PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie kanalizacji - kto powinien to zrobić.



Katiusha
26-10-2015, 15:07
Witam,

Właśnie się okazało, że mój generalny wykonawca nie podłączył kanalizacji do przyłącza. Twierdzi, że standardowy zakres prac przy budowie domu obejmuje wyprowadzenie rury z fundamentu. Podłączenie do kanalizacji jest poza zakresem jego obowiązków.

Jak to jest?

Mam go zmusić do wykonania/zapłacenia za to podłączenie (w sumie jakieś 15mb)? Czy faktycznie, takie podłączenie to osobna pozycja w ogólnych kosztach budowy?

DziadekT
26-10-2015, 15:46
W umowie z generalnym wykonawcą jest uzgodnione, że ma wykonać "standardowy zakres prac", czy raczej jest szczegółowy wykaz albo zapis "zgodnie z załączonym projektem"? Jeśli jest wykaz, a w nim nie ma podłączenia kanalizacji, to raczej małe szanse zmusić. Jak jest odwołanie do projektu, a w projekcie są szczegóły podłączenia (rysunek, rodzaj i średnica rury itp.) to warto powalczyć. Realne szanse są tylko jeśli jeszcze nie zapłaciłaś wykonawcy całości wynagrodzenia albo (co rzadko spotykane na małych budowach) masz od niego ważną bankową gwarancję dobrego wykonania.

CityMatic
26-10-2015, 17:31
Jak to jest?

Mam go zmusić do wykonania/zapłacenia za to podłączenie (w sumie jakieś 15mb)? Czy faktycznie, takie podłączenie to osobna pozycja w ogólnych kosztach budowy?

U mnie też kolega kupił dom ...a rura kanalizacyjna była zakopana w podjeździe do garażu......teraz ma szambo niestety, Dobrze, że jeszcze nie mieszkał ale robotnicy podczas wykończeniówki zorientowali się, że woda coś wolno schodzi w dolnej łazience....dobrze że nie przesadzili :(
Odpowiedzią na postawione pytania było to, iż wybudowanie domu w stanie deweloperskim nie obejmuje podłączenia do kanalizacji i prądu?Kolega robił to na własny koszt.

Klimon
27-10-2015, 18:37
Budynek w stanie deweloperskim powinien nadawać się do odbioru przez nadzór budowlany. W związku z tym przyłącza powinny być zrobione i odebrane.

milo222
28-10-2015, 07:56
Budynek w stanie deweloperskim powinien nadawać się do odbioru przez nadzór budowlany. W związku z tym przyłącza powinny być zrobione i odebrane.

racja tylko że kolega wyżej miał wykonawcę domu a nie dewelopera od którego dom kupował . Jeżeli z umowy z wykonawca nie wynika że miał zrobić przyłącze to nie musiał tego robić - pytanie jak było z pozostałymi przyłączami > ? <