PDA

Zobacz pełną wersję : Tarasowanie działki - jakie nachylenie wydaje się być równe?



samotnik
12-10-2015, 14:31
Mam działkę ze spadkiem ok. 2m na 50m. Chciałbym zrobić skarpę gdzieś w 2/5 długości, bo obecna pochyłość jest wyczuwalna. Do jakiego nachylenia powstałego w ten sposób tarasu dążyć, aby użytkowo było to już odczuwane jako "równe", poziome - w kontekście postawienia stołu, grilla itp.?

Jakiś spadek muszę zachować z uwagi na gliniasty grunt - nie chcę skończyć z rozmiękłym, bagnistym podłożem.

Rozpatruję jeszcze opcję ze zrobieniem płaskiej "wyspy" na cele grillowe, ale to wolałbym pozostawić jako plan awaryjny.

ZbyszekT
12-10-2015, 18:57
Wstaw jakiś rysunek jak to wygląda, bedzie łatwiej.

samotnik
12-10-2015, 19:16
Proszę bardzo - przekrój wzdłużny działki:

https://www.dropbox.com/s/sridnwgbgca0j7c/dzialka01.pdf?dl=0

To szczyty mojej znajomości CAD, proszę się nie śmiać. ;-) Na biało aktualny (w uproszczeniu) układ. Na czerwono mój pomysł - kwestia jak bardzo muszę wypoziomować powstały taras, żeby siedząc na grilu nie mieć wrażenia, że się zjeżdża z krzesła.

Na niebiesko wersja alternatywna z usypaniem (w zamian) wypoziomowanego poletka imprezowego.

Marian_D
14-10-2015, 21:40
Generalnie 2.5-3% to optymalne nachylenie. Poniżej tego woda będzie źle spływała a powyżej będzie już czuć że to pochyłość. Maksymalne pochylenie by było wygodnie to 5%.

Adaxis
16-01-2016, 13:18
Podepnę się...
Działka 45x25 m i na długości 45 m mam uskok ok. 1.5m, co daje pochylenie ok. 3.3% / to chyba ok. 2stopnie. Domek będzie budowany u góry działki i architekt powiedział że w takiej sytuacji to mam dobry układ i nie potrzeba opaski drenażowej, a jedynie u góry przed domem odpowiedni rowek liniowy, czy coś w tym stylu. Stąd pytania do Was:
1. Czy na takiej działce warto zrobić tarasowanie: domek na połowie działki nieco wyżej, uskok ok. 0.5m. Spowoduje to, że wokół domy byłoby nachylenie terenu w 3 strona, a nie tylko w 1 stronę
2. czy na takich działkach rzeczywiście nie są konieczne drenaże opaskowe, a może je jednak warto dodać?
3. poniżej jest działka sąsiada -jak to zrobić, żeby sąsiad nie zarzucał mi, że zalewam go wodą od góry?
4. czy odnośnie pkt 3 warto pomyśleć o zbiorniku wody podeszczowej?