PDA

Zobacz pełną wersję : Zabezpieczenie antykorozyjne stalowej rury gazowej w ziemi.



unblack
24-10-2015, 18:30
Witam,

W projekcie mam doprowadzenie gazu do domu od skrzynki gazowej w ogrodzeniu rurą PE, potem jest połączenie PE/stal, i w odległości 1m od ściany piwnicy zaczyna się rura stalowa, która wchodzi pod ziemia do piwnicy poprzez przepust.
Kupiłem wszystkie elementy, przy czym bezszwowa stalowa rura gazowa (1") nie jest zabezpieczona antykorozyjnie.
Mam pytanie: czym zabezpieczyć rurę stalową, która jest prowadzona w ziemi, tak aby mieć spokój na lata? Jak to robia fachowcy?
Kiedyś jak nie stosowano rur PE, w ziemi układano stalowe rury gazowe. Jak je zabezpieczano antykorozyjnie.
Z pewnością jakimś lakierem, no właśnie, jakim? Co może być najlepsze do do takiej antykorozyjnej izolacji?

Pozdrawiam

unblack
26-10-2015, 20:11
Czyli nikt nie ma zielonego pojęcia jakiego systemu malarskiego użyćm czym zauzilować?

DziadekT
27-10-2015, 16:12
Może pomazać czymś biutmicznym typu Dysperbit? U mnie wykonawcy pomalowali farbą, która wygląda jak chlorokauczuk lub ftalówka na analogicznym podkładzie. Z tym co widać nad ziemią nic się nie dzieje 10 lat, ale nie rozkopywałem tej części rury co jest w ziemi. Wydaje mi się, że przy braku dostępu powietrza korozja jest bardzo powolna.

milo222
28-10-2015, 07:58
u mnie ( w domu z 1980 roku) rura była skorodowana koszmarnie więc kiedy robiłem nowe przyłącze zrobili wszystko od nowa potem smarowali farbą podkłądową i póxniej kolorem - to część co była w ziemi posmarowali czym ala smoła/dysperbit ( tak jak pisze kolega u góry)

unblack
29-10-2015, 13:53
dzieki za odpowiedz.
Wlasnie tak zrobie jak mowicie. Wg mnie jednak lepiej zastosowac te masy SBS modyfikowane kauczukiem wodorozcienczlne, poniewaz na rozpuszczlnikach moga miec niekorzystny wplyw na lakier i podklad na rurze.

DarW
02-11-2015, 06:40
Rur stalowych w ziemi nie zabezpiecza się farbą....
Do izolowania rur najlepiej nadają się specjalne taśmy izolacyjne, łatwy prosty montaż i spokój na lata.

panfotograf
02-11-2015, 07:43
Rur stalowych w ziemi nie zabezpiecza się farbą....
Do izolowania rur najlepiej nadają się specjalne taśmy izolacyjne, łatwy prosty montaż i spokój na lata.Myślę że nie zaszkodzi jak przed taśmą pomalujesz antykorozyjnym podkładem - zapytaj w sklepie.
Dysperbit to chyba tylko do betonu?

DarW
02-11-2015, 21:15
Malować ale po co??
W zależności od rodzaju izolacji taśmy nawija się bezposednio na stalową rurę lub pod izolację jest specjalny podkład dla danego typu taśmy.

panfotograf
03-11-2015, 14:51
Malować ale po co??
W zależności od rodzaju izolacji taśmy nawija się bezposednio na stalową rurę lub pod izolację jest specjalny podkład dla danego typu taśmy.

Boję się ze sama taśma nie gwarantuje szczelności - potrzebny jest właśnie jakiś podkład.

DarW
04-11-2015, 10:20
Wystarczy podjechać do sklepu/hurtowni gazownicznej i kupić izolację w taśmie bez żadnych podkładów. Podejścia do skrzynki jak kupuje się gotowe to też są zaizolowane taśmą. Profesjonalne zabezpieczenia antykorozyjne dla gazociągów produkują takie firmy jak Atagor, AGCOR itd.

Greengaz
04-11-2015, 14:55
Witam,

W projekcie mam doprowadzenie gazu do domu od skrzynki gazowej w ogrodzeniu rurą PE, potem jest połączenie PE/stal, i w odległości 1m od ściany piwnicy zaczyna się rura stalowa, która wchodzi pod ziemia do piwnicy poprzez przepust.
Kupiłem wszystkie elementy, przy czym bezszwowa stalowa rura gazowa (1") nie jest zabezpieczona antykorozyjnie.
Mam pytanie: czym zabezpieczyć rurę stalową, która jest prowadzona w ziemi, tak aby mieć spokój na lata? Jak to robia fachowcy?
Kiedyś jak nie stosowano rur PE, w ziemi układano stalowe rury gazowe. Jak je zabezpieczano antykorozyjnie.
Z pewnością jakimś lakierem, no właśnie, jakim? Co może być najlepsze do do takiej antykorozyjnej izolacji?

Pozdrawiam

Instalację gazową kładziesz samodzielnie? Masz uprawnienia gazowe?