PDA

Zobacz pełną wersję : Fotowoltaika w Niemczech - jak to jest?



volo
22-10-2015, 09:59
Planuję zbudować dom w Niemczech, chcę na nim również postawić fotowoltaikę. Wiem już z czym to się je w Polsce, stąd też mam kilka pytań i liczę, że ktoś będzie mi w stanie udzielić rzetelnych odpowiedzi. Docelowo chcę mieć instalację jedynie na własne potrzeby - nie stawiam na sprzedaż nadwyżek (chyba, że jest to opłacalne).

Czy w Niemczech są dofinansowania? Jeśli tak, to jakiej wysokości, jakie trzeba spełniać warunki, gdzie to się załatwia itd. ?
Czy muszę przyłączyć taką instalację do sieci obligatoryjnie?
Czy odbiór energii odbywa się na zasadzie net-metering czy może w jakiś inny sposób?
Nie znam rzędu wielkości, ale czy instalacja PV ma sens ekonomiczny biorąc pod uwagę niemieckie ceny prądu?
Co z nadwyżkami energii?

Względnie interesują mnie wszelkie informacje, które mogą okazać się istotne w danej kwestii.

Bardzo proszę o darowanie sobie postów typu "wiem jak to było 5 lat temu, ale teraz coś się pozmieniało". To nic nie wniesie, chodzi mi o aktualny stan rzeczy i ewentualne zmiany w prawie niemieckim, które mają się pojawić w przeciągu kilku miesięcy (jeśli w ogóle) w kontekście fotowoltaiki.

volo
27-10-2015, 08:50
Podbijam, ze względu na brak odpowiedzi. Czy naprawdę nie ma tu nikogo kompetentnego w danym temacie?

drapek
27-10-2015, 08:54
żyjemy w Polsce - tutaj prawo/normy są tak zawiłe że mało kogo interesuje dodatkowo jak to jest z tymi tematami w innych krajach.
Uderz z tematem na jakiejś niemieckie forum to odpowiedź uzyskasz pewnie po kilku kwadransach ;)

firewall
27-10-2015, 09:04
Jak jesteś tak leniwy że nie chce ci się iść do swojego Amt-u to skorzystaj online z Bürgerservice lokalnych władz, a z pewnością otrzymasz odpowiedzi na pytania lub choćby wskazówki gdzie uderzyć z niektórymi pytaniami.

volo
27-10-2015, 09:17
Rzecz w tym, że nie mieszkam jeszcze w Niemczech i totalnie nie wiem od czego zacząć. Już daliście mi jakiś trop.