PDA

Zobacz pełną wersję : Pozwolenie na użytkowanie domu jednorodzinnego



pecet0
25-10-2015, 17:12
Powoli kończę stan surowy otwarty domu jednorodzinnego.

W przyszłym roku będę chciał wstawić okna, zrobić instalacje, wylewki i tynki.

1) i w tym momencie pojawia mi się pytanie. Czy w takim stanie mógłbym wystąpić do Inspekcji Nadzoru Budowlanego aby wydali pozwolenie na użytkowanie domu (w sensie żebym mógł zamieszkać) i powoli w trakcie użytkowania kończyć sobie wszystko na bieżąco w miarę możliwości czasu i kasy.
W projekcie mam 20 cm styropianu na ścianach (ale wątpię aby udało mi się to w przyszłym roku ocieplić czy w takim przypadku mógłbym dostać pozwolenie bez warstwy ocieplenia a ją zrobić jeszcze rok później)? jeśli tak to co powinien wpisać geodeta przy inwentaryzacji powykonawczej? uwzględniając grubość ściany ze styropianem (tak jak w projekcie), czy bieżący stan (odbiegły od projektu do momentu całkowitego wykończenia domu).

2) drugie całkiem odmienne rozwiązanie, robię w przyszłym roku tynki, wylewki, instalacje i na tym kończę i nie wprowadzam się. Gdybym nie mieszkał to też bym tam nie grzał, czy w takim przypadku może się coś porobić z tynkami lub czymś innym jeśli w domu w zimie będzie temperatura ujemna? (oczywiście nie będą wykonywane żadne prace wykończeniowe w takim przypadku).

lotpaj
25-10-2015, 19:25
Powoli kończę stan surowy otwarty domu jednorodzinnego.

W przyszłym roku będę chciał wstawić okna, zrobić instalacje, wylewki i tynki.

1) i w tym momencie pojawia mi się pytanie. Czy w takim stanie mógłbym wystąpić do Inspekcji Nadzoru Budowlanego aby wydali pozwolenie na użytkowanie domu (w sensie żebym mógł zamieszkać)

Nie ma takiej opcji, żeby ktoś z inspekcji pozwolił ci zamieszkać.
Ja wiem, do czego zmierzasz, ale żaden inspektor nie podpisze ci tego glejtu.

pecet0
25-10-2015, 19:46
Nie ma takiej opcji, żeby ktoś z inspekcji pozwolił ci zamieszkać.
Ja wiem, do czego zmierzasz, ale żaden inspektor nie podpisze ci tego glejtu.

problemem jest to że nie będzie jeszcze izolacji termicznej czy inna przeszkoda?

Bejaro
25-10-2015, 20:16
problemem jest to że nie będzie jeszcze izolacji termicznej czy inna przeszkoda?

Ocieplenie zewnętrzne dom nie spełnia warunków energetycznych nie trzyma wymiarów.

Media nie wiem jakie masz w projekcie gaz kanaliza?Trzeba mieć umowy z wszystkimi dostawcami mediów.

Jeżeli PNB zawiera zagospodarowanie np taras i kostkę też należy mieć ponoć z kostką utwardzeniem jest różnie w zależności od starostwa to tarasy ponoć powinny być.

Instalacja jak bedą same rurki bez wody to nic się nie stanie ale jak źródło ciepła szczególnie elektronika to ryzyko uszkodzenia.

pecet0
25-10-2015, 20:22
a z tynkami / wylewkami też nic się nie podzieje?

qosek
25-10-2015, 20:44
z tego co ja wiem to nadzor nie odbierze Ci bez:
- ocieplenia zew
- balkonow zewnetrznych (jezeli masz)
- barierek schodowych (jezeli masz schody)
- systemu ogrzewania
- min. 1 wykonczonej lazienki
- min 1 wykonczonego pokoju

jacek.zoo
25-10-2015, 20:58
z tego co ja wiem to nadzor nie odbierze Ci bez:
- ocieplenia zew
- balkonow zewnetrznych (jezeli masz)
- barierek schodowych (jezeli masz schody)
- systemu ogrzewania
- min. 1 wykonczonej lazienki
- min 1 wykonczonego pokoju

To źle wiesz, wykończenie łazienki czy pokoju nie ma znaczenia. Do odbioru jest potrzebna inwentaryzacja geodezyjna, jak geodeta przychodzi nawet ie wchodzi do domu. Na dobrą sprawę możesz w środku mieć gole pustaki. Do odbioru potrzebne jest ocieplenie jak już pisali i umowy z dostawcami mediów, i parę innych rzeczy ale to już kierbud Cię pokieruje

pecet0
25-10-2015, 21:02
Do odbioru jest potrzebna inwentaryzacja geodezyjna, jak geodeta przychodzi nawet ie wchodzi do domu. Na dobrą sprawę możesz w środku mieć gole pustaki. Do odbioru potrzebne jest ocieplenie jak już pisali i umowy z dostawcami mediów, i parę innych rzeczy ale to już kierbud Cię pokieruje

a sprawdza to ktoś?
czy jak geodeta napisze że jest "tak" to oni zakładają że jest "tak"

jacek.zoo
25-10-2015, 21:44
a sprawdza to ktoś?
czy jak geodeta napisze że jest "tak" to oni zakładają że jest "tak"
praktycznie nie sprawdzaja, chyba ze dostana uprzejmie donosze. a geodeta raczej ci nie podpisze nic inaczej niz jest w rzeczywistosci bo ostatnio ponoc prawo sie pozmieniało i to geodete biora za d... jak cos nie gra, na nim ciazy najwieksza odpowiedzialność. chyba ze jest naprawde dobrym znajomym :)

emilus18
26-10-2015, 09:38
Niestety balustrady/balkony powinny być (mogą być prowizorki z desek zbite). Kierbud bez tego nie powinien skończyć wpisów w dzienniku. Z wykończonym pokojem się nie zgodzę (chyba że są jakieś "lokalne" wymogi - moi znajomi na betony się wprowadzali). Łazienki nie wiem. Najlepiej zapytaj w nadzorze.

sSiwy12
26-10-2015, 15:32
Tu jest bardzo prosta odpowiedź.
Koniec budowy stwierdza kierbud, podpisując, że wykonano zgodnie z projektem.
Jak jest na tyle głupi, że poświadczy nieprawdę - taki myk może się udać.

Ps. Jak mleko się rozleje, to kierbud "będzie wisiał" - inwestor raczej nie.

jacek.zoo
26-10-2015, 18:19
Tu jest bardzo prosta odpowiedź.
Koniec budowy stwierdza kierbud, podpisując, że wykonano zgodnie z projektem.
Jak jest na tyle głupi, że poświadczy nieprawdę - taki myk może się udać.

Ps. Jak mleko się rozleje, to kierbud "będzie wisiał" - inwestor raczej nie.

Qle wykonczenie pokoju nie jest wyznacznikiem konca budowy, ktos moze lubic industrailny surowy wystroj, kto komu zabroni. Oczywiście kwestia ocieplenia, balustrady jest bezdyskusyjna. To co wewnątrz budynku nikogo nie obchodzi. Może zaciągnąć rolety w dół i nikt nie wie czy jest parkiet czy surowa wylewka

pecet0
26-10-2015, 19:09
To jak ocieplenie jest sprawą bezdyskusyjna to całkiem możliwe że nie nie dam rade tego wtedy zrobić i nie będę naciskał już na "przedterminowe" wprowadzenie się do domu.

Czy w takim przypadku ujemna temperatura w zamkniętym domu może czymś grozić?

lotpaj
26-10-2015, 19:23
a sprawdza to ktoś?
czy jak geodeta napisze że jest "tak" to oni zakładają że jest "tak"

TAK. Tak to mniej więcej wygląda.
Podpierdzielić cię mogą "życzliwi sąsiedzi". Jeżeli takowych nie masz, to ustawowo jest tam parę(naście)? lat, po których mogą cię cmoknąć w ... rękę.

jacek.zoo
26-10-2015, 19:42
To jak ocieplenie jest sprawą bezdyskusyjna to całkiem możliwe że nie nie dam rade tego wtedy zrobić i nie będę naciskał już na "przedterminowe" wprowadzenie się do domu.

Czy w takim przypadku ujemna temperatura w zamkniętym domu może czymś grozić?

jezeli nie masz w układzie co i wod wody to nic sie nie stanie. jezeli masz wode to moze ja wydmuchac kompresorem, ja tak robiłem na zime.