PDA

Zobacz pełną wersję : czy keramzyt w granulacie to dobry izolator?



pawelurb
01-09-2004, 20:24
czy ma dobre właściwości termoizolacyjne, i do czego się go stosuje najczęściej, słyszałem że można tym ocieplić fundamwnty, ma może ktoś ocieplone w taki sposób?

Slawek :)
01-09-2004, 20:32
Keramzyt to bardzo dobry izolator termiczny, ale przyznam, że nie słyszałem aby ocieplać nim fundamenty. Najczęściej używa się go jako lekkie wypełnienie trudno dostępnych miejsc (podobnie jak granulki steropianu lub holofibre) i jest ulubionym materiałem w konserwacji zabytków, bo utrzymuje klimat budowli (dzięki porom stabilizuje wilgotność - przyjmuje nadmiar wilgoci i oddaje ją, gdy jest zbyt sucho), dlatego używa się go często do zasypywania pach sklepień czułych na wahania m.in. wilgotności powietrza.
Jednak nie wiem, czy z tych samych powodów mógłby być dobrym izolatorem fundamentów, które raczej należy maksymalnie chronić przed namakaniem.
Oprócz tego praktycznie nie starzeje się, jest nie palny i wilgoć oraz mróz nie czynią mu krzywdy no i można go wielokrotnie używać.
Nie jestem jednak guru w sprawie fundamentów i mogę się mylić.
Ukłony

pawelurb
01-09-2004, 20:36
a czy można tym (skoro to dobry izolator, utrzymujący klimat, i niestarzejący się, porowaty wiec przepuszczalny dla pary ) zasypać szczelinę między warstwami ściany 3w ? byłoby chyba szybciej i prościej niż wełna.... nie wiem tylko czy można , oraz czy koszty nie są tu barierą?

pattaya
02-09-2004, 16:46
Ja ociepliłem keramzytem podłogi na gruncie.
Po kolei
-zagęszczony piach
-folia 0,2mm wywinięta na keramzyt od góry
-ok.33-35 cm keramzytu również ubitego
-2xfolia 0,2mm
-chudziak.
Ponieważ w Mszczonowie była?jest? promocja na keramzyt wyszło mniej więcej tyle samo co FS20.A jakoś większe zaufanie mam do takiej warstwy naturalnego produktu,niż 10cm pochodnych ropy naftowej ,które łatwo uszkodzić.

pawelurb
03-09-2004, 19:06
a czy ściany 3w można ocieplić ( zasypać szczelinę ) keramzytem? chyba byłoby łatwiej niż wełną, nie wiem tylko ile kosztuje keramzyt

pattaya
04-09-2004, 10:28
Wydaje mi się,że można,ale nie jestem specem.
W Mszczonowie w promocji jeszcze w sierpniu keramzyt kosztował 70zł netto za 1m3

invx
04-09-2004, 18:49
nie widze powodow, dla ktorych takie rozwiazanie bylo by nieprawidlowe, kwestia wykonania :D

Jezier
05-09-2004, 14:29
Keramzyt w granulacie nie jest dobrym izolatorem jeśli porównywać go do wełny czy styropianu.
Dla przykładu keramzyt luzem o gęstości 400 kg/m3 ma współczynnik przenikania ciepłą lambda=0,14. Porównując ze styropianem lub wełną których ten sam współczynnik wynosi ok. 0,04 wychodzi, że keramzyt jest 3,5 raza gorszym izolatorem.

invx
05-09-2004, 14:58
tak, ale jak by go dac odpowiednio grubiej, to mozna zasypac nim pustke w scianie 3w :)

ania
14-10-2004, 13:06
A czy mokry keramzyt ma te same właściwości izolacyjne co suchy?
Chciałabym użyć go w stropodachu odwróconym zamiast żwiru, ale nie wiem, czy przypadkiem wilgoć mu nie szkodzi....

Jezier
14-10-2004, 22:48
ania. wilgoć mu nie zaszkodzi.

RomanP
15-10-2004, 09:42
Tak jak powiedział Jezier, ale przy ocieplaniu fundamentów i równoczesnym drenażu opaskowym można go z powodzeniem wykorzystać. Jest wtedy zarówno ociepleniem do fundamentów jaki i warstwą do ściekania wody do opaski. Zapobiega również zamuleniu drenów, szczególnie jak się go obłoży geowłókniną.
Ja zastosowałem go do izolacji warstwy podpodłogowej. Z pełną świadomością, że jest gorszy. I znowu ale:
-mam już 10 cm styropianu w izolacji pionowej fundamentów
-słuchy chodzą, że jest to doskonałe zabezpieczenie przeciw żyłom wodnym. Osobiście w to nie wierzę, ale i "diabłu ogarek". Sprawdzę po ostatniej wylewce. Wezmę znowu faceta z kijem i zobaczę co się zmieniło.

ania
15-10-2004, 10:05
Dzięki chłopaki za odpowiedź! Zawsze można na was liczyć. 8)

Jeszcze muszę się zorientować jaka frakcja byłaby najwłaściwsza...

RomanP
15-10-2004, 10:27
To jak się zdecydowałeś, to:
Tego ustrojstwa nie da się za bardzo ubić na podłodze. Trzeba by stosować w wielkich workach (droższe). Wylewka na tym tylko maszynowa. Jeżeli z betoniarki to beton prawie suchy. W niektórych materiałach zalecają na keramzyt folie i potem siatkę zbrojoną. Zapobiegać ma to zapadaniu się robotników i rozstępowanie się keramzytu. Mam nadzieję, że uda mi się to sprawdzić doświadczalnie w październiku.

trach
15-10-2004, 10:40
Co do ściany 3W to bym odradzał keramzyt jak i wszelkie inne materiały sypkie. Nawet z wełną w ścianach są problemy żeby nie zjeżdżała w dół, trzeba ją dobrze zamocować i podpierać a i tak się deformuje, dlatego wciąż się stosuje styropian, chociaż nie jest tak trwały i nie przepuszcza pary wodnej. Materiały sypkie bywają stosowane, ale jest to raczej rozwiązanie reliktowe. Jak w trakcie eksploatacji trochę taka zasypka osiądzie (niewiele, bo nikt po niej nie będzie przecież chodził, ale jednak trochę siądzie), to na górnej części muru pozostanie pustka powietrzna a poniżej izolacyjność zasypki też się trochę zmniejszy. Osiadanie można zmniejszyć doziarniając albo zagęszczając, ale wtedy izolacyjność też wyjdzie znacząco mniejsza.

A jeśli będzie trzeba wykuć w ścianie jakąś dziurę na coś, to co, keramzyt się wysypie?

Andrzej (Trach)

ckwadrat
15-10-2004, 12:19
Keramzyt w granulacie można na pewno użyć do ocieplenia podłogi na gruncie - ja miałem tak w projekcie. Ale ponieważ jest drogi i trzeba go dać dużo to zamieniłem go na styropian.

am00
15-10-2004, 12:29
Dałem keramzyt w miejscu gdzie ma stać kominek i obsypałem nim przejście rury z wodą pod fundamentem, ale nie wiem czy potrzebnie.