pompa załącza się na 10 s przed poborem wody. a nie chodzi non stop

To ciekawe, jaki system jest w stanie przewidziec kiedy bedzie pobór cwu aby 10 s przed załączyc cyrkulację?? Poki co jeszcze nie ma systemów czytających mysli człowieka. Co wątek to bajkopisarstwo.

dendrytus
25-10-2015, 23:47
To ciekawe, jaki system jest w stanie przewidziec kiedy bedzie pobór cwu aby 10 s przed załączyc cyrkulację?? Poki co jeszcze nie ma systemów czytających mysli człowieka. Co wątek to bajkopisarstwo.

Od 25 lat taka funkcjonalność w KNX jest dostępna.
Pokazywanie publicznie, że jesteś ignorantem podnieca cię w jakiś szczególny sposób?

iF-Jimi
26-10-2015, 00:31
Dendrytus może okażę się ignorantem, ale tak z ciekawości zapytam. Skąd system wie że za 10 sekund zechcesz odkręcić kurek z ciepłą wodą?

dendrytus
26-10-2015, 07:24
Dendrytus może okażę się ignorantem,
Dlaczego może?
Powinieneś napisać z PEWNOŚCIĄ


ale tak z ciekawości zapytam. Skąd system wie że za 10 sekund zechcesz odkręcić kurek z ciepłą wodą?
W bardziej luksusowych wersjach jest to chochlika lub skrzat, w tańszej "montujesz" szczura.

Napiszę jeszcze raz. Od 25 lat w KNX nożna tak zaprogramować system i nie jest to ŻADEN problem.

PS.
Po co miałbym ci mówić jak to zrobić? Żebyś się mógł chwalić, że AMPIO też tak może?

asolt
26-10-2015, 09:52
Od 25 lat taka funkcjonalność w KNX jest dostępna.
Pokazywanie publicznie, że jesteś ignorantem podnieca cię w jakiś szczególny sposób?

Spokojnie, jezeli brakuje Tobie kultury to nie musisz tego tak uzewnętrzniac, jezeli mozesz to wytłumacz, bo przepowiadac przyszłosci nie potrafi zaden system, KNX równiez.
Czy jezeli przed upływem tych 10 s ek sie rozmysle nie skorzystam z cwu to czy oprogramowanie KNX to uwzgledni i wyłaczy cyrkulację?

dendrytus
26-10-2015, 10:02
Spokojnie, jezeli brakuje Tobie kultury to nie musisz tego tak uzewnętrzniac, jezeli mozesz to wytłumacz, bo przepowiadac przyszłosci nie potrafi zaden system, KNX równiez.
Czy jezeli przed upływem tych 10 s ek sie rozmysle nie skorzystam z cwu to czy oprogramowanie KNX to uwzgledni i wyłaczy cyrkulację?

Przecież napisałem, że potrzebny jest chochlik, skrzat lub szczur.
To że jesteś ignorantem już wiedzieliśmy wcześniej, w jakim celu potwierdzasz swoją ignorancję?

Ps.
Napisałem w poście #55 dlaczego nie zamierzam wyjaśnić jakim cudem KNX to potrafi.

Ps2.
Ciekawe dlaczego pisanie bredni nie jest przejawem braku kultury, a stwierdzenie faktu jest.

asolt
26-10-2015, 10:26
Przecież napisałem, że potrzebny jest chochlik, skrzat lub szczur.
To że jesteś ignorantem już wiedzieliśmy wcześniej, w jakim celu potwierdzasz swoją ignorancję?

Ps.
Napisałem w poście #55 dlaczego nie zamierzam wyjaśnić jakim cudem KNX to potrafi.

Ps2.
Ciekawe dlaczego pisanie bredni nie jest przejawem braku kultury, a stwierdzenie faktu jest.

Nic nie napisałes, bo zadnego uzasadnienia nie ma, zadne oprogramowanie nie potrafi przewidywac przyszłosci, jezeli w danej chwili chce pomysle ze chce skorzystac z cwu to jakim cudem zalączy sie w tym samym czasie pompka cyrkulacyjna zakładając ze odkrece baterię z ciepła woda za 10 sek od powziecia tej decyzji? Jakie brednie?
Kolejny nawiedzony na forum, czyzby przykład TB był zarazliwy?
Dlaczego piszesz przez my? czyzby schzofrenia?

homelogic
26-10-2015, 13:28
Kręcicie aferę z tego co klient powtórzył za sprzedawcą.

Klient zadowolony, a funkcja to pewnie jakiś banał typu czujka obecności. KNX ma już 25 lat, to prawie tyle co dyskietka 3,5". Nie spodziewajcie się rewolucyjnych funkcji i zaawansowanych algorytmów.

asolt
26-10-2015, 13:50
Kręcicie aferę z tego co klient powtórzył za sprzedawcą.

Klient zadowolony, a funkcja to pewnie jakiś banał typu czujka obecności. KNX ma już 25 lat, to prawie tyle co dyskietka 3,5". Nie spodziewajcie się rewolucyjnych funkcji i zaawansowanych algorytmów.

Nie chodzi o aferę, tylko o złosliwe odpowiedzi dendrytusa, zapytałem bo mnie to zaciekawiło. Oczywiscie ze o czytaniu w myslach mowy byc nie moze, ale troche wiecej precyzji zamiast złosliwosci by nie zaszkodziło. Jednak poza mentora, co jak zdazyłem zauwazyc w wypowiedziach dendrytusa nie pozwala sie mu znizyc do poziomu na którym raczy łaskawie cos objasnic

iF-Jimi
26-10-2015, 17:09
Po co miałbym ci mówić jak to zrobić? Żebyś się mógł chwalić, że AMPIO też tak może?

Niby po co? Cokolwiek uroiłeś sobie w głowie, pewnie jest to rozwiązanie które da się zrobić w każdym systemie. Zapewne skrzat to przycisk, szczur to czujka, a pytanie było w jaki sposób system potrafi PRZEWIDZIEĆ że chcesz odkręcić ciepłą wodę. Ale fajnie wychodzić z założenia "wiem ale nie powiem". Wtedy można opowiadać każde brednie jakie ślina na klawiaturę przyniesie, obrażać wszystkich dookoła bez konsekwencji bo niby kto mi powie że tak nie można skoro mu nie powiem jak.

PS. Ampio od 45 lat ma taką funkcję że na podstawie koloru nosa wie że chcemy odkręcić ciepłą wodę (wersja pinokio) w bardziej luksusowych instalacjach stosujemy detekcję na podstawie odczytu myśli i system wie jaką temperaturę ma ustawić (wersja sowa).

dendrytus
26-10-2015, 18:38
Zapewne skrzat to przycisk, szczur to czujka,

Jak kulą w płot

W bardziej luksusowych wersjach jest to chochlika lub skrzat, w tańszej "montujesz" szczura.



KNX ma już 25 lat, to prawie tyle co dyskietka 3,5". Nie spodziewajcie się rewolucyjnych funkcji i zaawansowanych algorytmów.
I pewnie dlatego obecnie KNX jest wspierane przez 100 instytutów badawczych.
Im to powiedz:
Australia building earns highest green rating thanks to ABB technology

2014-02-03 - ABB’s i-bus KNX control system helps skyscraper in Sydney to receive the 6 Star Office Design v2 rating by the Green Building Council of Australia, the country’s highest environmental recognition.

.......

The recently completed ANZ Tower in Sydney has over 44 floors and has many environmentally friendly features including high efficiency chillers, a tri-generation plant, a thermally shielded and automated façade as well as rainwater harvesting. In addition, the iconic roof structure design and highly glazed façade both help to provide high levels of daylight throughout the building. One of the key sustainability initiatives in the tower is the ABB i-bus KNX lighting control system.


http://www04.abb.com/global/abbzh/abbzh251.nsf!OpenDatabase&db=/global/abbzh/abbzh250.nsf&v=553E&e=us&url=/global/seitp/seitp202.nsf/0/8013AA12E805A087C1257C7400332F23!OpenDocument

http://www.dedece.com/docs/userManaged/installation_images/i2779/full_anztower%2000.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww04.abb.com%2Fgl obal%2Fabbzh%2Fabbzh251.nsf%21OpenDatabase%26db%3D %2Fglobal%2Fabbzh%2Fabbzh250.nsf%26v%3D553E%26e%3D us%26url%3D%2Fglobal%2Fseitp%2Fseitp202.nsf%2F0%2F 8013AA12E805A087C1257C7400332F23%21OpenDocument)

Tylko potwierdzasz swoją niewiedzę o KNX. Ale to nie mój problem.

iF-Jimi
26-10-2015, 21:18
Tak jak się spodziewałem, skończyło się jak każda inna merytoryczna dyskusja z dentrytusem. Najpierw palnie jakieś głupstwo, potem jak inni domagają się wyjaśnień zaczyna wklejać linki, cytaty i liczby które mają udowadniać wielkość KNX-a, przy okazji obrażając całą resztę użytkowników forum. I to jest właśnie ignorancja przez duże I.

PS. Nigdy nigdzie nie napisałem że jestem szpecem od KNX. Po prostu jak widzę że ktoś wypisuje bzdury to lubię wiedzieć co nim kieruje. Być może się mylę, ale na razie mi tego nie udowodniłeś.

dendrytus
26-10-2015, 21:47
liczby które mają udowadniać wielkość KNX-a,
Muszę udowadniać wielkość i potencjał KNX-a? Świetny żart.


PS. Nigdy nigdzie nie napisałem że jestem szpecem od KNX.
To dlaczego zabierasz głos na rzeczach o których nie masz bladego pojecie.


Zrealizowanie funkcjonalności jaką ma mdchris (http://forum.muratordom.pl/member.php?185905-mdchris) z pompą obiegową od wody można spokojnie zrealizować w KNX od 25 lat, a od kilku lat jest to jeszcze bardziej proste.
Ale w twoim przypadku nie ma to znaczenia, bo ty ani nie masz KNX-a, ani nie instalujesz go.
Tak samo jak nie możesz rozwiązać problemu, którego dotyczy ten temat, ani w KNX-ie, a tym bardziej w jakimkolwiek innym systemie(patrz Ampio).

dendrytus
26-10-2015, 22:27
KNX ma już 25 lat, to prawie tyle co dyskietka 3,5".

Protokół TCP/IP dzięki któremu napisałeś te bzdury ma 42 lata i nikt na razie nie zamierza go zamieniać. Jakimś cudem nie oczekujesz po nim

rewolucyjnych funkcji i zaawansowanych algorytmów.

iF-Jimi
27-10-2015, 07:32
Zasłanianie się liczbami to twoja główna i przeważnie jedyna broń w dyskusji. I jak widać nieskuteczna bo konkretne pytanie nadal nie otrzymało konkretnej odpowiedzi. Nie mam czasu na dalszą dyskusję bo zapewne skończy się jak ostatnio, kiedy okazało się że prawdopodobnie nie wiesz nawet co to jest 1-wire i zasypałeś forum nic niewnoszącymi linkami.

asolt
27-10-2015, 08:02
Zasłanianie się liczbami to twoja główna i przeważnie jedyna broń w dyskusji. I jak widać nieskuteczna bo konkretne pytanie nadal nie otrzymało konkretnej odpowiedzi.

Bo na to pytanie nie odpowiedzi, scislej mówiąc jest, zaden system tego nie potrafi, to odległa przyszłosc, poki co S-F.

homelogic
27-10-2015, 10:00
Protokół TCP/IP dzięki któremu napisałeś te bzdury ma 42 lata i nikt na razie nie zamierza go zamieniać. Jakimś cudem nie oczekujesz po nim

Pominę chybione porównanie. Ale jeżeli chodzi o KNX, to coraz bardziej widać jak bardzo ten protokół jest przestarzały. Przepustowość samej magistrali woła o pomstę do nieba. Poza samą magistralą - koncepcja budowania funkcjonalności za pomocą hardware też zaczyna trącić myszką, szczególnie w dobie superkomputerów za 100 zł. Ja rozumiem biurowce z ich biurokratycznymi obostrzeniami, tam konserwatyzm popłaca. Ale w domach coraz trudniej znaleźć mi uzasadnienie cen i kompletnego braku elastyczności. Owszem, wkładam ludziom sporo klocków gadających po KNX, ale praktycznie nigdy jako całościowy system, raczej jako elementy typu ładny włącznik z wyświetlaczem.

Jeżeli chodzi o innowacje to fakt przespania całej rewolucji IoT też jest dość znaczący.

dendrytus
27-10-2015, 19:52
Pominę chybione porównanie.
...............................
ale praktycznie nigdy jako całościowy system, raczej jako elementy typu ładny włącznik z wyświetlaczem.
Przecież napisałem, że jesteś ignorantem.


Jeżeli chodzi o innowacje to fakt przespania całej rewolucji IoT też jest dość znaczący.
Jak można przespać coś czego nie ma?


PS.
Świat nie kręci się wkoło Polski.
Patrzenia na Świat z perspektywy biednego kraju trzeciego świata i mówienie co jest dobre co złe, co jest drogie, a co tanie jest po prostu śmieszne.

To nie ja i moi klienci będziemy mieli problem za rok, 5 10 czy 20 lat.

El*ontro
27-10-2015, 20:15
Pominę chybione porównanie. Ale jeżeli chodzi o KNX, to coraz bardziej widać jak bardzo ten protokół jest przestarzały. Przepustowość samej magistrali woła o pomstę do nieba. Poza samą magistralą - koncepcja budowania funkcjonalności za pomocą hardware też zaczyna trącić myszką, szczególnie w dobie superkomputerów za 100 zł. Ja rozumiem biurowce z ich biurokratycznymi obostrzeniami, tam konserwatyzm popłaca. Ale w domach coraz trudniej znaleźć mi uzasadnienie cen i kompletnego braku elastyczności. Owszem, wkładam ludziom sporo klocków gadających po KNX, ale praktycznie nigdy jako całościowy system, raczej jako elementy typu ładny włącznik z wyświetlaczem.

Jeżeli chodzi o innowacje to fakt przespania całej rewolucji IoT też jest dość znaczący.

Protokół może faktycznie przestarzały, ale na instalacje w domu spokojnie wystarczy. W większych i tak stosuje się integracje z po BACnet i KNX IP. A swoim stwierdzeniem o stosowaniu pojedynczych elementów KNX tylko potwierdziłeś sens istnienia tego standardu. Skoro korzystasz z KNX, to znaczy, że nie ma tych elementów w innych systemach.
Nie ma obowiązku wykonywania całego systemu na czystym KNX. Można zamontować aktory 2-kanałowe, żeby zwiększyć niezawodność, a można zastosować sterownik WAGO, który będzie jednym dużym aktorem dla całej instalacji i tylko przyciski podłączyć po KNX. Wszystko zależy od tego, jak rozproszoną instalację chcemy mieć.

Szkoda tylko, że odbiegliśmy od głównego tematu, bo akurat sterowanie ogrzewaniem, to dość ważna sprawa.

dendrytus
27-10-2015, 23:11
Pominę chybione porównanie. Ale jeżeli chodzi o KNX, to coraz bardziej widać jak bardzo ten protokół jest przestarzały. Przepustowość samej magistrali woła o pomstę do nieba. Poza samą magistralą - koncepcja budowania funkcjonalności za pomocą hardware też zaczyna trącić myszką, szczególnie w dobie superkomputerów za 100 zł.

Im to powiedz, a najlepiej złóż papiery na CEO jednej z firm z poniższej publikacji
http://www.knx.org/media/knx-journal/2015/docs/KNX-Journal-2-2015_en.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.knx.org%2Fmedi a%2Fknx-journal%2F2015%2Fdocs%2FKNX-Journal-2-2015_en.pdf)

Jest szansa, że pod twoim przywództwem nie zbankrutują.

(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.knx.org%2Fmedi a%2Fknx-journal%2F2015%2Fdocs%2FKNX-Journal-2-2015_en.pdf)

homelogic
28-10-2015, 08:45
Protokół może faktycznie przestarzały, ale na instalacje w domu spokojnie wystarczy. W większych i tak stosuje się integracje z po BACnet i KNX IP. A swoim stwierdzeniem o stosowaniu pojedynczych elementów KNX tylko potwierdziłeś sens istnienia tego standardu. Skoro korzystasz z KNX, to znaczy, że nie ma tych elementów w innych systemach.

Korzystam bardziej ze wzornictwa niż z samego KNX. Nie neguję sensu istnienia protokołu, ale twierdzę że KNX jako rozwiązanie całościowe stracił pozycję z "jedynego słusznego" na rzecz "jednego z wielu". Obecnie coraz łatwiej znaleźć mi zamienniki do różnych sensorów które kiedyś były tylko w KNX. Do tego coraz częściej integracja zewnętrznych urządzeń (jak rekuperatory, klimatyzatory itp. itd.) przestaje wymagać dodatkowych bramek.
Punktem zwrotnym były tablety i smartfony, a co za tym idzie zmiana wektorów potrzeb użytkowników.
Jeszcze niedawno producenci alternatywnych systemów wzorowali się na funkcjach z KNX. Teraz sytuacja zaczyna się odwracać.



Nie ma obowiązku wykonywania całego systemu na czystym KNX. Można zamontować aktory 2-kanałowe, żeby zwiększyć niezawodność, a można zastosować sterownik WAGO, który będzie jednym dużym aktorem dla całej instalacji i tylko przyciski podłączyć po KNX. Wszystko zależy od tego, jak rozproszoną instalację chcemy mieć.

Dokładnie to miałem na myśli. Można pójść dalej - jeżeli użytkownik chce mieć możliwość zmiany części konfiguracji, to wtedy cała architektura KNX zaczyna być utrudnieniem i lepiej to robić na innych systemach.



Szkoda tylko, że odbiegliśmy od głównego tematu, bo akurat sterowanie ogrzewaniem, to dość ważna sprawa.

I tutaj zatoczyliśmy eleganckie kółko. W tym wątku mieliśmy przykład instalacji za kupę pieniędzy która nawet nie potrafi wyłączyć pieca ani tym bardziej dać użytkownikowi możliwość zmiany temperatury za pomocą smartfona.

dendrytus
28-10-2015, 10:01
W tym wątku mieliśmy przykład instalacji za kupę pieniędzy która nawet nie potrafi wyłączyć pieca ani tym bardziej dać użytkownikowi możliwość zmiany temperatury za pomocą smartfona.
ŻADEN z polskich systemów, ani żaden z systemów od homelogic (http://forum.muratordom.pl/member.php?185892-homelogic)-a nie potrafi zmieniać krzywych grzewczych z poziomu smartfona czy tabletu, a KNX potrafi.

W zasadzie to ŻADEN z polskich systemów nie potrafi wyłączyć ogrzewania zostawiając włączone podgrzewanie wody.


W tym wątku, to mamy tylko jeden problem. Integratora, którego przerosło zadanie.
Przyczyna takiego stanu jest najprawdopodobniej brak projektu.

A problem z przegrzewaniem polegał na niedokręceniu elektrozaworu na rozdzielaczu, a więc w każdym systemie byłby taki sam problem.


Ps.

jeżeli użytkownik chce mieć możliwość zmiany części konfiguracji, to wtedy cała architektura KNX zaczyna być utrudnieniem i lepiej to robić na innych systemach.

ANI RAZU W MOJEJ KILKUNASTOLETNIEJ KARIERZE JAKO INSTALATOR/INTEGRATOR KNX NIE MUSIAŁEM ZMIENIAĆ NICZEGO CZEGO NIE DAŁO SIĘ ZROBIĆ Z POZIOMU JAKIEGOŚ SERWER I BYŁBY DO TEGO NIEZBĘDNY ETS.
Oczywiście pomijam moje pierwsze instalacje, instalacje bez serwera i instalacje, które były rozbudowywane/modernizowane.

A wniosek z tego jest tylko taki, że albo ja mam szczęście albo ty się nie znasz.

Ps2

Ale w domach coraz trudniej znaleźć mi uzasadnienie cen
Tak dla przypomnienia to polska nie jest ani pępkiem świata, ani nie jest wśród najbogatszych krajów świata, a twoje opinie z punktu widzenie instalatora z kraju trzeciego świata są po prostu śmieszne.
U naszych sąsiadów pielęgniarka za swoją pensję spokojnie nabędzie Home Server 4 Giry i sporo jej jeszcze zostanie.

iF-Jimi
28-10-2015, 11:14
W zasadzie to ŻADEN z polskich systemów nie potrafi wyłączyć ogrzewania zostawiając włączone podgrzewanie wody.


Nie wieżę że takie bzdury wypisuje ktoś kto ma się za szpeca w kwestii inteligentnej automatyki budynku. Wytłumacz mi dendrytus co takiego skomplikowanego jest w logice wyłączania ogrzewania pozostawiając włączone podgrzewanie wody. Mam nadzieję że w tym przypadku nie okazałeś się ignorantem i znasz wszystkie polskie systemy uciekając się do takich stwierdzeń?


ŻADEN z polskich systemów, ani żaden z systemów od homelogic (http://forum.muratordom.pl/member.php?185892-homelogic)-a nie potrafi zmieniać krzywych grzewczych z poziomu smartfona czy tabletu, a KNX potrafi.


Chodzi co o ingerencję w krzywą grzewczą na piecu?

dendrytus
28-10-2015, 12:48
Wytłumacz mi dendrytus co takiego skomplikowanego jest w logice wyłączania ogrzewania pozostawiając włączone podgrzewanie wody.
Skoro to takie proste, to czemu Ampio tego nie potrafi?
Ale chętnie się dowiem jak Ampio steruję piecem Vitodens 200. Proszę oświeć mnie.
Chętnie się dowiem jak zamierzasz wyświetlić parametry pieca na np. iPad-zie.
Tylko daruj sobie rozwiązania na przekaźnikach, bo to wiocha.

I może przenieśmy tę dyskusję i sterowaniu do wątku o ampio?


Mam nadzieję że w tym przypadku nie okazałeś się ignorantem i znasz wszystkie polskie systemy uciekając się do takich stwierdzeń?
Nie muszę znać wszystkich systemów, bo wszystkie one osiągają identyczny niski poziom, a ich ewentualna "integracja" z piecami polega na włącz/wyłącz przy pomocy przekaźników.

A jako przykład proponuje poczytać jak wygląda "integracja" Nexwella z pompami ciepła.

iF-Jimi
28-10-2015, 13:16
Wyczerpującej odpowiedzi udzielę ci późnym wieczorem bo zaraz wyjeżdżam z biura i nie mam czasu na studiowanie instrukcji, natomiast skoro już tak przywołujesz i siadasz ciągle na to AMPIO to system ma do dyspozycji parę interfejsów integracyjnych. RS232, RS485, równie po ModBus, KNX i protokół komunikacyjny dalekiego zasięgu LoRa (kilkanaście km.), nie mówiąc oczywiście o LAN lub prosta integracja po 0-10V. Wszystko co po tym gada i producent udostępnia protokoły komunikacyjne (interfejsy cyfrowe) da się w pełni zintegrować. Wartości da się wyciągnąć na aplikację mobilną, podobnie jak sterować nimi. Jeśli nie znajdziemy odpowiedniego komponentu, producent chętnie nam do paru dni udostępni coś co jest nam potrzebne. Co do możliwości systemu Ampio to parę KNX-ców uczestniczących w szkoleniu mile się rozczarowało, jeśli więc chcesz nadal w tej kwestii się wypowiadać (w twoim przypadku głównie negatywnie) to poświęć z racji swojej dzień swojego cennego czasu i zapraszam na szkolenie. Ale tego bym się raczej po tobie nie spodziewał, bo skoro byłeś ostatnio na targach w Warszawie, domyślam się że duma nie pozwoliła ci podejść i porozmawiać.

dendrytus
28-10-2015, 14:05
Ale tego bym się raczej po tobie nie spodziewał, bo skoro byłeś ostatnio na targach w Warszawie, domyślam się że duma nie pozwoliła ci podejść i porozmawiać.
Duma? UAHAHAHAHHA. Miałem ciekawsze spotkania i rozmowy na temat tego czym się zajmuje.


to poświęć z racji swojej dzień swojego cennego czasu i zapraszam na szkolenie
Zbyt cenię swój czas, aby go tracić na coś czym nie mam zamiaru się zajmować.
Jeśli miałby zrobić sobie wolne, to wolę pójść z dzieciakami na sztuczną górkę na narty.

homelogic
28-10-2015, 21:59
ŻADEN z polskich systemów, ani żaden z systemów od homelogic (http://forum.muratordom.pl/member.php?185892-homelogic)-a nie potrafi zmieniać krzywych grzewczych z poziomu smartfona czy tabletu, a KNX potrafi.

Dwa systemy z mojej oferty robią to dobrze, jeden softwarowo drugi hardwarowo. Większość z reszty by potrafiła jakbym się mocno uparł. KNX przestał być wyjątkowy już pod koniec 20 wieku, ale jesteś wyjątkowo odporny na rzeczywistość.

Przy okazji, ciekawe że kilkanaście postów wyżej jęczałeś jak taka funkcja w KNX potrafi być droga, że tylko na rezydencje pow. 1000 metrów, że tutaj trzeci świat i biją murzynów. A tymczasem ludziska na elektrodzie potrafią sobie coś takiego napisać na raspberry pi.



W zasadzie to ŻADEN z polskich systemów nie potrafi wyłączyć ogrzewania zostawiając włączone podgrzewanie wody.

Ech...



W tym wątku, to mamy tylko jeden problem. Integratora, którego przerosło zadanie.
Przyczyna takiego stanu jest najprawdopodobniej brak projektu. A problem z przegrzewaniem polegał na niedokręceniu elektrozaworu na rozdzielaczu, a więc w każdym systemie byłby taki sam problem.

Projekt-srojekt. Mam ciebie zacytować gdzie pleciesz (w tym wątku) farmazony że piec ma chodzić niezależnie od zaworów? Że nadmiar ciepła ma iść na jakieś awaryjne obiegi? Przecież nawet sam klient wyśmiał twoje porady.




ANI RAZU W MOJEJ KILKUNASTOLETNIEJ KARIERZE JAKO INSTALATOR/INTEGRATOR KNX NIE MUSIAŁEM ZMIENIAĆ NICZEGO CZEGO NIE DAŁO SIĘ ZROBIĆ Z POZIOMU JAKIEGOŚ SERWER I BYŁBY DO TEGO NIEZBĘDNY ETS.
Oczywiście pomijam moje pierwsze instalacje, instalacje bez serwera i instalacje, które były rozbudowywane/modernizowane.

Jak robiłeś tak jak radziłeś w tym wątku to się wcale nie dziwię. Ale skoro jesteś takim sensei co pisze kapitalikami, to powiedz jak klient ma odłączyć dany obwód z grupy adresowej.




Tak dla przypomnienia to polska nie jest ani pępkiem świata, ani nie jest wśród najbogatszych krajów świata, a twoje opinie z punktu widzenie instalatora z kraju trzeciego świata są po prostu śmieszne.
U naszych sąsiadów pielęgniarka za swoją pensję spokojnie nabędzie Home Server 4 Giry i sporo jej jeszcze zostanie.

Moje opinie dotyczą naszego rodzimego rynku i rodzimych klientów. Dlatego piszę po polsku na forum które znajduje się w domenie .pl. Zaczynam wierzyć, że stanowisz jakąś anomalię kwantową. Najprawdopodobniej piszesz z alternatywnej rzeczywistości, gdzie słynne dzieci z Wrześni nie zrobiły buntu, a Drzymale podpieprzyli wóz...

Mikolaj5
15-11-2015, 20:28
A wlasnie mialem zagadnac na Forum, jak wyglada mozliwosc sterowania praca kotla i podlogowki via KNX. I po rzeczytaniu tego watku chyba sobie daruje.
Chyba jeden drozszy ale spojny system danego producenta - przynajmniej przetestowany i wiadomo na kogo zwalic :)
By the way - cos polecacie do sterowania ukladem: Parter okolo 80m2 podlogowki w jednej pelnej przestrzeni, 2 strefy zimniejsze to kotlownia i wiatrlolap ; Pietro 3 x pokoje 2 x lazienka 1 x hol). Idealnie aby bylo mozliwosc korygowania via Internet.

Konsultant Viessmann
24-03-2016, 10:13
Witm, Widze, że koledzy szybko pomogli. Ja chciałem tylko poinformowac, że jeżeli dzieje się coś niepokojącego, warto wiedzieć, że przez cały czas do dyspozycji pozostają doradcy techniczno-serwisowi, doradcy 24-godzinnej Infolinii oraz sieć autoryzowanych Firm Serwisowych.
Przez 365 dni w roku i 24 godziny na dobę udostępniamy Państwu pomoc techniczno-serwisową. Pomoc skierowana jest zarówno do użytkowników naszych urządzeń, jak i do instalatorów oraz serwisantów.

Profesjonalnie przygotowani konsultanci oraz doradcy techniczni są do Państwa dyspozycji przez 24 godziny, niezależnie od pory dnia i roku.

W przypadku, gdy konieczny okaże się przyjazd służb serwisowych, pracownicy Infolinii organizują ich przyjazd do Państwa w jak najkrótszym czasie.

801 0801 24 | viessmann-serwis.pl

Także mam nadzieję, że już nie będzie potrzeby, ale gdyby to proszę od razu, niezwłocznie poinformować o tym nasz serwis!
Pozdrawiam!