PDA

Zobacz pełną wersję : "prowizoryczne" przyłacze prądu na czas budowy ze słupa cena?



Bruciu
27-10-2015, 20:34
Witam,
Tak jak w temacie czy ktoś może mi powiedzieć ile płacił za budowę, tak zwanego prowizorycznego przyłącza prądu ze słupa. Pytam, ponieważ wydaje mi się że mi powiedział ktoś bardzo dużo. W moim przypadku (działka około 30-35m od słupa) trzeba będzie postawić 2 słupy przeciągnąć kabel zamontować rozdzielnie budowlaną. Całość około 5000zł! Gdyby nie śpieszyło mi się z budową poczekałbym na zrobienie docelowego przyłącza (kabel wkopany w ziemię) tą usługę sprzedawca energii wycenił mi na około 2000zł.

NIestety nie mogę czekać, dlatego mam różne wyjścia albo zapłacić owe 5000zł, lub ciągnąć przez jakieś 3 miesiące prąd z agregatu. Tutaj też ciekaw jestem jakie to będą koszta. Ostatnia opcja to dogadać się z sąsiadem, ale to trochę skazywanie się na łaskę kogoś. Pozatym podobno jest nie legalne i grozi grzywną. Pytanie tylko jak ktoś nam udowodni że ja komuś płacę za ten prąd, bo przecież wolno komuś chyba użyczyć mi prądu za darmo.

Z góry dzięki za pomoc

jajmar
27-10-2015, 21:36
Ja bym brał od sąsiada. Zapłacisz z 500 zł do tego postawisz flaszke i po sprawie. Równolegle ząłatwiaj docelowy przyłącz.

Marek88.8
28-10-2015, 12:01
Zaraz zaraz, jak zrobić prowizorycznie skrzynkę budowlaną? Przecież teraz energetyka robi przyłącze czyli wstawiają swoją skrzynkę w granicy działki z dojściem z najbliższego słupa i dopiero później stawiasz swoją rozdzielnie budowlaną lub odrazu przyłączasz rozdzielnie w budynku. Następnie zgłaszasz do energetyki że masz wykonane urządzenie odbiorcze, podpisujesz umowę na dostawę energii i przyjeżdzają zakładać licznik w owej skrzynce postawionej w granicy działki łącznie z wpięciem Twoich kabli od urządzeń odbiorczych oraz zakładają plombę.

Bynajmniej tak jest u mnie, innej opcji nie ma. A jestem na bieżąco ponieważ również będę potrzebował prąd na budowę i kilka dni temu energetyka postawiła mi skrzynkę w granicy działki. Teraz mam 3 mies na postawienie rozdzielni budowlanej i zgłoszenie wraz z podpisaniem umowy dostawy energii.

Klimon
28-10-2015, 13:24
Biorąc pod uwagę fakt ile tego prądu potrzeba w początkowej fazie budowy to lepszy agregat niż to przylacze.

Najlepsza opcja to sąsiad.

Pamiętaj ze jak podlaczy Ci energetyka nawet to prowizoryczne to w taryfie budowlanej będziesz płacił około 100 zł miesiąc samego abonamentu nawet jak nie zuzyjesz ani 1 kwh.

forscher
28-10-2015, 13:44
jak cie namierzą, że na czas budowy prąd bierzesz od sąsiada zamiast płacić na przykład Tauronowi haracz za podobno lepszej jakosci prąd ale o cenie jednostkowej kilkakrotnie przewyższającej cene pradu, która będziesz płacił juz po odbiorze budynku to mówiąc deliaktnie nie chciałbym byc w Twojej skórze..


na ten przykład wspaniała spólka Tauron, w której to przypadku dzwoniąc do biura obsługi kllienta nie uzuskasz zadnych ale to ŻADNYCH konkretnych informacji - w myśl hasła "budujesz sie - czyli masz kase" cene prądu na czas budowy ustala na poziomie okolo 2,5 raza wiekszym niż cena prądu przenzacoznego dla budynku odebranego.
A ich pieski objeżdząją od czasu do czasu budowy i sprawdzają czy czasem ktoś nie ciągnie prądu na lewo lub prawo od sąsiada.


Nic tylko żyć i mieszkać i budować się w tym pojebanym kraju, w którym nie tylko firmy mają pod górke, ale każda "państwowa" firma łupie cie na niemal każdym kroku. ! By żyło sie qrvva lepiej... (tym przy żłobie)

WILKOMMEN IN POLEN !

Bruciu
28-10-2015, 19:25
No właśnie tutaj jest problem boję się ewentualnych problemów z powodu ciągnięcia od sąsiada. Z tym że przecież nikt nie zabroni sąsiadowi mi użyczyć prądu. Nie wolno prądu sprzedawać, ale oddać za darmo to już chyba wolno? Cena prądu to tutaj najmniejszy pikuś, mogę płacić wyższą stawkę to tylko kilka miesięcy. Problem to budowa tej prowizorki, która za 3-4 miesiące będzie mi totalnie nie potrzebna, bo docelowo prąd ma iść w ziemi. Musiałbym zapłacić 5000zł za prowizorkę, żeby później zapłacić kolejne 2500zł za docelowy przyłącz tauronowi. Ciekaw jestem ile kosztuje wynajęcie agregatu, lub nawet kupno żeby go później sprzedać, jeśli będzie potrzebny przez 3-4 miesiące.

beton44
28-10-2015, 19:36
Zależy od mocy czy producenta.
A moc zależy od tego co będzie na budowie szaleć - np trójfazowa wielka betoniarka,
agregat tynkarski, agregat do "wylewek" ?

Zresztą profesjonalni tynkarze czy wylewkarze to zazwyczaj mają i własne agregaty do swoich maszyn
tak na wszelki wypadek...

Klimon
29-10-2015, 08:15
Bierz od sąsiada jak tylko się z nim idzie dogadać. W tym kraju to wszystko jest chore. Nikt przecież nie powie ze kupujesz prąd od sąsiada. W ogóle śmieszy mnie to że energetyka jeździ i sprawdza kto gdzie ma rozłożone przedłużacze. Przecież to nie leży w ich kompetencjach. W swoim regionie gdzie jest Enea o czymś takim nie słyszałem i mój elektryk tez nie. A każdy bierze prąd od sąsiada jak tylko może.

Bejaro
29-10-2015, 08:46
jak cie namierzą, że na czas budowy prąd bierzesz od sąsiada zamiast płacić na przykład Tauronowi haracz za podobno lepszej jakosci prąd ale o cenie jednostkowej kilkakrotnie przewyższającej cene pradu, która będziesz płacił juz po odbiorze budynku to mówiąc deliaktnie nie chciałbym byc w Twojej skórze..


[/B]

W Tauronie nie trzeba mieć odebranego domu aby płacić normalną taryfę ja tak mam wystarczy świstek od elektryka i już,dom dalej nieodebrany.

Miałam taryfę budowlaną przez kilka mcy koszt agregatu byłby porównywalny do kosztów prądu budowlanego bo cena KW za przyłączenie jest niższa od docelowej.

Budowa słupów w tym przypadku nie ma sensu bo i tak trzeba docelowe przyłacze wykonać.Nie słyszałam o przypadku sprawdzania na budowie przez energetykę skąd kto ma prąd, wg mnie rozwiązanie z sąsiadem najlepszym rozwiązaniem,od razu podpisać umowę na przyłącze docelowe aby jak najszybciej zrobili.

kemot_p
29-10-2015, 08:57
W ogóle śmieszy mnie to że energetyka jeździ i sprawdza kto gdzie ma rozłożone przedłużacze. Przecież to nie leży w ich kompetencjach.
A w ogóle to oni mogę wejść na moją posesję (bez mojej zgody) i sprawdzać jak wygląda instalacja wewnętrzna, czy nie przerzuciłem kabla przez płot? Jest na to jakiś paragraf?

Bruciu
29-10-2015, 09:49
Sytuacja chyba rozwiązała się sama sąsiad nie ma siły więc podłączyć się do niego nie da rady :(

forscher
29-10-2015, 10:04
Tauron jest sprzedawca prrądu.. kasuje też kase za abonament..

wczujcie sie w role Tauronu.... czy nie bylibyście wkur.. gdyby ktos zamiast placic wam wysoki abonament za samo posiadnaie licznika i przylaczenia oraz bulic kilka razy ponad standardowa cene prądu grał wam na nosie i ciągnał proąd od sąsiada ???

POza tym czy naprawde trzeba wchodzic na wasza działkę by nie móc stwierdzić ze coś jest nie tak gdy np dom sie buduje betoniary i inne urzadzenia chodzą jak oszałałe a wasz licznik nadal wskazuje 0,0 ?




Ktos pisze ze jeżdzenie sprawdzanie nie jest w ich kopmetencjach... a czy w twoich kompetencjach jest sprawdzanie kto cie okrada - jezeli masz takie podejrzenie ??
Myslisz ze monopoliści mają jakies zestawienie czynnosci jakie moga podejmować?? Tym bardziej gdy maja podjerzenia ze ktos ich delikatnie mowiac okrada? HELLLOUUU >>>pobudka<<< - Jestes w Polsce !!!




Ja na razie mam prąd w grnaicy działki ale jeszcze nie am załozonego licznika. NIe spieszy mi sie. Tym bardizej ze od momentu zalozenia licznika zaczyna sie zabawa z abonamentem za samo posiadanie tego cudownego urzadzenia.
Rozważam kwestie agregatu.
Czy na pewno bardziej sie to opłaca niz bulenie tym .... z Tauronu, Enei albo PGE ?

Jezeli tak to jaki agregat wybrać ?

Bejaro
29-10-2015, 10:21
Czy konieczna jest siła do pierwszego etapu budowy?

Agregat ma jeszcze jeden minus trzeba mieć go mieć gdzie przechowywać bo z blaszaka na budowie to .....

APZ
29-10-2015, 11:47
Na pierwszym etapie nie jest potrzebna siła.
U mnie dopiero do tynków potrzebowałem siłę. A jeżeli dobrze poszukasz firmy to znajdziesz taką z własnym agregatem.
Oni potrzebują sporej wielkości agregatu, jeżeli przyszłoby Ci do głowy wynająć jakieś firmie agregat to nie będzie to łatwe zadanie. Maszyny do tynków potrzebują zabezpieczenia z literką C bo ona ma duży pobór na starcie. Lepiej odpuścić i dołożyć 1 zł do metra i niech sami przywożą.
Pozdrawiam
Przemek

Bruciu
29-10-2015, 20:38
A czy betoniarka nie potrzebuje czasem siły? Podobno to zależy od jej wielkości. Może moja ekipa budowlana ma tą większą, bo mówili że siła będzie potrzebna. Zresztą jutro to jeszcze sprawdzę. Wydaję mi się że dla świętego spokoju skończy się jednak budową przyłącza tymczasowego udało mi się znegocjować cenę do 4300, i nie będę zależny od sąsiada. Swoją drogą przyłącz od niego trochę by kosztował bo samego kabla trzeba by ciągnąć około 100 metrów. Cześć kosztów, powinno udać się odzyskać po sprzedaniu materiałów do przyłącza.

Jeśli chodzi o uwagi odnośnie Tauronu, to nie nazwałbym tego okradaniem . Przecież nie chciałem ciągnąć prądu na lewo, tylko od sąsiada i prąd zużyty będzie opłacony. Tauron tak czy inaczej na mnie by zarobił tylko trochę mniej :)

jajmar
29-10-2015, 20:55
Pytanie czy faktycznie będzie potrzebna betoniarka? Beton na fundamenty zamawiasz, a klej na ściany można wiertarką okręcić.

beton44
29-10-2015, 21:33
A zaprawę do murowania w malutkiej mieszarce "jednotaczkowej" czyli ok 100 litrów i mocy 1kW, no pewnie przy ruszaniu to zje 3kW