PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja dachu. Czy izolacja została wykonana prawidłowo?



Bormatsuk
28-10-2015, 13:01
http://images78.fotosik.pl/21/a7a67367d04639d7m.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/a7a67367d04639d7)
Witajcie.

Niedawno zauważyłem to co widać na zdjęciu. Jak widać ucieka ciepło...
Czy to oznacza, że izolacja została źle zrobiona?
Co teraz?

Jastrząb
28-10-2015, 13:10
http://images78.fotosik.pl/21/a7a67367d04639d7m.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/a7a67367d04639d7)
Witajcie.

Niedawno zauważyłem to co widać na zdjęciu. Jak widać ucieka ciepło...
Czy to oznacza, że izolacja została źle zrobiona?
Co teraz?
A masz pojecie jak ten dach jest ocieplony? Czym, jaka grubosc, jakie warstwy.

Wydaje sie ze widac krokwie, widac sciany szczytowe, murłate.
Czyli pewnie nie ma lub niesolidnie ocieplono sciane szczytowa. Brak lub bardzo cienka izolacja pod krokwiami oraz niezbyt dokladnie ocielone wokol murłaty. Plus jakies tam bledy u gory dachu, ciezko zgadywac bo mozliwosci wiele ;-)

Tomaszs131
28-10-2015, 14:10
Masz skopaną izolacje. Wystarczy odpowiedzieć na pytania przedmówcy i wszytko będzie jak na dłoni.
Przypomniała mi się sytuacja pewnego inwestora budujacego dom na odległość.
Ekipa zajęła się izolacją poddasza. W dniu gdy jakakolwiek nad nimi była kontrola wszystko szło jak trzeba. Inwestor musiał wyjechać na dłuzej. Po paru latach gdy się w końcu wprowadził zauważył że pizga strasznie na poddaszu.
Co się okazało, firma się wypieła bo termin gwarancji minął i nic zrobić im nie było można. Dopiero zawzięty teść doszedł po nagranich cctv do tego co było przyczyną owej sytuacji.
Fachowcy jednego dnia wnosili wełne na piętro by po 10 następnych spowrotem całość zapakować do swojego vana.
Sprawa miała swój finał w sądzie...

Jastrząb
28-10-2015, 14:29
Takie przewiewy to sie moga pojawic juz przy bardzo niechlujnym wykonaniu. Nie trzeba calej welny podpierdzielac. Do tego jesli brak 2-giej warstwy pod krokwiami lub bardzo cienka to sie tak to moze skonczyc :-(

Ale tez znam przypadki domów budowanych przez developera gdzie poddasza nie dało sie dogrzac nawet jesli piec gazowy chodził non-stop. Sie okazało. ze na kawałku dachu wlasnie nie było welny wogóle.

A co mozna zrobic? Rozebrac i zrobic raz jeszcze.
Najpierw sie douczajac samemu jak to powinno byc zrobione i jak uniknac bledów, i stojac nad wykonawca i kontrolujac.I nie reagować na teksty wykonawcy ze my tak zawsze robilim, albo ze bedzie git itp. Błedy kazac poprawiac nawet jak sie to wykonawcy nie bedzie podobac, lb bedzie uwazał ze to nie potrzebne.

Albo życ z tym, ale moze sie to wiazac z nastepujacymi problemami:
- wyzsze rachunki za ogrzewanie
- brak komfortu cieplnego na poddaszu z powodu bardzo zimnych scianu. Nie spi sie fajnie na łozku w nocy jesli koło Ciebie jest sciana która ma 5 czy 8C.
- jeszcze wiekszy brak komfortu cieplnego przy silnych wiatrach.
- w sytuacji skrajnej, moze to powodowac wykraplanie wilgoci w takich chlodnych miejscach i po latach problemy z grzybem.

Bormatsuk
28-10-2015, 19:36
A masz pojecie jak ten dach jest ocieplony? Czym, jaka grubosc, jakie warstwy.

Wydaje sie ze widac krokwie, widac sciany szczytowe, murłate.
Czyli pewnie nie ma lub niesolidnie ocieplono sciane szczytowa. Brak lub bardzo cienka izolacja pod krokwiami oraz niezbyt dokladnie ocielone wokol murłaty. Plus jakies tam bledy u gory dachu, ciezko zgadywac bo mozliwosci wiele ;-)

Dach w kolejności od zewnątrz to blacha, łaty i kontrłaty, papa, deska, przestrzeń powietrzna pomiędzy deska a wełną 3cm, wełna 15cm miedzy krokwie (krokwie 18cm), na krokwie w poprzek wełna 10cm, na to żółta folia i regips.

Tomaszs131
28-10-2015, 21:42
Rozumiem, że zleciłeś izolację poddasza jakiejś firmie?Skontrolowałeś ich tobotę choć raz?

Bormatsuk
29-10-2015, 06:27
oczywiście

Jastrząb
29-10-2015, 08:06
oczywiście
Z mojego wlasnego doswiadczenia powiem ze skontrolowanie ocieplenia welna jest szalenie trudne. Zwlaszcza jesli nie wiesz czego szukac.
To moze pieknie wygladac jak na to spojrzysz a w praktyce jest jak widac na złaczonym obrazku. Ja tez bylem zadowolony z moich wykonawców, dopoki podobne kwiatki nie powylazily. Dobrych ekip jest mało. Ekipy które potrafia dobrze ukrywac błedy - no to chyba wszystkie w zasadzie :-(

Mialem uklad welny 20+8cm. Wystaczylo, zeby welna została niezbyt precyzyjnie docieta. Miedzy dwoma rownleglymi krokwiami jest w miare łatwo i tam wielkich wpadek nie bylo. Ale jesli jedna z belek jest pod katem, to nalezaloby welne dociac pod katem. Jesli tego nie zrobiono to wzdluz takiej belki nie masz 20cm ocieplenia tylko kilka, te ktore widac od srodka domu. A wtedy takie 8-10cm w drugiej warstwie to juz jest bardzo mało i mamy co mamy. NIE wypatrysz czegos takiego jesli nie wlozysz reki wzdluz kazdej krokwi/belki. Tylko zrobienie tego samemu lub 100% siedzenie nad wykonawca to gwarantuje. Jak patrze po okolicznych domach, ocieplanych welna to tak okolo 50% jest zchrzaniona. Choc przyznam ze takiego jak ten jeszcze nie widziałem :-( Ja miałem 2 "dziury " plus glownie wzdluz scian szczytowych gorsze miejsca.

Nigdy wiecej welny, jesli zdarzy mi sie jeszcze drugi dom zbudowac w zyciu. Albo dach zelbetowy aka trumna, albo ciagle ocieplenie nakrokwiowe.

Bormatsuk
29-10-2015, 16:19
Cały czas ekipa wykonująca ocieplenie była nadzorowana, patrzono im wręcz na ręce.
I nie nadzorował tego nikt przypadkowy, tylko osoba mająca pojęcie o pracach budowlanych.
Co konkretnie zostało źle zrobione?
https://goo.gl/photos/NRq3GmnPAjiw7cgb9

Jastrząb
29-10-2015, 17:13
Na tych zdjeciach wyglada na bardzo luzno ulozona, widac szczeliny wzdluz krokwi. Sama welna jakas taka dziwna, niejednorodna. Ale ja sie moge nie znac.

Bormatsuk
30-10-2015, 15:31
To jak to teraz posprawdzać?

Bormatsuk
03-11-2015, 22:43
To jak to teraz posprawdzać?

i czy rozebranie poddasza to jedyny sposób aby sprawdzić czy wszystko jest właściwie zrobione?
może to co sie dzieje ma inną przyczynę?

Jastrząb
04-11-2015, 07:33
i czy rozebranie poddasza to jedyny sposób aby sprawdzić czy wszystko jest właściwie zrobione?
może to co sie dzieje ma inną przyczynę?
Nie musisz rozbierac poddasza. Mozesz rozebrac dach. Tak czy siak niewesola perspektywa.
Nie umiem wytlumaczyc az takiej ucieczki ciepla czym innym niz skopaniem izloacji.

Jesli mozesz, to zaczekaj do porzadnej zimy i zrob badanie kamera termowizyjna. Zgaduje/zakladam ze to pierwsza zima tego domu, wiec przeczekaj potem zime i zobacz jakie masz rachunki, jaki masz komfort na tym poddaszu. Rozwalic zawsze zdarzysz jesli bys sie zdecydował to poprawiac.

To przy jakichs temperaturach sie snieg wytapia tez Ci cos powie.
Ja miałem pare błedów, ale takie coś wylazilo na dachu tylko w okolicach zera. Jak juz bylo minus kilka stopni to tego nie bylo widac. Ale jesli np przy -10C bedzie sie tak działo to jest to jakis slad jak bardzo to zostało skopane bo ciepla ucieka bardzo duzo.