PDA

Zobacz pełną wersję : Plyta fundamentowa ogrzewana, czy nie



admiralbar
13-10-2015, 19:48
Czesc
mam nastepujacy dylemat - najprawdopodobnie zdecyduje sie na plyte fundamentowa i tu mam dylemat : czy od razu zatapiac rurki do podlogowki - wtedy cala plyta bede akumulatorek ciepla, czy tradycyjnie po wykonaniu plyty klasc styropian i podlogowke - chociaz do tego dojdzie koszt wykonania posadzki. Dom bedzie ogrzewany pompa ciepla, wszedzie bedzie podlogowka.
Dzieki za pomoc

ik_KT
03-11-2015, 21:48
Konieczne jest wykonanie izolacji - jeżeli będzie podłogówka to można zastosować styropian dedykowany dla kładzenia takiej instalacji np. MODEROWANO. Izolacja zapewni brak strat ciepła do gruntu.

Frofo007
04-11-2015, 09:25
Stoję przed podobnym dylematem i raczej to będzie płyta z zatopioną w niej podłogówką. Tak jak napisałeś plusem takiego rozwiązania jest to, że odchodzi koszt posadzki, jednak dla mnie nie jest to decydujący czynnik. Najbardziej zależy mi na akumulacji, ponieważ również zamierzam użyć pompy ciepła, która będzie pracować tylko w godzinach taniej energii. Czym więcej uda mi się ciepła zmagazynować tym będą mniej odczuwalne spadki temperatury w okresie, gdy pompa nie będzie pracować.
Niestety są też minusy tego rozwiązania i bądź tu mądry i wybierz dobrze :/

21-11-2015, 07:55
Ja rowniez wznawiam pytanie. Interesuje mnie tylko wodne ogrzewanie podlogowe ale pytanie czy lepiej zatopic w plyte ( rurki wtedy zntego co widzialem sa dosc gleboko w plycie pod zbrojeniem) czy tez po zakonczeniu plyty zrobic normalne ogrzewanie podlogowe. Wydaje mi sie ze zwykle ogrzewanie podlogowe bedzie bardziej wydajne (rurki sa wyzej powierzchni podlogi). Jakie sa wady i zalety obydwu rozwiazan?

nk
21-11-2015, 09:02
Ten dylemat miało już tutaj kilku budujących. Proszę przejrzeć wątek płyty fundamentowej (np. ostatnie 100 stron :-) oraz parę dzienników budujących (np. nasz) - tam jest wiele zdjęć.
Wg mojej wiedzy ważna jest nie tylko izolacja samej płyty fundamentowej, ale ogólnie niskie zapotrzebowanie na ciepło całego budynku. Trzeba sobie też zdawać sprawę, że wprawdzie akumulacja to jest duży atut takiego rozwiązania, a z drugiej strony sterowność jest bardzo ograniczona, jeśli w ogóle możliwa. Ponadto w takim rozwiązaniu trzeba przewidzieć inne instalacji na parterze albo w płycie (kanalizacja) albo w ścianach i stropie (prąd, woda, odkurzacz centr. i inne)
Tym nie mniej dla mnie akumulacja i inne korzyści przeważyły.

Xesxpox
21-11-2015, 10:28
tak jak kolega wyżej napisał-zapraszamy do wątku o płytach i do mojego dziennika budowy bo mam płytę z rurkami od podłogówki wewnątrz. Przy płycie trzeba poświęcić dużo czasu na projekt kuchni i łazienki jeszcze przed zabraniem się za jej wykonanie bo po wylaniu kucie w betonie b25 jest uciążliwe tym bardziej że i na podłogówkę trzeba uważać jeżeli zatopi się ją wysoko

tmann*
22-11-2015, 11:19
Ja rowniez wznawiam pytanie. Interesuje mnie tylko wodne ogrzewanie podlogowe ale pytanie czy lepiej zatopic w plyte ( rurki wtedy zntego co widzialem sa dosc gleboko w plycie pod zbrojeniem) czy tez po zakonczeniu plyty zrobic normalne ogrzewanie podlogowe. Wydaje mi sie ze zwykle ogrzewanie podlogowe bedzie bardziej wydajne (rurki sa wyzej powierzchni podlogi). Jakie sa wady i zalety obydwu rozwiazan?

Bardziej wydajna jest plyta grzewcza, ponieważ jest dużo wieksza akumulacja. Plyta grzewcza do pologowki w wylewce ma sie troche jak pie ckaflowy do kominka badz koze żeliwniej. Do pieca kaflowego wieczorem wrzuca sie2 brykiety, a rano jeszcze jest cieply. Tylko ze plyta ma duzo wieksza objetosc oraz wieksza powierzchnie niz piec kaflowy.

Ile kosztuje wylewka, wszystkie folie (paroszczelne itd), ogrzewanie podlogowe z skrzynka rozdzielcza i z rozdzielaczem oraz sama wylewka z robocizna za m² (plus jeszcze 18cm dodatkowej wysokosci scian)? Plyta grzewcza, mimo ze jest lepsza, zawiera lepsze rury w wiekszej ilosci i jest bardziej ekonomiczna w eksploatacji, kosztuje mniej juz w momencie inwestycji.

Plyta grzewcza jest bardziej bezwladna, ale to my uwazamy za zalete, w idealnym przypadku plyta calorocznie ma mniej wiecej taka samo temperature. Wtedy chlodzi w lato. System prawie bezobslugowy, stabilny mikroklimat w domu, to jest komfort!

dzinks0
15-02-2016, 13:37
Jakie sa roznice w kosztach eksploatacji domu z ogrzewana plyta a z ogrzewanymi wylewkami? Czy wszystko co do dm trzeba miec wczesniej zaplanowane? Chodzi mi o pozniejsze instalacje gdy cos sie spartoli