PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian na podłodze (wytrzymuje czy siada)?



pecet0
25-10-2015, 18:42
witam,

Mam pytanie do tych którzy wybudowali dom i użytkują go już co najmniej rok oraz wybrali grafitowy styropian podłogowy ok 20 cm grubości.
Wychwalana na tym forum marka Termoorganika ma dobre parametry do ocieplenia fasad, ale do podłogi ma kiepskie parametry.
Wynoszące: λdekl: 0,031 W/(m*K), Naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu względnym: ≥ 60 kPa, Obciążenie użytkowe: 1,8 T/m2

Można zaryzykować z takim styropianem na podłogę? (zwłaszcza że chodzi o grubą warstwę 20 cm + ogrzewanie podłogowe z 6 cm wylewki?
Czy takie rozwiązanie samo w sobie jest z góry skazane na porażkę opadających podłóg?

panfotograf
25-10-2015, 22:07
Lubisz ryzyko - kładź! Popękane kafelki i szczeliny przy ścianach są twoim marzeniem - nie zastanawiaj się ani chwili.

pecet0
26-10-2015, 06:11
Oczekiwałem jakiejś odpowiedzi merytorycznej, a nie postu aby dobić sobie w statystykach że ma się o 1 post więcej.

Pytam tych którzy mają grubą warstwę izolacji na podłodze oraz styropian o niskim współczynniku lambda, czy pojawiają się jakieś problemy.
Czy na podłogę nie można używać cieplszejszego styropianu niż lambda = 0,037 bo te o niższej lambdzie są już za miękkie.

kamihi
26-10-2015, 07:17
Ja mam 18cm 2 dwóch warstwach 6cm Grafit knauf i 12 cm biały eps100 miałem ten sam problem co ty i te same obawy poszłem na kompromis:rolleyes:

hajnel
26-10-2015, 08:46
Mam podłogowy austrotherm 0,031 i na razie nie widzę problemów

panfotograf
26-10-2015, 09:19
Oczekiwałem jakiejś odpowiedzi merytorycznejOdpowiedź jest 100 % merytoryczna - taka jest moja opinia.
Ja mam specjalny styropian pod podłogą i w kotłowni (gdzie składuję opał - do 2 ton) podłoga siadła dobre 5 mm po paru latach.

gorbag
26-10-2015, 10:00
Od 2,5 roku mam Termoorganikę grafit 15 cm, na tym 6 cm wylewka i podłogówka po całości. Za nami dwa sezony grzewcze i rok mieszkania.
Nic nie opadło, nawet o milimetr. Krawędzie przy ścianach wykończone fugą "na sztywno". Tam też na razie nie ma najmniejszych pęknięć.
Płytki w kształcie całkiem sporego U (kuchnia, salon, hol), bez żadnych dylatacji w warstwie płytek, pod spodem trzy pętle podłogówki i nacięte wylewki - na razie bez pęknięć na płytkach i fugach.

Nie wiem od czego to zależy. Wczasowaliśmy kiedyś w dwuletnim domu, w którym podłoga opadła w większości pomieszczeń o około 1 cm.
Widziałem więc że czasem tak się robi. U nas na też stosunkowo grubej Termoorganice 031 na razie bez problemów.

fotohobby
26-10-2015, 10:21
Ja mam grafitowy Swisspor 0.031.wprawdzie na płycie tylko 10 cm ale nie osiadło nawet o mm.
Z tym, że Swisspor ma 80 kPa, a teraz jest chyba nawet wersja 100kPa

Beskidziak
26-10-2015, 12:30
Mam 15cm 120kPa, na Wiosne podłogi wykończone nagotowo, opadł około 1-2mm, zerwana fuga między listwami drewnianymi, a deską klejoną do wylewki.
zaczynam sezon grzewczy, w całym domu podłogówka, ponoć fuga może się zejść........ ponoć........

fotohobby
26-10-2015, 17:18
120kPa, to jak na pomieszczenia mieszkalne wysoka wartość. Skąd wiadomo, że to opadł styropian, a nie chudziak ? Bo chyba płyty nie masz ?
U mnie, przy płycie sytuacja byłaby jasna, ale tak, to nie wiadomo, czy pod chudziakiem kiepsko zagęszczone, czy styropian się poddał

panfotograf
26-10-2015, 18:19
Nie wiem od czego to zależy. Wczasowaliśmy kiedyś w dwuletnim domu, w którym podłoga opadła w większości pomieszczeń o około 1 cm. Kiedy podłoga jest na gruncie to ten grunt często jest za słabo zagęszczony i podłoga potrafi opaść kilka centymetrów! A wtedy sytuacja jest tragiczna.

pecet0
26-10-2015, 19:21
Ja mam grafitowy Swisspor 0.031.wprawdzie na płycie tylko 10 cm ale nie osiadło nawet o mm.
Z tym, że Swisspor ma 80 kPa, a teraz jest chyba nawet wersja 100kPa

Faktycznie Swisspor lamda = 0,031 ma 80 kPa
To chyba skłonię się kiedyś ku temu producentowi

fotohobby
26-10-2015, 19:35
Jak pisałem, jest jeszcze to:

http://www.swisspor.pl/products.html?cat=3&prod=103

Klimon
28-10-2015, 18:56
Swisspor lambda 031. 22cm w dwóch warstwach. Ułożone tak idealnie, że żadna firma tak nie zrobi. Każda rurka idealnie wycięta. Na tym 7-8cm wylewki i siatki metalowe. Nic się nie dzieje.

Ważne jest zagęszczenie gruntu pod chudziakiem. Lepiej żeby było dobrze zrobione. A na takich elementach firmy budowlane oszczędzają bo klient nie widzi co pod betonem.

pecet0
28-10-2015, 19:39
Swisspor lambda 031. 22cm w dwóch warstwach. Ułożone tak idealnie, że żadna firma tak nie zrobi. Każda rurka idealnie wycięta. .

Jeśli rurki od instalacji CWU dajemy pomiędzy jedną warstwą styropianu a drugą. To poprawnie jest wyciąć "wyżłobienie" pod te rurki w dolnej warstwie styropianu, czy w tej górnej którą nakrywamy rurki od góry? oraz mając te rury pomiędzy styropianem z góry i z dołu dawać jeszcze je w w otuliny czy robić mniejsze wycięcie a bez otulin?

Klimon
29-10-2015, 07:53
W przypadku który opisywałem najpierw została położona pierwsza warstwa. Weszli hydrauliczne położyć rury na niej. Później przyszła druga i to w drugiej były robione wyzlobienia. Jeżeli firma ma profesjonalny sprzęt to robi wyzlobienia w pierwszej warstwie i rury wraz z otulina pasują co do milimetra. Na youtube są fajne filmiki. Ale podejrzewam ze na 95% inwestycji nikt tak nie robi. Widziałem jak układa styropian firma od posadzek na tarasie to prawie zawału dostałem.

fotohobby
29-10-2015, 08:37
U mnie żłobili dolną warstwę i (mniej) także górną.

https://lh4.googleusercontent.com/-zi27L4BtF-4/Uv5yiCiZt2I/AAAAAAAAAsI/GIZbRbJXXVc/s800/image.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-B2_--sFlvj0/Uv5yr9_33OI/AAAAAAAAAsY/eZzoEE5DbJo/s800/image.jpg

Rurki w izolacji, wyżłobienia uzupełnione pianką.

Tedii
24-11-2015, 19:12
Siada na małej powierzchni i dużym obciążeniu n.p.:
pod pralką (działa jak ubijak)
pod zasobnikiem wody użytkowej (100kg)
w małym przedsionku (przechodzą przez niego tłumy)

fotohobby
24-11-2015, 19:17
Musiałeś albo straszny chłam kupić, albo go niechlujnie ułoźyć, skoro pod obciążeniem 100kg siada...

mariusz05
25-11-2015, 08:45
Ja mam Paneltecha EPS 0.035 biały 150kPa 15cm od trzech lat nic nie siadło o mm , tylko że zamiast chudziaka mam zrobioną płytę zbrojoną oczka 15cm drut chyba 4 albo 6 mm ,beton B20 i wieniec na ścianie fundamentowej.,różnica w kosztach jakieś 2tyś.

MaestroCK
25-11-2015, 10:01
witam,

Mam pytanie do tych którzy wybudowali dom i użytkują go już co najmniej rok oraz wybrali grafitowy styropian podłogowy ok 20 cm grubości.
Wychwalana na tym forum marka Termoorganika ma dobre parametry do ocieplenia fasad, ale do podłogi ma kiepskie parametry.
Wynoszące: λdekl: 0,031 W/(m*K), Naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu względnym: ≥ 60 kPa, Obciążenie użytkowe: 1,8 T/m2

Można zaryzykować z takim styropianem na podłogę? (zwłaszcza że chodzi o grubą warstwę 20 cm + ogrzewanie podłogowe z 6 cm wylewki?
Czy takie rozwiązanie samo w sobie jest z góry skazane na porażkę opadających podłóg?

Mam w takim razie pytanie, podłączając się do w/w wątku. Jaki styropian na podłogę w domu jednorodzinnym. Opinie widzę są bardzo różne i trochę ciężko podjąć na ich podstawie decyzję. Z tego co zrozumiałem najlepiej że by wytrzymałość na ściskanie od 80 kPa w górę, lambda w okolicach 0,3, grubość to pewnie sprawa zależna od projektu i wykonania, ale nie mniejsza niż 10 cm. A co typem materiału bo nie każdy podłogowy styropian jest ekstrudowany?

qosek
26-11-2015, 15:03
ja tam zdecydowalem sie na 100 kPa (tak w razie cos)
lambda mnie nie interesowala, bo styropianu (na parterze) mam 24cm (3x8cm) - wiec w sumie lambda nie jest wazna ;)

fotohobby
26-11-2015, 15:37
Mam w takim razie pytanie, podłączając się do w/w wątku. Jaki styropian na podłogę w domu jednorodzinnym. Opinie widzę są bardzo różne i trochę ciężko podjąć na ich podstawie decyzję. Z tego co zrozumiałem najlepiej że by wytrzymałość na ściskanie od 80 kPa w górę, lambda w okolicach 0,3, grubość to pewnie sprawa zależna od projektu i wykonania, ale nie mniejsza niż 10 cm. A co typem materiału bo nie każdy podłogowy styropian jest ekstrudowany?

Żaden styropian podłogowy nie jest ekstrudowany, bo te nie do tego służą.
Wytrzymałość jest ważna (min 80kPa) grubość jest ważna (15cm, lub więcej), lambda tez jest istotna.

Ale najważniejsze jest przygotowanie podłoża - właściwe zagęszczenie chudziaka, aby ten nie osiadł, równa powierzchnia chudziaka, bez dolin i grzbietów, na których mógłby osiąść styropian.
Odpowiednie ułożenie płyt, bez klawiszowania.

I podłoga nie ma prawa osiąść.