PDA

Zobacz pełną wersję : problem z oczyszczeniem kamieni



jarekrel
01-09-2004, 10:14
Witam! Mam pytanie i o ile ktoś udzili mi dobrej rady w tej kwestji będę zobowiązany. Podczas krycia wstepnego dachu papą i smołowania został zabrudzony kamienny mur na poziomie piwnicy. Jak dotąd nie znalazłem skutecznej metody usunięcia smoły z polnego kamienia. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

neuron
01-09-2004, 10:26
Zacząłbym od myjki ciśnieniowej i spróbował wypłukać/odspoić zabrudzenie.
Jeśli to nie pomoże to można usunąć w inny mechaniczny sposób wraz z wierzchnią warstwą kamienia, np piaskowaniem.
Ale nie jestem kamieniarzem więc mogę się mylić.
Proponowane przeze mnie rozwiązania nie pogorszą sytuacji ;-).

Jarek.P
01-09-2004, 10:38
Witam! Mam pytanie i o ile ktoś udzili mi dobrej rady w tej kwestji będę zobowiązany. Podczas krycia wstepnego dachu papą i smołowania został zabrudzony kamienny mur na poziomie piwnicy. Jak dotąd nie znalazłem skutecznej metody usunięcia smoły z polnego kamienia. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Jeśli to polny kamień, to smoła nie powinna zbyt mocno w niego wsiąknąć, spróbuj ją zmyć dużą ilością nafty/benzyny, najlepiej w sposób zbliżony do techniki wywabiania plam z tkanin: do powierzchni kamienia przykładaj jakąś grubszą i dobrze nasiąkliwą bibułę albo papier gazetowy (taki chamski, niekredowany) i miejsce przy miejscu dociskaj do niego tampon nasączony mocno benzyną. Jak papier się zabrudzi smołą, to go wywal i weź następny. I tak do skutku.

A jak to nie pomoże, smoła jest wżarta w strukturę kamienia, albo jest jej zbyt dużo na taką zabawę, to chyba tylko piaskarka :-(

pattaya
01-09-2004, 11:23
A może wrzątek?Kiedyś usuwałem jakieś paskudztwo właśnie wrzątkiem.

jarekrel
01-09-2004, 12:20
Benzyna nie zdała egzaminu- kamień traci kolor. Szlfirka szybkoobrotowa powoduje też zmianę struktury kamienia, odłupywanie też było przerabiane. Może faktycznie spróbować myjką ciśnieniową.

Wakmen
01-09-2004, 13:04
Z kamienia polnego najlepiej to smołę zeskrobać tyle ile się a pozostałe lekkie smugi podgrzać jakimś palnikiem (do miedzi czy papy) i zetrzeć ściereczką.

Daniel Starzec
01-09-2004, 13:24
Amoże by zamrozić.Wtedy lepik staje sie kruchy i łatwo go wykruszyc.
Są zamrażacze w sklepach elektronicznych.

Przekorek
01-09-2004, 15:35
Po mojemu to poczekać do późnej jesieni. Lepik się będzie ładnie kruszyć w wilgotny, mrozny ranek

neuron
01-09-2004, 15:36
Radziłbym zapaskudzić parę kamieni luzem smołą i testować na nich.
Szczególnie gdy chodzi o chemię. Po co mieć pogryzioną elewację.

neuron
02-09-2004, 14:12
A z chemikaliów to na stacjach benzynowych są środki do czyszczenia felg.
Z opisu wynika, że usuwają również smołę (np ATACK - AutoLand na stacji BP)

jarekrel
02-09-2004, 16:19
Dziękuję wszytkim za rady. Kiedy już usune to świństwo- dam znać jak sobie można z tym poradić.