PDA

Zobacz pełną wersję : podciąg na d 5 metrową bramą



michal.bdg
24-10-2015, 00:07
witam
mam pytanie: Jaki bezpieczniej zrobic podciąg nad 5m bramą garażową w sytuacji gdy całkowita szerokośc garażu to 6m
budynek jest na zgłoszenie, więc bez projektu tak więc pozostaje mi "ufać" w to co zrobi murarz.
Tak długi podciag powinien być odpowiednio policzony pod wzgledem ilości zbrojenia i wysokości a nie zrobiony wg. uznania ekipy.
Myślę ze w moim przypadku lepiej będzie zastosować stalowy podcią (choć penie drożej) ale w tym przypadku raczej nie ma co spaprać.
proszę o pomoc jakie rozwiązanie zastosować i na jakich kształtownikach tak abym mógł to skonfrontować z "samoróbka" proponowaną przez wykonawców.
Czy taki stalowy podciag po prostu "leży" na cegłach czy jest do nich mocowany
garaż bez stropu, bezposrednio nad podciągiem wieniec i więzba.
Jeszcze jedno. Ile warstw pełnej cegły zastosować pod podciągiem, a moze jechać pełna juz od dołu i łaczyć ją "schodowo" z porothermem
-dziękuje za pomoc w powyższym temacie
-michał

jajmar
24-10-2015, 00:29
witam

budynek jest na zgłoszenie, więc bez projektu

Zgłoszenie nie oznacza braku projektu. To uproszczona forma zgody na budowę.

rübezahl
24-10-2015, 11:29
W takich przypadkach, bez liczenia i dla pewnosci Inwestora zawsze zalecam 2xHEB550 - nie trzeba robic projektu, nie płacic za żadne oceny czy ekspertyzy - wystarczy zakupi dwa kształtowniki, zamontowac je i po kłopocie ;) Najtańsze rozwiązanie

jajmar
24-10-2015, 11:55
W takich przypadkach, bez liczenia i dla pewnosci Inwestora zawsze zalecam 2xHEB550 - nie trzeba robic projektu, nie płacic za żadne oceny czy ekspertyzy - wystarczy zakupi dwa kształtowniki, zamontowac je i po kłopocie ;) Najtańsze rozwiązanie

:) podoba mi się to rozwiązanie,

michal.bdg
25-10-2015, 12:18
sprawdziłem co proponujecie heb 550 pod tym symbolem kryje się kształtownik w formie litery H o szerokosci 30cm i wysokosci 55cm.
Miałbym załozyć takiego "olbrzyma" który jest szerszy od ściany nośnej, a dodatkowo wspominacie o 2 szt.
czy mu sie dobrze rozumiemy?
-m.

firewall
25-10-2015, 12:41
Liczyrzepa, dał takie skwaszone słoneczko, co oznacza w tym przypadku ironię. Taki HEB pozwoli na przejazd czołgu, więc na pewno wytrzyma u ciebie jako podciąg. A co do obliczeń to wystarczy zamówić projekt i będziesz miał pewność przy znacznie mniejszej ilości stali.

ZbyszekT
25-10-2015, 15:44
witam
mam pytanie: Jaki bezpieczniej zrobic podciąg nad 5m bramą garażową w sytuacji gdy całkowita szerokośc garażu to 6m
budynek jest na zgłoszenie, więc bez projektu tak więc pozostaje mi "ufać" w to co zrobi murarz.
Tak długi podciag powinien być odpowiednio policzony pod wzgledem ilości zbrojenia i wysokości a nie zrobiony wg. uznania ekipy.
Myślę ze w moim przypadku lepiej będzie zastosować stalowy podcią (choć penie drożej) ale w tym przypadku raczej nie ma co spaprać.
proszę o pomoc jakie rozwiązanie zastosować i na jakich kształtownikach tak abym mógł to skonfrontować z "samoróbka" proponowaną przez wykonawców.
Czy taki stalowy podciag po prostu "leży" na cegłach czy jest do nich mocowany
garaż bez stropu, bezposrednio nad podciągiem wieniec i więzba.
Jeszcze jedno. Ile warstw pełnej cegły zastosować pod podciągiem, a moze jechać pełna juz od dołu i łaczyć ją "schodowo" z porothermem
-dziękuje za pomoc w powyższym temacie
-michał

Michał, nie ma być osobno podciąg a osobno wieniec.
Wieniec ma być od razu podciągiem. Tylko, że jak wieniec będzie miał np. 25cm x 20 cm (szer x wys) to w miejscu, gdzie jest brama ma być odpowiednio wyższy. Np. 60 cm. Do tego pionowe słupy wylane razem ze wszystkim. Jako monolit. Wszystko zbrojone.

michal.bdg
25-10-2015, 17:05
prośba do osób mających podciąg z kształtownika heb dla bramy szrokości 5m. Sprawdziłem u siebie rozmiar podciągu dla 3-skrzydłowego okna o rozpietości 2,7m mam 2 kształtowniki "140" który wg. tabel magr. scianek 7 i 12mm. Zobaczcie prosze w wasze projekty jakie macie kształtowniki dla rozpitosci 5m, byc moze taka "140" która jest u mnie powinna miec wieksze przekroje
-m.

slawek9000
26-10-2015, 00:16
Michał, weź nie kombinuj, zamów za 150 zł projekt nadproża i bedziesz miał dobrze i tanio. Myślę że jeśli dobrze podasz dane, to i za 100zł ktoć Ci na szybko przeliczy i jakiś rysunek wyda.

firewall
26-10-2015, 06:51
nie mam heba tylko belkę żelbetową. Szkoda kasy na takie rozwiązanie.Jedyny plus to szybkość wykonania

hajnel
26-10-2015, 07:45
Ja przy 4.75 miałem belkę 50x25 zbrojoną fi16 3x górą i 8x dołem

sproj*
28-10-2015, 11:24
:) podoba mi się to rozwiązanie,

i mieć chyba 60cm szeroką ścianę do podparcia - o ile się nie mylę ;)

jajmar
28-10-2015, 13:16
i mieć chyba 60cm szeroką ścianę do podparcia - o ile się nie mylę ;)

oj tam , ale oszczędzi na projekcie, przecież to jest cel.

jedrek244
28-10-2015, 18:08
witaj,
ja mam brame 5 m, zmienilem z dwoch mniejszych bram,
o ile pamietam, idzie drut na pewno fi16 6 lub 8 szt, strzemiona zageszczane na srodku
do tego podciag jest oparty na słupach takze zbrojonych
podciag laczy sie z wiencem 24x24, sam podciag ma 24x38 bodajze,
podciag wieniec slupy laczone jest elkami, zalane wszystko z betoniary



pzdr

beton44
28-10-2015, 19:47
Co się śmiejecie z tych dwuteowników.

Koło mnie budowali jakiegoś macdonalda, taka hala 25x10 metrów tak na oko.
I wymurowali ściany z bloczków, ja sobie obserwowałem jakie to cudne rozwiązania będą z stropem, a tam tak
po chamsku - przyjechał dźwig i położył z 5 takich właśnie 10 metrowych dwuteowników na ścianach - zmniejszając w ciągu kilku godzin
rozpiętość stropu na jakieś 4 metry, co już dechami jakimiś przykryli...