PDA

Zobacz pełną wersję : rolety pilotem i smartfonem ? jak ?



tom_pn
23-10-2015, 20:07
Witam serdecznie,

Z góry dziękuję za wyrozumiałość znawców tematu. Problem stawiam następujący:

W nowym domu będę mieć 11-12 rolet, dla których sterowania nie chciałbym robić przez żadne przyciski ścienne. Tylko pilot oraz aplikacja na telefon, która przez jakąś centralę zarządza pojedynczymi lub grupami rolet. Jakie rozwiązanie spełnia te wymagania ?

Z tego co znalazłem to, albo:
1/ jest pilot (ST6H elmesa), albo
2/ jest smartfon/wifi - f&home radio

Jedyny który domyślnie ma jedno i drugie, w rozsądnej cenie, to zamel exta free. Niemniej słyszałem o nich kilka niepochlebnych opinii.

Pytania:
1/ jak f&home radio sterować pilotem?
2/ jakie są Wasze doświadczenia z zamel exta free ?
3/ jakie są dobre alternatywne systemy dające sterowanie bez wymyślnych 'inteligencji' i mnożonych kosztów ...

pozdrawiam

tom_pn
28-10-2015, 18:41
Drodzy forumowicze, nikt nie pomoże ? Nit nie zaproponuje dobrego rozwiązania z którego korzysta ?

pozdrawiam

Marl111
28-10-2015, 22:15
Miałem jakiś czas temu podobny dylemat, sterowałem roletami ręcznie i pilotem radiowym, a zachciało się sterowania telefonem przez internet. Ostatecznie zdecydowałem się na system z-wave, centralka Vera Edge. Koszty są pewnie wyższe niż Zamela ale funkcjonalność z pewnością większa, można sterować w domu prawie wszystkim.
Aktualnie mam tylko kilka rolet podłączonych ale działa to dobrze. Mam ustawiony czas przed wschodem słońca kiedy mają się podnosić i czas po zachodzie kiedy mają się opuszczać. Można też kupić czujnik natężenia światła i uzależnić ruch rolet od natężenia oświetlenia. Można pogrupować rolety i jednym kliknięciem w telefonie opuszczać i otwierać. Można tez ustawić, czy mają się otwierać całe, czy w jakiejś części.

tom_pn
29-10-2015, 12:53
Jakie do tego sterowniki rolet ? bo tak na szybko googlując to wybór w PL mam między FGRM222 a Aeon Labs Dsc14, a nie przekonują mnie zakupy via aliexpress. Sterowniki oferowane via "Smart 868" wyglądają mi na jakieś delikatne zabawki a nie porządne urządzenia elektryczne. Jakoś mało popularny ten "standard"

Marl111
29-10-2015, 14:18
Korzystam z Zipato PAN08, to są te widoczne na stronie Smart 868, może nie wyglądają jakoś super ale działają jak należy, Centralka na ich stronie w zestawie z tymi sterownikami to właśnie Vera Edge, nie wiem czemu nie wymieniają nazw producentów i wszystko firmują Smart 868.
Rzuciłem okiem na ceny w jednym wskazanym na nich stronie sklepie i są trochę wysokie, PAN08 można kupić poniżej 200 zł. Jakby co mogę napisać na priv gdzie kupowałem.
Jaki standard nie jest popularny ? Z-wave ? Przecież z-wave to chyba najpopularniejszy standard w bezprzewodowych systemach, całe Fibaro działa na z-wave.

boonk
29-10-2015, 15:14
A czy ktos na tym w.w elmesie ST6H robil cos takiego sterowania roletami czy tylko ja sie pokusiłem ?

tom_pn
29-10-2015, 22:31
Jaki standard nie jest popularny ? Z-wave ? Przecież z-wave to chyba najpopularniejszy standard w bezprzewodowych systemach, całe Fibaro działa na z-wave.
NIską popularność rozumiem jako relatywną trudność w nabyciu urządzeń. Nie trafiłem na duży sklep w lub hurtownię, gdzie to trzymają. googiel podpowiada 3-4 sklepy internetowe w Polsce, a całość jeszcze komplikuje fakt iż z-wave w zależności od obszaru geograficznego operuje na innej częstotliwości. Idealnie jakby jakiś znany polski producent elektroniki miał coś takiego na stanie.

Jednakże, czas na przygodę - co sądzicie o tym - kupuję pilota lub klucz usb (przykładowo takowy products.z-wavealliance.org/MarketCertification/File?folder=&filename=MarketCertificationFiles/1068/ZU1401-5%20USB%20Dongle.pdf) i 1-2 sterowniki. Podłączam do rolet i się bawię. Jakiś trudności się mam spodziewać ?

tom_pn
29-10-2015, 22:32
A czy ktos na tym w.w elmesie ST6H robil cos takiego sterowania roletami czy tylko ja sie pokusiłem ?

Jeśli Ciem dobrze rozumiem to wziąłeś płytkę, podpiąłeś kabelki i bawisz się pilotem. A czy masz sterowanie na smartfonie ?

Marl111
30-10-2015, 00:17
Ja tam żadnej trudności nie widzę. Jak kupujesz w Polsce to kupujesz sprzęt działających w Europie. Ani pilota ani klucza usb bym nie kupował, moim zdaniem jedynym rozwiązaniem jest centralka, która jest najwygodniejszym rozwiązaniem, koszt niecałe 800 zł.

tom_pn
30-10-2015, 18:22
hmm, a czy aplikacja vera mobile na smartfonie może działać bez dostępu do sieci internet ? Chciałem sobie poklikać na telefonie w aplikację, ale wymaga zalogowania się wpierw, i nie wygląd ami to na logowanie lokalne do centralki tylko jakieś na https://home.getvera.com/.

Nie zbyt zależy mi aby chwalić się w sieci informacjami o tym kiedy opuszczam rolety lub kiedy robie sobie nastrój... Wszak to mój dom i moje tajemnice.

Marl111
30-10-2015, 22:59
Nie jestem pewny ale bez dostępu do sieci to chyba żadna aplikacja do sterowania systemem nie będzie działać. Co do aplikacji to nie używam Vera Mobile tylko ImperiHome, można ściągnąć wersję demo i zobaczyć jak to mniej więcej wygląda.
Jeżeli nie chcesz "upubliczniać" danych to chyba zostaje tylko pilot i sterowanie lokalne.

tom_pn
02-11-2015, 22:59
na czystą logikę dostęp do publicznej sieci Internet wydaje się być zbędny aby połączyć się siedząc w domu po WIFI do centali i sterowania roletami.

a czy może mi ktoś podpowiedzieć jak się ma cenowo z-wave (centala oraz sterowniki) do systemu kablowego pokroju ampio (http://ampiosystem.pl/moduly_ampio/) ? jestem na etapie kabli w budynku więc jest jeszcze moment aby podjąć decyzję jaką technologię wdrażamy.