PDA

Zobacz pełną wersję : Częściowe podpiwniczenie wraz ze studnią, czy same studnie



nowakkamil
18-10-2015, 02:39
Cześć

Panowie, od paru dni czytam forum, podpytuje google itd... ale im więcej czytam, tym mniej wiem. Tym więcej wątpliwości.
Także mam nadzieję iż pomożecie :)

Taka oto sytuacja.
Po bardzo długich poszukiwaniach udało się znaleść właściwą działkę.
Od początku wiedzieliśmy że fundamenty to nie będzie prosta sprawa ponieważ dom stoi blisko skarpy.

I teraz taka sytuacja, domek planujemy stosunkowo nie wielki, 120 (może trochę więcej) + garaż. Domek standardowo, parter + użytkowe poddasze.

Istotne informacje od geologa: " Praktycznie grunty nasypowo-humusowe do głębokości 1,9 – 4,2 m nie nadają się do bezpośredniego posadowienia. Pozytywnym aspektem jest brak wody gruntowej do głębokości opracowania (czyli 4,0 – 5,5 m poniżej powierzchni terenu).
Czyli im bliżej skarpy tym głębiej trza się dostać.

Więc, tak naprawdę mimo iż nasza działka sąsiaduje ze skarpą, to z punktu widzenia nośności podłoża (spadu) dom buduję na skarpie.


Wstępnie rozmawiałem z konstruktorem, była to pierwsza rozmowa, więc przedstawił mi z grubsza możliwości.

1) Można posadowić dom z piwnicami na studniach tak, aby studnie były oparte na glinach morenowych. Przy sytuacji ze w punkcie nr 1 grunt nośny jest na 1,9 m to proponuje wykonać wykop do 1,9 m i następnie w tym miejscu posadowić bezpośrednio fundamenty a w pozostałych miejscach posadowić studnie w dwóch rzędach po np. 4 w rzędznie na gruncie nośnym. Niestety zewnętrzny rząd to na głębokość ponad 4 m w stosunku do obecnego terenu.

2) Można zapomnieć o piwnicy (garażu podziemnym) i postawić cały budynek na studniach. Czyli z grubsza 3 rzędy studni. Pierwszy rząd głębokość 2m, ostatni rząd głębokość 4m. Upraszczając sprawę środowy rząd około 3m głębokości.

3) Pale fundamentowe (ale z tego co wyczytałem na forum to bardzo droga sprawa).

4) Jako opcja można pokusić się o wykonanie dodatkowych badań i pomysleć o płycie, ale wysoce prawdopodobne jest że płyta to nie jest dobre rozwiązanie.

5) Mikropale

Oczywiście, dla mnie najważniejsze pytanie to oczywiście koszta.
Jeszcze nie dyskutowałem na temat kosztów z nikim, więc o to przede wszystkim chciałbym się zapytać.

Tak czy inaczej, w opcji 1 i 2, sporo ziemi trzeba wykopać.
Pytanie jaki jest koszt, upraszczając sprawę rozwiązania nr 1 i rozwiązania numer dwa. Być może po dokładnej analizie uda się zredukować ilość studni w rzędzie z 4 do 3. Ale chciałbym orientacyjnie wiedzieć o jakich kwotach będziemy rozmawiać.

A może opcja 5 czyli mikropale jest najtańszym rozwiązaniem.


Dziękuję za każdą pomoc

beton44
18-10-2015, 07:56
Czy to chodzi o coś takiego:

334373

jajmar
18-10-2015, 09:53
Po bardzo długich poszukiwaniach udało się znaleść właściwą działkę.
Od początku wiedzieliśmy że fundamenty to nie będzie prosta sprawa ponieważ dom stoi blisko skarpy.


Z dalszej części opisu nie wynika że działką którą znalazłeś jest właściwa bo to nie jest działka budowlana.



Istotne informacje od geologa: " Praktycznie grunty nasypowo-humusowe do głębokości 1,9 – 4,2 m nie nadają się do bezpośredniego posadowienia. Pozytywnym aspektem jest brak wody gruntowej do głębokości opracowania (czyli 4,0 – 5,5 m poniżej powierzchni terenu).
Czyli im bliżej skarpy tym głębiej trza się dostać.


Naspy od 2-do 4m do tego na skarpie to nie jest działka budowlana



Oczywiście, dla mnie najważniejsze pytanie to oczywiście koszta.
Jeszcze nie dyskutowałem na temat kosztów z nikim, więc o to przede wszystkim chciałbym się zapytać.



Za same fundamenty szykuj tyle ile niektórzy dają na cały dom. Bez 200-300 tys nie podchodź do tematu.

Co ma ta działka takiego że zdecydowałeś sie ja kupić? Jest jakiś super widok? Jest to teren mocno zabudowana a to jedya pusta? Dlaczego taka działka ?

nowakkamil
18-10-2015, 11:53
Z dalszej części opisu nie wynika że działką którą znalazłeś jest właściwa bo to nie jest działka budowlana.



Naspy od 2-do 4m do tego na skarpie to nie jest działka budowlana



Za same fundamenty szykuj tyle ile niektórzy dają na cały dom. Bez 200-300 tys nie podchodź do tematu.

Co ma ta działka takiego że zdecydowałeś sie ja kupić? Jest jakiś super widok? Jest to teren mocno zabudowana a to jedya pusta? Dlaczego taka działka ?

Widok i lokalizacja.

nowakkamil
18-10-2015, 11:53
Czy to chodzi o coś takiego:

334373



Tak, mniej więcej coś taiego

beton44
18-10-2015, 12:54
Mmm w zasadzie w poście #3 już wszystko jest wyjaśnione.

Ja może obrazek wkleję, cenzuro to tak dla poglądu, nie żadna reklama :

334394

Trzeba to ustawić w pionie na budowie pod ziemią - tak obrazowo :yes:
tak ładnie obrazuje o co chodzi z tymi "studniami" - to po prostu takie łatwe i względnie tanie szalunki tracone dla pali.
Średnio kwalifikowana ekipa KRUSowców z pod sklepu + koparka na te 4 metry da radę toto wpuścić, może żadnego ziemia nie przywali a potem się ew. zbroi i zalewa betonem.

jajmar
18-10-2015, 13:59
koparka na te 4 metry da radę toto wpuścić,

Może do pytania o koszy warto dodać że koparka która kopie na 4 metry to nie ostrówek za 70zł/h-100zł/h tylko duża maszyna za ~ 200-250 zł/h. A kopania trochę tam będzie.

Tylko po co te studnie czy pale skoro i tak pod podłoga czy piwnicy czy parteru będzie grunt nasypowy czyli nie nadający się do wykonania podłogi.
Studnie/ pale potem belki oczepowe ( solidne belki solidnie zbrojone) a później strop jako posadzka, i dopiero ściana piwnicy monolityczna -zbrojona i tu kolejny strop i masz posadzkę pod parterem.

Albo wybrać to dziadostwo i robić na ławach. Wtedy ci z pod sklepu dadzą radę.

beton44
18-10-2015, 15:51
Ale tak czy siak po wyryciu dziury trzeba jakoś te 4 czy 5 metrów będzie zgubić - odpowiednio wysokimi ścianami fundamentowymi/ częściowo piwnicznymi
absurdalnie wysokimi jak na budownictwo "domkowe" z wszelkimi tego konsekwencjami /kosztowne trudne w wykonaniu szalunki i dużo dużo stali i grubo betonu/...

Wygodniej IMHO zgubić te metry studniami, ale co kto lubi ?

Mirek_Lewandowski
18-10-2015, 16:12
12 studni po 3m... przeciętnie. Jeden studniarz mający pojęcie i jaki kopidół spod sklepu. I koparki nie trzeba. Do 1,5-2 m to i linka z wiaderkiem zbędna... :)

nowakkamil
18-10-2015, 17:13
A gdyby zapomnieć o piwnicy (czy garażu podziemnym).
I na całej powierzchni zabudowy wykonać mikropale?

Czy mikropale nie dadzą rady?

jajmar
18-10-2015, 18:20
A gdyby zapomnieć o piwnicy (czy garażu podziemnym).

Czy mikropale nie dadzą rady?

Czy piwnica czy nie czy mikropale czy studnie to jeden pieron. Koszty podobne, no wykończenie piwnicy podroży inwestycję. W zasadzie to dziwie się ze kupując taką działkę ktoś pyta o koszty.

MiśYogi
18-10-2015, 18:25
W pewnej firmie X, głębokiego szalowania już się nie robi. Jest wiertnica po obrysie, po kolei się to zalewa, a potem już wchodzi koparka, wybiera środek, skuwa się ściany trochę żeby było w miarę gładko i dopiero wtedy jest zbrojenie.
Nie wiem, jakby to wyglądało w Polsce, pewno drogo, ale jak się policzy wszystkie koszty, łącznie z wybraniem i uzupełnianiem gruntu, może nie wyjdzie drożej, a będzie szybciej i bezpieczniej?

ZbyszekT
18-10-2015, 18:27
A nie dasz rady przenieść linii zabudowy, tak, żeby dom stał w miejscu gdzie jest +/- 1,9 m do twardego gruntu?

Na 2 m głęboki wykop pod dom zrobisz koparką w 1 dzień, no max 2 dni + wywiezienie ziemi - max 3 k PLN Cie to wyjdzie.

Dalej już normalnie, ławy, piwnica, strop...

nowakkamil
18-10-2015, 22:25
ZbyszekT niestety nie mogę przesunąć lini zabudowy.


Na stronie (http://www.jak-zrobic-dom.pl/2011/04/dom-na-mikropalach.html) znalazłem coś takiego:

Fundament na palachPrzyjęto 65 pali długości 2 m w rozstawie około 80 cm i 4 pale długości 1,5 m pod kominem; podwalina 30 x 75 cm długości 59 m
Potrzebne materiały:Beton: 20 m3
Zbrojenie: 640 kg
Koszty:Materiały: 4500 zł
Robocizna (wiercenie, betonowanie i zbrojenie, deskowanie podwaliny): 4500 zł
Koszt całego fundamentu: 9000 zł
Koszt wykonania 1 m fundamentu: 150 zł

Fundament na studniachPrzyjęto 13 studni złożonych z 4 kręgów betonowych o średnicy 1 m i wysokości 0,5 m; podwalina
30 x 75 cm długości 59 m
Potrzebne materiały:
Beton: 34 m3
Zbrojenie: 430 kg
Kręgi: 52 sztuki
Koszty:
Materiały: 13 300 zł
Robocizna (kopanie studni, betonowanie i zbrojenie, deskowanie podwaliny): 3500 zł
Koszt całego fundamentu: 16 800 zł
Koszt wykonania 1 m fundamentu: 285 zł


Czy waszym zdaniem relacja między cenami jest właściwa? Czyli można założyć że studnie są sporo droższe od mikropali?

MiśYogi
19-10-2015, 16:49
Przy tych studniach coś tanio policzyłeś robociznę. I, patrząc na ilość zbrojenia, nie widzę fundamentu na tych studniach.