PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie dachu - co pod dachówkę?



karmelowa
13-10-2015, 19:23
Hej,

będę adaptować poddasze na cele użytkowe/mieszkalne. Do tej pory poddasze było niezagospodarowane. Jest tylko położona dachówka na drewnianej konstrukcji dachu.

I teraz moje pytanie: Jakie poszczególne elementy powinny iść pod tę dachówkę? Podobno jakaś folia, a dopiero na to wełna lub coś innego? Może ktoś mi napisać, jakie warstwy powinny iść po kolei i w jakie rozwiązanie warto zainwestować? Dodam, że w dachu chcę wstawić okna - ma to jakieś znaczenie?

zeusrulez
13-10-2015, 19:41
Hej,

będę adaptować poddasze na cele użytkowe/mieszkalne. Do tej pory poddasze było niezagospodarowane. Jest tylko położona dachówka na drewnianej konstrukcji dachu.

I teraz moje pytanie: Jakie poszczególne elementy powinny iść pod tę dachówkę? Podobno jakaś folia, a dopiero na to wełna lub coś innego? Może ktoś mi napisać, jakie warstwy powinny iść po kolei i w jakie rozwiązanie warto zainwestować? Dodam, że w dachu chcę wstawić okna - ma to jakieś znaczenie?

Żeby to poprawnie wykonać trzeba zdjąć dachówkę i ułożyć krycie wstępne.
Oczywiście znajdą się magicy, którzy Ci to zrobią ale do tej pory nie usłyszałem jak oto ci magicy wyprowadzą skropliny z krycia wstępnego do rynny.
W zależności od wyboru wstępnego krycia (membrana, lub OSB/pełne deskowanie wraz z papa) trochę inaczej układa się wełnę miedzy krokwiami.
Reszta jest tak samo, tj. wełna pod krokwiami, stelaż, folia paroizolacyjna, płyta.

Pozdrawiam

karmelowa
16-10-2015, 20:38
Hej, dziękuję za odpowiedź. Słyszałam, że nie ma konieczności zdejmowania dachówki - że można bez tego położyć folię. Pytanie laika: czym jest krycie wstępne?

zeusrulez
16-10-2015, 23:09
Hej, dziękuję za odpowiedź. Słyszałam, że nie ma konieczności zdejmowania dachówki - że można bez tego położyć folię. Pytanie laika: czym jest krycie wstępne?

W skrócie krycie wstępne to membrana wstępnego krycia, bądź pełne deskowanie lub płyta osb i na to papa, po kontrłatach i łatach idzie krycie docelowe: dachówka, blacha
Ja wiem, że się da i nawet mogę Ci powiedzieć jak, tylko proszę idź teraz do działu dachy i zapytaj co masz z tym fantem zrobić bo planujesz ocieplenie połaci. Wiem co usłyszysz, ale idź sam się przekonaj.

Pozdrawiam

Jan P.
17-10-2015, 08:23
Prawidłowo się nie da. Zawsze zostanie punkt na styku murłaty i krokwi, w którym mogą być przecieki. Jan

karmelowa
17-10-2015, 10:19
Hej, słuchajcie - po pierwsze: dzięki za odpowiedzi!

Jestem laikiem w tym temacie, a chciałabym temat ogarnąć porządnie. Dom był wybudowany już ładne parę lat temu, teraz bierzemy się za adaptację poddasza. Dzisiaj ma przyjść pierwsza ekipa zobaczyć dach i ocenić zakres prac. Pytam Was tutaj, żeby mieć jakieś pojęcie - fachowcy bywają różni, a mnie zależy na tym, aby było to zrobione w miarę dobrze.

Zeusrulez, piszesz
Ja wiem, że się da i nawet mogę Ci powiedzieć jak - jeśli możesz, proszę, podziel się swoją wiedzą. W dziale DACHY już czytałam trochę na ten temat, ale nie powiem, żebym była od tego mądrzejsza.

karmelowa
17-10-2015, 13:02
334328 Tak wygląda dach.

zeusrulez
17-10-2015, 15:56
A na sciany co pojdzie, tynki czy plyty ?

Pozdrawiam

karmelowa
05-07-2016, 16:12
Hej, długo mnie tu nie było, ale pochłonęły mnie formalności... Na ściany płyty.