PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt instalacji WM z odzyskiem do mojego domu ok. 200 m^2



MAJKUSS
25-10-2015, 13:35
Witajcie, a więc na początku przedstawię sytuację, dom w stanie SSO, możliwe, że za chwilę SSZ ale to chyba puki co nie problem. Zamierzamy z żoną zainwestować w komfort więc zdecydowaliśmy się na WM + odzysk ciepła. Dom o pow. użytkowej 229 m^2, parterowy z poddaszem użytkowym. instalacja CO to kocioł standardowy na drewno oraz węgiel, moc ok 20 kw, typowy "śmieciuch". A więc do meritum sprawy, na etapie wylewania stropu zrobiłem przepusty tak aby nie kuc później i znając, życie trafiać co chwile w zbrojenie. więc w zamieszczonym załączniku zaznaczone są przepusty, które zasugerowała mi jedna z firm wykonując wstępny szkic systemu WM. Przepusty łatwo można "zalepić" jeżeli nie przydadzą się lecz gorzej ze zwiększeniem ilości więc są i czekają. instalacje wentylacji na parter zamierzam ułożyć w ociepleniu stropu przewodami PE o wymiarach zewnętrznych 75 mm. Centrala umieszczona będzie na poddaszu ogrzewanym w pomieszczeniu "suszarni/pralni". Instalacja wentylująca poddasze będzie w izolacji na strychu także tymi samymi przewodami. Docelowo w domu będą mieszkały 4 osoby. teraz sprawa osprzętu. A mianowicie, proszę o pomoc w zrozumieniu dogłębnym tematu ilości przewodów idących do skrzynek rozprężnych, gdyż jedna z firm pokazując i szkic dała np. 3x63 mm itp. Skąd te liczby? Rozumiem, że jest to w jakiś sposób policzone na przepływ i ilość powietrza ale proszę o wyjaśnienie. Zamieszczam projekt parteru poddasza oraz szkic wykonany przez firmę i tak jak w szkicu mam zrobione przepusty w stropie. Dziękuję z góry za odpowiedź. Wcześniej na forum pytałem o sprawę WM w moim domu i co do centrali to stawiam na AIRPACK. pozdrawiam i czekam na informacje i pomoc.

335150335151335152335153

MAJKUSS
02-11-2015, 07:55
Nikt nie podpowie??

rgal
02-11-2015, 08:04
Nowoczesny dom z rekuperacja i do tego śmieciuch?

MAJKUSS
02-11-2015, 08:07
Tak a to dlatego, ojciec leśniczy, teść leśniczy to chyba grzech montować inny system.

mileski
02-11-2015, 08:21
Nie wiem, czy tylko ja mam takie wrażenie ale stwierdzenie "chcemy zaiwestować w komfort" i "będzie piec śmieciuch" chyba się kłócą. Mieszkam teraz w domu, gdzie jest taki piec i wentylacja grawitacyjna i bardziej "niekomfortowy " jest ten piec niż tradycyjna wentylacja. Naprawde nie masz innej opcji na ogrzewanie?

MAJKUSS
02-11-2015, 08:31
Opcje zawsze są jakieś ale nie uważam, że piec na drewno i węgiel jest nie komfortowy, fakt trzeba nim się "zajmować' ale może należę do tego nielicznego grona, że to lubię więc puki co jedyna opcja to taki właśnie kocioł.

rgal
02-11-2015, 08:39
Osobiście bym jednak zainwestowął w jakieś wygodne bezobsługowe i czyste źródło ogrzewania, a drewnem palił w kominku z akumulacją, raczej bez rozbudowanego rozprowadzenia ciepła. Chcę przyoszczędzić i palić drewnem - wrzucam do kominka, nie chce mi się lub musze wyjechać - w domu jest nadal ciepło.

MAJKUSS
02-11-2015, 08:50
To może z drugiej strony, mając drewno za darmo, pomijać jakiekolwiek koszta opału i tak oszczędzam więc tu jest ten mały haczyk, za który się uczepiłem. Stąd kocioł na drewno i węgiel. Do tego w planach jest bufor ciepła, który ma za zadanie akumulować ciepło. Myślę, że wasze rady są na pewno w jakimś stopniu pomocne lecz jestem zdecydowany na ten system ogrzewania. więc prosiłbym o pomoc w sprawie rekuperacji. Dodam, że gaz nie wchodzi w grę (brak instalacji w mieście a na butlę szpecącą wszystko w promieniu kilometra nigdy się nie zgodzę), olej również, pompa ciepła puki co też nie, ale jej nie wkluczam w przyszłości.